Epopeja Yamato - Odcinek III - Amerykański War Plan Orange

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2024
  • III odcinek z serii poświęconej historii pancerników typu Yamato. Tym razem przyjrzymy się, co pichcili stratedzy po drugiej stronie oceanu, w USA.
    Dość ciekawa historia, choć niekoniecznie mająca tak wiele wspólnego z konkretnymi okrętami. Znacznie więcej myśli i energii poświęcono ruchom na strategicznej planszy, kwestie taktyczne często pozostawiając w gestii C-in-C zajmującego w danym okresie to stanowisko.
    Materiał dość długi, ale też i sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż poprzednie materiały, a i tak mam wrażenie że nie oddałem całości procesu myślowego jaki miał miejsce przy planowaniu War Plan Orange. Tak czy siak, mam nadzieję że temat będzie zajmujący.
    Chcesz zostać patronem i brać aktywnie udział w tworzeniu kanału? Zajrzyj tutaj:
    patronite.pl/n...
    Jesteśmy też teraz na Twarzoksiążce - potraktuję ten fanpage jako rodzaj bloga historyczno - modelarskiego, a także sposób informowania Was, nad czym obecnie pracujemy. Gorąco zapraszam:
    / niemilitarysci
    Chcesz pogadać o militariach? (atmosfera na discordzie jest specyficzna - you have been warned!)
    discord - / discord

Komentáře • 138

  • @niemilitarysci
    @niemilitarysci  Před 2 lety +8

    Rezerwacja na pytania i odpowiedzi

    • @Benio-ef1le
      @Benio-ef1le Před 2 lety

      apropo jak odnosisz się do seri dry dock? niestety mój angielski nie pozwala mi na porządne zrozumienie tych materiałów

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      @@Benio-ef1le bardzo pozytywnie się odnoszę. Jak kleję modele, albo maluję figurki, to bardzo chętnie słucham jak Drachinifel opowiada różne ciekawostki. Nie ze wszystkim zgadzam się z nim w 100%, ale z pewnością jest to gość o ogromnej wiedzy i wie co mówi, choć, być może, czasami dochodzimy do różnych wniosków. Ale, na pewno jest to wartościowy kanał i ze spokojnym sumieniem mogę go polecić.

    • @arturzawadzki5722
      @arturzawadzki5722 Před 2 lety

      W kontekscie tez o skonsolidowaniu społeczeństwa USA wokół wojny, jak oceniasz teorie o celowym dopuszczeniu do strat w Pearl Harbour ( z jednoczesnym ocaleniem lotniskowców które były chyba najważniejszym elementem w tamtej wojnie) ?

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Negatywnie. Jest to mocno spiskowa teoria, ale średnio się trzyma faktów. Napisałem to w innym komentarzu, napiszę i tu: nie ma sensu mnożyć spisków, kiedy zwykła niekompetencja jest wytłumaczeniem aż nadto. A niestety, takowa niekompetencja (jak i również rywalizacja personalna i między różnymi gałęziami służb) istniała i miała się dobrze w siłach zbrojnych USA. Straty w Pearl Harbor nie były głównym powodem zjednoczenia się amerykańskiego społeczeństwa - był nim sam fakt ataku na terytoria USA, bez uprzedzenia. To czy zatopiliby 1, czy wszystkie pancerniki nie miało znaczenia. W odróżnieniu od Filipin i równie oddalonych terytoriów, Hawaje mają specjalne miejsce w świadomości społeczeństwa USA. Jest zresztą dość obfita literatura poświęcona temu tematowi, zdecydowanie demolująca "zakulisowe" rozgrywki polityczne.

    • @Saint0076
      @Saint0076 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Dokładnie. Sam fakt ataku kilkuset samolotów na główna bazę amerykańskiej floty, nawet jeśli ta baza i flota byłaby doskonale przygotowana na taki atak był wystarczającym powodem do przystąpienia do wojny. W hipotetycznym scenariuszu w którym w Pearl Harbour okręty byłyby przygotowane na atak i poderwane kilkaset samolotów stacjonujących na Hawajach przed atakiem doszłoby do walk powietrznych w których amerykanie na pewno straciliby co najmniej kilkadziesiąt samolotów (a nie kilkaset głównie na lotniskach) jak nie więcej uwzględniając jaką wartość stanowił japoński zero vs ówczesne amerykańskie samoloty - to jest wystarczający powód do wojny.
      Tym bardziej że japończycy razem z Pearl Harbour wyprowadzali jednoczesne ataki na Wake Guam czy Filipiny gdzie też ginęli amerykańscy chłopcy.
      Co do koncepcji że amerykanie specjalnie wyprowadzili wcześniej najcenniejsze okręty tj lotniskowce wiedząc o ataku:
      Wtedy jeszcze ścierały się poglądy okręty liniowe vs lotniskowce zarówno w marynarce amerykańskiej czy japońskiej i wielu nie było jeszcze przekonanych co do wyższości lotniskowca. Dopiero Pearl Harbour Kuantan i ostatecznie Midway dowiódł wyższości lotniskowców.
      Jeszcze przed wojną Naval Act of 1938 zakładał budowę prawie 3x więcej tonażu nowych pancerników niż lotniskowców. Pewną zmianę widać dopiero w Naval Act of 1940 gdzie zakładano budowę większej ilości lotniskowców niż pancerników.
      Dość powiedzieć że stępki wszystkich amerykańskich nowoczesnych pancerników tj North Carolina class South Dakota class i Iowa class zostały położone przed pierwszym Essexem.
      W momencie ataku Lexington dostarczał samoloty na Midway Saratoga była u zachodnich wybrzeży USA aby przyjąć szkolącą się tam grupę lotniczą. Yorktown był na wschodnim wybrzeżu USA. Enterprise dostarczał samoloty na Wake. Hornet podobnie jak Yorktown był na wschodnim wybrzeżu aby szkolić się. Wasp działał na Atlantyku.
      Czyli miały zaplanowane tygodnie przed atakiem misje dostarczenia samolotów na wyspy Pacyfiku lub szkoliły się/ remontowały u wybrzeży USA.

  • @pawepablo7477
    @pawepablo7477 Před 2 lety +6

    Podoba mi się pana praca pokazuję z każdej strony dany szczegół 👍👍👍

  • @halimirowskiej
    @halimirowskiej Před 2 lety +8

    Robisz najlepsze, najsolidniejsze materiały na You Tube (!)
    Pozdrawiamy z New Yorku.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      Tego nie wiem, ale zazdroszczę jak zawsze NY. Proszę koniecznie pozdrowić ode mnie Intrepida, bo szykuję o nim materiał powolutku.

    • @halimirowskiej
      @halimirowskiej Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci
      Polecam wyprawę do Quincy MA (cumuje tam USS Salem) a potem rzut beretem do Fall River MA( USS Massachusetts), z New Yorku to 240 mil. Na ciężkim krążowniku, warto posłuchać szczegółów wewnątrz wieży 203mm.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Eh, na razie podróż do USA to w sferze marzeń jest, ale kto wie, może kiedyś?

  • @hansthor5365
    @hansthor5365 Před 2 lety +3

    Bardzo dziękuję za kontynuowanie tej serii. Cieszę się, że w tej serii znalazł się również plan USA. Jako całość ta seria będzie jedną z najlepszych. Mam już tę serię w mp3 i lubię jej słuchać.
    Nie mogę się doczekać kontynuacji i bardzo dziękuję. H.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +3

      Cieszę się bardzo że się podoba! Tak, uznałem że pominięcie tego tematu byłoby błędem, i myślę że dobrze że to zrobiliśmy, bo i też przyda się na później

  • @jakubkasprzak472
    @jakubkasprzak472 Před 8 měsíci

    bardzo ciekawe i merytoryczne, prosze o wiecej

  • @Benio-ef1le
    @Benio-ef1le Před 2 lety +4

    no to zostawiamy sobie lekturkę na wieczór 👍

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      Do poduszki w sam raz, obym tylko nie przynudzał za bardzo

    • @Benio-ef1le
      @Benio-ef1le Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci materiały zazwyczaj wręcz wciągają 😁

  • @krzysztofk6242
    @krzysztofk6242 Před 2 lety +1

    Super materiał! Dzięki!
    Co do strategii stron to biorąc pod uwagę zjawisko strategii, czyli wychodząc jeszcze od Clausewitza można napisać tak:
    - USA miały strategie wojny z Japonią, elastyczną, etapową, zakładająca zniszczenie przeciwnika. Opartą o cele, które definiują czy coś zostało zrealizowane, czy tez nie.
    - Japonia miała coś pomiędzy planem a strategią. Była to „opowieść z mchu i paproci” o tym jak doprowadzić do bitwy, która nigdy nie nastąpiła ...
    Jeszcze raz wielkie dzięki za doskonały materiał!

    • @olaieryk694
      @olaieryk694 Před 2 lety

      Zgadzam się w 100%. Cuszima dała wielu strategom przekonanie, że decydująca bitwa zadecyduje o losach wojny. Cuszima jednak była wyjątkowa. Sytuacja taka jak pod Cuszimą raczej jest trudna do powtórzenia i chodzi mi bardziej o sytuację strategiczną a nie o taktykę bitwy. Myślę, że Japonia przespała bitwę Jutlandzką. Tu widać było, że zarówno taktycznie jak i strategicznie dążenie do decydującej bitwy było mylne. Walka na dużych odległościach powodowała, że szybciej zużyje się amunicja niż wszystkie okręty przeciwnika zatoną (lub raczej ich większość). Okręty w porcie gotowe do wali odgrywają także duże znaczenie strategiczne, że nie warto ich tracić w jednej bitwie.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Do pewnego stopnia tak. Ale, przypominam, to co jest kluczowe, to przekonanie USA że przegranie wojny im nie zagraża. Nic też nie zagraża ich terenom, więc USA po prostu planowała wyjątkowo prostą kampanię - przeczekać, otworzyć kurek przemysłu, zasypać przeciwnika niemalże w sowieckim stylu.

    • @krzysztofk6242
      @krzysztofk6242 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Prawda. Jednak, ale, itd. ... 😎
      Clausewitz w pierwszym rozdziale „O wojnie” twierdzi, ze wojny są przedłużeniem polityki i należy je wywoływać jedynie w sytuacji pewności wygranej. Wiec strategia USA była co najmniej właściwa 🙂
      Co do Japonii, ta powinna w sytuacji tak znaczącej różnicy potencjałów ze wszystkich sił unikać wojny oraz planować ją jako kampanie defensywną.
      Moim skromnym zdaniem już na tym etapie Japończycy troszeczkę „namieszali” a ich pomysły na wojnę, w gruncie rzeczy, sprowadzały się do przeprowadzenia walnej bitwy na wzór Cuszimy.
      W sumie myśle, ze osoby planujące miały świadomość, ze ta wojna jest przegrana, tylko powiedzieć coś takiego w tej kulturze to trochę słabe rozwiązanie. Powstał wiec plan ...
      Miłego, uwielbiam Pana filmy. Zmuszają do myślenia i hipermerytorycznej dyskusji 👍

    • @Saint0076
      @Saint0076 Před 2 lety

      @@olaieryk694 Japonia ostatecznie miała coś na kształt decydujących bitew - Midway, Morze Filipińskie oraz Leyte i wszystkie przerżnęła.

    • @olaieryk694
      @olaieryk694 Před 2 lety

      @@Saint0076 Owszem Midway dla Japończyków miała być decydującą bitwą, tylko US Navy nie wiedziała i nie wysłała swoich sił głównych. Midway udowadnia że koncepcja decydującej bitwy umarła. Bitwy o filipiny to już bardziej mogłyby przypominać ideę bitwy decydującej, ale jednak stanę tu po stronie koncepcji USA, że wojnę wygra przemysł. Wystarczy porównać siły, żeby stwierdzić, że to był raczej zryw w stylu "kamikaze" niż decydująca bitwa. Nawet jeśli w tych bitwach Japończykom by poszło doskonale to wojny by nie wygrali - co najwyżej przedłużyli. Trzeba by zdefiniować co to jest ta bitwa decydująca. Poprzedni film o Yamato omawiał jak Japończycy się na to zapatrywali. Myślę, że w taką bitwę angażuje się prawie cała siła uderzeniowa obu stron, a jedna ponosi tak dotkliwe straty, że można uznać, że traci wszelkie operacyjne możliwości na danym akwenie (w tym wypadku na Pacyfiku). Można tu pisać jeszcze wiele, jak zmieniła się marynarka wojenna od 1905 roku i jej struktura. W takiej bitwie ciężko by zatopić np. flotę podwodną, która już w pierwszej wojnie światowej odgrywała olbrzymią rolę w skali strategicznej i operacyjnej. Temat jest za szeroki, aby go opisać w komentarzu.

  • @Tyczol
    @Tyczol Před 2 lety +2

    Dziękujemy.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      To ja dziękuję za wsparcie! W tych czasach każda złotówka jest wielokrotnie cenniejsza!

  • @ryszardkoprowski1414
    @ryszardkoprowski1414 Před 2 lety +1

    Genialna robota, chylę czoło. Taką jakość materiału, przygotowanie i wiedza...wow! Dziękujemy i czekamy 😁

  • @Yanushev
    @Yanushev Před 2 lety +4

    Świetna robota. Domyślam się, że lekko nie było ;)

  • @ryszardjanczak3740
    @ryszardjanczak3740 Před 2 lety +1

    Jak zwykle świetny materiał pozdrawiam

  • @arango9655
    @arango9655 Před 2 lety +1

    Piatek, piatunio, piwko i az poltorej godzinki wybornego materialu historycznego. Cud, miod i orzeszki....

  • @perdidos87
    @perdidos87 Před 2 lety +1

    Nie wiem czy się nie powtórzę, ale natrafienie na ten kanał jest jedyną dobrą rzeczą wynikłą z kwarantanny na covid odbytej równo rok temu. Mając wtedy czas, praktycznie z miejsca "łyknąłem" całą serię o krążownikach liniowych. Z powodu tamtej kwarantanny musiałem zmienić pracę- ale ogólnie to nie żałuję, no bo filmiki by się same nie obejrzały;)

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Cieszę się że kanał sprawia tyle radości. Jak i też że sprawy ułożyły się pozytywnie, to był trudny rok dla wielu rodaków, a 2022 nie zapowiada się na specjalnie lepszy. Ale, może się odmieni. Mam nadzieję że materiały dają chwilę oddechu i relaksu!

  • @kacpermatysik3859
    @kacpermatysik3859 Před 2 lety +1

    doskonały materiał!

  • @Kur_RPG
    @Kur_RPG Před 2 lety +1

    Słucham Pana materiałów od samego początku, i muszę przyznać że wykonuje Pan kawał świetnej roboty. Oby tak dalej!

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Cieszę się, że się podoba! Przypominam tylko, że do pewnego stopnia referuję literaturę która w tych tematach jest dostępna. Mój wkład twórczy to zazwyczaj porównanie wiadomości zawartych w różnych źródłach. Ale, ponownie, cieszę się że materiały sprawiają radość.

  • @pabloeldiablo1
    @pabloeldiablo1 Před 2 lety +1

    No proszszsz Pana... Nareszcie!

  • @drako7532
    @drako7532 Před 2 lety +1

    Świetny materiał.

  • @PKowalski2009
    @PKowalski2009 Před 2 lety +3

    Gratulacje! Głosowałem na "Plan Orange" i się nie zawiodłem. Bardzo podoba mi się podsumowanie -- to wygląda na bardzo dobre odfiltrowanie.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Cieszę się że się podoba! Pominąłem parę rzeczy, jak np. szyki amerykańskiego zespołu podążającego na Filipiny, albo pomniejsze strategie po drodze, jak i nie wdawałem się w szczegóły planów Rainbow, ale mam nadzieję że przez to materiał jest czytelny i łatwy do przyswojenia.

  • @Barychodos
    @Barychodos Před 2 lety +1

    Uff! Pełny szacunek, wykonałeś tytaniczną pracę. Późno to obejrzałem ale ogląda się i słucha z zapartym tchem! Naprawdę warto byłoby opracować i wydać Twoje filmy w formie drukowanej!
    Niecierpliwie czekam na okazję żeby zobaczyć kontynuację.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      to się dobrze składa bo dzisiaj wyszła IV część :D

  • @marekturzynski6991
    @marekturzynski6991 Před 2 lety +1

    Witam.Taki temat na przyszłość.Totalne(według mnie)niewykorzystanie potencjału japońskiej floty podwodnej,około 60 OP w dniu ataku na USA,plus okręty oddane do służby w czasie wojny(strasznie zagmatwane nazwy-numerację).Samuraje z OP polowali raczej na (grubego zwierza).Ciekawy temat.Pozdrawiam.

  • @nemoryba4375
    @nemoryba4375 Před 2 lety +7

    Ten kanał wyróżnia się merytorycznścią i rzetelnością przedstawianych opracowań. Czy mogę liczyć na materiały dotyczące analizy sytuacji za naszą wschodnią granicą? To co teraz jest publikowane w necie miota się od ściany do ściany. Żenada i propaganda czystej wody. Pozdrawiam Nemo.

    • @nataliasekula8522
      @nataliasekula8522 Před 2 lety +2

      To będzie raczej trudne, być może za kilka lub kilkanaście lat.. teraz z obu stron jest to czysta propaganda sukcesu.. i to jest zrozumiałe, nikt nie chce się przyznać do porażki..

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +4

      Hmm, to jest trudny temat. O tyle o ile mógłbym się podjąć analizy sprzętu biorącego udział w walkach, to już kontekst i geopolityka jest mi nieznana, plus, za blisko to jednak polityki. Raczej niechętnie bym się czegoś takiego podjął. Do tego, jest jednak kwestia literatury. Pracuję w oparciu o odpowiednie książki i artykuły - a na to jednak jest potrzeba czasu by te teksty powstały.

    • @papaversomniferum2365
      @papaversomniferum2365 Před 2 lety

      Po co? Okręty! (no i czasem ciekawy samolot czy tank) Okręty z czasów, kiedy nie były pływającymi polygonami! Żadnych żagli, żadnych nowoczesnych technologii, komu to potrzebne? xD
      Czyż medyczna marihuana nie jest zbędna? Jest! Tak samo jak nowe łajby! Drogie, przereklamowane i brzydkie niczym "topy" z apteki - niby większa moc, a są słabe i brzydkie :P

  • @maciejgawron9015
    @maciejgawron9015 Před 2 lety +1

    Podziwiam Pana pracę przy tym materiale. Robi Pan kapitalną, żmudną i bardzo szczegółową robotę. O ile uwielbiam Pana oglądać, tak ciężko było mi przebrnąć przez ten filmik. Domyślam się zatem ile wysiłku kosztowało to Pana.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Cieszę się że się podoba. Temat jest ważny, ale faktycznie żmudnawy. Ale daje interesującą perspektywę na to jak spodziewano się prowadzić ów konflikt po 2 stronach oceanu, i gdzie w tej perspektywie umiejscawiają się Yamato i Musashi.

    • @maciejgawron9015
      @maciejgawron9015 Před 2 lety

      @@niemilitarysci jasne, materiał mega ciekawy, tego nie kwestionuję. Ale nawet mimo tego, że z zasady Pana świetnie się słucha, jest trudny w odbiorze, bo trzeba się mocno skupić. Bardziej jak wykład na uczelni niż słuchanie dla rozrywki.

  • @dominiksobel6343
    @dominiksobel6343 Před 2 lety +1

    +Uwielbiam Cię słuchać przy robocie.. sam nie wiem jak tu trafiłem - przez p. J. Wolskiego albo p. N. Bączyka, ale czuję jakbym trafił w totka:)
    Tym bardziej mnie dziwi, że słucham Cię z zaciekawieniem, bo dla mnie istniały tylko samoloty, marynarka nigdy się nie interesowałem.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Cieszę się że się podoba, i że odrobinę nogę zamoczono w chłodnej wodzie, a nie tylko w powietrzu.

  • @piotrszychta7678
    @piotrszychta7678 Před 2 lety +1

    Nie dziwię się że był to jeden z trudniejszych tematów jakie przyszło Panu przygotować .
    Świetny materiał .
    Autor znów stworzył coś unikatowego w polskim CZcams .

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      Cieszę się że się podoba. Ale nie ma potrzeby tego "pana" :D W sieci generalnie funkcjonuję jako Drops :D

  • @olaieryk694
    @olaieryk694 Před 2 lety +5

    Kawał dobrego materiału. W sumie historia w dużym stopniu potwierdziła założenia przedstawione w filmie. Osobiście w strategii punkt dla USA.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      to prawda. Była to tak naprawdę w sumie najprostsza ze wszystkich strategii jakie zostały stworzone w trakcie II Wojny, ale i przeciwnik był też ograniczony. Jedyne zagrożenie tkwiło w amerykańskich obywatelach i ich niechęci do angażowania się w konflikt, ale to Japończycy sami sobie skutecznie rozwiązali atakując Pearl.

    • @olaieryk694
      @olaieryk694 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Nawet są teorie spiskowe czy wywiad amerykański nie wiedział? Czy celowo poświęcono trochę ludzi i parę starych pancerników.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Z mojej wiedzy są to właśnie "teorie spiskowe". Niekompetencję często można pomylić z "spiskiem", w przypadku Pearl, jestem przekonany jednak o niekompetencji.

  • @slawomirzawislak7385
    @slawomirzawislak7385 Před 2 lety +1

    Ja nie wiem jak Pan to robi, ale materiał jest tak ciekawy że 1.5 h minęło mi jak 30 minut... Magia ani chybi 😉😀👍

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Ale dość tego "pana". Moja ksywka to drops :D Cieszę się że materiały się podobają, niedługo powinien wjechać kolejny. Także stay tuned.

    • @slawomirzawislak7385
      @slawomirzawislak7385 Před 2 lety

      @@niemilitarysci ok zapamiętam, jeszcze raz dzięki za wysiłek włożony w powstanie tego materiału !

  • @marekturzynski6991
    @marekturzynski6991 Před 2 lety +1

    Profeska jak zawsze.Ciekawe co by było jak by Japonia uderzyła na Filipiny zamiast na Hawaiie w pierwszej fazie walki o Pacyfik.Amerykańscy wyborcy pewnie by się tak nie wkurzyli.Japonia mogła zyskać trochę czasu na ufortyfikowanie wysp mandatowych. Filipiny ,kolonie brytyjskie, holenderskie, francuskie ,to już niezły bufor bespieczeństwa i zasób surowców.A ,w Europie w 1941/42 to za wesoło nie było.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Japonia zrobiła dokładnie to. Atak na Pearl Harbor był niemal symultaniczny z inwazją na Filipiny (7 grudnia Pearl, 8 grudnia Filipiny). Więc czas na fortyfikację mieli taki sam. Domyślam się że chodziło o "nie" atakowanie Pearl. Niestety, w mojej opinii, jest to zbyt mglista spekulacja. Ciężko przewidzieć reakcję amerykańskiego społeczeństwa, czy pozwoliliby Japonii na rozbudowywanie swojej strefy wpływów na Dalekim Wschodzie? Ciężko powiedzieć.

    • @marekturzynski6991
      @marekturzynski6991 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Witam,oczywiście chodziło mi żeby nie ruszać USA.Atak na Pearl tak naprawdę nic Japonii nie dał.Zatopienie kilku starych pancerników i to jeszcze w porcie to dla USA mała strata militarna,ale propagandowo można to było wykorzystać w 100%.Wydaje mi się, że Rooseveltowi było to na rękę.Japonia agresorem( ZNACZĄCE straty ludzkie i materiałowe),a główni gracze na wodach Pacyfiku(lotniskowce)bezpieczne.Jedyną szansą Cesarstwa było by uśpienie potęgi Stanów(choć na trochę)A jak się skończyło , USA ruszyło z kopyta i takiej ilości sprzętu co udało się Jej wyprodukować przez 4-lata,to bania mała.II WŚ pokazała, że czasy wielkich okrętów artyleryjskich poszły do lamusa(wielka szkoda)samoloty i elektronika pokonały działa i zepsuły czar salw z wielkich kalibrów.Chociaż pojawienie się OP w I WŚ powinno dać do myślenia(ale piękno i majestat wielkich platform artyleryjskich był bardzo zakorzeniony w głowach ówczesnych decydentów)i wcale im się nie dziwię.

  • @micke7261
    @micke7261 Před 2 lety +1

    Dopiero dziś oglądam. Niestety mimo wolnego, jak zawsze mam więcej roboty w domu niż gdy pracuje zawodowo :D

  • @papaversomniferum2365
    @papaversomniferum2365 Před 2 lety +2

    Spóźniony (jest 3:30) ale jestem o7
    Swoją drogą stęskniłem się, Dropsie! ;)

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      mea culpa niestety, przepraszam za przerwę

    • @papaversomniferum2365
      @papaversomniferum2365 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Nie ma problemu, ja na posterunku będę stał do końca. Naszego lub ich ;)

  • @grzegorzw4802
    @grzegorzw4802 Před 2 lety +2

    Kciuk w górę i oglądamy😁

  • @wolffweber7019
    @wolffweber7019 Před 2 lety +4

    Jeśli to miał być wypełniacz to więcej proszę ;)

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      No niekoniecznie wypełniacz, raczej dawca innej perspektywy na omawiany wcześniej temat :D

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci
      To był skrót myślowy z mojej strony nawiązujący do wcześniejszych rozważań w komentarzach, czy zmierzać już do meritum sprawy.
      Powinieneś napisać książkę (w sumie to kilka książek) na kanwach dotychczasowych tematów. Masz dar narracji.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      Cóż, o Bismarcku coś takiego popełniłem nawet, choć jeszcze to nie jest zamknięty temat, ale chwilowo tkwi w zawieszeniu. O Yamato też coś takiego na pewno wypuszczę - ładnie wyedytowany i wygładzony konspekt, de facto w formie książki.

    • @wolffweber7019
      @wolffweber7019 Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci
      Nie zapomnij o najpiękniejszych okrętach świata, chartach oceanu. Sporo tego było…

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +2

      Krążowniki liniowe doczekają się wersji 2.0. Mam w sumie więcej i lepiej do powiedzenia na ich temat, więc myślę że za jakiś czas do nich wrócimy, może przy okazji omawiania typu Kongo jak się kiedyś trafi?

  • @TheSgruby
    @TheSgruby Před 2 lety +1

    Pozwolę sobie na małe uproszczenie, ostatecznie Japończycy planowali jak wygrać bitwę dzięki lepszej taktyce, Amerykanie planowali jak wygrać wojnę dzięki lepszej logistyce.

  • @dugiejoness5197
    @dugiejoness5197 Před 2 lety +4

    Trzecie odcinek o Yamato bez Yamato. Czuję się oflankowany każdym planem strategii wojny morskiej i zbombardowany skomasowaną faktografią. Po takim przygotowaniu przedpola zapytam nieśmiało? Czy ta seria będzie miała kilkanaście odcinków? Czy poznamy się głębokość hartowania stali pancernej na Yamato? Czy zrozumiemy głębie planowania czasokresów odmulania kotłów na Yamato?

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +6

      Coś w tym stylu, tak. Teraz będzie odcinek już o naszych pancernikach, historia projektu, budowa i konkretne dane taktyczne, waga i penetracja pocisku, twardość pancerza, jego rozkład, napęd, systemy celowania etc. Nie wiem ile to wyjdzie, ale podejrzewam że rozbiję to na 2 odcinki, pierwszy historia projektu i budowa, a drugi same technikalia Yamato i Musashi. Po tym omówimy sobie jednego oponenta z floty USA, a później już omówimy występy Musashi na morzu Sibuyan, i Yamato w rajdzie na Okinawę. Prognozuję około 5 do 7 kolejnych odcinków.

    • @dugiejoness5197
      @dugiejoness5197 Před 2 lety

      @@niemilitarysci 👍

    • @olaieryk694
      @olaieryk694 Před 2 lety

      A mnie to pasuje. Jest tyle opracowań o Yamato, a tu wartość dodana jest wyjątkowa. Dlatego czekam na kolejne odcinki, nie dla Yamato, ale aby zrozumieć dlaczego powstało to monstrum, jedyne w klasie. Szczególnie ten odcinek porusza tematykę dla mnie mało znaną. Dane techniczne Yamato znam na pamięć i wiem jak zatonęły wszystkie 3 ;) pancerniki typu Yamato. Zwykły materiał nie dla mnie.

    • @dugiejoness5197
      @dugiejoness5197 Před 2 lety

      @@niemilitarysci To ja bym jeszcze prosiłbym aby nie pominąć problematyki polerowania szlifów krystalograficznych dla wstępnego studium małych anomalii magnetycznych w stalach okrętowych.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      hm?

  • @lukaszx4965
    @lukaszx4965 Před 2 lety +1

    czcams.com/video/Kvj5MOVT5eU/video.html Cóż za fatalna pomyłka ;) Na zdjęciu jest jak najbardziej Noesho, ale AO-143, a ten z pewnością nie zatonął. Ten z bitwy na koralowym to AO-23 :)

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Może być! Nie sprawdziłem w sumie czy był jakiś inny Neosho, mea culpa!

    • @lukaszx4965
      @lukaszx4965 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Moją uwagę przykuł maszt z 2 radarami. Ten Noesho z 1942 z pewnością ich nie miał :)

  • @zibi457
    @zibi457 Před 2 lety

    No nareszcie... :)

  • @wojtektrzmiel5715
    @wojtektrzmiel5715 Před 2 lety

    Jeśli ten materiał to efekt lenistwa, nie wyobrażam sobie efektu pracowitości... Czapka z głowy...

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      efektem lenistwa jest długa przerwa między materiałami, nie sam materiał :D

  • @hugonrache614
    @hugonrache614 Před 2 lety +1

    Jak mnie sie podoba Twoja ciezka praca.Az mnie sie cytat przypomnial:KOCHAM PRACE,godzinami moge patrzec jak ktos je***.Jestem ogromnie wdzieczny za to co zrobiles.Pozdrawiam

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Ha, coś w tym jest. Cieszę się że się materiał podoba i proszę się szykować na kolejny odcinek niebawem.

  • @rafas.3372
    @rafas.3372 Před 2 lety +2

    Czy Catalina na pewno była "osławiona"? Moim zdaniem raczej sławna.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Tu już jeden z widzów wcześniej zwrócił na to uwagę, i owszem, powinno być sławna. Człowiek się uczy całe życie...

  • @andrzejdziedzic6233
    @andrzejdziedzic6233 Před 2 lety

    Czy mogę poprosić o ciut większą czcionkę na dole, bo z wyra trudno mi rozczytać ? pozdrawiam

  • @sawomirmaciejewski2410

    Super materiał. jestem pod wrażeniem. Trochę pomarzę - może tak autor wyda to w postaci książkowej.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Nie wykluczam, ale raczej wątpię, a na pewno nie prędko. Na pewno materiał wyjdzie jako pdf. jak zostanie skończony, ale w postaci papierowej... ciężko powiedzieć.

    • @sawomirmaciejewski2410
      @sawomirmaciejewski2410 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Myślę, ze podstawowa praca jest już wykonana. Wydawca tez by się znalazł np - Napoleon V. Wydaje podobne pozycje o pancernikach niemieckich, włoskich. CZcams to fajny środek przekazu, ale książka drukowana nadal ma większą wartość. Nawaniam do takiej działalności. Szkoda Pana pracy. Takie książki maja swoich fanów.

  • @zgieria
    @zgieria Před 2 lety +1

    Oooooooo tak

  • @infomonitor1
    @infomonitor1 Před rokem +1

    super, ale jak słyszę 'symultaniczne' zamiast rodzime 'jednoczesne' to mnie skreca :) nie wkladajmy alienow gdzie nie trzeba ;)

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před rokem

      A tam. Lubię to słowo. Jak synergia. Ale będę miał gdzieś z tyłu głowy co by się bardziej trzymać rodzimego języka.

  • @janfelchner1543
    @janfelchner1543 Před 2 lety +2

    11:40 nie: "rdzennych Amerykanów", ale "białych Amerykanów". Rdzenni to Indianie i wątpię czy tak chcieli segregacji ;-)

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Tak tak, już mi to zostało wytknięte przez innego widza. Zgadza się. Przepraszam za tą nieścisłość :D

  • @adrianjordan6195
    @adrianjordan6195 Před 2 lety

    Hej a kto mi powie dlaczego na japońską flotę mówi się połączona flota ?

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +4

      To nie jest tak że się mówi, jest to rodzaj luźnego związku, coś w rodzaju Floty Pacyfiku. Generalnie japońska marynarka była podzielona na różne zespoły (kantai), które w czasach konfliktu łączono w jeden związek (rengo kantai) - Połączoną Flotę (czyli flotę złożoną z różnych zespołów).

  • @michitv8495
    @michitv8495 Před 2 lety +1

    Myślałem, że już się nie ukaże.

  • @jarosawkosowicz315
    @jarosawkosowicz315 Před 2 lety +1

    Obstawiam North Carolina z kilkoma odniesieniami do South Dakoty.

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Maybe, maybe not :D

    • @tomaszrosaniec7052
      @tomaszrosaniec7052 Před 2 lety

      Stawiam na Montane. Wydaje mi się że to taki odpowiednik Yamaciaka

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      Naaaa. Jeżeli miałbym podpowiedzieć, to weźmiemy po prostu okręty z tego samego przedziału czasowego, ot i wszystko.

  • @krzysztofantyga424
    @krzysztofantyga424 Před 2 lety +1

    Tak jak wspomniałeś na początku - to nie był lubiany przez Ciebie temat. To było widać, słychać i czuć :) :) Ale pozwolę sobie na stwierdzenie że zeżarłeś tę żabę jak mężczyzna. Pozdrawiam i czekam niecierpliwie na kolejne odcinki!!!!

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Oof, mam nadzieję że nie za bardzo :D Temat ważny, choć może nie tak zajmujący jak bitwa Bismarcka z Hoodem, czy bitwa koło Ławicy Dogger. Ale, muszę cisnąć z tym do przodu, bo mam też super pomysły na materiały po tej serii, więc muszę się wziąć w garść i lecieć do przodu.

  • @carcharinus6367
    @carcharinus6367 Před 2 lety +1

    "Osławiona"(?) Catalina - chcąc nie chcąc, doszukałem się jakiejś dziwnie pejoratywnej nuty...

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +3

      Absolutnie nie. Niesamowity samolot z bogatą i piękną historią. Szczególnie ciekawe są historie związane z operowaniem tymi łodziami latającymi w zimny, północnych rejonach Aleutów. Również historie Black Cats są niezwykłe. W każdej mierze jest to niezwykły i wspaniały samolot, również w związku ze swoim dość niezwykłym rodowodem.

    • @papaversomniferum2365
      @papaversomniferum2365 Před 2 lety +1

      @@niemilitarysci Catalina to również jedna z najpiękniejszych łodzi latających swoich czasów :)

    • @carcharinus6367
      @carcharinus6367 Před 2 lety

      @@niemilitarysci Cóż, tylko cieszyć może to "dementi", aczkolwiek pozwolę sobie zauważyć, że *osławiony* to tylko o stopień niżej od "niesławny".

    • @MrFugiban
      @MrFugiban Před 2 lety

      @@niemilitarysci Osławiony to inaczej "mający złą sławę, niedobrą reputację". To nie jest synonim przymiotnika "słynny" czy "sławny".

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety +1

      Człowiek się uczy całe życie i głupi umiera. Aż musiałem sprawdzić, ale faktycznie, macie rację drodzy widzowie. Zamiast "oslawiona" powinno zatem być "sławna"/"legendarna"

  • @jarosawkosowicz315
    @jarosawkosowicz315 Před 2 lety

    05.30 ... i Lexington w doku

    • @niemilitarysci
      @niemilitarysci  Před 2 lety

      A faktycznie! Nie dopatrzyłem łobuza! Dzięki za wskazanie.

  • @ivanyonshevsky1408
    @ivanyonshevsky1408 Před 2 lety

  • @pool1226loop
    @pool1226loop Před 2 lety

    Kdz

  • @krzysztofzebrzowski9320
    @krzysztofzebrzowski9320 Před 2 lety +1

    Rdzenni Amerykanie to Indianie...ot takie sprostowanie