Równolegle połączenie akumulatorów AGM oraz LiFePo4 - czy tak można? Jakie wady oraz zalety?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2024

Komentáře • 34

  • @grzegorzlisowicz7416
    @grzegorzlisowicz7416 Před rokem +1

    Super temat. Mam podobne rozwiązanie u siebie w moim off gridzie i wnioski są wg mnie bardzo trafne. Kwestia przeskalowania pojemności nie wniesie radykalnych zmian.
    Tak trzymać !!

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam Před rokem +1

    Ciekawy test i ciekawe wyniki.
    Czyli sposób na powiększę pojemności, ale zachowanie żywotność AGM.
    👍👍👍

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Před rokem +1

      Dokładnie tak 😉

    • @SzymonHawlicki
      @SzymonHawlicki Před rokem +1

      Dokładnie o to chodzi, przy moim magazynie zbudowanym na AGM taka dawka LiFePo4 jeszcze bardziej by wydłużyła życie kwasiaków a zarazem miałem by większą stabilizacje napięcia. A tyle się na słuchałem że nie wolno, nie idzie, nie da to rady. A kwestia ustawienia napięć w dobrym zakresie.

  • @Andrzej-uy7ik
    @Andrzej-uy7ik Před rokem +2

    Połączenie AGM-LiFePo4 powinno dobrze sprawdzić się w UPS przy małych pojemnościach, ciągłe podtrzymanie napięcia oraz niższe napięcie ładowania (13,5V) sprawią, że agm nie będzie ciągnął mocy z LiFePo4. U mnie przynajmniej bardzo dobrze sprawdził się zestaw 7ah AGM + 1,2Ah LiFePo4, przy bardzo dużym poborze prądu AGM wytrzymywał mi ledwo 1min, sam LiFePo4 około 3min a w zestawie dają radę 5-7min, bo AGM przy zbyt dużym poborze ma małą użyteczną pojemność a LiFePo4 przejmuje większą część obciążenia.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Před rokem

      Pytanie jak długo ten LiFePO4 1,2Ah pociągnie, bo patrząc na czasy rozładowania obciążenie znacznie przekracza standardowo przyjmowane wartości.

    • @Andrzej-uy7ik
      @Andrzej-uy7ik Před rokem

      @@Tab7.6.Tab7.6 Jest to UPS więc takich agresywnych cykli ma góra 1 w miesiącu, także spokojnie te 3-5 lat będzie żył. Ogniwa które zastosowałem są przeznaczone dla motocykli i nastawione na prądy około 100A dla rozrusznika, więc te 25-30A które ja wykorzystuje pewnie nie robią na nich wrażenia.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Před rokem

      @@Andrzej-uy7ik A, ok, rozumiem. W tych okolicznościach rzeczywiście nie ma powodów do obaw.

  • @piotrpiskorski4325
    @piotrpiskorski4325 Před 9 měsíci

    Dzięki fajny test. Czekam z niecierpliwością na dalsze eksperymenty z tym polaczeniem😊,fajnie że dzielisz się z nami tą wiedzą 🍺

  • @zbigniewkociuba6180
    @zbigniewkociuba6180 Před rokem

    Dziękuje, dobry materiał.
    Z moich doświadczeń wynika, że napięcie ładowania LFP 14,4V nie jest optymalne ze względu na różnice napięć między celami.Przeważnie co najmniej jedna zbliża się do maxymalnego napięcia a pozostałym sporo brakuje. Dużo lepsze efekty osiąga się lądując maksymalnie do 14,2V.Natoniast AGM lądując do 14,7V. Dlatego nie łączę razem ww akumulatorów.
    Pozdrawiam.

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY Před rokem +2

    Siema Tomku, dobry materiał dużo pracy, pozdrawiam Leszek...
    Według mnie takie łączenie jest niebezpieczne, tutaj robiłeś w małej skali w większej skali, może dochodzić do bardzo dużych różnic w prądach, co finalnie może doprowadzić do uszkodzeń w elektronice lub zapłonu któregoś z magazynów. Co więcej taka praca zawsze jest obarczona tym że słabszy magazyn wykończy ten mocniejszy, w tym przypadku LFP dostanie w kość i ilość cykli na pewno drastycznie spadnie w zależności od warunków pracy i obciążeń.
    Ja zdecydowanie nie polecam, mam dwa magazyny Li-ion a różnią się tylko budową i ich praca jest też nierówna, jednak jest to w miarę dopuszczalne bo są mocno przewymiarowane i obciążenia są małe.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Před rokem

      A dziękuję, mam w planach zrobić ten sam pomiar na większych aku, tym razem nie "zjeżdżając" do napięcia 10,5V ale nieco wyżej - ciekaw jestem prądów wyrównawczych w takim układzie 😉

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Před rokem +2

      Ja to rozumiem tak (być może błędnie), że nadrzędnym celem takiego połączenia nie jest zwiększenie możliwego obciążenia, lecz pozostając w obrębie tego jakie było do tej pory wydłużenie czasu pracy całego magazynu energii i/lub obniżenie DoD.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Před rokem

      @@Tab7.6.Tab7.6 dobrze rozumiesz. Dodatkowo chce sprawdzić czy przy rozładowaniu np. do 11,5V również popłyną takie prądy wyrównawcze - bo coś mi podpowiada że nie 😉

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Před rokem +1

      @@TomaszHudy Dlatego nie do końca łapię obaw Leszka odnośnie niebezpieczeństw takiego połączenia. W zakresie maksymalnego prądu nic się nie zmieni, więc dlaczego by to miało stanowić zagrożenie skoro tak naprawdę dochodzi tylko do przewymiarowania? Brak przesłanek do potencjalnych uszkodzeń czy innych problemów. Za to na pewno test na "pełnowymiarowym" magazynie energii i to jeszcze w połączeniu z PV (z omówieniem ustawień dla regulatorów MPPT) będzie szalenie interesujący 😉

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Před rokem

      @Tab7.6 Tab7.6 dlatego też wspomniałem w materiale o zachowaniu maksymalnego obciążenia jak dla jednego aku - podobnie jak prądu ładowania - osobiście wtedy też nie widzę możliwości wystąpienia niebezpieczeństwa bo przecież zachowujemy maksymalne parametry dopuszczalne dla pojedynczego aku.
      Tutaj dochodzi jedyne kwestia zwiększenia pojemności bez zwiększania obciążenia.
      Leszek pewnie miał na myśli zwiększenie pojemności wraz ze wzrostem obciążenia 😉

  • @Marcin_Stykowski
    @Marcin_Stykowski Před rokem

    Rewelacyjny odcinek!! Chyba dokupię lfp do mojego magazynu w takim razie zamiast iść dalej w kwas :)

  • @kamilbogus
    @kamilbogus Před rokem +1

    Świetny odcinek i robota !!!!

  • @pawelpawel5074
    @pawelpawel5074 Před 5 měsíci

    Tomku. Co może się stać jeżeli połączę równolegle kwasiaka CCA 52Ah(C20) i Lifepo4 100Ah (bms100A) i będę rozładowywał pradem 10÷50A (silnik elektryczny do łodzi) i ładował z silnika spalinowego o max wydajności alternatora 12A 14,4V ?
    Zastanawiam się nad takim podłączeniem, bo gdy Lifepo4 się naładuje z alternatora w czasie płynięcia to bms odłączy i boję się spalić alternator. Chciałem , żeby kwasiak "chronił" alternator. Czy takie podłączenie jest dopuszczalne?

  • @matix1991a
    @matix1991a Před rokem

    Tomku miałeś film w którym opisywałeś układ do odsiarczania zbudowany na generatorze i irfz44 ale nie mogę go teraz znaleźć a chcę sobie zbudować taki układ. Napiszesz mi nazwę tego filmu?

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Před rokem

      Tak miałem, ale film przeniosłem do prywatnych. Taki sam efekt uzyskasz na prostowniku jednopołówkowym 😉

  • @k4ru44
    @k4ru44 Před rokem

    witam, czy coś w tym temacie się u Pana zmieniło? nastapiły dalsze testy albo uruchomił Pan już takie połączenie na wiekszą skalę? jestem na etapie rozważań czy sprzedawać obecny magazyn 10kw agm czy po prostu dołożyć równolegle lfp do niego - test z tego filmu jest dość obiecujący zwłaszcza gdy nie byłoby dużego obciążenia na dom. pozdraiwam

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Před rokem

      Niestety nadal nic - prace budowlane się przeciągają i na razie mój magazyn energii stoi odłączony

    • @k4ru44
      @k4ru44 Před rokem

      @@TomaszHudy ja jestem dzisiaj po uruchomieniu drugiego banku na lifepo4 🫣 do tej pory było 10kw w agm w 8x100ah a teraz doszło 16x280ah 😎 pierwsze ładowanie i teraz zwykle użytkowanie podczas rozładunku wyglądają tak jak na Twoim filmie. Zobaczymy z czasem jak to się będzie sprawować - na te chwilę ogromny plus za brak spadków napięcia jak to było podczas obciążania samych agm

    • @lukasmag83
      @lukasmag83 Před 6 měsíci

      ​@@k4ru44 witam jak ci to hula agm z lifepo4? Jakie masz nastawy prądu i napięcia?

    • @k4ru44
      @k4ru44 Před 6 měsíci

      @@lukasmag83 finalnie sprzedałem agm po 2 miesiącach i dokupiłem kolejne lifepo4 ale przez okres kiedy współpracowały razem nie było żadnych problemów z użytkowaniem. Nastawy były zrobione na takie pomiędzy tymi pod lfp i agm a na Bms trochę zaniżone. Efektem było to że przy ładowaniu Bms odcinał lfp i inverter doladowywal jeszcze trochę agm, a przy rozładowaniu tak samo lfp się rozłączał chyba przy 50v a agm ciągnął do 48v. Żadnych niepożądanych sytuacji nie zaobserwowałem przez ten czas.

    • @lukasmag83
      @lukasmag83 Před 6 měsíci +1

      @@k4ru44 aha no to spoko najważniejsze z Aku life nic złego się nie dzieje mi pracuje na 24v . Pewnie też zmienię na całość na life ale na razie mnie nie stać 😔

  • @driv3rworld
    @driv3rworld Před 2 měsíci

    Jest 25 (setnych) nie ma 25 (dziesiętnych) 9:24

  • @Lepski007
    @Lepski007 Před rokem

    Witam, czy jest szansa na schemat tego prostownika automatycznego? Chciałem zbudować coś na podobę. Z kontrolerem ładowania aku i regulatorem PWM.

    • @TomaszHudy
      @TomaszHudy  Před rokem

      Chodzi o EBC-A20 którego użyłem do ładowania i rozładowania?

    • @Lepski007
      @Lepski007 Před rokem

      Chodzi mi o starą serię filmów. czcams.com/video/s2Fd3mUvNDY/video.html
      Z gotowych modułów.

  • @grzesgrzyb287
    @grzesgrzyb287 Před rokem +1

    Siemanko