Josef Krob: Věda a filosofie ve sci-fi (MFF-PMF 30.11.2023)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 12. 2023
  • Milí studenti, vážení přátelé! Také v roce 2023 probíhá tradiční (letos 53.) podzimní cyklus přednášek z moderní fyziky pro středoškoláky i širší veřejnost, tentokrát na téma Fyzika na pomezí sci-fi.
    Zde je záznam třetí přenášky z 30. 11. 2023:
    Věda a filosofie ve sci-fi.
    V přednášce si položíme několik otázek a pokusíme se navést k možným odpovědím. Jak lze předpovídat budoucnost obecně? Proč se vážně zabývat sci-fi příběhy? Je možné chápat sci-fi příběh jako myšlenkový experiment? Na několika konkrétních příkladech sci-fi příbězích se pokusíme položené otázky a odpovědi na ně doložit.
    Přednáší:
    prof. PhDr. Josef Krob, CSc. (Katedra filozofie, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity).
    Tyto přednášky (pořádané Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) se konají opět na obvyklém místě v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, V Holešovičkách 747/2, Praha 8 (doprava: stanice linky C metra "Nádraží Holešovice" a pak druhá zastávka "Kuchyňka" autobusem č. 201 nebo "Pelc Tyrolka" autobusem č. 187 - hned za mostem přes Vltavu) ve velké posluchárně číslo T2 v přízemí atriového objektu "T", vždy ve čtvrtek od 18:15, zpravidla jednou za čtrnáct dní.
    (zdroj anotace: utf.mff.cuni.cz)
    Plán přednášek visí na adrese:
    utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/
    Další informace (odkazy z prezentace):
    www.astro.cz/clanky/exoplanet...
    ---
    Poznámka k automaticky vloženému nevyžádanému reklamnímu obsahu na CZcams během přehrávání:
    Milí a vážení přátelé, CZcams kanál LLionTV je od svého založení v roce 2013 nemonetizovaný a tedy bez jakéhokoli finančního příspěvku plynoucího od komunity CZcams např. za počet shlédnutí, nebo čas sledování. Tuto etickou zásadu vždy dodržoval a má pevnou vůli to tak nechat nadále, a to nejen z úcty k přednášejícím a účinkujícím, kteří jsou hlavními tvůrci obsahu, ale i z principu vyššího mravního. Donedávna byl takto provozovaný kanál hostován na CZcams bez přidaných reklam a když se tato zásada změnila, doufal jsem alespoň, že pokud jde takto generovaný zisk připisován pouze třetí osobě, tedy správci / vlastníkovi tohoto média, bude množství nechtěně vloženého obsahu na rozumné a akceptovatelné úrovni. Žel tomu tak není a obávám se, že mezi placenými a neplacenými kanály dokonce není činěn žádný rozdíl. Zatím ani neznám žádný způsob, jak se vloženým reklamám nějakým přijatelným způsobem vyhnout nebo je alespoň redukovat na akceptovatelnou úroveň. Rozhodně nechci toto paradigma podporovat, proto ani nenabádám k předplacení služby např. CZcams Premium (179.-Kč / měsíc), která umožní sledování videí bez reklam. Pokud někoho napadá nějaké rozumné řešení, budu moc rád za každou radu, např. na e-mail uvedený v závěrečném logu LLionTV většiny videí tohoto tvůrce.
  • Věda a technologie

Komentáře • 48

  • @vladoba100
    @vladoba100 Před 5 měsíci +8

    Děkuji panu profesorovi Krobovi za přednášku. Byla skvělá.

  • @rschlesinger
    @rschlesinger Před 5 měsíci +2

    Velmi dobrá přednáška, děkuji

  • @vendi558
    @vendi558 Před 5 měsíci +1

    Super přednáška! Díky. ❤

  • @DL-kc8fc
    @DL-kc8fc Před 4 měsíci +1

    Skvělé, odpočinkové. Co se týče hvězd první generace, tedy s metalicitou "0", tak ten článek pouze říká, že byla pozorována mladá galaxie (CR7) v mladém vesmíru, která je vzdálená cca 13 miliard let, tzn., že její světlo k nám letělo cca 13 miliard let a tuto galaxii tímto dnes pozorujeme tak, jak se nacházela cca 800 milionů roku po fázovém přechodu vesmíru (když někdo chce, po velkém třesku, který nic na věci nemění). Tímto se pouze prokázalo, že první generace hvězd skutečně existovala dle předpokladu a že mohly vznikat i později dle situace (nova přece nemusí chrlit do prostoru těžké prvky). Objev CR7 naopak posouvá hvězdy první generace či třetí populace o fous blíže k naší době a tím i vznik kamenných planet. Tak proč je do toho monotován Lem se svou fantasmagorií, když je naopak vše plus mínus v pořádku a ve článku se vůbec nespekuluje, že by kol hvězd první generace mohly existovat kamenné planety. Není důvod přemýšlet o jakémsi "náskoku" emzáků, ba naopak v případě CR7. Chápu nadšení Lemem, ale nemělo by se kvůli němu kroutit vše, co nesouvisejícího přijde pod ruku. :)))

  • @jiribarton3210
    @jiribarton3210 Před 5 měsíci

    Výborná přednáška!

  • @jirinemec2845
    @jirinemec2845 Před 5 měsíci

    Super přednáška. Myslel jsem že znám hodně scifi nápadů, především díky trilogii Vzpomínka na Zemi, ale Stanisław Lem mi ukázal, že toho znám velmi málo, až skoro mrazivé kolik toho si promyslel ohledně budoucnosti.

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 5 měsíci

    Zatím jsme se ve všem mýlily. (Země placka, země středem,...) A zatím se vždy u každé částice ukázalo, poměrně rychle, že je nezbytná k tomu, abychom tu byli. Vesmir je podezřele úsporný a proto se lze domnívám že jednodušeji to už nešlo. Je to velmi podezřele.

    • @ivanmarek625
      @ivanmarek625 Před 5 měsíci +1

      jo, jo,... Vesmír je stejně tak úsporný jako Vaše znalosti české gramatiky a fyziky. A rozhodně to podezřelé je - dá se předpokládat že mocní tohoto Universa se na nás domluvili (a jako obvykle v tom jede Jehova, Satan, Ješíšek, Santa Claus a pár Rusalek s Vodníkem) aby nás zmátli. Založili nám úsporný neziskový Vesmír aby nás mohli lépe vykořisťovat.

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 5 měsíci +5

    Chápu příklad člověka, který si nepřipustí, že nic na minulém režimu nebylo špatně, ale takového najdete velmi těžko. Naopak rict že všechno bylo špatně mi zní troufale až neuctive. Jako když řekneme "dnes už přeci není středověk" tj zesměšňujem způsob myšlení a práce minulých generaci. Lidé za minulého režimu jednoduše žili nejlépe jak umeli a dnes žijeme v jiných podmínkách, které můžeme ovlivnit s využitím demokratických nástrojů (vypadá to, že 99% z nás s vládou je spokojená, proto je nevyužíváme). Osobně mi některé události, jako když předseda ústavního soudu veřejně vybídne k vraždě člověka, načež jeden oligarcha na dotčenou "hlavu" vypíše odměnu, nabádá uvažovat, jak asi začínal nacizmus v Německu. Neodvážim si tvrdit, že to co nás čeká je lepší než komunistická totalita, ostatně despotie byla v přednášce zmiňovana. Čeká nas vlna dekonverze tj zvyšující se počet lidí, kteří nebudou mít co uplatneni a zbude jim jen to, že jsou to lidé. Lidé u nichž si elity jak pomocné, tak rodilé snadno spočítají, že pro ně je výhodnější když by tito nebyli. Tento hloupí koment vznikl proto, že k závažnějším otázkám jsem nebyl schopný se vyjádřit, tak jsem aspoň chytil přednášejícího za slovo, za což se omlouvám a děkuji.

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Před 4 měsíci +1

      Pokud se vyrůstá za ostnatými dráty, přivykne se. Stejně tak si dlouholetý basman na svobodě hledá cestu, jak se do té basy zpátky dostat. Každý podle situace a možností si uměl udělat život přijatelnějším a kupodivu, neměnili by. Proto se bez nadsázky říká, že člověk (Čech) si přivykne i šibenici. Západ se v tom komunismu bohužel shlédl tak nějak z nudy a taky ze záměru obnovení říše. Když to nejde vojensky, proč nevsadit na falešnou moráklu - pseudoškoly a filosofické fakulty začaly chrlit "bezzemky", jinak nezaměstnatelní a zbyteční, kteří svým počtem napomáhají šíření neomarxismu pod vidinu, jak budeme všichni štastní bez aut, bez průmyslu (viditelná deinstrualizace v podstatě začala s nástupem dezoláta Fialy, zatímco ideovou stránku hlídá pod represemi dezolát Rakušan). No a máme opět totalitu jak vyšitou, která jen jiná hesla. :)

    • @petrmachcz
      @petrmachcz Před 4 měsíci +1

      Lidé za minulého režimu žili zbaběle a nemravně, až na výjimky jako byl pan Václav Havel. Takže není důvod k žádné úctě a tvrzení, že to bylo špatně, že to byla špatná společnost, je na místě.

    • @jindrich2485
      @jindrich2485 Před 4 měsíci +1

      @@petrmachcz Ano, Pan Prezident Havel, to byl světec.

    • @petrmachcz
      @petrmachcz Před 4 měsíci +1

      @@jindrich2485 Nebyl světec, ale byl jeden z mála lidí, který projevil sílu ducha, statečnost a neohnul hřbet před totalitním režimem.

  • @filipes1024
    @filipes1024 Před 5 měsíci +1

    Super přednáška, jen mi tam u toho Lema chyběl Futurologický Kongres, který výborně sedí k závěru přednášky. 🙂

  • @flodurkeng
    @flodurkeng Před 5 měsíci +2

    😎vadí mě porušování přírodních zákonů a ty logické neoddělitelně spadají pod přírodní ,ve sci-fi něco snesu mám ji rád ale vyložené hovadiny mě vadí

    • @annafontana7446
      @annafontana7446 Před 5 měsíci

      Mela jsem to jako diplomku
      Pred 30 Lety,takze zadna velka veda
      ,,Vyuziti ved.fan.lit.ve vyuce fyziky na zs,,
      Takze zadne slozitosti
      Ale moc me to babilo

  • @jade9274
    @jade9274 Před 5 měsíci

    krása, děkujeme. Ale proč si myslíte, že je nutný nějaký vývoj ? A proč by ten vývoj byl fyzický ?

  • @Ivan-fc9tp4fh4d
    @Ivan-fc9tp4fh4d Před 5 měsíci +2

    Civilizacia okolo hviezd 1. generacie by musela byt zalozena iba na vodiku a heliu :) Ziadne ine prvky by este nemala k dispozicii.

  • @capslex
    @capslex Před 4 měsíci

    Panu profesorovi ohledně toho jak zjistit jestli jsem či nejsem ve VR bych doporučil seriály: 1899, červený trpaslík, Black mirror, poté i pár filmů jako počátek, předpokládám že total recall zná ( jen jsem si nemohl vzpomenout na název a tak se zeptal copilota který hned věděl za mě:) Matrix klasika to také určitě zná takže asi spíš ty seriály :). Co se týče výměny těla tam bych zatím moc nespěchal dosud ještě nevíme co ono vědomí je, protože nejsme jeden ale jsme miliardy navzájem propojených "bytostí" co z nás dělá ono Já?

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 5 měsíci

    Na otázku Freud odpověděl něco jako "jestli jsem v životě na něco přišel, tak na to, že i beze mě uzrají třešně na stromech.

  • @jirioto6089
    @jirioto6089 Před 5 měsíci +3

    Skvělé. Platón velmi pomohl, to nemůžu říct. Který účastník matrixu může rozpoznat co je reálné a co je virtuální, pokud to reálné nikdy nezakusil? Zaprvé, nic v matrixu není věrohodné. Zadruhé, pouze věrohodný účastník může toto odhalit. A zatřetí, vlastní věrohodnost skrývá se uvnitř účastníka. Co by vedlo účastníka k takovému pokusu? Nespokojenost. Hluboký a citelný rozpor mezi účastníkovým nitrem a vnější virtualitou. Začtvrté, účastník se na chvíli stává věrohodným večer před usnutím nebo ráno při probouzení(v alfě). Samozřejmě i toto lze nabourat.

    • @TheHopsoda
      @TheHopsoda Před 5 měsíci

      Teda, klobouk dolů, to bylo tak hluboké, že to udělalo ozvěnu. 👍

    • @jirioto6089
      @jirioto6089 Před 5 měsíci

      @@TheHopsoda Nalézt důkaz, že nežijeme ve matematikou tvořeném vesmíru, je možné.

    • @martinnavalany4815
      @martinnavalany4815 Před 5 měsíci +2

      @@jirioto6089 Možné možná, ale jistě obtížné. V nějakém videu (tuším VSauce) uváděl jako důkaz, že nežijeme v simulaci konstanty s nekonečným desetinným rozvojem jako pí apodobně. Nepochopil jsem proč by to měl být důkaz, ale napsat to sem můžu.

    • @petrmachcz
      @petrmachcz Před 4 měsíci

      ​@@martinnavalany4815Asi proto, že nekonečno se simulovat nedá.

    • @martinnavalany4815
      @martinnavalany4815 Před 4 měsíci +1

      @@petrmachcz To určitě ne, ale zdání nekonečna docela snadno. My opravdu nevíme jestli je ten počet desetinných míst opravdu nekonečný.

  • @dagmarprucknerova9667
    @dagmarprucknerova9667 Před 5 měsíci

    Zdravím,mam dotez,co fraktaly? 🎉❤

    • @TheErasser
      @TheErasser Před 5 měsíci

      Zkuste pro formulaci dotazů používat třeba věty, jen přátelské doporučení.

  • @JosefStepanek
    @JosefStepanek Před 5 měsíci

    Start 1:43

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 2 měsíci

    No, virtuální realita neodhalitelná by musela s velmi vysokou přesností právě hledět do hlavy s magnetickou rezonanci vylepšenou o několik řádů. Jednodušší by bylo nadopovat člověka a upravit mu vzpomínky tak, aby si papírek uloženy na tajném místě s nápisem realita nepamatoval.

  • @karels3972
    @karels3972 Před 5 měsíci +3

    genius zná odpověd dřív než otázku - Oppenhaimer

  • @petrkonicek
    @petrkonicek Před 5 měsíci +1

    Oceňuji, že pan profesor zmínil neurotechnologie BCI a taktéž se věnoval simulační hypotéze a ptám se:
    Může být nejsofistikovanější neurotechnologie svatým grálem ve vesmíru? Civilizace s vyšší formou BCI může manipulovat s méně rozvinutou civilizací.
    A taktéž se domnívám, že schopnost ochránit myšlenky civilizace před zneužitím BCI by měla mít tu nejvyšší prioritu. Větší než třeba dosažení multiplanetárního statusu.
    #NeuroPravo
    💙

    • @ivanmarek625
      @ivanmarek625 Před 5 měsíci

      Při všech milosrdných přírodních zakonech! Přednáška je určitě zajímavá ale nikoliv jako hlubší rozbor existujících či potenciálních technologií nýbrž jako nastínění souvislostí mezi "modely reality" ve sci-fi a reálným pokrokem ve vědění. Dle Vašich výroků jste však Vy sám smysl přednášky pochopil velmi nepřesně. Tady nejde o to rozebírat jednotlivosti které zde byly vysloveny - totiž každá jednotlivá zmínka o nějakých technologiích by vyžadovala vlastní samostatnou přednášku a to rozhodně nebyl cíl této přednášky.
      Dle Vašich výroků si pravděpodobně ani nedovedete představit model civilizace která by nekladla důraz na "vylepšování" člověka exo- či endo-rozšířeními což je typické pro čtenáře cyberpunkové literatury kterou sice jako programátor nemohu než zbožňovat ale nikdy bych si netroufl modely této literatury přenášet do reality jako bezpodmínečně určující
      sociologické a filozofické faktory vývoje skutečné civilizace (kromě toho existují sci-fi které jsou neméně zajímavé a bez cyberpunku se docela obejdou). O fanatickou aplikaci tzv. lidských vylepšení se relativně úspěšně zatím snaží pouze technokratická pseudoelita polosociopatů ze "Silicon Valley" (a jejich chlebodárců) kteří mentálně zamrzli v nadšení třináctiletých pro cyberpunk a kteří se s dostatkem peněz a vlivu snaží manipulovat vývojem civilizace. Nepochopili však, že 99.9 procent lidstva o jejich pologramotné fantazijní kostrukty v podstatě nestojí protože mají docela jiné starosti jako třeba nemoci, hlad a války. Ve svém svatém sektářském myšlení ani nepochopili, že jejich mechanisticky zjednodušené bláboly reálné problémy tohoto světa nevyřeší, nýbrž jen zhorší, a to zejména pokud budou prosazovány direktivně.
      Ale ano, ve svých výrocích a otázkách můžete mít pravdu, mohou být důležité, nicméně se nacházíte na přednášce která se Vašimi úvahami nijak nezabývá.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 4 měsíci

    4.) K otázke: “ končí rozdiel medzi prirodzeným a umelým ” (0:45:37)
    Nesúhlasím s týmto názorom, ktorý šíri Josef Krob, lebo, podla mňa, pojem
    1.) “prírodný vývoj” opisuje ten vývoj, ktorý prebieha bez zásahu človeka, a pojem
    2.) “umelý vývoj” opisuje ten vývoj, ktorý by bez zásahu človeka neexistoval.
    A po takto nastavenej definícii týchto 2 pojmov by mal každý pochopiť, že tieto 2 pojmy nie sú zamenitelné, ako to šíri Josef Krob, a teda, že medzi nimi je jasný (zrozumitelný) rozdiel.
    A že oba tieto pojmy majú vo vede svoje nezastupitelné a opodstatnené (racionalno odôvodnené) využitie.

  • @petrmachcz
    @petrmachcz Před 4 měsíci

    Moc se mi fo nelíbilo, s mnoha názory nesouhlasím. Třeba generace prvních hvězd. Hvězdy tu nejsou stejně dlouho, ty masivní mají krátký život, takže počet generací může být různý a počátek druhé generace tak může být někde velmi starý. To poznání, zda jsem ve virtuální realitě, je celé plné nelogičností. Že jsem ve virtuální realitě poznám snadno podle toho, že virtuální realita není dokonalá a nelze v ní nasimulovat všechno. To že mi jakoby podstrčí heslo nedává smysl. Protože i kdybych přijal to, že si musím zadat nové heslo k gmailu, pořád po přihlášení musí nasimulovat obsah mé schránky, a to nemohou, protože ho neznají. A pokud ho znají, pak znají i mé heslo. A tak dále.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 4 měsíci

    7.1) Josef Krob šíri túto teóriu Stanislawa Lema: “ Náš vesmír, a aj my v ňom, môžeme byť výsledkom nejakej hry nejakých: hráčov, o ktorých zatiaľ nič nevieme. “
    A podľa mňa, táto teória Stanislawa Lema sa nápadne podobá na inú teóriu, konkrétne túto:
    Náš vesmír, a aj my v ňom, môžeme byť výsledkom nejakého boha.
    A otázkou je: Ako reagovať na takéto teórie? Akceptovať ich? Neakceptovať ich?
    Podľa mňa, racionálnou reakciou je neakceptovať ich dovtedy, dokým ich šíritelia nepredložia aspoň jeden vedecký dôkaz o existencii vymyslených hráčov, či bohov.
    Lebo povinnosť dokázať existenciu vymyslených bytostí je vždy iba na strane ich šíritelov. A teda osoby, ktoré pochybujú o existencii týchto výmyslov nemajú povinnosť “dokazovať neexistenciu” vyvyslených bytostí, lebo dokázať neexistenciu vyvyslených bytostí sa nedá.
    A nepredloženie dôkazov o existencii vymyslených bytostí je dôkazom ich neexistencie.
    7.2) A Josef Krob šíri ďalej: “A neexistuje spôsob, ako zistiť vo vnútri simulácie, že som v simulácii, ak som tam od začiatku.”
    A ja neakceptujem ani tento názor, že nevieme odlíšiť realitu od simulovanej (predstieranej) reality. Lebo tak, ako vedia duševne zdraví ľudia odlíšiť vnímanie subjektivnych snov od vnímania objektívnej, pozorovanej reality, tak rovnako vieme odlíšiť aj prírodnú realitu od umelej (človekom simulovanej) reality, akú by mohli ponúkať napr. cestovné kancelárie.
    Lebo, 1.) pri simulovaných (predstieraných) zvukoch a obrazoch sa dajú lokalizovať ich projektory, resp. reproduktory, 2.) simulované (predstierané) zvuky a obrazy sa dajú ukončiť poškodením ich projektorov, resp. reproduktorov, a 3.) “cestovné kancelárie” nedokážu verne simulovať pachy, chute, či dotyky simulovaných objektov, a ani ich teploty.
    A pri akceptovaní prestrelenej predstavy “dokážeme nielen všetko verne simulovať, ale aj naprogramovať správania všetkých ľudí tak, aby hovorili (ako stroje) len to, čo chceme”,
    po dosiahnutí takejto úrovne vedeckého pokroku už nebude potrebné nikoho sa pýtať, či to, čo vníma, je (nie je) realita, lebo aj jemu bude môžné naprogramovať jeho odpovede.
    Po dosiahnutí schopnosti programovať správanie ľudí, takéto otázky už nebudú mať význam.
    7.3) Ako poznáme, že sme (nie sme) vytiahnutí z mrazničky.
    Keď sa kto-koľvek preberie na neznámom mieste, jeho prvá otázka (vyslovená, či len pomyslená) je, kde som, a ako som sa sem dostal. Vami podsúvaný predpoklad, že človek, ktorý si po rozmrazení nebude pametať, kto je, kde je, sa nebude pýtať, kto je, kde je, ako sa tam dostal, a ako dlho bol zmrazený, je v rozpore s logikou ľudského myslenia.
    A navyše, toto je iracionálny predpoklad aj preto, lebo každý rozmrazený si zaplatil pred smrťou slušnú sumu za to, že po smrti ho uložia do “héliovej mrazničky”, a to by si mal pametať, lebo to je najvýznamnejšie rozhodnutie v jeho 3. tretine života.
    A, ak by zmrazením ľudia všetko zabudli, potom by nemalo význam nechať sa zmrazovať.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 4 měsíci

    6.) A nesúhlasím ani s týmito 2 názormi:
    1.) Pozorovaníe elektróna nie je bez vplyvu na elektrón.
    2.) My nemôžeme spoznať reálny svet, lebo naše poznávanie deštruuje svet, napr. keď chceme zistiť, ako funguje žaba, musíme ju rozrezať.
    Lebo:
    1.) Elektrón doteraz nikto nepozoroval, a preto výsledok pozorovania eletróna nemohol byť ničím ovplyvnený.
    2.) Ak vesmír poznávame aj prostredníctvom deštrukčných procesov (akým je napr. aj rezanie žaby), potom tieto deštrukčné zmeny musia byť zohľadnené pri interpretácií výsledkov pozorovania (poznávania vesmíra).
    Inými slovami, my môžeme spoznávať reálny svet aj napriek tomu, že ho pri spoznávaní občas aj deštruujeme.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 4 měsíci

    Velmi dobrá prednáška, informačne výživná, t.j. bohatá jak na praktické, tak aj na zaujímavé (premýšľanie stimulujúce) informácie, čo je medzi prednáškami teoretických fyzikov skôr výnimkou, ako pravidlom, nakoľko prednášky teoretických fyzikov sú zmesou
    1.) iracionálnych (racionalno neakceptovatelných) teórií, a
    2.) nepravdivých záverov fyzikálnych experimentov, pomocou ktorých teoretickí fyzici dokazujú platnosti ich iracionálnych (nezmyselných) teórií.
    A keďže sa chcem vyjadriť k viacerým otázkam nastoleným v tejto prednáške, za účelom ich lepšej prehľadnosti (ako aj možnosti ľahšie na ne reagovať), sa vyjadrím prostredníctvom viacerých komentárov.

  • @miroslavjati7751
    @miroslavjati7751 Před 4 měsíci

    5.) Nechápem, ako môže filozof oddelovať logické zákony od prírodných zákonov,
    ak “logické” je iba to, čo je v súlade s pozorovatelnou prírodou (a teda aj s prírodnými zákonmi, ktoré boli vytvorené pozorovaním prírody).
    Haló, pán filozof, skúste nejako vysvetliť (resp. obhájiť) tento Váš čudný názor.

  • @davidx9845
    @davidx9845 Před 5 měsíci

    LSD je odpoved