Największy finansowy przekręt cz.2: metal

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 08. 2024
  • / oficjalnyklubcashflow - zapraszam film, z którego dowiesz się nieco więcej na temat roli metali w transakcjach handlowych. Poznasz wartość pieniądza i sprawdzony przepis na stabilizację cen na rynku. Przedstawię również różnicę między ceną nominalną a realną.
    Koniecznie obejrzyj odc.3: • Największy finansowy p...
    #złoto #metal #pieniądz #wartość # oszustwo #przekręt

Komentáře • 7

  • @BartoszDolinkiewicz
    @BartoszDolinkiewicz  Před 10 lety +1

    Dlaczego od 1 stycznia wszystko drożeje? Jak zapanować nad inflacją? Czym różni się cena nominalna od ceny realnej? To wszystko dowiesz się z II filmu z serii "Największy przekręt finansowy". Zapraszam do obejrzenia

  • @sylwesterbogusiak2334
    @sylwesterbogusiak2334 Před 9 lety +1

    Minuta 5.50 "Jednym z problemów dzisiejszego świata jest utrzymanie stabilnych cen. Stabilizowanie cen jest bardzo proste. Należy przestać majstrować przy podaży pieniadza" Dzisiaj pożyczki tworzą nowe depozyty, zupełnie nowe pieniadze. Prawda? Więc jak to zrobić w systemie, który działa obecnie, w którym ilość pieniądza w gospodarce zależy od polityki kredytowej banków komercyjnych i dynamicznie maleje i rośnie w zależności od liczby udzielonych i spłaconych kredytów? Ponadto są instrumenty RPP, które na politykę kredytową mają również znaczący wpływ. Moim zdaniem system jest "przeregulowany" i dlatego niestabilny. Ponadto według niektórych ekonomistów na "inflację" ma bezpośrednio wpływ mechanizm odsetka, który przez wielu jest pomijany jako "problem" ekonomii. Zacząłem się interesować takimi tematami całkiem niedawno więc będę śledzić Pańską serię.

  • @sylwesterbogusiak2334
    @sylwesterbogusiak2334 Před 9 lety +1

    Minuta 1:34 "Posiada rzeczywistą wartość sam w sobie" A co to właściwie oznacza? Tą cechę mógł Pan sobie darować. Przecież metal jest rzeczywisty... namacalny... ale jego prawdziwa wartość jest w zasadzie tylko umowna. Ma praktyczne cechy, poddaje się obróbce. To wszystko. Cała jego wartość jest właściwie umowna, jego waga(masa) jest wyrażana w umownych jednostkach miary. To tak jakby Pan próbował powiedzieć, że np. pieniądz fiducjarny lub pieniądz elektroniczny nie ma prawdziwej wartości... owszem ma. Niesie wartości wyrażane w sytemie dziesiętnym... czy to wielkość wagi, czy tylko wielkość długu, jak to jest obecnie z pieniądzem.

    • @Sannidor
      @Sannidor Před 8 lety +1

      +Sylwester Bogusiak Zachwyt pana Dolinkiewicza nad tym jak to złoto czy inne metale są cenne przypomina jak wielu ludzi bezkrytycznie przyjmuje ceny towarów, za podwyżkami widząc tylko chciwość. Spotkałem się z różnymi teoriami nad pierwotnym zachwytem złotem, od baśni o odprysku ze Słońca po pseudonaukowo mierzone tajemnicze wibracje wydzielane przez ten i inne kruszce. W czasach kiedy coraz więcej kultur wychodzi z czasów zabobonów a zachwyt świecidełkami przenosi się na fascynację technologią, realność i namacalność sztabek czy kamieni szlachetnych nie jest wystarczającym argumentem do nadawania im wartości ponad użytkową. Powtarzanie że jest inaczej trąci fundamentalizmem maskującym się pod obroną praw człowieka do posiadania i rozporządzania swoimi dobrami, tak na prawdę podszytym obawą o zgromadzone dobra które z dnia na dzień mogłyby stać się warte niewiele lub nic.

    • @Gawron339
      @Gawron339 Před 8 lety

      +Sylwester Bogusiak Metal ma wartosc sam w sobie jako surowiec,a pieniadz fiducjarny papierowy nie specjalnie nadaje sie nawet do palenia w piecu gdyz jest pomalowany farba.
      Przyczepic to sie mozna do porownania togi ,paska i butow do 4100zl bo za tyle to mozna kupic 9 garniturow,pasek i buty a gdyby mialy to byc togi to 40 szlafrokow mozna kupic z wbudowanym paskiem :D

  • @Victor-kd8hc
    @Victor-kd8hc Před 8 lety

    NIe "dwutysięczny czternasty" tylko: "dwa tysiące czternasty rok". Pozdrawiam.