jak zaplanować rekuperację - jaki rekuperator do domku część 4

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 09. 2021
  • na filmie pogadałem o tym jak dobrać rekuperator, jaki wymiennik itd

Komentáře • 20

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie Před 2 lety +2

    7:05 - Dla uproszczenia obliczeń wystarczy wykonać następującą operację: 150/380 = 0,3947 = 39,5 % :) Pozdrawiam!

  • @wojciechstanek3866
    @wojciechstanek3866 Před rokem

    Jaki model rekuperatora finalnie wybrałeś? Chyba o tym nie wspomniałeś, oglądałem wszystkie filmy. Dobra robota!!!

  • @Sakramut
    @Sakramut Před 2 lety +3

    Przeglądając fora internetowe oraz grupy na Facebooku poświęcone tematyce rekuperacji, większość ludzi wypowiada się negatywnie o rurach giętkich typu sonodec. Według opini jedyne rozwiązanie to sztywne rury spiro.
    Mógłby Pan zapytać kolegi jakie on ma zdanie na ten temat?
    Mam na myśli rury łączące rekuperator ze skrzynkami rozdzielczymi

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  Před 2 lety

      Co do rur giętkich to powiem tak rozmawialiśmy z kolegą długo na ten temat i jest bardzo dużo za i przeciw faktycznie te sztywne rury według niego są lepsze i należałoby je stosować wszędzie tam gdzie możemy i wszędzie tam gdzie chcemy je stosować jeżeli mamy tylko taką możliwość stosować te rury sztywne z tym że no wiadomo one wymagają a jeżeli chodzi o rury giętkie to mają jedną i to bardzo dużą przewagę nad rurami sztywnymi podobno bardzo mocno wyciszają jeżeli chodzi o hałasy słyszalne w rurach tych sztywnych a w rurach miękkich to jeżeli mamy problem że słyszymy to powietrze które przelatuje przez te sztywne rury to część firm naprawdę wymienia taką rurę sztywną na miękką zakręcają jeszcze gdzieś po drodze wydłużając ten kanał i podobno strasznie wyciszę się rekuperacja jeszcze tego nie przeglądałem tak do końca z kolegą ale faktycznie z tego co mi powiedział oni sami stosowali te miękkie rury do wyciszenia rekuperacji nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale ale tak mi powiedział te miękkie rury potrafią wyciszyć rekuperacje sztywne stosują z tego względu że no jest to podobno lepsze bardziej trwałerozwiązanie ale ma też jedną taką uwagę każda źle zamontowana rura będzie miała swoje za i przeciw sztywną rurkę wystarczy wpiąć i z nią się nic nie dzieje wiadomo gdzieś tam trzeba ją docieplić a miękkie rury wymagają tam wywinięcia folii podwinięcia i tak dalej I niestety część złych opinii na tą rurę wynika z tego że zostały one niepoprawnie zamontowane

  • @RafalGudzowski
    @RafalGudzowski Před rokem +2

    Kolega nie ma pojęcia o wentylacji. Centralę dobiera się pod ludzi, a nie kubaturę. W mniejszym domu trochę większa, bo łącznie jest mniej mikronieszczelności. Obliczenia są proste ilość osób x 30m3/h x 3. Centrala chodzi najciszej przy wydatku 30%. W salonie nie robi się anemostatów, bo wtedy tak jak wspomniałeś w sypialniach nie ma dostatecznej ilości powietrza. Do salonu dostaje się świeże powietrze z sypialni, gdy nas tam nie ma. W drugą stronę to działa tylko przy otwartych drzwiach. Ciśnie cząstkowe co2 i H2o wyrównuje się dyfuzyjnie w ciągu kilku sekund, bo to gazy cieplarniane. Jak ma pan anemostaty w salonie to centrala musi działać na wydatku 2-3x większym i powoduje to wysuszanie powietrza. Dlatego firmy wciskają klientom wymienniki entalpiczne. To, że 90% branży tak robi nie oznacza, że robi dobrze. Pożycz sobie dobry miernik co2 (nie za 80zl z allegro) i zmierz jego poziom w sypialniach i salonie, gdy są tam ludzie przy centrali działającej na 30% przez kilka godzin. Następnie zaklej szczelnie anemostaty w salonie i powtórz pomiary. Zobaczysz, że w sypialniach się poprawi, a w salonie nie pogorszy.

    • @marekpe6420
      @marekpe6420 Před rokem

      Dokładnie. Przez takie głupie filmiki (ale nie tylko) zrobiłem sobie w domu źle instalację. Niedawno kupiłem czujnik CO2 i mi oczy dęba stanęły. Trzeba było zamykać anemostaty salonu i rury przenosić do pokoi na górze. Teraz jest ok.

    • @AA-wc7rv
      @AA-wc7rv Před rokem

      ​​@@marekpe6420 Mówią tak. Na osobę 30 M3. Zgodnie z wytycznymi i pokojami wychodzi mi 150 M3 nawiewu na piętrze dla 5 osób (tyle też wyciągania). Klatka schodowa otwarta. Na parterze w salonie nawiew dla 5 osób tj. 150m3 (wyciąganie też 150 m3 kuchnia itp.). Razem nawiew 300 m3 w domu. Robi się wówczas suche powietrze, to mówią, żeby nawiew zmniejszyć o połowę. Wówczas góra jest niedotleniona itp. Dobrze zrozumiałem, że wystarczy zrobić nawiewy na piętrze i to tak dotleni dół? Czy Wówczas mogę zrobić wyciąg na dole w kuchni ( oprócz górnej łazienki)? Czy nawiew i wyciąg muszą bilansować się piętrami?

    • @marekpe6420
      @marekpe6420 Před rokem

      @@AA-wc7rv wywiewy we wszystkich łazienkach i kuchni (ogólnie pisząc), dom się bilansuje w całości, nie piętrami. Jak dasz 150 na górę i 150 na dół to jakbyś robił instalację na 10 osób. Wtedy rekuperator powinien mieć wydajność około 1000 m3/h.

    • @AA-wc7rv
      @AA-wc7rv Před rokem

      @@marekpe6420 Dziękuję za odpowiedź. Już rozumiem. Stąd też problemy z suchym powietrzem przez rekuperację. Uwzględniając hałas i przepływy (przekroje) nie potrzebna mi jest sieć składająca się z kilkunastu rur nawiewnych. Na szczęście jestem na etapie projektu.

  • @ilja7
    @ilja7 Před 2 lety

    А wymiennik spiralny?

  • @karoldabrowski5887
    @karoldabrowski5887 Před 2 lety

    Powiedz przyjacielu co w momencie gdy pójdziesz spać i zamkniesz drzwi od sypialni. Wytworzy się nadciśnienie, będzie gwizdać pod drzwiami czy trzeba stosować tuleje w drzwiach?

    • @wasnydom-budowaremont1627
      @wasnydom-budowaremont1627  Před 2 lety

      Nie nic się nie stanie naprawdę prędkości powietrza które są na wylocie są tak niskie że praktycznie nie będzie czuć żadnego ciśnienia nic nie będzie gwizdać proponuję obejrzeć film o tym jak chłopaki puszczają rekuperacje i wpuszczają dym przez nawiewy przez anemostaty zobaczysz jak niskie prędkości tego nawiewu są w poszczególnych pomieszczeniach jak małe są to wartości powietrza które jest wpychane jak długo trzeba czekać żeby chociażby cały pokój się wypełnił naturalne obieg powietrza tutaj spokojnie wystarczy naprawdę nic nie będzie świszczeć.

  • @piotrang8634
    @piotrang8634 Před rokem

    36:33 OK, a jest jakiś bypass gruntowego wymiennika, żeby wiosną i jesienią (gdy na dworze jest akurat 10-25 stopni) NIE chłodziło do tych +4 stopni? Żeby zaraz potem nie płacić za ogrzanie z powrotem do tych 20-kilku jakie chcę mieć w chacie, to bez sensu. [aaa, ok, jest o tym dalej]

    • @marekdzur2673
      @marekdzur2673 Před rokem +1

      Potrzebny jest trojnik z czujka temp. kanalowa który sam przełącza pomiędzy gwc a czerpnia w elewacji. Pozdrawiam serdecznie!

    • @piotrang8634
      @piotrang8634 Před rokem

      @@marekdzur2673 Dzięki. Jeśli są takie patenty to ma wtedy sens. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam 👍🙂

  • @ilja7
    @ilja7 Před 2 lety

    А wymiennik spiralny? czcams.com/video/Zigz7gnms9M/video.html&ab_channel=KARINO

  • @lukaszjakiela1371
    @lukaszjakiela1371 Před 2 lety

    Kaki wybrales model rekuperatora.

  • @spierdlajify
    @spierdlajify Před rokem

    Jakbyś miał baaardzo długie rury pod ziemią to może coś by to dało, ale to generuje koszty. Lepiej zwykła klima w domu. W teorii GWC jest super w praktyce nie. Pod ziemią w rurach syf po paru latach.