Martin Rybář: Symetrie vesmíru a podivuhodný květák

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 08. 2023
  • Symetrie fascinovala filozofy, matematiky, fyziky, umělce i architekty již od starověku. Nikdo si ale není dodnes jistý, proč je symetrie všude kolem nás - krása květin a zvířat, sněhových vloček, krystalů, ale i galaxií a dalších vesmírných objektů. Vytváří příroda symetrie nebo snad symetrie vytvářejí přírodu? Existuje nějaké spojení mezi symetrií a základními fyzikálními zákony?
    Přednáší Mgr. Martin Rybář, Ph.D., Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK, Praha
  • Věda a technologie

Komentáře • 2

  • @petrstindl2703
    @petrstindl2703 Před 10 měsíci +2

    Skvělý přednášející, pamatuji si ho z loňské noci vědců v Praze, tenkrát se vše točilo okolo výročí objevu Higgsova bosonu

  • @janfikacek6648
    @janfikacek6648 Před 9 měsíci +1

    Zdravím rodnou Ostravu. Fajn přednáška, nicméně mě zaráží, jak nejeden fyzik propaguje esoteriku. Rovnice E=mc2 určitě ani náhodou neznamená přeměnu energie na hmotu. Ono to c v rovnici jde sice přeškálovat na jedničku, ale i tak tam zůstane kvadrát rychlosti. Tvrdit, že tam je jednička a ne kvadrát rychlosti znamená říkat, že neexistuje rychlost, tedy neexistuje ani čas ani prostor. Navíc to m není žádná hmota, ale hmotnost. A ta se mimo jiné skrývá i ve fyzikálním rozměru energie (kg). Není energie bez hmotnosti, mít energii tedy znamená i hmotnost. Co má energii má i přiměřenou hmotnost podle E=mc2. Že energie má vždy i hmotnost je jasné třeba z nukleonů, kde většina klidové hmotnosti nukleonů pochází z pohybové energie částic, které je tvoří. Energie má tedy hmotnost. :) Kdyby platilo E=m, byla by energie a hmotnost stejná vlastnost a nebylo by třeba dvountermínů. A taky by platilo F=m, protože v rovnici F=m.a lze vždy zrychlení přeškálovat tak, že a=1.