Mężowie zaufania - instrukcja

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 07. 2020
  • Poniżej znajduje się spisana instrukcja dla mężów zaufania:
    Informacje dla mężów zaufania w wyborach Prezydenta RP
    1. Mężowie zaufania zostają wyznaczeni bądź przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta RP bądź przez osoby upoważnione przez tych pełnomocników. Mąż zaufania zgłaszając się do komisji wyborczej przedkłada: dokument tożsamości, zaświadczenie (według wzoru ustalonego przez PKW) podpisane przez osobę upoważnioną przez pełnomocnika wyborczego a także upoważnienie dla tej osoby wystawione przez pełnomocnika wyborczego (oba dokumenty w obecnym stanie epidemicznym mogą mieć postać wydruku skanów).
    2. Do każdej komisji wyborczej można wyznaczyć po jednym mężu zaufania, możliwa jest jednak rotacja mężów zaufania tego samego komitetu wyborczego w ciągu pracy komisji. Po zamknięciu lokalu wyborczego po zakończeniu głosowania mężowie zaufania nie mogą już się zmieniać. Mężem zaufania nie może być urzędnik wyborczy oraz członek komisji wyborczej.
    3. Mężowie zaufania w lokalu komisji są zobowiązani do noszenia w widoczny sposób identyfikatora z imieniem i nazwiskiem, funkcją oraz nazwą komitetu wyborczego, który reprezentują. Identyfikatory nie mogą zawierać elementów kampanii wyborczej.
    4. Uprawnienia mężów zaufania:
    a) obecność podczas wszystkich czynności komisji, do której zostali wyznaczeni,
    b) obecność w lokalu wyborczym w czasie przygotowania do głosowania (komisja ma obowiązek zebrać się nie później niż o 6 rano w dniu glosowania) w trakcie głosowania i podczas ustalania wyników głosowania oraz sporządzania protokołu,
    c) obserwowanie liczenia głosów przez komisję i ustalania przez nią wyników głosowania,
    d) zgłaszanie przewodniczącemu komisji na bieżąco uwag i zastrzeżeń,
    e) obecność przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania,
    f) wnoszenie uwag do protokołu głosowania z wymienieniem konkretnych zarzutów (wpisuje się je w pkt. 20 protokołu),
    g) otrzymanie uwierzytelnionego przez przewodniczącego komisji lub jego zastępcę kopii protokołu z głosowania,
    h) obecność przy wprowadzaniu danych z protokołu do sieci elektronicznego przesyłania danych,
    i) obecność przy przewożeniu i przekazywaniu protokołu głosowania.
    5. Mężowie zaufania nie mogą:
    a) zastępować członków komisji w ich czynnościach,
    b) pomagać wyborcom w głosowaniu ani udzielać im wyjaśnień,
    c) wykonywać żadnych czynności związanych z glosowaniem korespondencyjnym,
    d) liczyć ani przeglądać kart do głosowania przed rozpoczęciem głosowania w trakcie głosowania i po jego zakończeniu,
    e) utrudniać pracy komisji,
    f) zakłócać powagi głosowania ani naruszać tajności głosowania np. poprzez wchodzenie do pomieszczeń za zasłoną zapewniających tajność głosowania, gdy znajduje się tam wyborca, nawet jeśli wyraził na to zgodę.
    6. Członkowie komisji oraz przewodniczący komisji nie mogą utrudniać mężom zaufania wykonywania ich czynności w tym zwłaszcza związanych z obserwowaniem przebiegu wyborów.
    7. Czynności komisji do rozpoczęcia głosowania oraz po zamknięciu lokalu wyborczego mogą być przez mężów zaufania rejestrowane z wykorzystaniem własnych urządzeń rejestrujących. Nie może być jednak prowadzona z tej rejestracji transmisja na żywo. Materiały zarejestrowane przez męża zaufania mogą być na jego wniosek zakwalifikowane jako dokument z wyborów i dołączone do pozostałych dokumentów wytworzonych przez komisję wyborczą.
    8. Mężowie zaufania mogą swobodnie przemieszczać się po lokalu wyborczym, o ile nie utrudnia to pracy komisji ani nie zakłóca przebiegu glosowania
    9. Przewodniczący komisji może ustalać warunki pełnienia funkcji męża zaufania w lokalu wyborczym oraz wydawać mężom zaufania polecenia o charakterze porządkowym, co należy odnotować w punkcie 22 protokołu głosowania.
    10. Wszystkie uwagi mężów zaufania dotyczące głosowania wpisuje się w protokole w punkcie 20. Mąż zaufania wnoszący uwagę podpisuje ją w protokole. Komisja ma obowiązek ustosunkować się do zarzutów wniesionych przez mężów zaufania.
    Dowiedz się więcej o Rafale Trzaskowskim, kandydacie na prezydenta Polski:
    trzaskowski2020.pl
    / rafal.trzaskowski
    / trzaskowski_
    Sfinansowane przez Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego

Komentáře • 6

  • @michau75
    @michau75 Před 4 lety +2

    A jak sprawdzacie kandydatów na mężów zaufania? Czy jest możliwe, że zwolennik jednego z kandydatów zgłosi się do komitetu wyb. drugiego kandydatka z propozycją zostania mężem zaufania z ramienia tego komitetu? I wystąpi sytuacja, że mężem zaufania z ramienia tego komitetu zostanie zwolennik konkurenta, które nie tylko nic nie skontroluje, ale może wręcz przyczynić się aktywnie do powstawania nieprawidłowości?

  • @chillenjoy3r
    @chillenjoy3r Před 4 lety +4

    To nie na ten temat ale pozdrawiam Bąbla

  • @marias.p.1297
    @marias.p.1297 Před 4 měsíci

    Czy dobrze rozumiem że nie mogę jako mąż zaufania przeliczać kart do głosowania ale mogę patrzeć jak komisja je przelicza i poprosić o przeliczenie?

    • @pawezaeski1328
      @pawezaeski1328 Před měsícem

      Może Pani patrzeć i zgłosić uwagi do protokołu do których komisja będzie musiała się ustosunkować. Nie może Pani jednak osobiście liczyć kart ani wydawać komisji poleceń, zaleceń etc. Uważałbym na zbyt intensywne wtrącanie się w pracę komisji. Poprosić o coś, czy zwrócić uwagę zawsze można ale bycie zbyt natarczywym przewodniczący może słusznie uznać za utrudnianie pracy komisji.
      W komisjach w których uczestniczyłem mężowie zaufania zazwyczaj po prostu obserwowali i dyskretnie zwracali na bieżąco uwagi przewodniczącemu. Zazwyczaj wszystko było w miłej atmosferze. Czasami trafiali się służbiści którzy przykładowo kwestionowali prawo wyjścia członka komisji do toalety. Wszystko z głową i zdrowym rozsądkiem, a będzie miło i przyjemnie.
      Bardzo doceniam pracę mężów zaufania, ale przy obecnej organizacji głosowania ryzyko malwersacji jest zerowe. Mamy członków z różnych komitetów, którzy sami sobie patrzą na ręce. Arytmetyki pilnuje system WOW, i generuje raporty błędów i ostrzeżeń. Jedyne zagrożenie, to wg mnie błędy ludzkie które jak najbardziej się zdarzają, jak wspomniane położenie kart na złej kupce. I na to zwracałbym największą uwagę jako mąż zaufania czy obserwator społeczny. Czy komisja będąca po całym dniu pracy nie popełnia ze zmęczenia jakichś głupich błędów.
      Z tymi długopisami to Pan z filmu trochę przesadził. Przecież obliczenia trzeba gdzieś notować. :)
      Pozdrawiam.

  • @aniabiaek5068
    @aniabiaek5068 Před 4 lety +3

    Jak zostać mężem zaufania