Toluen - methylbenzen - vlastnosti, využití, účinky na organismus a ředění chemoprénu toluenem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2019
  • V dnešním videu se dozvíte něco o toluenu, methylbenzenu:
    _________________________________________________________________
    ► WEB: wekon.cz/
    ► Facebook: / wekonslab
    ► Twitter: / lordwekon
    _________________________________________________________________
    Pár vysvětlených pojmů:
    Toluen (chemicky methylbenzen) je čirá, ve vodě nerozpustná těkavá kapalina, jejíž páry tvoří se vzduchem třaskavou směs. Patří mezi aromatické uhlovodíky, je zdraví škodlivý.
    Radikály odvozené od toluenu
    Od toluenu je možné vytvořit dva různé radikály (s jedním odtrženým vodíkem). Pokud je odtržen vodík z methylové skupiny, vzniká benzyl, pokud je odtržen z benzenového jádra, jde o tolyl (podle polohy uvolněné vazby se pak rozlišuje tol-2-yl, tol-3-yl a tol-4-yl).
    Příprava toluenu
    Toluen se vyskytuje v malém množství v petroleji, z kterého se průmyslově vyrábí. Je možné ho laboratorně připravit reakcí benzenu s chlormethanem, jako katalyzátor se při této reakci používá chlorid hlinitý (AlCl3):
    CH3Cl + C6H6 → C6H5CH3 + HCl
    Použití toluenu
    Toluen je díky výhodným teplotám tání a varu možné použít jako náplň do teploměrů. Dále se používá jako rozpouštědlo barev a laků.
    Své místo má i při výrobě jiných sloučenin, typickým příkladem je výroba trhaviny TNT, chemicky trinitrotoluen. Je možné z něj také připravit benzen:
    C6H5CH3 + H2 → C6H6 + CH4
    Toluen je používán také ve směsích s benzenem a xylenem jako příměs pro zvyšování oktanového čísla automobilových benzinů. Je i součástí řady rozpouštědel, leštidel, lepidel atd
    Fyziologické účinky
    Toluen dráždí oči a dýchací cesty, má tlumivý účinek na CNS a kardiovaskulární systém. V organismu se rychle metabolizuje (především na kyselinu hippurovou, v menší míře také na benzoylglukuronid a na kresoly konjugované se sulfátem a glukuronidem) a vylučuje močí. Akutní toxicita je relativně nízká (orální LD50 u potkanů je 2 600 - 7 000 mg/kg, inhalační LC50 8 800 ppm). Při chronické expozici byly popsány neurotoxické účinky, například encefalopatie, trvalé poruchy zraku až slepota, a porušení rovnováhy (degenerace mozečku). Karcinogenita, mutagenita, teratogenita ani reprodukční toxicita zatím nebyla prokázána.
    Narkotické vlastnosti
    Toluen je poměrně často zneužíván i narkomany, kteří úmyslně vdechují jeho těkavé výpary. Pro umocnění účinků jej aplikují v nevětraných místnostech, pod dekou, případně v plastovém sáčku přetaženém přes hlavu, s čímž jsou nicméně spojeny mnohé případy úmrtí, jelikož inhalací toluenu nelze přesně určit bezpečné dávkování. Pro počátek intoxikace jsou příznačné úporné tupé bolesti hlavy, podráždění sliznic, nevolnost až zvracení, posléze se dostavuje stav podobný opilosti provázený pocity euforie a zvýšené tělesné teploty, záchvěvy horka a mravenčením, postižený ztrácí schopnost rozumně uvažovat, je labilní, obhroublý; chůze je zpravidla vrávoravá, objevují se přechodné poruchy zraku. Mnohdy se rozvíjejí stavy zmatenosti, dezorientace, poruchy řeči a výslovnosti, narušené vnímání času a prostoru, sluchové a zrakové halucinace, v případě citlivých osob až psychóza.
    Rozsáhlé množství uživatelů nicméně umírá již v počátcích užívání, příčinou bývá obvykle zadušení zvratky, zranění z pádů, nebo zástava dýchání či selhání srdce v případě neúmyslného předávkování. Dlouhodobé užívání toluenu může vést k rozvoji závislosti a jeho časté vdechování navozuje degenerativní změny v játrech, ledvinách, srdci, kostní dření, dýchacích cestách a mozku. Toluen je jakožto velmi levná droga značně oblíben, a proto již v Česku není volně dostupný, pouze na živnostenský list.
    Dlouhodobé negativní efekty
    Pravidelné užívání toluenu se projeví toxickou encefalopatií vyznačující se trvalým oslabením intelektu, úpadkem osobnosti až demencí. Z konkrétních projevů to jsou poruchy vidění, poškozené funkce mozečku a pyramidových neuronů, přítomny jsou také léze v různých částech mozku.
    _________________________________________________________________
    Hudba použitá ve videu:
    Intro:
    Skladba: News Theme 2
    Interpret: Audionautix
    Podléhá licenci: Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) (Download link: creativecommons.org/licenses/...)
    Zdroj: / audiolibra

Komentáře • 32

  • @projektdarkside8499
    @projektdarkside8499 Před 4 lety +2

    čéče toulen vidím v Brně na každým rohu :D :D ale i tak kouknu na videjko

  • @petersoftak1561
    @petersoftak1561 Před 4 lety +4

    Ahoj parádne video, ja skúsim námet na ďalšie video prípadne videá a to je elektrochemická povrchová úprava (zinkovanie, postriebenie, pozletenie, chromovanie .....) na to chromovanie som videl že je to možné aj zo spreju no nie som si istý či to bude také jednoduché ;-)

    • @cenbac5080
      @cenbac5080 Před 4 lety

      ten chrom ve spreji je k ničemu a nedá se ani přelakovat-zešedne.

  • @durcekmartin83
    @durcekmartin83 Před 4 lety +2

    Ďalšie super video. Mohol by si zarypnut nakoľko rezonuje v poslednej dobe Černobyl do tematiky uránu? Ako sa získava a obohacuje? Čo je plutonium?

    • @riderstodvadsatsest
      @riderstodvadsatsest Před 4 lety

      Neblázni .
      Ešte za to Wekona zatvoria :D .
      Kukni toto video: czcams.com/video/jRdj6lsup2E/video.html a bude ti to jasné ...

  • @miroslavivanovici2705
    @miroslavivanovici2705 Před 4 lety +1

    Toulen jsem 20 let zpět používal na ředění chemoprenu a rozpouštění nadbytečných částí stavebnice na výrobu lepidla.

  • @miroslavivanovici2705
    @miroslavivanovici2705 Před 4 lety

    Je možný, že dnešní chemoprén není to co bylo 20let zpět se zachováním vlastností ?

  • @cenbac5080
    @cenbac5080 Před 4 lety +1

    Purocel a Butacel se ředil Toluenem ,naopak zahušťovalo se to lepidlo ůlomkama z modýlků letadýlek,kdy se ta umělá hmota v tom rozpouštěla.

  • @davidstefek6198
    @davidstefek6198 Před 3 lety

    Toluen je ale prodejný jen na živnostenský list ne? Nebo se pletu?

  • @whynot-ts9rf
    @whynot-ts9rf Před 4 lety +4

    Ako vyrobiť trinitrotoulen? Ako ho nitrovat

    • @vaniceek
      @vaniceek Před 4 lety +6

      Toluen je potřeba nitrovat postupně nejdříve na mono potom na di a až potom na trinitrotoluen :) nenesu žádnou odpovědnost pokud to bude někdo dělat :)
      MONONITROTOLUEN:
      Do baňky s delším hrdlem nalijeme 100 ml kyseliny dusičné a potom 130 ml kyseliny sírové (ne naopak). Začnou vznikat oxidy dusíku a směs se zahřeje, proto ji ponoříme do nádoby s vodou a ledem.
      Po ochlazení pod 20°C začneme po 10 ml přidávat toluen, celkem 100 ml. Vždy po přidání toluenu promícháme krouživými pohyby baňkou. Směs stále chladíme v lázni. Jakmile se ochladí pod 40°C, přidáme dalších 10 ml toluenu. Ze směsi se bude nadále uvolňovat červenohnědý oxid.
      Vzniklou směs zahřejeme na vodní lázni na 60°C a tuto teplotu udržujeme hodinu. Poté ji zvýšíme na 70°C a další 2 hodiny nitrujeme. Směs každých 10 minut promícháme.
      Potom necháme baňku zchládnout na 20°C. Směs se rozdělí na 2 části, kde MNt tvoří tu horní.
      Obsah přelijeme do větší kádinky s 800 ml vody a několikrát MNT oddělíme v dělící nálevce od kyselin a pokud již nebudeme nitrovat na další úroveň, tak jej promyjeme teplou vodou, kterou také oddělíme v dělící nálevce.
      Získali jsme asi 80 ml mononitrotoluenu.
      DINITROTOLUEN:
      Do baňky nalijeme 105 ml kyseliny dusičné a za stálého míchání a chlazení ve vodě přiléváme 215 ml kyseliny sírové.
      Po ochlazení pod 40°C přidáme 35 ml MNT, který jsem oddělili od kyselin z první nitrace. Obsah mícháme pohyby baňkou a potom ji umístíme do vodní lázně o teplotě 40-50°C.
      Po 10 minutách přilijeme dalších 50 ml MNT a promícháme.
      Při nitraci budou unikat jedovaté oxidy dusíku, proto ji provádíme venku nebo v digestoři.
      Vodní lázeň zahřejeme na 60°C a teplotu udržujeme asi 20 minut, dokud nezačne vývoj oxidů dusíku slábnout.
      Poté zvýšíme teplota na 90°C a nitrujeme 2 hodiny a opět každých 10 minut mícháme.
      Po 2 hodinách zahřejeme směs na 100°C a nitrujeme ještě 1 hodinu.
      Směs necháme uklidnit a částečně vyhladnout, abychom ji mohli nalít do dělící nálevky a oddělit horní vrstvu - DNT.
      Oddělený DNT nalijeme do kádinky se studenou vodou, kde ztuhne na žlutou hmotu.
      Vyloučený DNT oddělíme a promýváme napřed 1% roztokem Na2CO3 a potom teplou vodou o teplotě 60-80°C, dokud voda po promytí nebude vykazovat kyselou reakci.
      Nakonec za stálého mícháme přilejeme k DNT studenou vodou.
      Hrudky DNT necháme 1 den schnout na podložce při teplotě 5-25°C.
      Získali jsme až 130g DNT.
      TRINITROTOLUEN:
      ZA POUŽITÍ OLEA:
      Do nitrační baňky (nejlépe Erlenmayerovy) nalijeme 110 ml kyseliny dusičné a 230 ml olea.
      Směs zahříváme na olejové lázní na 60°C a po částech přidáváme 100 g DNT, teplote nesmí přeshánout 70°C.
      Poté baňku zahřejeme na 105°C a za občasného míchání nitrujeme 4 hodiny. Při nitraci opět uniká NO2 a těká i kyselina sírová, je proto vhodné použít zpětný chladič, kde kyselina kondenzuje a teče zpět do baňky.
      Po 4 hodiných baňku ochladíme ponořením do studené vody. TNT můžeme od kyselin oddělit buď vylitím celé směsy do vody (čímž přijdeme o použitelné kyseliny), kde necháme TNT za stálého míchání tuhnout, nebo směs přefiltrujeme přes skelnou vatu a kyseliny můžeme po přidání malého množství HNO3 znovu použít při nitraci toluenu na MNT nebo MNT na DNT.
      Získaný TNT nasypeme do vroucí vody v poměru 1:5 a při varu promícháváme roztokem 5 minut. Potom vodu odlijeme, přilijeme novou a opakujeme vaření.
      Zbytky kyselin neutralizujeme přidáním 10 ml 2% roztoku Na2CO3 na 500 ml roztoku a necháme reagovat 20 minut.
      Roztok odlijeme a TNT ještě několikrát povaříme a po posledním promytí odlijeme polovinu objemu vody a za stálého míchání přilijeme studenou vodu.
      Ztuhlé granulky TNT odfiltrujeme a rozetřeme v třecí misce na prach.
      Nakonec TNT necháme uschnout.
      BEZ POUŽITÍ OLEA:
      Do baňky nalijeme 75 ml kyseliny dusičné a 300 ml 99% kyseliny sírové.
      Směs zahřejeme na 60°C a přidáváme po částech DNT, teplota by neměla přesáhnout 70°C.
      Po přidání všeho DNT zahřejeme na 100°C a za občasného míchání necháme 2-4 hodiny nitrovat.
      Poté směs pomalu chladíme a v baňce by měl krystalizovat TNT.
      Krystaly TNT přefiltrujeme a čistíme obdobně jako u postupu s použitím olea.
      Čistý TNT je světlá žlutá krystalická látka, málo reaktivní a ne moc citlivá. Je to stabilní a poměrně bezpečná výbušnina, pužívá se často ve směsích s dusičnanem amonným. Snadno se se lisuje a odlévá. Sypaný a lisovaný TNT detonuje od 0,4 g fulminátu rtuťnatého, k odpálení taveného je potřeba další nálož.

    • @whynot-ts9rf
      @whynot-ts9rf Před 4 lety +2

      @@vaniceek dakujem a aka je pravdepodobnosť ze to vybuchne pocas výroby
      A ako spravit rozbusku staci cierny strelny prech v tenkej rurke s knotom alebo špeciálna?

    • @vaniceek
      @vaniceek Před 4 lety +2

      @@whynot-ts9rf není zač, šance že to vybuchne při výrobě je minimální, ale zda to odpálí rozbuška střelného prachu si nejsem jist... zaručeně by měla fungovat rozbuška z HMTD. Znova říkám že nenesu za nic žádnou odpovědnost!

    • @whynot-ts9rf
      @whynot-ts9rf Před 4 lety +2

      ano ja chcem iba teoriu je mi jasne ze ste neni za to zodpovedny a akceptujem to
      A ta rozbuska ako na nu? Aka zmes ako sa vyraba?

    • @vaniceek
      @vaniceek Před 4 lety +2

      @@whynot-ts9rf Do kádinky nalijeme 20 ml peroxidu a v něm rozpustíme 9 g kyseliny citronové.
      Do roztoku nasypeme 4 g hexaminu mícháme do rozpuštění.
      Kádinku vložíme do lážně se studenou vodou a necháme reagovat 6 hodin.
      Poté se vyloučí bílý prášek, ten přefiltrujeme a několikrát promyjeme vodou a nakonec ethanolem.
      Filtrát sušíme na filtračním papíru do dalšího dne. Měli bychom získat až 4 g HMTD.
      HMTD by mělo stačit OPATRNĚ zabalit do pousku alobalu a odpálit zápalnicí :) v těsné blízkosti TNT

  • @Bacabrazzers
    @Bacabrazzers Před 2 lety +1

    Dušan vie svoje....."ˇmňa to prospievá"

  • @didoonka1523
    @didoonka1523 Před 4 lety +6

    Nechápu, proč by někdo inhaloval zrovna toluen. Jsou bezpečnější látky, podobně levné, s daleko lepšími vlastnostmi.

    • @Wekon
      @Wekon  Před 4 lety +4

      A přesto to dělají, lidi jsou blbí...a bohužel návykovost této látky je vysoká.

    • @projektdarkside8499
      @projektdarkside8499 Před 4 lety

      okamžitý nájezd, lidi osobě neví, a levná cena... nicméněz toueňáků nemějte strach, jedna do břicha a padnou na zem :)

    • @viktoriekosova4314
      @viktoriekosova4314 Před 4 lety

      Já používám pouze Ronson a muškátový oříšek. ;-)

    • @dawkos8631
      @dawkos8631 Před 3 lety

      Ake napríklad? Nie žeby som sa chcel sebapoškodzovať :D len tak zo zvedavosti

    • @didoonka1523
      @didoonka1523 Před 3 lety

      @@dawkos8631 Chloroform, oxid dusný

  • @filth434
    @filth434 Před 4 lety

    Ještě je dobrý čikuli.