Evropa beznadějně zaostává, pokud se nezmění začne chudnout

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 05. 2024
  • Dva bývalí italští premiéři Mario Dragi a Enrico Letta dostali zadání od šéfky Evropské komise Ursuly von den Leyenové, aby přišli s doporučeními pro rozvoj jednotného trhu zvýšením konkurenceschopnosti Evropské unie. Podle hlavního analytika Hrot24 Miroslava Zámečníka je nejpodstatnějším zjištěním, že jednotný trh není jednotný: "je vlastně strašně fragmentovaný, to je místo, která nás nejvíc bolí, zvlášť když EU srovnáme s Čínou a Spojenými státy", dodává.
    Oba pánové si vzali na mušku dva důležité segmenty: telekomunikace, které jsou rozdělené podle národních hranic. "Jsou sice nadnárodní společnosti, které mají, jako i v Česku, své dceřiné společnosti, ale to prostě není jednotný trh v tom pravém slova smyslu." Další věc, kde ta fragmentace je značná, je bankovnictví a kapitálový trh. Zámečník upřesňuje: "Evropa, pokud chce konkurovat Číně a Spojeným státům, tak musí pokročit na tom jednotném trhu, pokud jde o schopnost mobilizovat kapitál a alokovat ho do těch odvětví, kde na velikosti hodně záleží". Zároveň ale upozorňuje, že bankovní sektor byl tak zregulován, že chybí jakákoliv chuť bank podporovat rizikové podnikání. "Kapitálový trh nám nefunguje. Takže pojďme s tím něco dělat a to rychle, jinak nás ostatní úplně předběhnou. Vezměte si, že Amerika za 20 let zbohatla o 60%, Evropa ani ne o 30%", upřesňuje.
    Podle Miroslava Zámečníka by orgány EU měly být méně háklivé na přeshraniční fůze, pokud se odehrávají uvnitř Evropy. Jinými slovy: nechme vytvořit giganty, které se budou moci utkat s těmi z USA a Číny. " Bude to mít velké dopady do soutěžního práva", upozorňuje ekonom a dodává: „pokud nás takové společnosti dostanou do té úrovně toho globálního hráče, který bude moct soustředit zdroje na výzkum a vývoj, tak to je cesta, jak EU může odvrátit svůj pád.
    "Úkol pro Čechy znamená mít aspoň pár excelentních výzkumných univerzit a být schopen s našimi doktorandy vstupovat do mezinárodních týmů a participovat v nich. Prostě ne, že něco tu a tam urveš a budeš si to tady pytlíkovat, to ne", varuje Zámečník. Velký problém vidí v tom, že Česko nemá ani jednu vysokou školu v první dvoustovce, "problém je v tom, že velké peníze z EU půjdou špičkovým, výzkumným univerzitám a tomto ohledu není Česko v dobré pozici", uzavírá Zámečník. Pokud chceme být konkurenceschopní, tohle musí, podle něj, země mít jako prioritu.
    Další podcasty sledujte na www.Echoprime.cz
    X: / echo24cz
    Facebook: / echo24cz

Komentáře • 21

  • @Micralk
    @Micralk Před měsícem +5

    Začne chudnout?😀😀😀 To už se děje, kaspari!

  • @PetrLazecky
    @PetrLazecky Před měsícem +3

    V rozhovoru je toho řečeno velmi mnoho, ale když se pokusím odstoupit od jednotlivých probíraných témat, tak se celým rozhovorem táhne taková červená nit, která v podstatě obhajuje to centrální řízení evropské politiky. V rozhovoru je zmíněn Dragi či Macron jako téměř nějací "vizionáři", kteří když sepíší nějaký panflet, tak to má budit jakousi naději v záchranu Evropy. Na zadání paní Von Leyen. Je to další Lisabonská strategie, Evropa 2020 a podobné "strategie", které nejen že popisují dávno vyřčené a mnohokrát opakované reálie, a tedy nepřináší vůbec žádné nové poznatky, a to platí i u zde zmíněné segmentace evropského trhu, ale navádí nás opět zcela špatným směrem. Je to opět evropská zažitá představa, že ekonomiku lze racionálně řídit zhora, jen je třeba mít tu "vizi" či "strategii". Je to opakované nepochopení proč tyto "vize" a "strategie" selhávají - nejsou zkrátka přijaty za své "zdola" (myšleno od podnikatelského a občanského sektoru), protože jsou "zhora" vnucovány myšlenky a představy, kterým ti "dole" nevěří. Podnikatelský sektor se umí samozřejmě přizpůsobit různým "zhora" tlačeným agendám a mít z nich prospěch - to je koneckonců celý smysl dotačního businesu, který nám zde v Evropě tak "krásně" vyrostl. Nicméně pokud musí soukromé firmy propisovat dotační schémata do svého účetnictví a svých inovačních plánů, tak se tím naprosto pokřivuje jejich chování - snaha inovovat za účelem zisku je přirozené a organické chování podnikatelského subjektu. Snaha dosáhnout zisku s pomocí dotací zcela deformuje cíle, poslání, motivace a prostředky, jak je zisku dosaženo. Dotace, subvence, úleva jsou nepřirozené finanční nástroje, které deformují podnikatelské smysly, podnikatelskou intuici a ve výsledku podnikání ničí. To samozřejmě všichni víme, ale tímto rozhovorem se právě táhne tento smrad v podobě jakéhosi pasivního akceptování tohoto stavu a hledání optimalizace v rámci tohoto stavu. Tedy takový ten "státotvorný" postoj - smiřme se s centrálně řízenou dotační ekonomikou, hledejme spíše její optimalizaci (například v podobě vzniku evropských gigantů - monopolů - a to za pomoci evropských institucí - tedy opět "zhora" - abychom tak údajně mohli konkurovat USA).
    Myšlenka přerozdělování soukromého kapitálu přes nějaké evropské instutuce směrem ke špičkovým výzkumným ústavům - tak to je opravdu síla. Jak může vůbec někdo něco takového vyslovit a věřit v takovýto nesmysl. Představa, že je evropská akademická sféra řízena optimalizací vedoucí ke kvalitě věděckého výzkumu je zcela zcestná. Ukázka se jmenováním nového ministra pro vědu a výzkum by měla být jasným sdělením, jak pokřivená a zkorumpovaná akademická obec je. V celém terciálním školství je třeba zásadně vyvětrat a k tomu je třeba najít samozřejmně odvahu, protože lobing této skupiny je značný. Evropané již dávno nehrají prim ve výzkumu, to je další důsledek pokřivených regulačních pravidel v Evropě, které motivují ke zcela jinému chování. Evropských nositelů Nobelových cen značně ubylo a ti, co tuto cenu získali, toho dosáhli velmi často právě na amerických vysokých školách, ne v Evropě.
    Evropskou ekonomiku nezachrání ani Draghi, ani Macron a už vůbec ne Von Leyenová. Ani žádný další strategický materiál, na kterém se podílel p. Niedermayer a další technokraté. To jsou jen taková sebeukájející slohová cvičení do kamer. Skutečné probléy Evropy lze totiž shrnout do dvou základních tezí, od kterých se pak odvíjí vše ostatní:
    - Evropa vychovává generace lidí, kterým chybí motivace a hlad po úspěchu. Evropa negeneruje lidi typu Elona Muska, Zuckerberg, Jobse nebo Altmana. Mladší generace vyrůstající ve školách nevidí tyto vzory, kterým by se chtěli vyrovnat. Školy produkují zcela pasivní populaci - zaměstnance, ne podnikavé mladé lidi, kteří chtějí změnit svět. Toto je jeden ze dvou základních problémů Evropy, od kterého se odvíjí vše ostatní. Přebujelý sociální systém jistot nemotivuje k aktivitě. Není nutné se zase tolik vzdělávat a snažit, když mám pětiměsíční odstupné a propustit zaměstnance je v podstatě nemožné. Přeregulovaný trh hraje do not právě těm zajetým velkým společnostem, které jsou schopné se s regulací vyrovnat. Malým inovativním firmám svazuje ruce, v podstatě často zcela znemožňuje vstup na trh. Tím se betonují kvazi-monopoly a zajeté firemní struktury na trhu. Zkrátka existují tak velké bariéry pro vstup nových firem na trh, že to pak vede k tomu klinickému spánku těch zajetých firem. Někteří mediálně vděční "experti" se pak diví, že polostátní německé automobilky, dinosauři dnešní doby, nejsou schopni konkurovat Tesle. Ani nemohou, protože už to dávno zapomněli, jelikož nikdo v Evropě nemohl jejich uhájenou pozici ohrozit po celé dekády.
    - Druhým fundamentálním důvodem, proč Evropa není schopna konkurovat světu, je dán právě povahou centrálního řízení evropské ekonomiky. To neprobíhá otevřeně tak, jako za reálného socialismu v podobě vyhlašovaných pětiletých plánů. I když stretegie typu LIsabonská smlouva, Evropa 2020 nebo Draghiho "záchrana" mají podobný "dohnat a předehnat" nádech. Současné centrální řízení probíhá přes dotační programy, nepříčetné debaty o taxonomii v energetice, umělém pokřivovaní technologického vývoje v obnovitelných zdrojích a falešné představě "úspor z rozsahu", kterou několikrát zmínil i p. Zámečník. Úspory z rozsahu jsou samozřejmě zavedeným ekonomickým pojmem, to ale vůbec neznamená, že lze tento termín aplikovat mechanicky či na zcela špatný kontext. Ohánět se termíny neznamená prezentovat něco, co dává smysl. Naopak to často smysl právě zastírá, zvláště od mediálně zavedených osob.

    • @josefkotnour5018
      @josefkotnour5018 Před 23 dny

      Dotace jsou všude ne jenom v Evropě. Daňové podpory, půjčky a další dotace pro tři firmy Elona Muska, tedy Tesla Motors, SolarCity a SpaceX, dají dohromady 4,9 miliardy dolarů. Uvedl to deník Los Angeles Times. Toto číslo se skládá ze spousty různých vládních podpor, konkrétně tu jsou např. dotace, daňové úlevy, pomoc s výstavbou továren, levnější půjčky nebo emisní kredity, na jejichž prodeji jiným automobilkám Tesla také vydělává. Americká administrativa používá "tax credits" až 7 500 USD odpočtu z daně na "americká" EV auta. A každému, nejen firmám a podnikatelům. Kvůli podpoře čínských firem státními dotacemi chce EU zavést dovozní cla na vyrovnání podmínek. Ano, v USA jsou volnější podmínky na podnikání, ale regulace je tam taky.

  • @annavesely5404
    @annavesely5404 Před měsícem +2

    Pánové, jsme dostatečně erudovaní na to, abychom věděli, že forma není všechno, nýbrž že obsah je důležitější.
    Avšak veřejnoprávní média, kterým obyvatelé ČR platí poplatky, mají nejen informovat, ale taky vzdělávat a dávat příklad, např. mládeži.
    Očekává se od nich proto mnohem více než od běžných hospodských řečí.

  • @dagmarmaskova5740
    @dagmarmaskova5740 Před měsícem +5

    Evropa jako kontinent prohrává hlavně proto, že dopustila a podporuje na půlce své rozlohy válku ( v zájmu USA). Evropa jako kontinent totiž sahá ještě daleko za Moskvu. Bez Ruska je Evropa slabá a malá. No a pokud není schopna ani označit viníka obřího teroristického útoku na svou infrastrukturu ( odpálení NS), tak nemáme šanci na jakékoli zlepšení.

    • @Blazoch24
      @Blazoch24 Před měsícem

      Rusko bylo potřebný pro Evropu jen kvůli surovinám, jelikož se od nich už postupně odstřiháváme, tak Rusáky nebudeme potřebovat k ničemu.

  • @user-zc8vi6qb4i
    @user-zc8vi6qb4i Před měsícem +8

    kdy bude EU žalovat USA za teroristický útoky na nord stream? +požadovat náhradu škody nakupováním 4x dražším LNG

  • @davidvoboril2675
    @davidvoboril2675 Před měsícem

    Na Echu kritizujete všechno všem a přitom neumíte ani s čárkami 🫣😝

  • @annavesely5404
    @annavesely5404 Před měsícem +2

    Škoda, že se diskutéřri k sobě chovají jako by spolu seděli v hospodě, hovoří nespisovně a žoviálně.
    Takový rozhovor vůbec nevzbuzuje důvěru.
    Sledujeme řadu podobných polit./ekonom. debat na něm., holandské, franc. i britské TV, zde jsou polit. debat velmi živé, často i kontroverzní, ale probíhají kultivovaně, i co do chování i co do mluvy.
    Bohužel už po několika minutách váš rozhovor nemůžeme sledovat, vzhledem k tomu, jak je vaše chování iritující a amatérské.

    • @MatousRobert
      @MatousRobert Před měsícem +2

      Chápu, chování, nespisovnost, žoviálnost... u Vás nevzbuzuje důvěru. Takže vlastně vše lidské je Vám cizí. Preferujete KDO a JAK to říká jinak to nelze podle Vás z těchto důvodů poslouchat. Na to máte právo díky tomu, že je zatím svoboda, až na některé výjimky, vyjadřování jak formou tak obsahem. Já slyšel velmi kultivované věty paní německé kancléřky, byla ve všech médiích, eliminovaly se kritické názory. A dnes? Tato kultivovaná žena je odpovědná nebo spoluodpovědná za velkou část krize v Evropě a odmítá o tom komunikovat. Snažil jsem to napsat spisovně, ale jinak kecám nespisovně... Btw. vojáci, kteří budou bránit Vaší svobodu jistě nebudou hovořit spisovně.. také u Vás nebudou vzbuzovat důvěru?

    • @josefkotnour5018
      @josefkotnour5018 Před měsícem

      @@MatousRobert Ale já s annavesely souhlasím. Typ řeči je jedním z hodnotících kritérií. Spisovná, hovorová, žoviální a "myslím, že spisovná" (dvěmi kritérii, by jste apod.). Ta poslední věta je demagogie. Jsou povolání, kde typ řeči není nijak v poměru ke kvalitě prováděné činnosti. Ale u povolání vykonávaných "hlavou" to něco napovídá. Neříkám, že je to hlavním kritériem.

    • @MatousRobert
      @MatousRobert Před měsícem

      @@josefkotnour5018 A o těch kritériích rozhodujete Vy?

    • @josefkotnour5018
      @josefkotnour5018 Před měsícem

      @@MatousRobert Aha, to jsem tam asi měl napsat. Jsou to jen čistě moje soukromá kritéria, jak hodnotím kvalitu toho, či onoho hosta. U p. Zámečníka to zase nehraje tak velkou roli. Tento díl jsem si uložil do playlistu, abych ho mohl pouštět všem, kteří vidí budoucnost ČR v izolaci od ostatní Evropy.

    • @jelinekharry6322
      @jelinekharry6322 Před 23 dny

      Typický. Místo aby se rozebíral už zase další marný pokus o centrální plánování, tak je tady rozsáhlá diskuse o šišlání. Kurník kdy už se nechají věci rozhodovat odspodu?