Szlovák elnökválasztás: ki nevet a végén? Tárnok Balázs, Inforádió, Aréna

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 03. 2024
  • A műsor támogatója a HOLD - Nem csak vagyont, kockázatot is kezelünk, 1994 óta. hold.hu/
    Meglepetésnek számít ez az eredmény? Mennyire számít masszívnak az 52 százalékos első fordulós részvételi arány? Az első két helyen végzett politikus szavazati aránya mekkora változást jelent a korábbi voksolásokhoz képest? Jelezhet az előre valamit, hogy Korčok az első fordulóban nagyjából 80 ezerrel több szavazatot kapott, mint az újabb ciklusra nem pályázó Zuzana Čaputová 2019-es, vagyis a legutóbbi voksoláson? Hol húzódik a törésvonal a szlovák politikában - lehet még hagyományos jobb- és baloldalról és a köztük lévő törésvonalról beszélni? Mi a rendező elv? A szlovák politikai oldalak definiálása után nézzük meg, hogy hova tartozik a szlovák elnök a hatáskör, szerep szempontjából? Mennyire hasonlít a legismertebb amerikai, francia államfőhöz, illetve az ő funkcióihoz, vagy mondjuk a magyar, lengyel elnök szerepéhez? Mi a tétje a szlovák elnökválasztásnak - sokkal inkább szimbolikus, mint gyakorlati jelentőségű? Forró Krisztián, a felvidéki magyar párt, a Magyar Szövetség elnöke a voksok majdnem 3 százalékát kapta meg, és ezzel a negyedik helyen végzett. Hogy értékelhető ez az eredmény? Dunaszerdahelyi járásban a magyar jelölt 44 településen tudott győzni, ebből három város. Ivan Korčok Somorján, és 18 további községben végzett az élen. Peter Pellegrini 4 településen nyert. Hol érte el a legjobb eredményt Forró és hol szerepelt - a várakozásokhoz képest - a legrosszabul? Forró korábban arról beszélt, hogy összességében 4 százalékos eredménnyel lenne elégedett, a választás után azt mondta, jobban kell mobilizálni a következő szavazáskor. Mivel lehet ennél jobban megszólítani a magyar közösséget? Van még létjogosultsága az etnikai alapú politizálásnak? Korcok magyarul is mondott pár szót, pontosabban megköszönte a támogatást - ezzel már a második fordulóra készült volna?
    Mivel szólíthatja meg a szlovák választókat, milyen témák lehetnek számukra is vonzóak? Mi volt most a fő célja a magyar indulónak? Hogyan segítheti ez a mostani megmérettetés az EP választáson való indulást, és szereplést? Forró először Peter Pellegrinivel ül tárgyalóasztalhoz - jelentette be a választás után. Mekkora segítség lehet ez a második fordulóban Pellegrininek?
    A kilenc jelölt közül eddig háromról beszéltünk. Mutatja a magyar közösség erejét, vagy Forró Krisztián népszerőségét az, hogy a Magyar Szövetség elnöke és köztársaságielnök-jelöltje megelőzte az ötödik helyen végzett Igor Matovic korábbi miniszterelnököt, illetve Ján Kubis korábbi külügyminisztert? Forró előtt, a harmadik helyen végzett Stefan Harabín, a legfelsőbb bíróság korábbi elnöke a voksok majdnem 12 százalékával. Ki mögé állhatnak be az ő szavazói? Mire lehet számítani az április 6-ai második fordulóban - ki mögé állt be több kiesett jelölt, várhatóan kinek van még mozgósítható szavazóbázisa? A korábbi választások adatai alapján mekkora részvételre lehet számítani a második fordulóban - általában nő, vagy csökken az urnához fordulók aránya?
    A második fordulóban kinek nedvezhet az alacsony és kinek a magas részvételi arány? Ivan Korcok az eredmények kihirdetése után azt mondta, még nincs itt az ünneplés ideje - az erőviszonyok ismeretében mire lehet elég az 5 százalékpontos előny? Mi volt a választási kampány legfőbb témája? A kül- vagy a belpolitika határozhatja meg jobban a második forduló előtti időszakot? A Visegrádi 4-ek együttműködés szempontjából van jelentősége, hogy ki lesz Szlovákia hatodik köztársasági elnöke?
    Tárnok Balázs, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézet vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában 2024.03.25-én. Podcast.
    Iratkozzon fel az InfoRádió CZcams-csatornájára és első kézből értesül a legfrissebb feltöltésekről!
    Kövessen minket az interneten is: infostart.hu/
    Kövessen minket a Facebookon: / infor%c3%a1di%c3%b3-11...
    Inforádió. Magyarország hírrádiója. A hírrádió.

Komentáře • 4

  • @els-bt6xt
    @els-bt6xt Před 2 měsíci

    Tárgyilagos, jó elemzés. Tárgyi tévedés: az államfő által megvétózott törvényekről a szlovák parlament minősített többséggel dönt. A szlovákiai államfőnek a magyarhoz képest szélesebb hatásköre van az alkotmánybírák kinevezésekor, vagy pl. a népszavazás elrendelésekor is.

    • @csabigail2124
      @csabigail2124 Před 2 měsíci

      És a Parlament feloszlatása kapcsán olyasmi, mint idehaza?

    • @els-bt6xt
      @els-bt6xt Před 2 měsíci

      @@csabigail2124 Mások a parlament feloszlatásának feltételei, ezért sántítana az összehasonlítás. Mindenesetre azokban az esetekben, amikor az államfő dönthet a feloszlatásról, a szlovák alkotmány nem ír elő számára konzultációs kötelezettséget.