Akustický molitan a druhý mýtus o tomto materiálu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 05. 2023
  • Navazujeme na první díl o akustickém molitanu a jeho mýtech:
    • Akustický molitan a p...
    O čem bude tentokráte řeč a na jaký mýtus se podíváme?
    Mýtus číslo 2: „Vytapetovat akustikou pěnou celou místnost je cool.“
    V běžném uživatelském prostředí, jako je pracovna nebo studio pro youtubering, se obvykle nepoužívá akustická pěna, pokud se nejedná například o střelnici nebo laboratorní bez-dozvukovou komoru. Akustická pěna se obvykle používá na úpravu prostorové akustiky. Přílišné použití akustické pěny v místnosti může vést k nadměrnému tlumení a vytvoření nepříjemného prostředí.
    Obecně platí, že pro efektivní odhlučnění pracovny nebo studia pro youtubering je důležité mít vyřešené rohy místnosti pomocí basstrapů a dostatečné obložení stropu. Je doporučeno pokrýt přibližně 40 - 50 % plochy stropu absorpčními panely rovnoměrně rozloženými. Na stěny lze také umístit pár akusticky absorpčních prvků, ideálně v úrovni hlavy, když sedíte. Je důležité dosáhnout rovnoměrného rozložení akustických prvků, jako jsou šachovnice, matice, sloupečky atd.
    Správně odhlučněná místnost bude mít konkrétní, jasný zvuk, přičemž se zachová přirozené prostředí. Zdravá doba dozvuku místnosti se pohybuje v rozmezí od 0,25 do 0,5 sekundy v závislosti na frekvencích a akustickém tlaku. Je však důležité brát v úvahu specifické požadavky na frekvence a akustický tlak. V některých případech se doporučuje kombinovat akustické obklady, jako jsou jehlany ve tvaru "v" nebo "jehlanů", s basstrapy zejména v horních rozích, zatímco v hudebním studiu nebo zkušebně se obvykle více řeší nízké a střední frekvence. Pěnové jehlánky jako primární akustický prvek nemusí být v těchto případech nejvhodnější volbou.
    / akusticka.pena
  • Jak na to + styl

Komentáře • 6

  • @Kulhyy_
    @Kulhyy_ Před rokem +3

    Ahoj, chci se zeptat.
    Někde jsem slyšel, že plato od vajec by mělo mít podobný efekt jako akustická pěna (jehlan).
    Proto se chci zeptat co je na tom pravdy nebo jestli to aspoň trochu pomůže než samotný holý strop.
    Předem díky za odpověď.

    • @akustickapenacz
      @akustickapenacz  Před 11 měsíci +1

      Zdravím, já Vám to tady pravděpodobně mohu vyvracet, jak chci, že je to hloupost. Nejlepší je, si to vyzkoušet na vlastní uši.

  • @Sekeraqa
    @Sekeraqa Před 3 měsíci +1

    Škoda že video o akustice zní po zvukové stránce hrozně :)

    • @petrpohnan875
      @petrpohnan875 Před 2 měsíci

      Přesně to mě napadlo :-). Zvuk je příšerný.

  • @CarazZofficial
    @CarazZofficial Před 7 měsíci +2

    "Basstrapy" o kterých tu ve videu mluvíte ale nemaji s basstrapem absolutně nic společného :) Dokonce to nemá moc vliv ani na mužský hlas, protože tyhle rohový věcičky jsou rádi, když zvládnou jakš takš dosáhnout do 600hz a když bůh dá tak olíznou 500hz s nějakou použitelnou účiností, takže se bavíme pořád o nižších středech a ne basech =) A pak se lidi divý že jim vokál zní zahuhlaně jak z pod deky nebo nějaké krabice :)

    • @akustickapenacz
      @akustickapenacz  Před 6 měsíci +2

      NO. Záleží, jak se to vezme. Dobrá finta je tyto basstrapy umístit naopak. Tedy dát je pohledovou stranou do rohu, ať ten hřbet trčí ven. Pak za basstrapem vznikne vzduchová kapsa. Ta se může nechat tak... Pak to teoreticky má podobnou funkci, jako by se do rohu dal pěnový kvádr o půdorysu 40x40 cm. A to už rozhodně s nižšími frekvencemi něco udělá. Zpravidla se to takhle i dělá, když nejsou kačky na superbasstrapy anebo profi pohlcovače, které se také mohou šoupnout do rohu. Nicméně, i když se ten basstrap dá tak, "jak patří", je to lepší než mít na zdech třeba jen jehlany apod, které sežerou pouze výšky. A to je právě v amatérském low cost prostředí žel běžné. Děkujeme za příspěvek. Tu fintu jsme ve videu mohli zmínit. škoda, že nás to nenapadlo :)