Vladimír Wagner - Černobyl 30 let poté (Pátečníci 16.9.2016)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 10. 2016
  • Letos uplynulo třicet let od největší katastrofy jaderné elektrárny v téměř šedesátileté historii využívání jaderné energetiky. Při katastrofě zahynulo několik desítek pracovníků elektrárny, hlavně při hašení zničeného bloku. Statisíce lidí muselo odejít ze silně zasažených oblastí Ukrajiny a Běloruska, a kontaminovány byly rozsáhlé oblasti v Evropě. Budeme se věnovat průběhu a následkům havárie této elektrárny. Hlavně se však zaměříme na situaci při odstraňování následku této katastrofy. V těchto letech totiž začíná cesta k likvidaci celé elektrárny a revitalizaci postižených území. V příštím roce má být dokončen nový sarkofág, který bezpečně hermeticky uzavře zničený blok i se starým sarkofágem. Bude tak možné začít práce na jeho likvidaci. Dokončuje se také suchý mezisklad pro dlouhodobé uskladnění vyhořelých palivových souborů. Začala tak už i likvidace ostatních bloků této elektrárny. Byla vyhlášena přírodní rezervace na dominantní části dosud uzavřeného území. Shrneme i další plány na revitalizaci opuštěných oblastí. Během přednášky si více všimneme i zkoumání dopadů radioaktivity a kontaminace na přírodu i lidi.
    Wladimír Wagner pracuje na oddělení jaderné spektroskopie v Ústavu jaderné fyziky AVČR v Řeži u Prahy nejdříve ve skupině zabývající se studiem struktury jádra pomocí metod jaderné spektroskopie a od roku 1990 ve skupině relativistických těžkých iontů. Zde také dokončil diplomovou a aspirantskou práci. Zaměřovaly se na experimentální studium struktury deformovaných jader. V současné době se zabývá hlavně studiem horké a husté jaderné hmoty. Taková hmota vzniká například při výbuchu supernov a lze ji najít uvnitř neutronových hvězd. V laboratoři můžeme takovou hmotu získat ve srážkách těžkých jader na velmi vysoké energie (rychlosti blízké rychlosti světla). Zabývá se také výzkumem možnosti využití produkce neutronů pomocí tříštění jader protony s velmi vysokou energií a využitím tohoto procesu pro "spalování" jaderného odpadu.
    Další info:
    ojs.ujf.cas.cz/~wagner/
    Záznam byl zpracován z převzatého hrubého materiálu. Diskuse byla kvůli zachování kompletnosti ponechána, přestože nebyl pořízen vyhovující audiozáznam dotazů z auditoria.
  • Věda a technologie

Komentáře • 103

  • @peterbilcik3665
    @peterbilcik3665 Před 2 lety +9

    K tým potápačom, ktorí išli do vody kvôli ventilom, aby zabránili ďalšiemu výbuchu, uvádzate veľmi chybné informácie. Šéf zmeny potápačov Boris Baranov - zomrel v roku 2005 na infarkt. Alexej Ananenko a Valerij Bespalov žijú tuším dodnes. Takže asi tak. 🤷‍♂️

  • @tomascrhonek
    @tomascrhonek Před 7 lety +28

    Díky. Tyhle pátečnické přednášky (no vlastně všechny) jsou skvělé, až mě někdy mrzí, že se jich nemůžu účastnit osobně (do Prahy to mám poněkud daleko). Takže díky moc za tyto záznamy.

  • @ZealFork
    @ZealFork Před 5 měsíci

    Perfektní přednáška !

  • @petrhouzar9551
    @petrhouzar9551 Před 5 lety +40

    15:15 Ti tři "potápěči" (Alexej Ananenko, Valerij Bezpalov a Boris Baranov) nezahynuli, ale přežili a dál dokonce pracovali na elektrárně. Dva žijí dodnes, ten třetí zemřel 2005. Ale je jasné, že riskovali velice a všichni předpokládali, že to bude sebevražedná mise.

    • @daar239
      @daar239 Před 5 lety

      odkud máš tuto informaci?

    • @ivanzaludek6307
      @ivanzaludek6307 Před 5 lety +2

      Ano a ten co zemřel, tak při automobilové nehodě....

    • @tulenik71
      @tulenik71 Před 5 lety +1

      @@ivanzaludek6307 ja som našiel že zlyhanie srdca...

    • @ivanzaludek6307
      @ivanzaludek6307 Před 5 lety

      @@tulenik71 ano, už jsem to taky zaznamenal......nevím co je pravda...

    • @marijhorn
      @marijhorn Před 4 lety +2

      tak to je mega fail pokud takovéto nepravdy hlásá i popularizátor jako je pan Wágner... nicméně bagatelizace katastrofy ať už primárně Chernobylu či jakékoliv jiné kde došlo k vzniku a rozptýlení odpadu a částic s možností velkých dávek ionizujícího záření mě přijde zase od vědecké komunity až dost prazvláštní. Ano všichni víme, že jednoznačně označkovat jako důvod smrti = ozáření je jednoznačné jen u stovek možná tisíců přítomných. Nicméně fakt, že se jedná o akumulační efekt, jak správně pan Wágner popisuje je s údivem bagatelizovat vliv například toho co se prohnalo nad celou evropou (tzn. zanedbatelný). No zanedbatelné může být cokoliv, ale celkově vyzvdihovat fakt, že místo bylo více či méně zakonzervováno nellze obhájit ničím. Faktem zůstává, že se stalo co se stalo a dané dopady ekonomické, ekologické či jiné je jen diskutabilní hodnotit.

  • @ChipterLP
    @ChipterLP Před 6 lety +11

    Jeden člověk v tramvaji mě odkázal na tuhle přednášku a musím říct že nelituji :)

    • @karelpipa
      @karelpipa Před 4 lety

      jak jste se k tomu dostali? :)

  • @karmaschicken6890
    @karmaschicken6890 Před 4 lety +3

    Tééda, jeden seriál a tisíce nových odborníků.

  • @petrstindl2703
    @petrstindl2703 Před 5 lety +4

    zajímavější než školení do KP a mnohem srozumitelnější

  • @rigelo8263
    @rigelo8263 Před 4 lety +2

    Výborná, moc zajímavá přednáška. není mi ale jasné, proč byly konce těch řídících tyčí z grafitu? Nějaký smysl to asi mělo, ale přitom to chápu tak, že tyče mají sloužit při zasunutí k snižování množství neutronů, a grafit má funkci spíš opačnou .

    • @jaromirdobry8350
      @jaromirdobry8350 Před 4 lety +4

      Co jsem slysel, tak grafitove konce vlastne zvetsuji ucinnost regulace. Misto toho, aby tyc mohla jenom snizovat rychlost reakce, tak mate trochu moznost i zvysovat a tim zvysite ucinnost tyce a rychlost regulace (tyc se nepohybuje az zas tak moc rychle - myslim, ze to je cca 40cm za sekundu). Ale je treba operatorum rict, ze se ta tyc nesmi nikdy vysunout moc ven, jinak pak pri pocatecnim zasouvani budete rychlost reakce zvysovat, coz byla bohuzel ta posledni kapka... Samozrejme zachranny system s timto stavem nepocital, protoze se do tohoto stavu pri normalnim provozu nemohl reaktor nikdy dostat (operatori obesli spoustu bezpecnostnich pojistek), tak to holt nebylo treba resit...

  • @Tomiiu
    @Tomiiu Před 7 lety +2

    Dík, tohle nemá chybu

    • @SENGVIN
      @SENGVIN Před 4 lety +1

      Pár chyb to má ale nejsou tak důležité

  • @Pildik
    @Pildik Před 4 lety +7

    Chápu to dobře, že lidi se podívali na ten nový filmový trhák o Černobylu a teď sem chodí poučovat jaderného fyzika, že to bylo jinak? To je k popukání. :D

    • @krfcz
      @krfcz Před rokem

      poučovat po seriálu určitě ne, ale obsahuje to pár chyb, který právě ten seriál špatně uvedl 😀

  • @petermedino2644
    @petermedino2644 Před 4 lety +2

    Rad by som sa dotazoval na otazku s ktorou som sa pri cernobyleskej havarii este nikdy a nikde nestretol. Takze moja otazka znie: v atomovej elektrarni akou bol cernobyl nebol namontovany kamerovy system CCTV? Viem ze sa jednalo o rok 1986 a o rusko kde bola celkova technicka zaostalost oproti zapadu velka a kde sa setrilo aj na samotnej vystavbe reaktorov, ale predsalen, ved uz bol rok 1986 a CCTV systemy uz boli v priemysle dost rozsirene. Napriek ich vtedajsej zaostalosti si myslim, ze dolezite objekty ako atomove ekektrarne a vojenske objekty mohli mat uz vtedy monitorovaci resp. zaznamovy kamerovy system CCTV. Nestretol sa nikto s tym ci bol v tejto elektrarni nejaky takyto system namontovany, resp. ak ano tak neexistovali niekde video zaznamy?

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman4773 Před 6 lety +2

    LIKOS

  • @ALEF1001
    @ALEF1001 Před 5 lety +3

    A co Majak a jezero Karachay? O tom se vubec nemluvi, je to stale aktualni hrozba zamoreni severniho ledoveho oceanu atd.. to je jiste zajimave tema.

    • @jagermeisterczech
      @jagermeisterczech Před 5 lety

      hodil bys nakej link na ten majak pls?

    • @marianmarkovic5881
      @marianmarkovic5881 Před 5 lety

      @@jagermeisterczech cs.wikipedia.org/wiki/Majak

    • @chlopen1
      @chlopen1 Před 4 lety

      nebo jak zemřel John Wayne :) také dost zajímavý příběh

  • @ao5139
    @ao5139 Před 7 lety +3

    nestalo se to 25.4 ale 26.4 (napsné to tam špatně)

  • @TomasHornych
    @TomasHornych Před 4 lety

    Bohužel se celou přednáškou táhne nit celou věc zlehčovat až bagatelizovat. "pohoda, pár mtvých při výbuchu, jinak je to skoro všechno ve statických normálech".. asi tak to celé vyznívá. Moc se mi ta přednáška nelíbí. Jiné studie mluví o řádově jiných číslech obětí (nepřímých) . Ale holt asi je to o tom čemu kdo chce věřit. Źe to rozhodně pohoda nebyla (a do dnes není) je ale vidět z těch neuvěřitelných čísel, kolik lidí a techniky do toho tenkrát SSSR vrazilo.

  • @karelbursa9042
    @karelbursa9042 Před 2 lety

    Ve přednášce jsou faktické chyby.

  • @ineea6670
    @ineea6670 Před 4 lety +1

    Hned ze začátku zásadní historická chyba v datu havárie :D Mám to vůbec sledovat? 26.4.1986!

    • @ineea6670
      @ineea6670 Před 4 lety

      @@karmaschicken6890 k úniku radioaktivity 25.? Děláš si srandu?

    • @vladimirwagner530
      @vladimirwagner530 Před 4 lety +8

      Víte pane Davide Goa, každý člověk dělá chyby a i já se jich dopouštím. Kolem většiny historických událostí je řada protichůdných informací nejen na internetu a někdy je těžké se rozhodnout mezi nimi. O těch potápěčích jsem tu už psal. Ale s tím datem nemáte úplně pravdu. Jestli šlo o 25. nebo 26. dubna závisí na tom, jestli berete Moskevský letní čas (v tom případě to bylo 26. dubna v 1:23:40). Pokud vezmete jiný (třeba světový), tak událost nastala 25. dubna. Takže, pokud sledování něčeho řídíte podle takto jednoduchých závěrů, které jste zde ukázal, tak to asi moc přínosné není. Ale je to Vaše škoda.

  • @ystrem7446
    @ystrem7446 Před 7 lety

    diky

  • @alover1111
    @alover1111 Před 4 lety

    1:30:30 " U238 poločas rozpadu 4mld let.
    U235 má poločas rozpadu 700mil let

    • @ctihodnymuz72
      @ctihodnymuz72 Před 4 lety

      To jsou je čísla na papíře. Skutečnost byla, jest a bude jiná. Jen nevíme jaká.

  • @radekkohoutek
    @radekkohoutek Před 2 lety

    Já bych jim na ten novej sarkofág nedal ani korunu. Bylo to přesně podle hesla vystrašit a pak pumpovat a když jde o rádoby ušlechtilou věc, je nemístné ohlížet se na efektivitu a náklady. Ale tyhle peníze byly strašně těžce vydělané, sedřené z lidí a pak marnotratně utracené. V situaci, kdy existuje velké množství jiných problémů a ekologických katastrof, které by bylo žádoucí řešit. Utrácet miliardy zrovna tady byl přehnaný luxus.

  • @OfficialDaddys2
    @OfficialDaddys2 Před 4 lety +4

    Hele pane, já mám informace, že ty potápěči to přežili

    • @pavelstekl2413
      @pavelstekl2413 Před 4 lety

      Přežili

    • @Ajrocket
      @Ajrocket Před 4 lety

      Přežili, jeden zemřel v roce 2005, další v roce 2019 kvůli HBO a 3. žije.

    • @828uko
      @828uko Před 4 lety

      @@Ajrocket kvůli HBO???? :D

    • @Ajrocket
      @Ajrocket Před 4 lety

      @@828uko Ano, kvuli HBO, protože spáchal sebevraždu kvuli tomu seriálu: www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/hrdina-z-cernobylu-spachal-sebevrazdu-udajne-za-to-muze-serial-40289998

    • @janalejckova9743
      @janalejckova9743 Před 3 lety

      @@Ajrocket To ale nebyl potápěč, o kterých se zmiňuje autor komentu.

  • @jozefbalusik4303
    @jozefbalusik4303 Před 3 lety +2

    Trošku mi ta jeho přednáška připomíná erudovanost vedoucího směny Datlova.

  • @alover1111
    @alover1111 Před 4 lety

    1:09:41 "Skylab 1.5mSv/den

  • @lukas9738
    @lukas9738 Před 4 lety

    1:30:00 spíš myslel asi stát Gabon, nemyslím že Gabun něco je

    • @vladimirwagner530
      @vladimirwagner530 Před 4 lety +3

      Pro označení daného státu je v českém jazyce i druhá možnost Gabun (i když se používala více dříve a nyní se od této možnosti odstupuje)

    • @lukas9738
      @lukas9738 Před 4 lety +1

      @@vladimirwagner530 aha, děkuji za odpověď, to jsem nevěděl :)

  • @tulenik71
    @tulenik71 Před 5 lety +5

    Tí potápači v skutočnosti nezahynuli! Alexej Ananenko, Valerij Bezpalov, Boris Baranov misiu prežili a 2 ks dodnes žijú (Baranov umrel v 2005 ak mám dobré zdroje).

    • @supolik1
      @supolik1 Před 5 lety

      Veľmi zlé informácie máš

    • @tulenik71
      @tulenik71 Před 5 lety +4

      @@supolik1 zjavne nie, alebo Porošenko je D&D klerik ovládajúci Resurrection:
      www.ukrinform.ru/rubric-society/2449795-prezident-vrucil-nagrady-geroamlikvidatoram-i-rabotnikam-caes.html
      netreba vydávať seriálovú fikciu, hoci používa reálne mená, za realitu
      V prípade Baranova rok smrti je istý, akurát som narazil na 2 rôzne príčiny smrti: srdcový záchvat a autonehodu. Je to asi tak, že hodnoverné zdroje uvádzajú rok smrti, nehodnoverné pridávajú príčinu.

  • @petrstindl2703
    @petrstindl2703 Před 4 lety

    45.minuta je vidět důležitost školení do KP....známe z práce

  • @vladimirwagner8905
    @vladimirwagner8905 Před 4 lety

    Podrobný rozbor rozdílu mezi seriálem Černobyl od HBO a realitou je zde: czcams.com/video/2zOqwkh9nOA/video.html

    • @vladimirwagner8905
      @vladimirwagner8905 Před 4 lety

      @@comptelo-cz Prosím, klikněte si na adresu toho videa, které je v příspěvku, na který odpovídáte. A uvidíte, že je to přednáška, kterou jsem měl v Teplicích na konci minulého roku. Tedy opravdu po seriálu. Takže jde opravdu o srovnání seriálu a skutečnosti. V písemné formě to pak je v tomto článku: www.osel.cz/10664-cernobyl-film-realita-a-soucasnost.html

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 5 lety +1

    Na to o jak odborne tema se jedna tam nebylo zas tolik nepresnosti chce to si fobre proverit zdroje

  • @andrewkuca2588
    @andrewkuca2588 Před 4 lety

    Během 16 minut dvě nepřesnosti. 1- potápěči neumreli krátce po vyčerpání vody 2- vrtulník, který zavadil o jeřáb spadl až v říjnu a stavěl první kryt reaktoru. Bohužel dal ani nebudu poslouchat, protože jen tyto dvě informace mě utvrzuji v tom, že Vaše přednáška není založena na faktech. Řekl bych dost amatérské přednášet o něčem bez znalosti faktu.

  • @gabrielabalazikova2614

    Ti 3 potápači nezomreli, zkade mate takéto informácie? Vsetci traja prežili, jeden zomrel niekde po roku 2000 a dalsi dvaja snáď ešte žijú stále...

  • @gwolf1429
    @gwolf1429 Před 3 lety

    Vrtulnik spadl, když se stavěl sarkofág, tak zavadil o jeřáb a ne v ten den, kdyz tam hazeli písek.

  • @-Weyland-Yutani-
    @-Weyland-Yutani- Před 4 lety

    Co by na to reklo KGB ? :)

  • @jozefpramuka2429
    @jozefpramuka2429 Před 2 lety

    V JE A1- palivo prírodný urán, moderátor ťažká voda D2O, chladivo CO2. Spomínal sa grafit - ten nebol. Moderátory pre rôzne JE sú H2O, D2O grafit.

  • @miroslavhrach2602
    @miroslavhrach2602 Před 5 lety

    50 mrtvých jo. V nějakém dokumentu na youtube je že se třetina z horníku co kopali tunel pod reaktorem (a těch bylo stovky minimálně) nedožila čtyřiceti let.

    • @auparkhradec2554
      @auparkhradec2554 Před 5 lety +1

      šefe nezajímali je ani bezpečnostní pojistky které vypnuli . Raději nechali něco takového na večer kvůli průvodu fabrik .Plus se to snažil sovětský svaz ututlat tak si myslím ,že si někdo nedělal pravdivou statistiku.

    • @tulenik71
      @tulenik71 Před 5 lety +3

      @@auparkhradec2554 žvásty. Bezpečnostné zariadenia bolo nutné vypnúť, aby vykonali pokus, ktorý bol normálne plánovaný a výrobcom odklepnutý (a v prospech výrobcu robený). Keby boli nechali vykapať absorbéry neutrónov, teda keby odložili pokus o toľko h, o koľko ich dispečing požiadal predĺžiť prevádzku, tak by sa nič nestalo.
      Že išlo o nejakú svojvoľnú manipuláciu je nesprávny výklad. Mimochodom, politicky natláčaný vtedajším vedením, takže ak chceme byť "dôsledne politickí", o čo českým antiruským antikomom ide až v prvom rade, mali by sme zahodiť práve tento výklad :D :D :D
      Zaujímavé je, že štatistiky vcelku sedia s údajmi z Hirošimy a Nagasaki. Prestanú sedieť až pri politických pokusoch umelo navyšovať počty "obetí".
      (Napr. z H&N vieme, že u ožiarenej populácie síce nastal 40 % nárast hematologických malignít a 11 % nárast solídnych nádorov, ale skoro exkluzívne sa to týka tých, čo dostali aspoň 1 Sv nárazovo. Takže robiť issué z tvojho ani nie milisievertu - CTčko je o rád viac - je nielen politikum, ale biológiu ignorujúce politikum. Na svete sú populácie s ročným príkonom 100-400 mSv, teda povedzme stonásobkom toho, čo má "povolené" stredoeurópan, a nič im nie je... takže to, čo dostali NIEKTORÍ z likvidátorov za svoj celý shift a nikdy viac, oni dostávajú KAŽDOROČNE).
      Okrem toho, prerážka tunelov už bola robená po zasypaní reaktora - rozhodujúce úniky eliminované - a dekontaminácii. Pri nej boli napr. odstránené tie kusy paliva, čo spôsobili fatálne ožiarenie zasahujúcich hasičov (a o ktorých nemohli mať v okamihu nutnosti zásahu tušáka), menovite pamätný kus na trafe turbogenerátora 7, ktorý vyrobil 3 mŕtvolky.
      BTW mňa prekvapuje, ako môže niekto veriť tomu, že by vojenskí hasiči "nevedeli. do čoho idú", ako sa populárne kecia. Každý sprostý záklaďák vrátane najposlednejšieho cigána mal crash course ochrany proti ZHN.

    • @jagermeisterczech
      @jagermeisterczech Před 5 lety

      Premyslej...
      Jelikoz se stovky horniku nedozili 40ti let, tak nikdo nemuze prokazat, ze zemreli na nasledky praci v Cernobylu.. Neumreli hned, takze se neda potom dokazat, ze umreli zrovna kvuli Cernobylu, jelikoz dle toho co vim ozareni te zabije skrze rakovinu a rakovinu dneska "chytnes" z kde ceho a lec kde nebo ji v sobe proste mas...

    • @tulenik71
      @tulenik71 Před 5 lety +1

      @@jagermeisterczech to je pekne za vlasy pritiahnutý konštrukt. Ale zapadá do kontextu antisov-antirus-antikom-grínpís legendistiky, tak s ním iste budeš spoko.
      Odkazujem na dáta vyššie - nárast malignít v Hirošime a Nagasaki. S tými výsledkami je viacmenej nemožné, aby to boli "stovky baníkov" a to v dobe, kedy už bol únik radiácie zastavený a všetky postupy plánované.
      Navyše, palivo sa nikdy nepretavilo cez železobetón, takže nikdy neprišli do nijakého priameho kontaktu s ním, podzemie na rozdiel od povrchu nebolo kontaminované, etc., takže oproti likvidátorom, čo upratovali bordel na povrchu okolo reaktora nedostali skoro nič. Alebo poznáš nejaký záhadný mechanizmus, ako sa môžu atmosférické aerosóly teleportovať metre hlboko pod zem?
      A daj si pozor, akú kokotinu zadrieš. Sorpciu RN na montmorillonit som robil. A zrovna 137Cs. Takže ako je zhruba v pôde "mobilné" poznám celkom dôverne.
      (BTW tých baníkov bolo 400 - ak majú byť "stovky mŕtve", tak by to bolo prakticky všetci, čo mi nesedí s epidemiologickými dátami. Zasa žereš legendy, tvorené s politickými cieľmi.)
      Jeden výklad pre to, že sa ich "stovky nedožili 40ky" je aj taký že väčšina ich už po 40ke mala :D čo je celkom možné, vzhľadom na to, že pod zem sa smelo až od 21.

  • @karelbriza3400
    @karelbriza3400 Před 5 lety

    Zajímavá přednáška - ovšem pokud jde o kontaminaci v Evropě a postup při evakuaci, tak tvrzení p. Wagnera je v zásadním rozporu od tvrzení p. Drábové. Mimochodem její přednášky jsou vynikající.

  • @76Mafis
    @76Mafis Před rokem +1

    Mimochodem víte, že o těch 3 potápěčích je to blábol. žijí dodnes a jeden zemřel na infarkt.

  • @jaroslavprokop2408
    @jaroslavprokop2408 Před 6 lety +2

    počet úmrtí byl o hodně větší,

  • @graysilverwolf9711
    @graysilverwolf9711 Před 3 lety

    czcams.com/video/Kj_R300ZmUw/video.html tohle má hlavu patu a ne jako tahle přednáška..nic ve zlém ale děsné přeskakování tématu a stejně se člověk prd dozví co je po 30 letech.děsný výklad.

  • @is50
    @is50 Před 5 lety +1

    ten pan je asi dobrej ve svem oboru jaderneho fyzika, ale co mu fakt schazi je sirsi rozhled. na to ze je to odborna prednaska tak v ni je celkem dost nepresnosti.

    • @hera9191
      @hera9191 Před 4 lety +7

      Na to ze je to komentar na celou radku, tak v nem fakt schazi nejaka hodnotna informace.

  • @vendulachybikova7601
    @vendulachybikova7601 Před rokem

    Hodně dezinformací takový člověk nemá co učit... Už vůbec v takove škole... Čas ukazuje jak stále málo se o tom ví...

    • @ZealFork
      @ZealFork Před 6 dny

      A ty pracuješ kde ? 🙂

  • @lukasmatejka9876
    @lukasmatejka9876 Před 5 lety

    Vaše video je špatné

    • @olafcatten
      @olafcatten Před 5 lety +5

      A co takhle argumenty, nez zacnete zvracet takove verbalni vystriky? Co je na tom tedy spatne?