Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 11. 2015
  • Ekwiwalent pieniężny jest uprawnieniem przysługującym pracownikom, w rozumieniiu przepisów Kodeksu pracy.
    W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, pracownikowi, który z różnych powodów nie wykorzystał całego przysługująceo mu urlopu wypoczynkowego, przysłuuje rekompensata w postaci wypłaty ekwiwalentu pieniężnego.
    W treści filmu odnajdziesz informacje o:
    - ogólnych zasadach udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego, czyli metodzie, proporcjonalności, przyczynach, których wystąpienie umożliwia przesunięcie urlopu wypoczynkowego na inny termin,
    - przyczynach rozwiązania umowy, które powodują po stronie pracaodawcy konieczność wypłaty ekwiwalnetu pieniężnego,
    - przypadku, który umożliwia pracownikowi zachowanie prawa do urlopu wypocyznkowgo mimo rozwiązania umowy o pracę,
    - współczynniku urlopowym i o tym jak samemu obliczyć ten współczynnik.
    Zapraszam na film!
    Do poczytania:
    kadrywpigulce.pl/kiedy-przyslu...
    Więcej mnie:
    / kadrywpigulce
    / kadrywpigulce
    / kadrywpigulce
    www.periscope.tv/ szukaj: kadrywpigulce
    ANKIETA (jeśli masz ochotę podzielić się ze mną swoimi przemyśleniami na temat kanału Kadry w pigułce, zachęcam do wypełnienia krótkiej ankiety:))
    docs.google.com/forms/d/1vBlP...
    Podstawa prawna:
    - (Dz.U.2014.1502 j.t.) USTAWA z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
    - Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. (Dz.U.1997.2.14)
    Czekam na Twoje pytania pod adresem mailowym:
    kadrywpigulce@gmail.com
    FAJNIE, ŻE JESTEŚ!!!!!!!!!
    Muzyka: Pod Kluczem
    Dokładam wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.
    W przypadku jakiejkolwiek zmiany obowiązujących przepisów prawnych od momentu pojawienia się publikowanej przeze mnie treści - uaktualnione informacje zostaną oznaczone „ZAKTUALIZOWANO W DNIU…”

Komentáře • 21

  • @tobiaszjagielski3462
    @tobiaszjagielski3462 Před 4 lety

    Pracuje 5 lat w tym samym zakładzie mi co roku brakuje urlopu dlatego że pracujemy od poniedziałku do soboty i czasem w niedzielę a godzin pracy jest 12godzin a czasem 18 godzin a wypłata nie zbyt ciekawa

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 4 lety

      to niezbyt ciekawe warunki pracy, może warto zastanowić się nad samorozwojem i zmianą pracodawcy?

  • @gwidondgl954
    @gwidondgl954 Před 5 lety

    a co jeżeli pracownik przepracował 4 miesiące i 2 tygodnie, bo złożył wcześniej wypowiedzenie. Czy przy obliczaniu należnego mu urlopu, należy te 2 tygodnie zaokrąglić tak jakby przepracował 5 miesięcy ?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 5 lety +2

      jeśli to nie była pierwsza prawa zawodowa w życiu pracownika, to traktuje się ten przepracowany okres jako 5 miesięcy w kontekście naliczania należnego urlopu wypoczynkowego

  • @kwiatek721
    @kwiatek721 Před 5 lety +1

    Witam Pania mam pytanie rozwiazalam umowe o prace za porozumieniem stron pracowalam w firmie 5 lat od.04 2013 r. do 07 2018r. mam w swiadestwie zacytowane urlop wykorzystany w wymiarze 12 dni to jest96 godzin w tym ekwiwalent za 7 dni to jest 56 godzin .jak to jest w moim przypadku z urlopem czy mam to naliczone jak powinno byc czy tez nalezy mi sie zaplata za urlop prosze o odpowiedz , pozdrawiam Pania.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 5 lety

      pracodawca powinien w takim przypadku wypłacić w dniu rozwiązania umowy o pracę ekwiwalent za 7 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego

  • @zenek81111
    @zenek81111 Před 5 lety

    Witam mam pytanie.Zwalnim się z pracy.Kociec okresu wypowiedzenia wypada 31 grudnia.Zostało mi 7 dni urlopu.Czy pracodawca ma prawo o decydowaniu w jaki sposób zostanie on rozdysponowany?Tzn.szef chce kupić mój urlop a ja chcę go wykorzystać.Kto ma rację?Dziękuję

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 5 lety

      Hej, Michale przepraszam ale spóźniłam się z odpowiedzią. W przypadku przebywania na okresie wypowiedzenia, pracodawca może jednostronnie zdecydować o wysłaniu pracownika na urlop wypoczynkowy. Jeśli pracodawca nie wyrazi zgody na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego do końca okresu wypowiedzenia, to będzie musiał wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w dniu rozwiązania umowy o pracę.

  • @jaroslawnalaskowski2559

    Witam a co jezeli skladam wypowiedzenie i mam okres wypowiedzenia 3 miesiace czy na te 3 miesiace pracodawca moze mnie przeniesc na inne stanowiska zeby ten okres wypowiedzenia dac mi w kosc? I czu jak po zlozemiu wypowiedzenia przestawał bym chodzic do pracy to co z zaleglym urlopem z zeszlego roku mam 20 dni i 4 dni z tego roku czy musi mi w takim przypadku wyplacic ekwiwalent?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 4 lety

      Pracodawca może Cię przenieść na inne stanowisko pracy na okres 3 miesięcy również w trakcie okresu wypowiedzenia jednak na stanowisko, które odpowiada Twojemu doświadczeniu i kwalifikacjom. Jeśli nie wykorzystasz należnego urlopu wypoczynkowego to pracodawca musi wypłacić eko pieniężny za niewykorzystany urlop.

  • @andrzejk4613
    @andrzejk4613 Před 5 lety

    Witam 11.02.2019 rozwiązałem umowę z pracodawcą do tego czasu wykorzystałem 4 dni urlopu co z pozostałymi któremu przysługiwały na dany rok 2019 Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić pozostałe dni które były do końca roku czy przechodzą one na kolejnego pracodawcy u którego się zatrudnia, Jeżeli nie podejmę w danym roku nowej pracy co wtedy z tym urlopem Pozdrawiam

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 5 lety

      witaj Andrzeju, a ile dni urlopu Tobie przysługuje za 2019? Jeśli wymiar urlopu to 20 dni to za dwa miesiące zatrudnienia przysługują Tobie 4 dni urlopu (przy pełnym etacie), w związku z czym pracodawca nie ma za co wypłacić ekw za urlop. Jeśli nie podejmiesz zatrudnienia u kolejnego pracodawcy to nie nabywasz prawa do kolejnych dni urlopu.

    • @andrzejk4613
      @andrzejk4613 Před 5 lety

      @@kadrywpigulce Witam wszystko już jest jasne dla mnie tak myślałem że sprawa tak wygląda. Dziękuję za potwierdzenie i pomoc. Pozdrawiam

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 5 lety

      @@andrzejk4613 Super!Bardzo się cieszę :)

  • @fotohubert
    @fotohubert Před 8 lety +2

    A gdzie to fajne, oryginalne, tylko Twoje, nigdzie nie spotykane zdanie na koncu "fajnie ze jestes"... ? :)

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 8 lety +1

      +fotohubert Wiem!!!!!!!!!tak mi się film zedytował, że urwał końcówkę a zorientowałam się dopiero po publikacji. Próbowałam to naprawić ale nic mi z tego nie wyszło:( hihi, przynajmniej wiem, że ktoś ogląda moje filmy do końca:)

  • @klaudiatruszkowska2570

    Czy pracodawca może mnie zmusić do wykorzystania urlopu wypoczynkowego po złożeniu wypowiedzenia? Obowiązuje mnie wypowiedzenie 2 tygodniowe, złożyłam wypowiedzenie po 4.66 msc pracy. Juz wykorzystałam 8 dni urlopu. Czy pozostaje mi jeszcze jakaś ilość urlopu do wykorzystania? Czy mogę przenieść go do nowego pracodawcy?

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 3 lety

      Pracodawca może zobowiązać do wykorzystania urlop podczas wypowiedzenia, pracownik musi go wykorzystać. Co oznacza 4,66 Msc pracy? Jeśli pracowałaś 5 miesięcy (przy założeniu że to nie była Twoja pierwsza praca w życiu zawodowym i masz prawo do 20 dni w skali roku) to przysługuje Tobie 9 dni urlopu.

    • @klaudiatruszkowska2570
      @klaudiatruszkowska2570 Před 3 lety

      @@kadrywpigulce dziękuję pięknie za pomoc! Od razu wszystko staje stało się oczywiste :D

  • @monsterqueen9437
    @monsterqueen9437 Před 3 lety

    A ja słyszałam, że współczynnik z bieżącego roku rozwiązania.

    • @kadrywpigulce
      @kadrywpigulce  Před 3 lety

      Jak najbardziej, z bieżącego roku rozwiązania.