Cu(OH)2 + kwas szczawiowy. Szafirowy roztwór? (próbna matura)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 01. 2022
  • Jeśli ktoś śledzi moją aktywność, to wie, że jestem negatywnie nastawiony do przeprowadzania tzw. próbnych matur przez jednostki, których rola i kompetencje są całkowicie inne. Szczególnie część doświadczalna naprawdę budzi emocje, bo nie po raz pierwszy okazuje się, że arkusze są układane przez osoby, które nie znają doświadczeń, do których odnosi się ułożone zadanie. Nawet doświadczenia, które maturzysta znać musi, bywają zaplanowane źle. I tutaj mamy kolejny dowód, że z pewnych rzeczy pożytku nie będzie. I mamy zadanie, w którym 1) doświadczenie wymagane (próba Trommera) jest źle zaplanowane, do tego zadanie sugeruje, że kwas mrówkowy redukuje Cu(OH)2, co można chyba w nieskończoność pisać, że jest tylko rozpowszechnionym mitem, 2) oparte o błędne założenie doświadczenie, na zasadzie "wydaje mi się że". O tym zadaniu była szersza dyskusja wśród nauczycieli jesienią 2020, ale w związku z tym, że temat powrócił, to publikuję ten film. Aż zapomniałem założyć fartuch, ale wiecie... Emocje, emocje :) To nie jest pierwszy film, który pokazuje w czym tkwi problem i przede wszystkim nie pierwszy dotyczący tzw. próbnych matur. Nie wiem ile razy można powtarzać, pokazywać, a w książkach nadal to samo. W próbnych maturach nie pochodzących z jednostek egzaminujących - nadal to samo. Do tego dodajmy, że gdy maturzysta oprze swoje rozwiązanie na błędnym założeniu, to ma odgórne zero punktów za zadanie na prawdziwej maturze. To dlaczego zmusza się ludzi do rozwiązywania zadań opartych o błędne założenia, co może poskutkować tym, że wprowadzimy ich w błąd, za który zapłacą na prawdziwym egzaminie? Jeśli chcemy już oferować szkołom coś, to albo się trzymajmy czegoś, co jest pewne, albo sprawdzajmy w "maturalnej probówce" to, co wykracza poza to, czego jesteśmy pewni. I tylko tyle, a tak naprawdę to aż tyle :)

Komentáře • 12

  • @chemianapiatke3057
    @chemianapiatke3057 Před 2 lety +8

    Ojoj... gdzie się uczyli ludzie zatrudniani do pisania podręczników...?

  • @nucleophile
    @nucleophile Před 2 lety +3

    Super odcinek

  • @1brytol
    @1brytol Před 2 lety +3

    Ja w któryś kartach pracy w internecie widziałem przykład, że kwas węglowy reaguje z azotanem(V) wapnia aby stworzyć kwas azotowy i węglan wapnia. Absurdów nie mało.

    • @biomist24
      @biomist24  Před 2 lety +1

      mówisz? ;-) czcams.com/video/vTeCGygCtU0/video.html

    • @1brytol
      @1brytol Před 2 lety

      @@biomist24 jak widać na filmie, kwas węglowy jest za słaby aby jakkolwiek zareagować z azotanami. Ciekawe jest ogólnie manipulowanie równowagą reakcji, aby reakcja niefaworyzowana mogła zajść, na przykład kwas chlorowodorowy może zareagować z azotanem potasu, a ten kwas azotowy co powstaje, natychmiast utlenia miedź dodaną do reakcji, uwalniając NO2, który można wykorzystać do otrzymania kwasu azotowego poprzez reakcję z perhydrolem. Manipulowanie równowagą może być ciekawym pomysłem na film.

  • @1brytol
    @1brytol Před 2 lety +2

    Śmieszne jest to, jakie głupie błędy są w tych próbnych arkuszach maturalnych. Najlepiej zrobić coś w praktyce, a nie dedukować co się stanie na podstawie teorii, chemia to w większości wyjątki i łamanie reguł, więc nie wiesz co się stanie dopóki tego nie sprawdzisz w laboratorium. Świetny film, w punkt.

    • @1brytol
      @1brytol Před 2 lety +1

      Jak ktoś chce ćwiczyć do matury, lepiej prawdziwe matury z poprzednich lat robić.

  • @mateuszpaka999
    @mateuszpaka999 Před 2 lety

    Dzień dobry, ile m3/h potrafi wyciągnąć taki wentylator, który znajduje się w dygestorium?

    • @biomist24
      @biomist24  Před 2 lety +1

      Dzień dobry, różnie. U nas pracują tak na 300 - 500 m3/h

  • @Mar_Sz
    @Mar_Sz Před 6 měsíci

    Witam. Czy mogę się z Panem jakoś skontaktować? Mam pytanie z zakresu chemii 😊

    • @biomist24
      @biomist24  Před 6 měsíci

      wyszukaj Biomist na FB albo instagramie ;-)

  • @pawelfox5933
    @pawelfox5933 Před rokem

    Dlatego spinak szczaw i rabarbar są niejadalne.