Planer for wood - long DICTUM no. 62 with a low angle of attack

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 05. 2019
  • ➤ Link to the product: bit.ly/2I8jcro
    A large, long, heavy cast iron plane with a low attack angle. Perfect for surface finishing and cross-fiber work. So I would summarize it in 1 sentence;) And how is it worked and how it is built? I invite you to the movie - everything will become clear!
    ➤ We invite you to subscribe to Testy.TV - goo.gl/QCA34F
    ➤ www.testy.tv where you will find other video presentations, descriptions and photographs of tools.
    ➤ Fanpage / testytv
    ➤ Facebook group about products from China: goo.gl/tdMXfr
  • Jak na to + styl

Komentáře • 18

  • @Kar0n
    @Kar0n Před 9 měsíci

    could you enable capitations? It would be really useful to see the English subtitles even auto-translated.

  • @d.i.d
    @d.i.d Před 5 lety +1

    Bestia!!!

  • @MichaBryka
    @MichaBryka Před 4 lety

    Czy zamiast doskładać do Veritasa 62 spokojnie można brać tego Dictum? Jeśli tak to z nożem japońskim?

  • @dariuszkarnaszewski3276
    @dariuszkarnaszewski3276 Před 5 lety +3

    👍

  • @Manny31able
    @Manny31able Před 2 lety

    Witam, mam pytanie odnośnie low angle. Czy ma Pan jakieś porównanie pomiędzy DICTUM a Stanley 12-137 (62)?? Czy mógłby Pan coś na ten temat powiedzieć??

  • @janwiesny9657
    @janwiesny9657 Před 5 lety

    0:35 z tym porównaniem stopni to trochę pojechałeś, różnica jest nie jak 45 do 12 tylko 45 do 37, gdyż ponieważ ten strug ma ostrze fazą do góry, a klasyczny fazą do dołu i kąt cięcia się sumuje z kątem ostrza, czyli jak piszą w specyfikacji tutaj jest to 37 stopni

    • @d.i.d
      @d.i.d Před 5 lety +1

      Oczywiście - 45 i 12 ma łoże. Jednak to jest ogromna różnica przy strugu. Oczywiście możesz nóż jeszcze przeostrzyć na inny kąt 20 albo 30 stopni jak masz taką potrzebę. Jedno jest pewne... gładzikiem można pięknie wykończyć albo zniszczyć deskę ;p Nie raz w jesionie nóż wszedł mi w głąb słojów, a klasyk 4 przeszedł przez to miejsce bez zająknięcia ;)

  • @gaulix69
    @gaulix69 Před rokem

    Hello, I have the following questions about the item Spare blade for DICTUM N° 62 plane, Blue Paper Steel: I found an old first generation stanley No62 which dates from around 90 years ago. its original iron is so worn that the sharpening has shortened the iron to the point of making it unusable... So I am looking for a replacement iron, the problem is that the drive system of the iron on the plane of this time is not similar to any of the replacement irons for this type of plane, any manufacturer confused... So I find myself having to redo the driving parts of the iron so that it adapts on a modern spare iron... However, your dictum blue paper iron for plane no. 62 would seem to be a good candidate for an adaptation. I would like to have some technical details of this article to be sure to be able to adapt it before buying it, here are my 2 questions:
    - This iron having a Japanese steel insert, the rest of the body of the iron is- it in workable mild steel (filing and drilling)?
    - I would have liked to have precise measurements of the iron, do you have a technical drawing of this one with all the dimensions?
    I need all the measurements of the iron, ie:
    -Length and width of the iron (given for 51mm wide, length unknown).
    -diameter of the 3 small holes (for adjusting the iron), diameter of the large hole (for the press screw), width of the long notch.
    - dimension from the bevel, to the beginning and to the end of the long notch (for the screw of the press), and dimension of the positioning of the axis of each of the three holes (for adjustment of the iron)..
    Thank you very much in advance For your help.
    edit : I sent a message to dictum to ask them, they answered me today, that's all they were able to tell me: "Hello, It is not possible to make additional measurements. compatible planes are always written in the text."

  • @dubajakustyka9938
    @dubajakustyka9938 Před 5 lety

    Ciekawostka. Używam tego struga od ponad sześciu miesięcy. Kupiłem go z dwoma nożami japońskimi - blue paper steel. Koszmar przy ostrzeniu. Jedno ostrze wyprowadzałem ponad 12h. A ciekawostka z tej ciekawostki jest taka, że oba noże dotarły do mnie lekko wygięte. Najgorsze, że nie w te stronę w którą byśmy chcieli hehe. Także górkę powstałą z owego wygięcia niwelowałem pół doby haha.( w drugim ostrzu już mi sie nie chciało) I co ciekawe, że ostrości wcale te ostrze nie trzyma długo. Na "desce do strzelania" w poprzek włókien dość szybko się wyszczerbia - za twarda stal czyli krucha. Mit uniwersalności sześćdziesiątki dwójki można szybko obalić. Tak jak Jarek wspomina. Lekko pokręcone włókna i wyrywa. I to jak... Nie ważne czy sosna, czy świerk, dąb, orzech, sapeli, merbau czy jesion... Zabawę w różne kąty ostrzenia noży też przerobiłem. Osobiście zamiast tego teraz najchętniej kupił bym Lie Nielsena 5,5....

    • @TestyTV
      @TestyTV  Před 5 lety

      12h? W tyle czasu to można wykuć nowe ostrze, zahartować i naostrzyć 10 razy. Nie mam pojęcia co tyle czasu robiłeś, ale nie ma takiej stali która wymagała by 12h pracy. Widziałeś ile czasu ja ostrzyłem? 30sekund? Napisz co robiłeś i jak to znajdziemy gdzie jest błąd

    • @dubajakustyka9938
      @dubajakustyka9938 Před 5 lety

      Widziałem ile czasu ostrzyłeś, ale Ty miałeś standardowe ostrze i ostrzyłeś na Charleswortha, Ja ostrzyłem bez linijki. Chciałem wyprowadzić tył ostrza, splanować. Udało mi się to,ale jechałem je na diamencie, syntetyku i papierze sciernym ok 8 godzin haha. I jak wspomniałem kupiłem strug z dwoma ostrzami. Pierwsze ostrzyłem "standardowo", drugie zaś z użyciem liniału. Oczywiście naostrzyłem znacznie szybciej, ale już nie było tej jakości cięcia co przy pierwszym żelazku. Teraz raczej zamówię z dictuma zwykły nóż. Także strug spoko, ale ostrz japońskich doń nie polecam ;)
      PS. Ostatecznie osiągnąłem grubość wióra mierzoną już mikronach, nie mam jak tego zmierzyć, ale pasek miał grubość pajęczyny :) Tyle, że ostrze szubko się tępi i takie strużyny to tylko zaraz po naostrzeniu ;)

    • @d.i.d
      @d.i.d Před 5 lety

      @@dubajakustyka9938 japońskie używam w małym gładziku i też nie miałem z nim żadnych problemów, dosłownie kilka minut 1 ostrzenie i do pracy :)

    • @salahadithelethy9029
      @salahadithelethy9029 Před 4 lety +1

      Też zamówiłem ten stug z blue paper steel i ostrze jest ostre ale kompletnie krzywe. NIe ma możliwości go wysunąć równo. Średnio to widzę...

  • @xawerytrabka8813
    @xawerytrabka8813 Před 5 lety +2

    no stary, zaimponowałeś mi dopiero w poprzek włókien.

    • @TestyTV
      @TestyTV  Před 5 lety

      Ja tylko go naostrzylem resztę zrobił strug 😉

  • @krzysztof5351
    @krzysztof5351 Před 3 lety

    Nie struganie w poprzek włókien tylko struganie prostopadłe -czołowe

    • @TestyTV
      @TestyTV  Před 3 lety +1

      Które właśnie przebiega w poprzek włókien 🙂