DOMA SE PSEM - Canine Fitness 10 - Twister

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 03. 2021
  • Ahoj, jak jste na tom se psími aktivitami v současné situaci? Člověk by si myslel, že už budeme moci cvičit libovolně venku se psem, a ono to pořád nevypadá, tak Vám nabízím zábavu nejen na karanténní večery - TWISTER.
    CO JE TWISTER?
    Stejně jako hra "twister", kdy se lidi snaží poskládat části těla na různobarevné terčíky, i v tomhle cvičení budete po psovi chtít, aby se každou packou trefil na jiný target. Je to šikovné cvičení pro uvědomění a koordinaci vlastního těla a můžete tak přesně cílit na určité postavení a držení těla.
    JAK ZAČÍT
    Můžete zvolit různé postupy. Jedním z nich je například to, že začnete stojem na dvou velkých targetech, na které se vejdou dvě packy, a pak jeden target vyměníte za dva menší, na které se vždy vejde jen jedna packa - půlmíče, malé čočky, ježky.
    Psa vedete přes targety popředu a odměníte zastavení předníma nohama na každém targetu zvlášť, zadníma na jednom větším. Pak ho necháte pokračovat dopředu a odměníte, že se trefí na hříbky zadníma nohama nebo alespoň jednou zadní nohou. Cvičení opakujte, dokud pes nebude úspěšný, pokud by bojoval s malými targety, začněte s většími a postupně je zmenšujte.
    Jak naučit psa trefovat packy na target najdete zde ve skupině: / 10216976098898925
    Když pes bude zvládat stoupnutí si na hříbky jak předníma, tak zadníma nohama zvlášť, dejte 4 hříbky do vzdálenosti pro jeho přirozený obdélníkový stoj a nechte ho, aby na ně postupně vylezl. Za začátku odměňujte každý kontakt pacek s targetem, až pes získá jistotu a v prostoru se zorientuje, sám se začne trefovat více.
    Druhou variantou je, že hned od začátku použijete 4 targety, ale velké a nízké, aby pes zpočátku jen registroval, že stojí na něčem jiném než okolní podložce. Mohou to být třeba 4 složené ručníky, různé puzzle nebo tenké knížky. Postupně budete používat vyšší a vyšší pomůcky, klidně i 4 různé, přičemž psa odměňujete za jakoukoli snahu a lepší pokusy odměňujete více. Postupně pomůcky zmenšujete, ať se dostanete na půlmíče.
    TWISTER
    Jakmile pes zvládá stát v obdélníkovém stoji na čtyřech pomůckách, můžete se hrát s jejich umístěním vůči sobě tak, aby pes musel packami pomůcku aktivně hledat - jednou je více vepředu jeden hříbek, podruhé druhý, někdy budou dál od sebe a někdy blíže, jindy pokaždé jinak. Nezapomeňte ale, že cokoli cvičíte na jednu stranu, pak musíte procvičit i na druhou. Pro inspiraci se podívejte na příklady na videu 🙂
    JAK MOC CVIČIT
    Twister může být velmi náročné cvičení, nejen fyzicky, ale především psychicky. Cvičte krátce, minutové až dvouminutové lekce jsou akorát, dávejte psovi pauzy, kdy si s ním pohrajete nebo ho necháte čuchat, a respektujte projevy únavy.
    Projeven únavy je například to, že pes ztrácí motivaci, váhá s pohybem, rozhlíží se nebo olizuje, ale také to, že začne dělat více chyb. Chyby nejsou důvodem k tomu, aby člověk cvičit více, ale aby dal raději pauzu. Často pomáhá se na cvičení "vyspat" - během spánku se psovi cvik v hlavě sesumíruje a paradoxně mu pak po delší pauze může jít lépe než při každodenním procvičování.
    Jaké varianty se psem zvládnete? Pochlubte se s videem a inspirujte ostatní. Máte-li dotazy, neváhejte se na mě obrátit 🙂 Více o canine fitness a chystaných trénincích, online a snad někdy i on life, najdete na stránce Fit to Be FUNtastic - / fittobefuntastic .
    #caninefitness #domasepsem

Komentáře • 2