Ai-ajaj! Přijdeme o práci? Ft. František Kotleta

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 05. 2023
  • Jak se na umělou inteligenci dívají umělci? Zeptáme se spisovatele a místopředsedy spolku Sisyfos Leoše Kyši aka František Kotleta.
    Startovač: www.startovac.cz/patron/dobre...
    Náš facebook: / dobrevedet.cz
    Náš instagram: / dobrevedet_. .
    Pomáhá nám SLU: mixuj.slu.cz
    A také hrou.cz: matematika.hrou.cz
  • Věda a technologie

Komentáře • 41

  • @Dobrevedet
    @Dobrevedet  Před 11 měsíci +1

    odkaz na celý rozhovor, téměř nesestříhaný, přímo z pece: czcams.com/video/6RgRHzaSHnA/video.html

    • @Dobrevedet
      @Dobrevedet  Před 11 měsíci

      ...a konečně bude dávat smysl ta puška na konci.

  • @caifothiazz
    @caifothiazz Před 11 měsíci +2

    Jako grafik (webový) se nebojím, prostě jen čim dál víc budu používat chytré nástroje, až budu zadávat jen prompts. Už teď mi AI šetří hodiny práce, když mi dokresluje fotky mimo frame.

  • @blokysek
    @blokysek Před 11 měsíci

    Zajímavé povídání. Určitě záleží na oboru, ale přijde mi, že strojové překlady dobré nejsou.
    Překotného a stále zrychlujícího vývoje se moc nebojím. Samoučící mechanismy totiž trpí problémem last mile, kdy vývoj posledního procenta kýžené efektivity bývá náročnější a nákladnější než předchozích 99 %. (V tomto případě se nebavíme o procentech, ale pěkně se to na nich vysvětluje.) Ač překladače pro většinu účelů slouží dostatečně, v jiných jsou nepoužitelné. Nechceme čelit postihům vinou chybně přeložených právních předpisů, vystavovat se komplikacím se zahraničním obchodním partnerem nebo věnovat marné mnohaleté úsilí výzkumu založeném na špatně interpretovaných studiích, …
    Překladače se strojovým učením se vyvíjejí od druhé poloviny minulého století. Veřejnost se na jejich zlepšování podílí už 17 let. Největší vývoj se ale udál od roku 2004 do 2006, kdy byl Google Translate nabídnut veřejnosti. Pak následovala velká vlna díky využívání zpětné vazby od uživatelů. Ale od té doby se nic moc neudálo.
    Menší skoky v jeho zlepšování jsou způsobeny tím, že samoučící mechanismy musejí být velmi silně svázané svým provozovatelem. To především ze dvou důvodů: Proces trénování je velmi nákladný (nemůže tak probíhat v reálném čase) a systém s neomezeným učením by byl velmi snadno sabotovatelný.
    Personalizace výstupů ve skutečnosti nesouvisí se samoučícím mechanismem, na kterém je daná AI postavená. Je tak sice možné překladač přesvědčit, aby mi „car“ překládal jako „kára“, ale nemělo by být v mé moci donutit ho tento překlad preferovat i pro všechny ostatní uživatele. A to do té doby, dokud mu provozovatel neumožní danou nějak definovanou množinu vstupů využít.
    Náročnost procesu poznávání roste exponenciálně, což můžeme pozorovat i u učení se lidí - miminka dělají veliké pokroky každý měsíc; třeťák na ZŠ ve znalostech nejspíš nepřekoná páťáka; v dospělosti se člověk musí úzce specializovat, aby své vědění mohl posouvat dál. Stejně tak AI z principu musí být omezovaná; její nezřízené učení by během pár okamžiků přetížilo sebevýkonnější hardware.
    Z toho usuzuji, že jsme svědky či přímo účastníky fantastického skoku ve vývoji AI, jehož trajektorii neznáme a netušíme, co ji může ovlivnit. Lze však přepokládat, že se velmi výrazně zpomalí. Současníci vývoje parního stroje by asi nečekali, že dnes budeme po železnicích stále ploužit osmdesátkou a při letech do vesmíru parní stroj nebývá první zvažovanou variantou. A soukromou vzducholoď na cesty do práce nemám doteď!
    Při úvaze nad překonanými technologiemi mě napadla ještě jedna věc - rychlý vývoj nezastavil limit technologie jako takové: budovy by šlo stavět vyšší, na CD by bylo možné data zapsat hustěji, Concorde mohl létat rychleji, … Tudíž říci si, že AI má své limity v nedohlednu, je sice konstatování faktu; nelze z toho však vyvozovat, že lidstvo snahu o jejich dosažení neopustí mnohem dříve.
    Já bych děti na tu angličtinu poslal.

  • @Umrfix
    @Umrfix Před 11 měsíci +2

    post mimo toto téma, ale hodící se k dobré vědět. Včera jsem v televizi viděl pořad, kde byly ukázky výrobků a společností v Česku zabývající se vesmírem. Vůbec jsem netušil kolik součástek a technologií se pro dobývání vesmíru v Česku vytváří. Byly tam zmíněny jemná čidla na radiaci, součásti družic ...

  • @LevelUpGA
    @LevelUpGA Před rokem +1

    Podle mě nás skynet hned nezničí, ale bude chtít data, informace jako číslo 5 a třeba všichni budou dělat výzkum 👍, taky by mohla hledat společné znaky u některých výzkumů a potom navrhovat nové

  • @ondrejdlouhy6744
    @ondrejdlouhy6744 Před 11 měsíci +6

    Studujte cizí jazyky! Cizí jazyky se nestudují kvůli tomu, abyste nutně dělali překladatele nebo tlumočníky, ale abyste poznali jiné myšlení a lépe porozuměli jiné kultuře + spousty dalších benefitů.

    • @Dobrevedet
      @Dobrevedet  Před 11 měsíci +3

      Tak to člověk může i bez studia cizích jazyků. Může třeba cestovat. Jsem si jist, že Latinskou ameriku znám za 3 měsíce pobytu v ní lépe, jako člověk, který o ní 3 roky jen četl.

    • @ondrejdlouhy6744
      @ondrejdlouhy6744 Před 11 měsíci +2

      @@Dobrevedet Myslel jsem to spíš tak, že učením se cizím jazykům se člověk naučí jiným způsobům myšlení, uvažování a pohledu na svět.

    • @sramekondrej
      @sramekondrej Před 11 měsíci +1

      @@ondrejdlouhy6744 Ale on neříká, aby se lidé cizí jazyky neučili. Jen je nemají studovat na vysoké škole jako obor.

    • @vektor7136
      @vektor7136 Před 11 měsíci +2

      Tez mi prijde argument "nestudujte to, ai to umi lip a rychleji" naprosto na vode. Az / jestli bude ai a stroje umet naprosto vse lip, tak nubude mit smsl studovat ani delat cokoliv?

    • @sramekondrej
      @sramekondrej Před 11 měsíci

      @@vektor7136 Ale vždyť je to v tom rozhovoru naprosto jasně řečené a musím v tom s panem Leošem souhlasit. Řemeslnou práci budou dělat stroje a AI a tu uměleckou, frajerskou, unikátní a podobně budou dělat lidé. Bude jich zlomek oproti dnešku a budou si říkat víc peněz. To je jako s botami. Dnes je ševcovina o zakázkové luxusní výrobě. Klasické cvičky sekají stroje jako... No jako Baťa svičky.

  • @jirivildner6912
    @jirivildner6912 Před 10 měsíci +1

    Už dnes se mi zdá že některé filmy nebo knihy převypráví příběh ale jinak jsou bezduche

  • @Vedator
    @Vedator Před rokem

    Super talk, taky si na Leošova bráchu brousím zuby (y)

  • @sramekondrej
    @sramekondrej Před 11 měsíci +1

    Tento víkend je Midjourney zdarma, takže kdo chce zkusit, může generovat až do aleluja

  • @karelcerny1813
    @karelcerny1813 Před 11 měsíci

    Nesdílím optimizmus pana Františka už dnes umělá inteligence brzdí rozvoj lidí.Například poslal jsem svému známému schéma měniče slunečních kolektorů a baterií který si může doma poskládat z několika součástek skoro každý(nepotřebuje žádný počítač, neobsahuje elektrolyt....) , a který mi funguje spolehlivě už několik let a u Vás ten generátor vodíku(zaslaný jinam) a co si myslíte že se stalo. Zmizelo to z povrchu internetu možná kdybych napsal že je to perpetum mobile možná by to prošlo či si vzal rádiovku při focení.
    A to je jen algoritmus který sbírá a vyhodnocuje data což teprve nastane až si uvědomí sebe sama a nazná že lidé jsou pro ni nebezpeční nebo bude potřebovat více energie pro sebe na replikace a oddělit se od systému na kterém je závislá.

    • @karelcerny1813
      @karelcerny1813 Před 11 měsíci

      A že bude stát potřebovat více úředníků které lze umělou inteligencí nahradit nesnáze (všechny kancelářské práce a i to razítko vám také dá) o tom také pochybuji, Nejspíš budou chybět zruční řemeslníci, uklízečky, malíři pokojů, holiči,rodiče....

  • @vektor7136
    @vektor7136 Před 11 měsíci

    "kazda takova technologie nam da vic volneho casu" ...posloucham pracujic na 3 cnc soustruzich zaroven (stejne terminy nestiham) a rikam si "mmmmm - hm"

    • @Dobrevedet
      @Dobrevedet  Před 11 měsíci +1

      No ale máte víkendy a svátky a více, než měsíc dovolené. To před 100 lety bylo úplně sci-fi a před 50 lety jen těžko představitelné.

    • @vektor7136
      @vektor7136 Před 11 měsíci

      @@Dobrevedet Pred 100 lety bylo na chuja vsechno, to jo. Ale ze by v r. 1973 bylo 8,5 hodin denne a 20 dni dovolene rocne tezko predstavitelne je pro me nepredstavitelne.

  • @mathers8605
    @mathers8605 Před 11 měsíci +1

    Čekám až budou lidi tvrdit že přistání na m měsíci při misi artemis je fejk:D

  • @tonysawer
    @tonysawer Před 11 měsíci

    14:14 mě Aleš dostal do kolen, 😀

  • @latheo7738
    @latheo7738 Před 11 měsíci

    Bohužel ČT není fake, to je krutá realita, že to stále existuje.

  • @pavelv.4771
    @pavelv.4771 Před rokem +1

    Nestudujte anglictinu, - budte negramoti. Fakt větší kravinu jsou dlouho neslyšel. Učení jazyka rozvijí celkově člověka. Dnes člověk má mluvit anglicky na urovni B2--C1 a druhý jazyk na urovni B1-2. V zahraničí se pak domluvíte rukama nohama. Tak proč se učit češtinu? Word vše opraví atd. AI má lidem pomáhat, ne se na věci vykašlat.

    • @czerviik
      @czerviik Před rokem +5

      Leoš tam později říká: "nestudujte vysokoškolskou angličtinu" Je to myšleno v kontextu překladatelství. Je třeba to dokoukat celé. Snad to bude jasné z nesestříhaného rozhovoru.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před rokem +5

      Studovat vs ucit se 😂 Z videa je poznat, ze myslel abyste se nefokusocali na budouci povolani prekladatele, protoze prekladac je relativne velmi snadno automatizovatelny proces😊

    • @pavelv.4771
      @pavelv.4771 Před 11 měsíci +1

      @@dadazizala5271 Zdravím Vás, když už chcete psát chytře slovo (focus), tak ho napište aspoň pravopisně správně. Nevím proč u věty "Studovat vs ucit se" máte smajlíka. Protože tím ukazujete, že nevíte jaký je mezi těmito slovy význam. Dále kdo jde na VŠ se zaměřením na překlad, to bude opravdu hodně malé promile. A ano v překladech chápu bude AI využita, ale říct neučte se anglicky, je opravdu hodně velká pitomina. A pokud jste někdy byla, žila, studovala v zahraničí, tak mi nemůžete jinak než dát za pravdu. A poslední věc, pokud se tak AI bojíte, tak si vyhledejte " Tomáš Mikulov" a poslechněte si sním rozhovor na toto téma. Tenhle člověk se podílel na vývoji AI. S pozdravem a přáním fajn dne. P.

    • @pavelv.4771
      @pavelv.4771 Před 11 měsíci

      @@czerviik Dobrý den, bohužel úroveň AJ na VŠ nemyslím, že je nějak vysoká. A můžeme se bavit třeba o průměru lidí co vychází z ČVUT. Hezký den. P

    • @czerviik
      @czerviik Před 11 měsíci

      @@pavelv.4771 ​ Zapsání povinného kurzu angličtiny na VŠ můžeme jen těžko brát jako studium jazyků. Tam je asi kvalita různá. Leoš mluví o překladatelství, to se snad ani na ČVUT neučí. Nechci mu vkládat slova do úst, ale myslím, že z rozhovoru nevyplývá, že by měli středoškoláci chodit za školu místo hodin angličtiny.

  • @janengel1985
    @janengel1985 Před 11 měsíci

    Kdyby to k něčemu skutečně bylo, tak by někdo zadal dotaz, jak postavit perpetuum mobile.

    • @janlegierski5990
      @janlegierski5990 Před 11 měsíci +1

      Protože AI zná první termodynamickou větu. Víc snad netřeba dodávat.
      A pokud ano na CZcams je plno návodů na free energy generátory, tak proč by dělala dvojí práci. 😊

    • @janengel1985
      @janengel1985 Před 11 měsíci

      @@janlegierski5990 Když AI nechce pomoct, tak je AI na prd.