Akustický molitan a třetí mýtus o tomto materiálu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 07. 2023
  • Navazujeme na první a druhý díl o akustickém molitanu a jeho mýtech:
    Mýtus číslo 1:
    • Akustický molitan a p...
    Mýtus číslo 2:
    • Akustický molitan a dr...
    Mýtus číslo 3:
    "Molitanové jehlany jsou to nejlepší řešení! Přece to má ten a ten!"
    Pokud by byl svět zvuku tak jednouchý, profesionální akustici by nejspíše neměli co do úst a nestudovala by se akustika jako věda na vysokých školách.
    Mnoho lidí se přiklání k jehlanům, které jsou považovány za jedny z nejlepších dostupných možností. Jsou atraktivní a zdají se být profesionálním akustickým prvkem, což v určitých případech dává smysl. Navíc jsou cenově poměrně dostupné. Nicméně, pokud se nyní zaměříme na další profesionální akustické prvky, jako jsou difuzory, rezonátory, obklady z různých sofistikovanějších materiálů a další, většina odborníků v oblasti akustiky by nám pravděpodobně řekla, že pokud jde o akustickou pěnu, nejlepší efekt dosáhneme s obyčejnými plochými tlustými panely bez jakéhokoli profilu.
    Účinnost těchto panelů spočívá v jejich gramáži, hustotě a celkové tloušťce materiálu. Jehlanové prvky jsou vyřezány z rovného panelu pomocí speciálních nástrojů, což vede k úbytku materiálu a vzniku odpadu. Když porovnáme pohlcování zvuku alfa 7 cm vysokých jehlanů s obyčejnými 7 cm vysokými plochými panely, získáme zcela odlišné hodnoty. Zejména při nižších frekvencích se obyčejné ploché panely jeví jako jasný vítěz. Tyto hodnoty jsou snadno dostupné a můžete si je ověřit sami. Konkrétně na webu akusticka-pena.cz prezentujeme hodnoty naměřené na VUT v Brně pomocí impedanční trubice.
    / akusticka.pena
    www.akusticka-pena.cz
  • Jak na to + styl

Komentáře • 3

  • @johnwet6969
    @johnwet6969 Před 7 měsíci +5

    Díky za vzácný úkaz na YT a to pravdivé informace namísto woodoo a reklamštiny. Jen by mne zajímalo, zda jsou všechny PUR pěny tzv "open cell", když jsou určené pro výrobu matrací, sedacího nábytku atd... Překvapuje mne totiž, že často má tzv. akustická pěna mnohem nižší hustotu, než pěna na podsedáky a podobně. Přitom právě z hlediska pohlcení nižších středobasů je důležitá objemová hmotnost a tloušťka. Podle mne je ideální tloušťka těch 20cm a pak stačí pokrýt okolo 20-25% povrchu místnosti (zvlášť, když je vybavená ještě dalším nábytkem. Prima řešení je to částečné překrytí pevným materiálem. Ty grafy mluví za vše. 👍

    • @akustickapenacz
      @akustickapenacz  Před 6 měsíci +1

      Děkujeme za pochvalu. S tou gramáží je to vcelku alchymie. Trošku nám tuto teorii s gramáží (že čím vyšší, tím lepší) komplikuje melaminová pěna. Ta naopak ukazuje, že i když je materiál 2x lehčí, ale má řádnou hustou porézní strukturu (otevřenou) a ideální materiálové složení, kde může probíhat onen fyziklání jev - přeměny akustického tlaku na teplo, pak to těm těžším pěnám natře anebo je minimálně srovnatelný. Patrně než ta gramáž je neméně důležitý typ materiálu a hlavně správná hustota či velikost pórů. To se teď bavím o akustické absorpci, ať je jasno. Pochopitelně když bychom se bavili o materiálech, které jsou určené na zvýšení vzduchové neprůzvučnost konstrukcí, pak je to řekl bych svaté pravidlo, že gramáž rovná se útlum.

  • @pavelhouser8916
    @pavelhouser8916 Před 6 měsíci

    Super všechna tři videa. Měl bych dotaz. Řeším zlepšení akustiky v tenisové klubovně. Rovné stěny, sádrokartonový strop. Jedná se jenom o mluvené slovo. Jakmile se sejde v místnosti více lidí, není rozumět nikomu. Zvuk se odráží od všeho. Zkusil bych nejdřív řešit strop rovnými pěnovými panely. Nejsme extra bohatý klub, tak že se to budu snažit řešit co nejlevnější variantou a vlastní prací. Stěny zkusím rozhodit aspoň nějakými závěsy, popřípadě opět nějakými plochými panely. Je lepší tyto panely nalepit na strop ( stěnu ) a nebo je zavěsit, aby byla mezi stropem ( stěnou ) a panelem třeba 10cm mezera? Předem děkuji za odpověď.