Radio AM: zakresy na trudne czasy [TOWARY MODNE 101]

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 03. 2022
  • O radiu, które przetrwa największe kryzysy. O nietypowych źródłach zasilania. Jak odbierać fale długie, średnie i krótkie i jak walczyć z zakłóceniami? O radyjku MONIKA MOT722
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/smialekadam
    PayPal.Me/smialekadam
    www.paypal.com/paypalme/smial...
    oraz do subskrybowania:
    czcams.com/users/AdamSmialek?...
    #radio #AM #Monika

Komentáře • 734

  • @popsuty_bojler07
    @popsuty_bojler07 Před 2 lety +9

    Miałem Monikę i Anię. Jak Ojciec kupił skuterka , to wziąłem od niego stary akumulator 6V kwasowy. Wymieniłem w nim kwas, zalałem nowym i podłączyłem ładowanie. Taki rodzaj zasilania miałem przez lata.Radia stały w garażu i nareszcie można było słuchać "za darmo" praktycznie i nawet z niezłą jakością. Latem siedziałem po nocach jak wariat i słuchałem stacji AM. Dzięki Panie Adamie , bardzo fajny odcinek.

  • @zadzwon112
    @zadzwon112 Před 2 lety +7

    A ja zachęcam wszystkich zainteresowanych falami radiowymi do robienia licencji krótkofalarskich - niejednokrotnie już okazywało się, że radioamatorzy to najbardziej niezawodna sieć komunikacyjna w razie globalnego chaosu.

  • @piotrqpl
    @piotrqpl Před 2 lety +48

    Panie Adamie, świetny odcinek. Od paru dni wyciągam stare radia z zakamarków i sprawdzam. Jednak proszę wybaczyć, ale tym razem chyba muszę napisać: oby nigdy nikomu się ta wiedza do niczego nie przydała... :/

  • @radioplockfm
    @radioplockfm Před 2 lety +11

    Szanowny Panie Adamie, to świetny film o radiofonii, radiodyfuzji z elementami elektroniki i fizyki. Gratulacje! Pozwoliłem sobie udostępnić Pana film studentom kierunku realizacji dźwięku - Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku. A i w radiu paru osobom łezka wspomnień tez się zakręciła. :-)

    •  Před 2 lety +1

      Bardzo mi miło :)

    • @michakrzeszewski5349
      @michakrzeszewski5349 Před 2 lety +1

      Myślę, że Pan Adam świetnie odnalazłby się w roli wykładowcy akademickiego :-)

  • @mpkaras
    @mpkaras Před 2 lety +13

    Trochę się poczułem, jakby przygotowywał mnie Pan, na apokalipsę. Ale w sposób jakże miły. Dużo przydatnej wiedzy.

  • @tomaszb3745
    @tomaszb3745 Před 2 lety +6

    w latach `70 tych miałem radiomagnetofon Jola 2. Nocami słuchałem Radia Wolna Europa, Głos Ameryki z Waszyngtonu a czasem Radio Watykan i wyobrażałem sobie, jak wygląda ten świat po drugiej stronie Berlińskiego muru. Czasem bywało też jeszcze radio Luksemburg,ale to była już muzyka a nie polityka. W czasie 2WŚ mój dziadek w specjalnym serwisie wiadomości poinformował babcię ,że żyje i gdzie jest. Ale wtedy to było niebezpieczne bo Polakom nie wolno było posiadać radia.

  • @chaha666
    @chaha666 Před 2 lety +5

    Rewelka, panie Adamie!! Natchnął mnie pan do uruchomienia własnego kanału na YT. Wychowywał mnie dziadek - partyzant, przez 30ści lat wycierałem się po squattach świata, no i miałem PO w szkole co razem daje wiedzę, która na łeb bije wszystkich youtubowych chłopczyków i ich kanały z poradami post-apo!!

  • @Pawel.K86
    @Pawel.K86 Před 2 lety +7

    Jakby już było trudno tak bardzo trudno, to jeszcze pozostaje radio kryształkowe. Zrób kiedyś o nim film. Z ojcem zrobiliśmy kiedyś. Fale długie i radio z Pakistanu czy Afganistanu można było odbierać. No i działa bez prądu.

  • @vt694800
    @vt694800 Před 2 lety +11

    Nie da się ukryć, radiofonia AM ma znaczenie strategiczne i jest niezastąpiona w sytuacjach kryzysowych, ponieważ wymaga najmniej skomplikowanych technicznie środków do jej odbioru. Dawno, dawno temu, kiedy istniały jeszcze tzw. odbiorniki detektorowe (prymitywna dioda ostrzowa z kryształkiem galeny), w czasach wojennych z braku ww. detektorów budowano odbiorniki wykorzystujące... zardzewiałą żyletkę - po prostu warstwa tlenku na stali miała inną charakterystykę w zależności od kierunku przewodzenia, więc mogła służyć jako prymitywna dioda detekcyjna.
    Niestety rządy zdają się o tym nie pamiętać. W niektórych krajach w ogóle zrezygnowano nawet z analogowej transmisji FM przechodząc całkowicie na transmisję cyfrową. W Polsce na szczęście nie. Prymitywny odbiornik FM (superreakcyjny) można zbudować niemalże z byle czego, jeśli ma się pojęcie, jak to zrobić. W przypadku DAB i innych standardów cyfrowych potrzeba kilku specjalizowanych układów scalonych, przy czym użycie ich w amatorskich warunkach jest bardzo problematyczne (choćby ze względu na montaż).
    Na koniec: kiedy działał maszt radiowy w Gąbinie (zdaje się, że nadajnik miał moc 1 MW) nadający na falach długich, podobno Program I Polskiego Radia można było odbierać na drugiej półkuli. W Warszawie odbierałem go za pomocą słuchawek, podłączonych do 3 metrów drutu przez diodę germanową. W odległości kilku kilometrów od nadajnika wystarczyło podłączyć słuchawki do (metalowego) parapetu...

  • @marcint.2969
    @marcint.2969 Před 2 lety +5

    Pierwszego Programu Polskiego Radia słucham w Niemczech - okolice miasta Wurzburg - według Google Map 700km w linii prostej od RCN w Solcu Kujawskim.
    Odbiór stacji jest idealny w nocy, a ten charakterystyczny szum na długich jest całkiem przyjemny.
    Monika stała się jednym z wielu urządzeń, które będąc młodym (mniej niż 10-latek) majsterkowiczem rozmontowałem na drobne części za pomocą noża :D

  • @tadeuszjaniszewski8392
    @tadeuszjaniszewski8392 Před 2 lety +7

    Moje pierwsze radyjko jakie dostałem w dzieciństwie. Ponieważ były to siermiężne lata 80-te i były duże problemy z dostępem do baterii (w kioskach czy sklepach prawie ich nie było, zwłaszcza R6, R10) to kombinowało się z tego co było. Na ogół był to mod polegający na zrobieniu zasilania z 2 baterii płaskach (9V) przymocowanych z tyłu do obudowy za pomocą dwóch gumek od weków. Potem i z bateriami płaskimi był problem, więc tato zrobił mi prosty zasilacz stabilizowany (obudową była butelka po płynie ROMIGO).
    Dopiero w drugiej połowie lat 80-tych udało się nabyć drogą kupna zasilacz ZT-3 produkowany przez ELSIN w Ząbkowicach Śląskich. Można powiedzieć, że ZT-3 był "oryginalnym" zasilaczem, albowiem MONIKA posiadała w obudowie gniazdo zasilacza zewnętrznego (a włożenie wtyczki zasilacza do tegoż gniazda odłączało baterie znajdujące się w odbiorniku, dzięki czemu można je było "zaoszczędzić" na codzienną przerwę w dostawie prądu, tzw. XX stopień zasilania.
    Po MONICE przyszedł czas na BIWAK, który miał już zakres UKF, ale nie miał gniazdka zasilania, więc przewody trzeba było wyprowadzić z odbiornika na zewnątrz.
    Na koniec chciałbym powiedzieć, że Pan Adam niejednokrotnie swoimi filmami realizuje tzw. "misję publiczną", dla tego uważam, że część naszych podatków przekazywanych na PR i TVP powinna być przekazywana takim twórcom jak Pan Adam.

    • @marekwafel8651
      @marekwafel8651 Před 2 lety

      Zdecydowanie, z 2 mld przeznaczonych na telewizję szumnie nazwaną publiczną przekażmy choć 2 mln dla pana Adama.

    •  Před 2 lety

      Bardzo dobry pomysł, chętnie podpiszę petycję ;)

    • @moje12a
      @moje12a Před 2 lety

      O zasilaniu z 2 baterii 3R12 słyszałam ale o konfiguracji 2x6LR61 nie.

    • @tadeuszjaniszewski8392
      @tadeuszjaniszewski8392 Před 2 lety

      @@moje12a a gdzie ja pisałem o 6LR61?

    • @moje12a
      @moje12a Před 2 lety

      @@tadeuszjaniszewski8392 fakt, nie każdy musi wiedzieć że bateria 9V tzw "blokowa" że względu na swoją dużą wagę względem swoich wymiarów. (W przeciwieństwie do "płaskiej" 3R12 która jest lekka mimo pokażnych wymiarów). Oznaczana jest często jako 6LR61 (bo w środku znajduje się 6 ogniw typu AAAA oznaczonych jako R61 tyle że bez osłonki) ewentualnie może być też oznaczona jako 6F22 jednakże wówczas taka bateria nie ma w sobie "paluszków" ale 6 płaskich zaokrąglonych na bokach ogniw węglowych.
      Nie mniej zakładam że ówcześnie były raczej tylko wersje 6F22, dlatego mogło to być nie do końca zrozumiałe.

  • @radekz4891
    @radekz4891 Před 2 lety +6

    Po obejrzeniu tego odcinka przypomniałem sobie że mam takie radio. Włożyłem baterie do Moniki i okazało się że działa :) potwierdzam, program pierwszy polskiego radia działa :) a te radio nie było włączane chyba ze 30 lat lub więcej. Pozdrawiam.

  • @mrn9859
    @mrn9859 Před 2 lety +8

    Ubolewam, że tak dobry i mądry kanał jaki Pan prowadzi na y..tubie ma tak mało subskrypcji :-( Chciałbym mieć takich nauczycieli w szkole. Dziękuje i pozdrawiam.

  • @piotrjanicki18
    @piotrjanicki18 Před 2 lety +5

    Uwielbiam słuchać Jedynki na długich. Diora z podświetlaną skalą wieczorem pracuje jak zaczarowane.

    • @olo1299
      @olo1299 Před 2 lety

      U mnie za dziecka Sudety grały cały czas. Obecnie jedynka grała do niedawna w zakładzie bez przerwy i to jeszcze od lat 80tych. Nigdy radio nie było wyłączone praktycznie, może poza długimi urlopami😂 stary dobry jubilat 😉

  • @KaRol-yx9ef
    @KaRol-yx9ef Před 2 lety +5

    Dowiedzieliśmy się wiele o falach AM, a więc o zakresie niemal zapomnianym już obecnie w Polsce (wciąż popularnym obecnie np. w USA), a teraz chętnie dowiedziałbym się coś więcej o najnowszym zakresie, a więc o DAB+, czyli radiu cyfrowym, wciąż niezbyt popularnym w Polsce, ale już bardzo popularnym w Europie zachodniej. Czekam na odcinek 🙂

    • @sebastiandziarmaga-dziayns3028
      @sebastiandziarmaga-dziayns3028 Před 2 lety

      DAB+ to nie zakres, tylko kodowanie. Zakresem DAB+ w Polsce jest zakres VHF (mniej więcej ten sam, co MUX-8). Ogólnie DAB+ to cyfrowy kodek, czyli przede wszystkim niska jakość. W przenośnym radyjku nie do zauważenia, ale na sprzęcie z kolumnami kaszana.

  • @coderiese
    @coderiese Před 2 lety +3

    a ja wlasnie skonczylem remont 41letniej Julii Stereo. Cudne radio, pelny zakres krotkich. Tylko kobyla przeokrutna

    • @js-wy8fg
      @js-wy8fg Před 2 lety +2

      W takim razie ja chyba wezme sie za remont mojej 70cio letniej Genowefy. Cudna nie jest(stad potrzeba remontu) i nic nie odbiera(za to nadaje non stop na wszystkich zakresach, zwlaszcza na mnie,do sąsiadek) tymniemniej dobrze gotuje i moze być jeszcze przydatna zwłaszcza w ekstremalnych warunkach gdy młodsze egzemplarze będą poza zasięgiem.

  • @pavlus001
    @pavlus001 Před 2 lety +5

    Parę lat temu kupowałem radio do auta. Mina sprzedającego gdy jako pierwszy warunek zakupu wymieniłem odbiór na falach długich bezcenna.

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Před 2 lety +1

      Kierowca? Tata specjalnie słuchał z LW, bo to był jednocześnie detektor burz.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 Před 2 lety +3

      Jak ciekawostkę podam że samochodowe radia w W. Brytanii ciągle mają zakres LW. Na tym zakresie nadaje tam program 4, który jest angielskim odpowiednikiem polskiej „jedynki“ (czyli generalnie smęty dla dziadersów), a nadaje na 198 kHz czyli tej samej fali którą ma przyznana Polska, choć już jej nie wykorzystuje. Dzięki geograficznemu oddaleniu stacje w ciągu dnia nie zakłócały się, a polska stacja ma pozwolenie na nadawanie tylko w dzień, nocą była wyłączana (gdy jeszcze działała). Oczywiście czwórka nadaje też na FM i DAB, ale w niektórych zadupiaszczych, górzystych regionach Szkocji FM nie odbiera, i chyba stąd to trzymanie się LW. Nadajnik jest w Droitwich koło Birmingham, widać go doskonale jadąc M5. Na dodatkowej podnośnej nadawany jest niesłyszalny sygnał przełączający liczniki dwutaryfowe między taryfami.

  • @krzysztofwiczkowski6156
    @krzysztofwiczkowski6156 Před 2 lety +1

    Dzięki za pomoc w identyfikacji tego jak należy się przygotować do cięższych czasów 🙋 Pozdrawiam serdecznie Krzysztof Wiczkowski

  • @Kanga1974
    @Kanga1974 Před 2 lety +13

    Moja byla zona miala na imie Monika. Tez odbierala wszystkie czestotliwosci jakie byly dookola, a i opor miala niewielki. Z fal najbardziej lubila odbierac dlugie.
    😎

    • @NadaliMiNumer2256
      @NadaliMiNumer2256 Před 2 lety +4

      Moja była Monika nadawala caly czas jak radyjko i jeszcze co jakis czas raziła prądem.

    • @Kanga1974
      @Kanga1974 Před 2 lety

      @Malinowy Gościu mg ja mialem ferrytowa a on moze teleskopowa 😁

  • @mpingo91
    @mpingo91 Před 2 lety +2

    Aaa, ten ołówek to rezystor jest a nie cewka, jak myślałem!
    Moja babcia miała "Monikę", z tym że czerwoną. Zawsze mi się podobało to radio.

  • @jaco2410
    @jaco2410 Před 2 lety +1

    Panie Adamie jest Pan złoty człowiek.

  • @SG-br9vj
    @SG-br9vj Před 2 lety +1

    Miałem takie radyjko, mój pierwszy "Walkman" 😁 było super!

  • @zscorporation
    @zscorporation Před 2 lety +2

    Super Fajny Odcinek :) Uwielbiam AM i czasami słucham ;)

  • @jacekrokita6742
    @jacekrokita6742 Před 2 lety +2

    I znowu Panie Adamie trafił Pan tak jak by czytał mi w myślach. W 1987r. Miałem taką Monikę w wojsku - robiliśmy imprezy z szeregowcami na poligonie. ;) hi hi.

  • @TomaszNajda
    @TomaszNajda Před 2 lety +3

    Panie Adamie, jest Pan naprawdę świetny. Dziękuje za kolejny wspaniały odcinek.

  • @Radek.68
    @Radek.68 Před 2 lety +4

    Adamie, robisz znakomite filmy! Co prawda ja to wszystko wiem (no cóż, jestem starszy od Ciebie, więc nie dziwota), ale ja bym nie potrafił w tak lapidarny, a jednocześnie dogłębny (to nie oksymoron, to prawda!) sposób tego przedstawić. Wielki plus dla Ciebie. Znowu! :)
    Pozdrawiam!

  • @RonRPL
    @RonRPL Před 2 lety +2

    Wielkie dzięki za ten odcinek. Większość radii sprzedawanych dzisiaj nie jest w stanie odebrać tej warszawskiej stacji.

  • @krzysiekk2062
    @krzysiekk2062 Před 2 lety +2

    Pamietam takie radia chocia sam nie posiadałem ale fajnie było by miec takie na chodzie😊

  • @Le_Kret
    @Le_Kret Před 2 lety +8

    panie Kochany, chińskie Przetwornice potrafią zagłuszać na dobre kilkaset metrów, wie to każdy krótkofalowiec. Pozdrawiam, bardzo fajny materiał.

    •  Před 2 lety +2

      Mowa o poziomach komercyjnego radia, w przypadku takich czułości oczywiście zasięg jest dużo większy.

  • @dawidpatapon8908
    @dawidpatapon8908 Před 2 lety +2

    Pana filmy wręcz wzruszają nostalgią

  • @boleslawwroblewski6838
    @boleslawwroblewski6838 Před 2 lety +2

    Odcinek jak zwykle petarda!!! Ja już nie pójdę na złom Ostatnio znalazłem suszarkę do włosów Chciałem na prezent dla Żony Pobili mnie straciłem 2 zęby i suszarkę oraz kurtkę Pozdrawiam Boleslaw z Kanady

  • @barteksurowiec
    @barteksurowiec Před 2 lety +3

    Super odcinek :)
    A może by tak zahaczyć jeszcze kiedyś o krótkofalarstwo?
    Pozdrawiam,
    SP1TI
    :)

  • @brygadarr6539
    @brygadarr6539 Před 2 lety +1

    Panie Adamie !
    Dziś pana posłuchać daje ukojenie.
    Nigdy bym nie sądził .
    No i dzisiaj taki Mc Giver 👍

  • @corsiarz77
    @corsiarz77 Před 2 lety +1

    Radio Monika... miałem takie cudo od nowości. Do dziś pamiętam jak zdejmowało się typowo Unitrowską niebieską folię ochronną po zakupie. No i to pokrętło precyzer, chyba nie spotkałem go w żadnym innym naszym sprzęcie. A potem był radiomagnetofon Emilia, też nowy z folijką. Cieszyło to bardziej niż dziś nowe auto.

  • @Hitomi8669
    @Hitomi8669 Před 2 lety +2

    akurat gdy nie miałem prądu w ostatnim czasie,żeby się nie nudzić to słuchałem radia,*ja posiadam radioodbiornik unitry lena 2* średnio na jeża przestrojony,ale wystarczający by się nie nudzić, owszem w porównaniu do moniki będzie bardziej zasobożerny,myślę że jeszcze mniejszy radioodbiornik Ela byłby podobny radiu monika pod względem technicznym

  • @andrzejpawlik9992
    @andrzejpawlik9992 Před 2 lety +1

    Odcinek na czasie. Oby porady nigdy nie były nam potrzebne. Świetny poradnik.

  • @MrStrus10
    @MrStrus10 Před 2 lety +2

    Mało takich kanałów w obecnych czasach - perełka 👏

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Před 2 lety +2

    Dobrze to robisz, bo w zasadzie w tym się nie udzielam, jak komentarze. Masz iskrę.

    • @JanKowalski-yu4vd
      @JanKowalski-yu4vd Před 2 lety

      Na średnich słyszałem ostatnio jakąś polskojęzyczną stację chrześcijańską... i nie był to RW

    •  Před 2 lety

      Średnie fale zostały udostępnione sieciom nadajników małej mocy w ramach sieci "Radio Gminne", ale chyba wszyscy chętni zrezygnowali.

  • @KH-lg3xc
    @KH-lg3xc Před 2 lety +1

    Współcześnie produkowane są specjalne radioodbiorniki przeznaczone do specjalnych sytuacji. Mam taki odbiornik marki Sanyo. Może być zasilany z pojedynczego ogniwa wielkości R6, zewnętrznego zasilacza lub wewnętrznego akumulatora, ładowanego za pomocą również wbudowanej prądnicy, napędzanej korbką. Dodatkowo jest tam latarka i alarmowy sygnał dźwiękowy, pomagający w lokalizacji. Działa przy bardzo niskim napięciu ogniwa.

  • @michakrzeszewski5349
    @michakrzeszewski5349 Před 2 lety +2

    Świetny odcinek! Przypomniało mi się SANYO RP1100 ;-)

  • @Vitalka_project
    @Vitalka_project Před 2 lety +7

    Witam z Ukraina, teraz aktualne!

  • @RobertKvK
    @RobertKvK Před 2 lety +4

    Oby nam AM nie był potrzebny! Jak zawsze materiał PRO! Dziękuję!

  • @sq9ppw
    @sq9ppw Před 2 lety +4

    Może by jakiś odcinek o krótkofalarstwie 😉

  • @PonuryFarmer
    @PonuryFarmer Před 2 lety +2

    Miałem Monikę z pierwszej serii z kondensatorem zmiennym z stałym dielektrykiem, grała całe lata, nawet nie wiem co się z nią stało. Jako radio na kryzys mam wg mnie całkiem przyjemny odbiornik Roksana R601. Można pokusić się o stwierdzenie że to jest prawie odbiornik globalny podobnie jak Julia, tylko że gabaryty skrajnie różne.

  • @makacy8530
    @makacy8530 Před 2 lety +4

    Panie Adamie przypomniałem sobie jak kiedyś w latach 80 tych gdy byłem dzieckiem obudziłem się w nocy i poszedłem do łazienki. Wtedy zastałem mojego tatę słuchającego radia które bardzo trzeszczało a audycja była mówiona. Co robisz spytałem a tato odpowiedział słucham muzyki,. Ale przecież tam tylko mówią odpowiedziałem.
    Dziś wiem czego słuchał po nocach.

    • @pioterha
      @pioterha Před 2 lety

      Twój tata był szpiegiem

  • @kkierczak
    @kkierczak Před 2 lety +1

    Panie Adamie, jak zawsze mądrze i na temat, tak trzymać !

  • @oskarjan9613
    @oskarjan9613 Před 2 lety +4

    Imponujący materiał, duży plus

  • @BartekEVH
    @BartekEVH Před 2 lety +2

    Ach te wspomnienia.. :)

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator Před 2 lety +1

    W czasie długich podróży rowerem słuchałem Moniki z akumulatorków, a dziadkowi Monika umilała pobyt na emeryturze. Dziadek nie miał prądu. Najpierw radyjko było zasilane z płaskiej baterii 4,5V - starczała na 2 tygodnie, a potem z domofonu przez stabilizator liniowy (trochę kradzież prądu) ale to tylko 0,1W i wliczone w czynsz, gdzie był jedynym lokatorem.

  • @kasper2235
    @kasper2235 Před 2 lety +6

    Prosze Pana... takich rzeczy powinno się uczyć w szkole na zajęciach z PO. Bardzo dziękuję. Przekazał mi Pan na prawdę masę przydatnych informacji. Nieśmiało zapytam, czy nie warto byłoby przy okazji omówić komunikacji przez CB Radio?

    •  Před 2 lety +5

      Jest w planach najbliższych.

    • @arkadiuszweiss
      @arkadiuszweiss Před 2 lety +1

      @ Super :-)

  • @moalabs
    @moalabs Před 2 lety +3

    w kwestii formalnej: stereo jest możliwe również na AM i było przez pewien czas popularne w "dużych" krajach jak USA, Kanada czy Australia z powodu wymaganych zasięgów. obecnie na wymarciu.

    • @TWMICHAL
      @TWMICHAL Před 2 lety +2

      AM stereo jest wciąż w użyciu w Japonii. Zaleta to oczywiście lepsza jakość dźwięku. Wada - taka stacja zajmuje o wiele więcej pasma, bo trzeba zmieścić dwa kanały i szersze pasmo akustyczne. W Europie na falach średnich spotyka się nawet pasmo akustyczne do 9-10kHz, choć najczęściej nie przekracza 6kHz. Na długich 3-4,5kHz.

  • @rekawek6
    @rekawek6 Před 2 lety +1

    Super, że powrócił Pan do tematu radia, warto sobie przypomnieć w tych dziwnych czasach.

  • @luxmix1371
    @luxmix1371 Před 2 lety +1

    Pokłony za wiedzę. Uszanowanie za przekazanie tej wiedzy. Podziękowanie za zainteresowanie :)

  • @tropicielhistorii
    @tropicielhistorii Před 2 lety +7

    "brudne onuce" ;) dzięki za interesujący filmik ,pozdro :)

    • @drodator
      @drodator Před 2 lety +1

      tak potwierdzam, osobiście słyszałem brudne onuce w lampowym philipsie u Babci, a byłem wtedy +/- 100 km od Kakowa (kca zdr)

  • @rafakrol2914
    @rafakrol2914 Před 2 lety +3

    Bomba program "kanał" super dokładne informacje. Oglądam wszystkie i czekam na nowe. :) pozdrawiam

  • @awar63awar76
    @awar63awar76 Před 2 lety +6

    Odcinek prawdziwie survivalowy. I kto mógł jeszcze miesiąc temu przypuszczać, że będzie trendy 👍👍👍

  • @Koniogdy
    @Koniogdy Před 2 lety +7

    Świetny kanał. Czysta polszczyzna, kultura i znajomość omawianych tematów na wyższym niż wikipedia poziomie sprawia, że z największą przyjemnością słucham i oglądam.
    Panie Adamie - dobra robota!
    Chemia, fizyka, elektronika i ogólnie technika to tematy, które interesują mnie amatorsko (co nie znaczy, że dyletancko).
    Niewiele jest kanałów o tak szerokiej tematyce a jednocześnie nie odrzucających zainteresowanego widza błędami (bzdurami) wygadywanymi przez posługującego się prymitywnym językiem autora, który braki wiedzy nadrabia najczęściej głośną perkusją i mocnym basem :D
    Pozdrawiam i czekam na kolejne produkcje.

    • @marius1677
      @marius1677 Před rokem

      @Jarek K zgadza się z tym,że Wiki to zależy,jest nierówna. Przykład: ominęła mnie epoka lamp,przy czym miałem do nich masę zastrzeżeń: pobór mocy,rozmiary,zużywalność,napięcia i temperatury,brak mobilności, wrażliwość mechaniczna,etc. Rozumiem,że jak nie było niczego innego,to musiały być lampy i ich zasługi dla rozwoju. Zainspirował mnie film Adama i wszedłem na Wiki. I przez kilka godzin nie byłem w stanie z niej wyjść... Tam jest chyba wszystko: początki i historia, rodzaje i typy, zasady działania,budowa,rysunki. Polecam!

  • @PiotrCzepek
    @PiotrCzepek Před 2 lety +1

    Odbiornik Monika - mój dziadek słuchał na tym RWE :)

  • @spokojna4675
    @spokojna4675 Před 2 lety +2

    Super kanał. Super odcinek - cieszę się ,że tu trafiłem

  • @pkonstanczak
    @pkonstanczak Před 2 lety +5

    Super radyjko. Dzięki niemu słuchaliśmy w czasach PRL audycji Głosu Ameryki :)

  • @HUW-05039
    @HUW-05039 Před 2 lety +3

    Szkoda eliminacji AM. I możliwości słuchania na "sprzęcie" wkładka w66+dioda germanowa :(
    P. Adamie może w kolejnych odcinkach radio Dana? Lub poradnik sugestie jakie radio "uniwersalne" AM warto obecnie brać pod uwagę?

  • @tomaszmay5474
    @tomaszmay5474 Před 2 lety +2

    Świetne ciepłe brzmienie z delikatnym pomrukiem na AM. Takich stacji powinno być kilka w Polsce, jak kiedyś. 👍👍

  • @piotrodzysk4444
    @piotrodzysk4444 Před 2 lety +2

    Świetne! Pozdrawiam.#

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 Před 2 lety +3

    12:30 Święte Słowa! Ludzie wyrzucają baterie zużyte w połowie! Z powodzeniem będą jeszcze długo zasilały małoprądożerne urządzenia, np. pilot albo zegar.
    Odkryłem również, że można *ładować zwykłe baterie* ale tylko alkaliczne. Oczywiście trzeba zachować ostrożność, zwłaszcza nie ładować godzinami, ale max. 2-3 godziny. Nie wiem również, ile takich cykli można wykonać, musiałbym poświęcić kupę czasu, żeby to rozgryźć. Na razie lecę "na oko". Efekty?
    Trymer na jedną baterię pracuje trzeci miesiąc, a tam jest *silnik!!!*
    W latarce na LED cztery małe paluszki pracują podobny czas.
    Pozdrawiam!

    • @ali.ali.1218
      @ali.ali.1218 Před 2 lety

      Problem polega na tym, że ładowanie ogniw w dzisiejszych czasach, stało się sztuką dla sztuki.
      Po prostu wszystko - od ogniw AAA, po 9V - ma odpowiednik z wbudowaną przetwornicą pod USB

    • @waclawzacharko8352
      @waclawzacharko8352 Před 2 lety

      Wszystkie zasilacze USB mają zasilacze impulsowe miejsce zakłóceniami.

  • @tomaszrozanski4343
    @tomaszrozanski4343 Před 2 lety +5

    Niestety tylko ubolewać należy że nasze radiostacje wyszły z niskich pasm,w przeciwieństwie do innych państw. Ale jest to też podyktowane niestety warunkami geodraficznymi. Takie np USA to swego czasu mieli stereo na średnich. A Chiny to już potentat w dziedzinie pokrywania pasm swoimi nadajnikami. To już taka jakby inwazją chińskich stacji radiowych. Ze strategicznego punktu widzenia posunięcie idealne.

  • @erykmaciejewski9454
    @erykmaciejewski9454 Před 2 lety +2

    Kapitalne slucham

  • @EdWaHome
    @EdWaHome Před 2 lety +2

    Bardzo fajny odcinek.

  • @jacekmarkiewicz174
    @jacekmarkiewicz174 Před 2 lety +1

    Miałem kiedyś w rękach taki odbiornik. To piękne, miękkie, lekko zaszumione brzmienie modulacji AM zawsze mnie hipnotyzowało :)
    Dziś podczas wieczorno-nocnych podróży autem lubię posłuchać rozgłośni na falach średnich.
    W filmie mignęło też radio globalne TECSUN - mam i też lubię posłuchać rozgłośni LW i MW oraz radioamatorów.
    Dziękuję za świetny odcinek, pozdrawiam :)

  • @rostilembe
    @rostilembe Před 2 lety +1

    Dziękuję!

  • @robertmajewski4486
    @robertmajewski4486 Před 2 lety +2

    Ładną ma pan fryzure w tym odcinku - serio :)

  • @pion4987
    @pion4987 Před 2 lety +1

    O i to jest materiał godny uwagi.

  • @fantargu_pchlego1190
    @fantargu_pchlego1190 Před 2 lety +1

    Śmiało i delikatnie subtelnie

  • @drble1
    @drble1 Před 2 lety +2

    przyda się 😀DZIĘKUJĘ 😀

  • @jerzyi7812
    @jerzyi7812 Před 2 lety +1

    Super odcinek. Pozdrawiam serdecznie

  • @jacekbmond
    @jacekbmond Před 2 lety +3

    Fajnie się słucha.. :)

  • @adamkowalski208
    @adamkowalski208 Před 2 lety +2

    Czad odcinek, najlepsze to o zasilaniu bateriami i zasilaczami 😀

  • @camp0017
    @camp0017 Před 2 lety +2

    Sprawdziłem na moim Tecsunie PL-380. Ukraińską stację na 549 KHz łapie świetnie, a jeszcze lepiej z zewnętrzną anteną typu "loop antenna". Ogólnie w zakresie fal średnich całkiem sporo jest działających stacji (w bliskim sąsiedztwie - Rumunia), tylko trzeba wyjść gdzieś poza zasięg miejskich zakłóceń, np. na działkę.

  • @krzysztofk8566
    @krzysztofk8566 Před 2 lety +1

    Szykuje się świetna seria ,,👍

  • @xerejuneseve6333
    @xerejuneseve6333 Před 2 lety +3

    Jest magia w przeczesywaniu pasm i gonieniu fali,która ucieka przez pogodę.Czasem jakieś sygnały z kosmosu się łapie.Ale już widzę jak zainteresuje to Karynę której zmartwieniem jest kolor paznokcia.

  • @erykmaciejewski9454
    @erykmaciejewski9454 Před 2 lety +2

    Serdecznie pozdrawiam serdecznie,mistrz

  • @michaandryszewski4945
    @michaandryszewski4945 Před 2 lety +1

    Panie Adamie, doskonały materiał w obecnej sytuacji.

  • @malgorzatabechawska4769
    @malgorzatabechawska4769 Před 2 lety +1

    Świetny odcinek

  • @jacekbetlej5314
    @jacekbetlej5314 Před 2 lety

    PANIE Adamie żeby zacytować klasyka... Teraz to żeś mnie zaimponował!!! Jednak stare i proste metody są najbardziej niezawodne. Jestem tym szczęśliwcem który pamoeta czasy bez internetu. Brało się takie radyjko pod kołdrę i człowiek miał kontakt z innym dalekim światem.

  • @theflashek1570
    @theflashek1570 Před 2 lety +1

    Genialne!

  • @tomaszzbikowaty2854
    @tomaszzbikowaty2854 Před 2 lety +2

    Hehe! Tak się składa że ostatnio sprawiłem sobie właśnie taki odbiornik :) Jestem entuzjastą retro gratów i mam jeszczę Irenę . Lampowego Klawesyna , Contessę Mimo iż jako ktoś z młodszego pokolenia mam internet . media społecznościowe , internet , etc. to jednak internet to tylko kabel a na takim radyjku można odebrać drugi koniec Europy - i to bez kabla :) Na tym dla mnie polega esencja radia AM - . Budapeszt i Rzym jeszcze działają ;)

  • @Krzysztof_Kornet_84
    @Krzysztof_Kornet_84 Před 2 lety +2

    Odcinek miód malina :-)
    Ja wspominam Śnieżkę.

  • @janmiller3036
    @janmiller3036 Před 2 lety +1

    Mam takie małe radyjko AM/FM i wkładam do niego wyłącznie przechodzone baterie z lampki rowerowej bądź termoregulatorow. Prądu starcza zwykle jeszcze na rok grania. Ale pomysł z pozyskiwaniem baterii do radia (i pilotów RTV czy budzików LCD przy okazji) ze sklepowych pojemników do recyklingu jest wręcz genialny. Szacuneczek! Przecież pewnie duża część baterii w tych pojemnikach jest zaledwie do połowy rozładowana. Darmowy prąd i ekologia w jednym.

  • @jerryl6634
    @jerryl6634 Před 2 lety +4

    Czyli jeżeli spotka się kogoś grzebiącego w koszu na zużyte baterie wypada pozdrowić! Ziomuś z kanału 😉🙂

  • @lessconroy
    @lessconroy Před 2 lety +3

    Sztos!

  • @krzysztofszczygo5760
    @krzysztofszczygo5760 Před 2 lety +5

    Widzę i słyszę, że kanał zrobił się misyjny bardziej niż TVP być powinno. Ciekawe tematy w dobrej oprawie. Dziękuję

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik Před 2 lety +4

    Bardzo fajny odcinek

  • @czabinator
    @czabinator Před 2 lety +1

    Pozdrawiam!

  • @marcinpopek6464
    @marcinpopek6464 Před 2 lety +1

    18:06 "..... a kierunkowosc anteny skutecznie eliminowala zaklocenia, ktorych zrodlem byly brudne onuce" :-) Super zajebisty kanal! Czasami odcinki oglada sie z lezka w oku :-) Dobra robota,dzieki. A onuce to wiadomo ,ze zawsze sa brudne haha!

  • @sebastian_drazczyk
    @sebastian_drazczyk Před 2 lety +3

    Moja babcia miała takie radio na lodówce. Słuchała zawsze wiadomości o 12:00. Radio zasilane było wyłącznie z baterii R6 Które wtedy były bardzo kiepskiej jakości i nie wystarczały na długie słuchanie dlatego wujek dorobił babci zasilacz sieciowy z wyłącznikiem który na stałe był podpięty do zacisków baterii. Mam bardzo miłe wspomnienia związane właśnie z tym radiem. Pozdrawiam.

  • @rzeski1
    @rzeski1 Před 2 lety +5

    Panie Adamie uwielbiam pana poczucie humoru.

  • @MultiKomentator
    @MultiKomentator Před 2 lety +2

    Mam dwie Moniki. Ok 2005r kupiłem drugą na pchlim targu za 5zł. W pierwszej przy okazji eliminacji zimnego lutu, po wymianie wzm. m.cz. na inny scalak znacznie spadł pobór prądu - zwłaszcza przy braku wysterowania - z 10mA do 6mA.

  • @m00nr4k3r
    @m00nr4k3r Před 2 lety +1

    Miałem kiedyś w domu dokładnie to radio. Możliwe, że jeszcze gdzieś jest.. na nowsze czasy zamówiłem Tecsuna.

  • @ArtMacabre197
    @ArtMacabre197 Před 2 lety +3

    Rzeszów pozdrawia :)

  • @DIYRetro
    @DIYRetro Před 2 lety +1

    Super pomysl z seria z urzadzeniami na trudne czasy :) chce wiecej :)

  • @obywatelcane6775
    @obywatelcane6775 Před 2 lety +20

    Mam właściwie same radia "z epoki", żadnego problemu z odbiorem "AM" :-))) W dużym pokoju przestrojony Zodiak, w małym Narew a w piwnicy mocno zmęczona życiem Dorota odbierająca tylko jedynkę. Na trudne czasy jak znalazł. Pewnie laptop HP na którym piszę ten komentarz już wyzionie ducha a moje PRL-owskie trupki ciągle będą grały :-)

    • @StrzalaOstryPazur
      @StrzalaOstryPazur Před 2 lety +3

      U mnie: R125, RM407, Dana, Sokol310 i współczesna Eltra Mewa z falami dlugimi :)

    • @janzygarowicz
      @janzygarowicz Před 2 lety +3

      U mnie Dorota IC, Zodiak, lampowa Saba Triberg z UKFem 88-100MHz oraz Śnieżka R 206 :)

    • @StrzalaOstryPazur
      @StrzalaOstryPazur Před 2 lety +1

      @@janzygarowicz to na ścisłość jeszcze zafoliowana Tosca AWS 303 na strychu. Też z przesrojonym UKF ;)

    • @michaschulz9511
      @michaschulz9511 Před 2 lety +3

      Lampowe radio Radionette z przełomu lat 40-tych i 50-tych oraz koło 40 m drutu jako antena - w bieżącym użytku, francuski Schneider z 1958 i polski Relax II. Teraz musimy uważać, bo prepersi nam wszystkie stare radia wykupią ;)

    • @pawewiazowski8422
      @pawewiazowski8422 Před 2 lety

      Tak zgadza się
      Technicznie te stare odbiorniki dadzą "radę"
      Mnie w dobie dezinformacji czy będą przydatne?