Bitwa pancerna pod Tomaszowem Lubelskim - 1 dzień. Łącznie 226 CZOŁGÓW po OBYDWU STRONACH

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 08. 2024
  • Film opisuje 1 dzień bitwy pod Tomaszowem Lubelskim. Koncentruje się na starciu Warszawskiej Brygady Pancerno Motorowej z 4. Dywizją Lekką oraz 2. Dywizją Pancerną. Łączna liczba czołgów biorących w bitwie jest trudna do dokładnego oszacowania i waha się miedzy 196 - 226. Starcie opisane jest na szerszym tle działań dwóch polskich armii : "Prusy" i "Kraków", z którymi WBPM współdziałała. Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim jest największą bitwą pancerną Wojny Obronnej Polski 1939r.

Komentáře • 50

  • @jakubpomorski4485
    @jakubpomorski4485 Před rokem +17

    Mój dziadek walczył w SGO Polesie. Drugi dziadek nie zdążył, bo pod Zamościem intendentura czekała na rozkazy..W efekcie dziadek Jan trafił do oflagu, dziadek Tomasz i babcia Aniela do Majdanka i na roboty przymusowe. Babcia Aleksandra z dziećmi zesłana do łagru sowieckiego. Przeżył nasz naród straszną klęskę i nawet na wnukach się to odbiło.Pozdrawiam patriotów bez względu na poglądy obecne.

    • @naumgoldapfel
      @naumgoldapfel Před rokem

      Pies cię jebał ZAFAJDANY polski Patrioto .

  • @panpiotras
    @panpiotras Před 2 lety +13

    Mój dziadek był szkolony do plutonu miotaczy ognia, mieli być używani jako broń przeciwpancerna niestety w 1939 żadnych miotaczy ze składów uzbrojenia nie dostali i działali jak zwykła piechota.

  • @MagSuperMegaMC
    @MagSuperMegaMC Před 2 lety +8

    Fajny kanał mój pradziadek też walczył :)
    Mam jego książeczkę wojskową armia Poznań wzięty do niewoli przeżył wojnę.

    • @Historia20pl
      @Historia20pl  Před 2 lety

      Dobrze mieć takiego pradziadka. W której dyzwizji walczył?

    • @MagSuperMegaMC
      @MagSuperMegaMC Před 2 lety +5

      @@Historia20pl hej z trgo co znajomy który się interesuje tematem "Przysiade nad tym😉 tak na szybko wzięty do niewoli najprawdopodobniej po bitwie pod Łomiankami 21-22 września, był zastępca dowódcy drużyny w 4 kompani, 2 batalionu, 58 pułku piechoty
      58 pułk, był w składzie, 14 dywizji piechoty,
      Ale z tego co znalazłem na stronie czerwonego krzyża pisze że był w 57.
      Jest trochę nieścisłości."
      Był w Stalagu 1-A numer jenca 77393.
      Niestety nie było okazji porozmawiać czy wysłuchać opowieści z frontu:(

  • @mariuszchojnowski3520
    @mariuszchojnowski3520 Před 2 lety +6

    Błędem dowódcy armii Kraków gen Szylinga nie była decyzja o wycofaniu 7 dywizji z Częstochowy gdyż 2 września zostały przełamanie obydwa skrzydła armii, więc dalsze trwania w obronie na dotychczasowych stanowiskach doprowadziłoby do okrążenia armii, jej zniszczenia a tym samym otwarcia drogi na Warszawę w ciągu kilku dni. Kampania nie trwałaby wtedy miesiąc a max 1 tydzień. Co było błędem to ustawienia wojska wzdłuż całej granicy z Niemcami, cóż to jednak była decyzja polityczna a nie wojskowa.

    • @jisaburoozawa663
      @jisaburoozawa663 Před 2 lety

      To nie był błąd czyli luka pomiędzy Armiami "Łódź" i "Kraków" a genialny plan pułkownika Krafta... Naczelnego Wodza. Plan przewidywał wpuszczenie jednostek niemieckich w obszar pomiędzy Wyżyną Kielecką i Wisłą a następnie odcięcie tych wojsk od zaplecza siłami Armii "Prusy" i Odwodem "Tarnów". Genialne, prawda? W praktyce z planu Naczelnego Wodza gówno wyszło. Nasz wódz chciał zrobić Drugi Cud nad Wisłą.

  • @adammikoajczyk4902
    @adammikoajczyk4902 Před 2 měsíci

    Jak się tego słucha,przeraża jakbardzo nasz sztab nie ogarniał sytuacji we wrześniu 39

  • @stanisawkaczmarczyk5312
    @stanisawkaczmarczyk5312 Před 2 lety +2

    Dziękuję za materiał

  • @zowkoper-kret3173
    @zowkoper-kret3173 Před 2 lety +2

    O i to jest to czego szukałem, o bitwie pancernej w wojnie '39.

  • @bachcomp1
    @bachcomp1 Před 14 dny

    1. 2 DPLeg nie działała jako całość, a Góry Borowskie bronił tylko wzmocniony 2 pułk legionów.
    2. Niemcy nie przełamali obrony 7 DP, lecz weszli 1 DPanc w lukę częstochowską.

  • @piotra71
    @piotra71 Před rokem +1

    Brawo świetny opis bitwy no i fajne użycie mapki choć przydały by się strzałki pokazujące ruchy oddziałów

  • @bachcomp1
    @bachcomp1 Před 2 lety +1

    W bitwie o granice , na tym kierunku rozbita została tylko 7 DP. Z winy bardzo chwalonego gen. szylinga. Bełchatowa nie broniła cała 2 DPL lecz jej część, wzmocniony pp.

  • @MrBula40
    @MrBula40 Před 2 lety +2

    NIEMCY BYLI SZKOLENI LATAMI I POSIADALI NOWOCZESNY SPRZĘT A MIMO TP POLACY POTRAFILI NIEŹLE NAMIESZAĆ..

  • @panpiotras
    @panpiotras Před 2 lety +3

    rzeka to nie tylko woda - jest też zabagniona dolinka, krzaki i brak dróg - więc ustalanie obrony na linii rzek nie jest błędem -- to obrona była za słaba a Niemcy pokonywali rzeki szybciej ale nie było wtedy lepszych linii obronnych w warunkach 1939 - ani bunkrów ani gór

    • @ukaszkowalski725
      @ukaszkowalski725 Před 2 lety +4

      A co gorsza, stan rzek był niski.

    • @Historia20pl
      @Historia20pl  Před 2 lety +2

      Sama obrona na linii rzek błędem nie jest jednak w przypadku braku lotnictwa rozpoznawczego, braku łączności i braku szybkich jednostek, informacja o przekroczeniu rzeki zawsze była spóźniona, Po przybyciu polskich jednostek przyczółki były już umocnione i zabezpieczone artylerią.

  • @Sebastianek1990
    @Sebastianek1990 Před 2 lety

    Czasem nie zgadzam się z tezami tego profilu jednakże tematy o których traktuje są bardzo rzadkie w "polskim internecie". Dziękuję za ten film i pozdrowienia z ziemi Kraśnickiej!

    • @Historia20pl
      @Historia20pl  Před 2 lety +3

      Często jest tak, że oglądamy głównie to z czym się zgadamy. Dlatego tym bardziej dziękuję.

  • @pol-bid_pl8561
    @pol-bid_pl8561 Před 2 lety

    Zdecydowanie zbyt szybkie tempo lektora sprawia, iż ciężko się skupić jednocześnie na pracy i słuchaniu, przy tak dużej liczbie informacji.

  • @jisaburoozawa663
    @jisaburoozawa663 Před 2 lety

    Temat Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej jest fascynujący i zarazem pokazującym jak w soczewce biedę II RP. Stworzona wielkim nakładem finansowym i organizacyjnym mogła odegrać wielką rolę w wojnie a faktycznie przyczyniła się do szybszej klęski. Głupotą było rozwiązywanie sprawnej jednostki jaką był 1 psk i tworzenie z niego batalionu zmotoryzowanego. Dlaczego nie zmotoryzowano istniejący batalion strzelców? Głupotą było nie przydzielenie WBP-Mot batalionu 7TP lub 21 bcl z czołgami R-35. Głupotą było także nie przydzielenie jej zmotoryzowanego 6 dac z armatami 120 mm. Jedną z najgłupszych rzeczy w tej kampanii było rozwinięcie do stanów wojennych całkowicie nieprzydatnych 11, 12, 13 dan. Ludzie i sprzęt motorowy tych jednostek mógł się przydać jako uzupełnienie WBP-Mot i 10 BK. Wtedy nie trzeba było kombinować i rekwirować na gwałt cywilnych samochodów i kierowców.

    • @condo1970
      @condo1970 Před rokem +2

      Podobnie jak nie oddanie 10 Brygadzie Kawalerii Zmotoryzowanej batalionu czołgów lekkich 7TP!

  • @piotrsurma8830
    @piotrsurma8830 Před 2 lety +1

    Tezy stawiane przez autora bywają mocno dyskusyjne. W sytuacji wojny i dysproporcje techniczno materiałowej, używanie pojęcia ,,powinny" jest (...). Całe państwo ( II RP) była synonimem Wielkiej improwizacji -a armia była tylko wypadkową całości problemu. Materiał ciekawy.

    • @marcinkmieciak5971
      @marcinkmieciak5971 Před 2 lety +2

      Piotr Surma - Spotkałem się również z tezami historyków że n.p.:
      zakup licencji czołgu Vickers E i modernizacja go do 7 TP były efektem korupcji w Polskiej Armii 2 RP
      i że wóz ten nie spełniał podstawowych wymogów (pancerz i uzbrojenie).
      Wielkimi problemami były też brak nowoczesnego czołgu średniego - 0 szt., samolotu myśliwskiego do walki z Me Bf-109 / 0 szt., braki w artylerii przeciwlotniczej i polowej, niedostatek radiowych środków łączności, zbyt niski poziom zmotoryzowania armii i mało elastyczny styl dowodzenia obroną Naczelnego Wodza i jego sztabu. Nonsensownym wydatkiem ogromnej sumy pieniędzy był zakup nowoczesnych bardzo drogich oceanicznych dużych okrętów podwodnych na Bałtyk gdzie do niczego praktycznie się nie nadawały widoczne za dnia z samolotów niemieckich mimo zanurzenia!
      Niestety cała 2 RP i poważna część narracji historycznej o wojnie obronnej 1939 to mitologia oparta o
      kilka lokalnych epizodów które nie miały wpływu na ogólny katastrofalny wynik końcowy walk.

    • @piotrsurma8830
      @piotrsurma8830 Před 2 lety

      @@marcinkmieciak5971 Coś w tym jest 😁 My często mylimy fakty z ...mitologią. W Polsce często do idiotycznej decyzji dorabiana jest ideologia. Taki urok tego kraju 😁

    • @zowkoper-kret3173
      @zowkoper-kret3173 Před 2 lety +1

      @@marcinkmieciak5971 masz właściwie rację, choć sama inwestycja w czołgi była jak najbardziej na czasie.

    • @marcinkmieciak5971
      @marcinkmieciak5971 Před 2 lety

      @@zowkoper-kret3173 - Zgadza się! Inwestycja w broń pancerną była wtedy niezbędna dla 2 RP ale problem był w tym że nie mieliśmy stosownych środków finansowych na tak ambitne pomysły. Nie mieliśmy dość hut i fabryk by zrobić z papierowego projektu gotowy prototyp do testów a o wprowadzeniu do sensownie wydajnej produkcji nie mieliśmy wtedy nawet jak marzyć! Poza tym Piłsudczycy nawet po śmierci Wodza traktowali temat rozbudowy Polskich wojsk pancernych po macoszemu i nigdy nie nadali mu wystarczających środków.

    • @jisaburoozawa663
      @jisaburoozawa663 Před 2 lety +1

      @@marcinkmieciak5971 Orzeł i Sęp to nie są oceaniczne op tylko bardzo silnie uzbrojone średnie op.

  • @emilewicz14
    @emilewicz14 Před rokem

    Tzw. rekonstrukcje, jak widać na czarno białych przebitkach, tak głupio zafałszowują obraz walk, że lepiej ich nie organizować. Najgorsze, że oficerowie z obecnej armii Błaszczaka, po trzymiesięcznych kursach, mogą wpaść na pomysł uczenia się na nich taktyki. Oczywiście rozumiem, że takie są wymagania pokazu dla publiczności i kamera chciałaby jednym ujęciem złapać całą bitwę. Ale po pierwsze i przede wszystkim - nie takie odległości między stronami starć i nie takie odległości między własnymi żołnierzami! Wygląda to jak sobotnia promocja w hipermarkecie. MG-34 z odległości 30 metrów zrobił by z tej "tyraliery" kaszankę. I nie sądzę, żeby spieszeni strzelcy atakowali w szyku razem z jadącymi motocyklistami.

  • @krzysztofparski8294
    @krzysztofparski8294 Před 2 lety

    Nałożyłeś na fajną mapę brakuje mi osi czasu data dzienna i przybliżona godzina komentarz dobry

    • @Historia20pl
      @Historia20pl  Před 2 lety +1

      Masz rację. Następne mapki będą z datami.

  • @witoldp9695
    @witoldp9695 Před 27 dny +1

    Takiej błazenady świat nie widział.

  • @piotrsurma8830
    @piotrsurma8830 Před 2 lety +1

    Wybaczcie - pisałem z chińskiego smartfona, a tam edytor tekstu wie lepiej.

  • @bachcomp1
    @bachcomp1 Před 2 lety

    Pod Tomaszowem największym błędem był brak wsparcia artyleryjskiego.

  • @condo1970
    @condo1970 Před rokem +1

    Czy ten debilny lektor może używać pełnych nazw jednostek wojskowych???? Nie każdy z oglądających jest znawcą tematu i nie wie, że WBPM to znaczy Warszawska Brygada Pancerno - Motorowa!!!

  • @pavellosko8827
    @pavellosko8827 Před rokem

    226 czołgów po obu stronach tylko po stronie polskiej było to 60 wozów 30 7 to i 30 tks natomiast ponad 160 po stronie niemieckiej jest się czym chwalić autor tego filmiku z tej bitwy chce zrobić drugi Kursk żenada