Jak se dělá větrání s rekuperací Zehnder v panelovém bytě

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 11. 2021
  • Systém nuceného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti Zehnder se do bytu v panelovém domě instaloval v rámci jeho kompletní rekonstrukce. Dům je již zateplen a má vyměněná okna. Rekonstrukce bytu byla ideální příležitostí k řešení obvyklého nedostatku v kvalitě vnitřního prostředí starších bytových domů: nedostatečného přísunu čerstvého vzduchu.
    V panelákovém bytě se obvykle naráží na omezený prostor pro instalaci větrací jednotky i potrubí. Úprava dispozice bytu umožnila umístění větrací jednotky v prostoru toalety za sádrokartonovou stěnu. Z důvodu úsporných rozměrů a velice tichého provozu majitel bytu zvolil větrací jednotku Zehnder ComfoAir 180 s entalpickým výměníkem. Jednotka je vybavena systémem zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu, ale také rekuperací vzdušné vlhkosti.
    Vzduch je do bytu přiváděn potrubím pod stropem z fasády domu v prostoru lodžie. Odváděn je do ventilační šachty v dispozici domu. Distribuce vzduchu probíhá přes akustické tlumiče, které plní funkci rozdělovačů. Umístěny jsou v podhledu toalety a stejně jako větrací jednotka jsou trvale přístupné pro údržbu a čištění. V podhledu toalety je z rozdělovačů vzduch veden kruhovým flexibilním potrubím. Z důvodu zachování co největší světlé výšky místností je v jednotlivých místnostech již vzduch rozváděn plochým potrubím Zehnder ComfoTube Flat 51 skrytým v podhledu. Potrubí je vedeno paprskovým způsobem, čímž je vyloučen nežádoucí akustický jev - tzv. telefonický efekt.
    Čerstvý vzduch je přiváděn do všech pokojů bytu, znečištěný vzduch je odváděn z kuchyňského koutu, koupelny a toalety. Jako vyústky byly použity talířové ventily Zehnder ComfoValve Luna, pouze v kuchyni v blízkosti dvířek kuchyňské linky byly použity nerezové ploché designové mřížky. Všechny ventily odvádějící vzduch z místností jsou vybaveny tzv. předfiltry, které zamezují zanášení větracího potrubí nečistotami.
    Systém nuceného větrání umožňuje programování režimů větrání podle požadavků klienta, obsazenosti bytu a denní doby, případně dne v týdnu. Je vybaven tzv. bypassem, kdy je vzduch veden pouze přes filtry, nikoliv výměníkem, a to pro zachování tepelné pohody v letním období. Navštívený byt je ale vybaven klimatizační jednotkou. Zpětné získávání energie, v tomto případě chladu, se tak využije i při provozu klimatizace v létě, kdy je horký přiváděný vzduch ochlazen odváděným vzduchem, a tím šetří náklady na její provoz.
    Při návštěvě této realizace jsme se v redakci již po několikáté přesvědčili, že větrání s rekuperací tepla patří i do bytů starších bytových domů. Nejedná se pouze o výsadu moderních energeticky úsporných staveb nebo jakýsi módní trend. Naopak systém nuceného větrání Zehnder je jednou z možností eliminace vysoké koncentrace oxidu uhličitého a dalších škodlivin v běžných interiérech, řeší diskomfort přirozeného větrání v mrazivých obdobích a zajistí účinné větrání hygienického zázemí a kuchyně.
    Majitelé navštíveného bytu mají nyní zajištěn trvalý přísun čerstvého vzduchu s komfortním ovládáním a se zajištěním tepelné pohody po celý rok.
    TZB-info - Stavebnictví. Technická zařízení budov. Úspory.
    Web: www.tzb-info.cz/
    Facebook: / tzbinfo
    ESTAV.cz - Architektura. Stavba. Bydlení.
    Web: www.estav.cz/
    Facebook: / estavportal
  • Věda a technologie

Komentáře • 6

  • @jeanneexarc006
    @jeanneexarc006 Před 11 měsíci

    Jednotka jede stále na nějaký minimální výkon kvůli kondenzaci a plísním... Co v případě nějaké havárie, úniku chlóru, plynu, splodiny z požáru někde poblíž apod? Všechno to nasaje do bytu, nebo se dá nějak zcela vypnout? Zalepit mřížku izolepou, shodit jistič? 😀

  • @Martas668
    @Martas668 Před rokem

    Za mne super, škoda jen, že můj byt už je po totální rekonstrukci. Vědět to dříve, tak bych to udělal při rekonstrukci 😞

    • @MrMonnster
      @MrMonnster Před rokem

      potrubie potiahni cez susedov po podlahe

  • @jirist4196
    @jirist4196 Před 3 měsíci +1

    Tak tohle řešení bylo naprosto brutální a nekompromisní. Muselo taky stát. Musím dát za pravdu, že větrání v panelákovém bytě je nevyřešený problém. Mám po rekonstrukci a v té době jsem o rekuperaci neměl ahnung. Zachoval jsem jenom odtahy kuchyně a koupelny do stávající stoupačky vzduchu, ale to bohužel nestačí a teď na to doplácím. Když zapnu digestoř nebo větrák v koupelně, vzniká v bytě podtlak a vzduch se přisává kudy může. Nejčastěji to tahá vzduch od sousedů netěsnostmi ve stoupačkách a to je pak smradu jak v opičárně. Takže když běží nějaký větrák, musím mít okno alespoň na mikroventilaci a tahám do bytu zimu. Kdybych to věděl, snažil bych se před vyústěním do stoupačky dát rekuperační výměník, ale vůbec nevím, odkud bych táhl přívod vzduchu zvenku, protože ve vnějším plášti žádný prostup nemám. V tomhle videu s tím evidentně také bojovali. Já bych si ale nasávání na balkon nedal, protože u nás na balkoně vkuse někdo smrdí s cigárama, takže bych to měl v celém bytě. Ale v určitých městech existují byty, které měly v kuchyni skladovací skříň (špajz), která měla nahoře a dole větrací díry skrz panel a na fasádě kryté mřížkami. Tyhle byty jsou jako stvořené pro instalaci rekuperace. Ale jako vím, že lidi nějaké větrání vůbec neřeší. Kolikrát jsme viděl, že při rekonstrukci úplně zrušili odtahy kuchyně a koupelny. Do digestoře šoupnou uhlíkový filtr a vodní páru ženou recirkulací zpět do bytu 🤦‍♂

    • @lukask.2804
      @lukask.2804 Před 2 měsíci +1

      Já mám taky po rekonstrukci. Digestoř jsem napojil do odvodu kde byla (ale centrální) a koupelnu a WC do druhé větve kde je taky centrální odsávání a taky lituju toho, že jsem o rekuperaci nevěděl před rekonstrukcí. Kdykoliv někdo zapne centrální odsávání tak mám problém otevřít vchodové dveře když mám zavřené okna. Má to neskutečný tah a byt mám teď utěsněn, takže slyším jak hvízdají okna. Zkusil jsem to vyřešit elektrickýma klapkama v koupelně a WC ale nevyřešilo to úplně tento problém. Naštěstí mám byt s tím odvodem ze skříně jak píšete i když je zazděný bývalým majitelem. Přemýšlím že to probourám a rekuperaci dodělám za cenu toho, že udělám nový sádroše. Jen nemám tucha kam dám tu jednotku..Ono prostupovat přes panel s trubkama asi nebude úplně easy jak říkají ve videu. Já se přes jádro z YTONGu dostanu z kuchyně do koupelny, WC, chodby a možná obýváku ale dál musím přes panel tak ještě nevím co budu dělat....Zkusím ještě nastudovat ty decentrální rekuperace. Řeším to hlavně skrz obrovskou vlhkost v bytě. Větrání nepomáhá. Za 30 min je vlhkost na původních hodnotách...peklo ty zateplený paneláky..

    • @jirist4196
      @jirist4196 Před 2 měsíci

      @@lukask.2804 no jestli máte takovou vlhkost v bytě, tak to vyřeší jedině nějaké pořádné řešení. Kdyby šlo jen o ty hvízdající okna kvůli centrálnímu větráku, tak bych se asi nebál udělat něco polovičatého ve stylu odtah koupelna + WC přes rekuperátor a ten přívod vzduchu do bytu - obnovit zazděný prostup a táhnout trubkou k tomu rekuperátoru. Umístění je problém, hlavně ať je k tomu přístup kvůli čištění, ideálně úplně vyndavatelné. Ale celkem by mě zajímalo jak se řeší rekuperace digestoře, přeci jen to tahá kde jaké svinstvo (odpařené jedné tuky) a dokáže to solidně zadělat i potrubí natož výměník, kde se ještě víc ochlazují ty výpary a tuk kondenzuje. Mám podezření, že tu bude vyžadovat provoz s přídavným uhlíkovým filtrem, který se používá v režimu recirkulace. Jinak u nás ten centrální ventilátor už nemáme, při rekonstrukci střechy ho vyhodili a dali tam ventilační rotační hlavici a to si dělá co chce. U mě připadá v úvahu asi jedině decentrální rekuperace. Myslel jsem že bych jednu bych dal do ložnice a druhou ani nevím kam, ale musel bych mít pořád otevřené dveře, dělá to hluk, účinnost je nižší, nevím jak bych je propojil, aby fungovaly v tandemu a nakonec kdybych zapnul nějaký odtahový větrák na několik minut, tak se obě dvě jednotky vychladí asi tak za minutu a už budu zase tahat zimu. Proto jsem tohle téma prozatím odložil a čekám, že někde zahlédnu nějaké šikovné řešení, které bych okopíroval.