Vladimir Nabokov - Zvonek (Povídka) (Mluvené slovo CZ)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 02. 2017
  • Povídka. Příjemný poslech!
    Udělejte knihou radost sobě, nebo Vašim blízkým a podpořte novou tvorbu Mluvky (Knihy Dobrovský): tinyurl.com/MluvkaKnihyDobrovsky
    Zpříjemněte si poslech tou nejlepší kávou nebo kvalitním čajem a podpořte novou tvorbu Mluvky (Oxalis) : tinyurl.com/MluvkaOxalis
    Celým jménem Vladimir Vladimirovič Nabokov se narodil roku 1899 v Petrohradě. Jako nejstarší z pěti sourozenců vyrůstal v prominentní rodině, která netrpěla starostí o finance. Vladimír zažíval to, co později popsal jako "dokonalé" dětství. V jejich domácnosti se mluvilo anglicky, rusky a francouzsky. Všechny tyto tři jazyky literát ovládl už jako dítě. Číst a psát anglicky se naučil ještě předtím, než rusky. Byl vzděláván soukromými učiteli a ve způsobu trávení volného času mu byla mu dána značná svoboda. Zajímal se o jazyky, matematiku a hádanky v mnoha formách. Kromě toho cvičil box, hrál fotbal a zamiloval si šachy. V jedenácti letech byl přijat na prestižní Těniševovu školu v Petrohradě. V této době také Nabokov poprvé proniká do vod Entomologie. V tomto oboru se již jako velice mladý stane uznávanou autoritou. Zájem o motýly mu vydrží po celý život. Ve třinácti letech začne mladý Vladimír psát poezii. O dva roky později už mu vychází první básnická sbírka: Stikhi ("Básně"). Sbírka obsahující 68 básní rozhodně neudělala velký dojem na jeho prvního učitele literatury Vladimira Vasilievieče Gippiuse. K jeho dílu přistoupil velice kriticky, stejně jako i jeho sestřenice, tehdy věhlasná básnířka Zinaida Nikolajevna Gippius. Ta se na jedné společenské akci obrátila k otci Nabokova s prosbou: „Prosím, řekněte svému synovi, že z něj spisovatel nikdy nebude.“
    Otec Nabokova, Vladimir Dmitrijevič Nabokov byl liberální obhájce, státník a novinář. Významný člen Strany lidové svobody, která prosazovala nenásilnou demokratizaci země. Únorová revoluce v roce 1917 přinesla zákaz této strany a nutnou emigraci Nabokova i jeho rodiny. Šlechtická rodina přišla o svoje pozemky i o všechno bohatství. Nejprve se usídlili v Londýně. Zde Vladimir nastoupil na Univerzitu v Cambridgi a o tři roky poté jí úspěšně dokončil. Po složení studií následuje rodinu, která se mezitím zabydlela v Berlíně. Krátce po jeho příjezdu je zabit Nabokův otec. Vladimir Dmitrijevič Nabokov tehdy účasten politické konference je zastřelen při obraně svého politického rivala a přítele Pavla Miljukova. Tato nešťastná událost Nabokova silně ovlivní. Přestože to slavný autor později zcela popře, incident zanechá jasně čitelné stopy v jeho dílech. Postavy v jeho fikcích často nacházejí násilnou smrt v silném faktoru náhody a v nechtěných okolnostech. Po smrti otce Nabokov zůstává v Berlíně. Jeho matka a sestry se přestěhují do Prahy.
    Nabokov zde začne učit jazyky, box i tennis. Stejně jako konstruování křížovek. Začne psát pod pseudonymem V. Sirin (odkaz na tvora z ruské mytologie). Prodává básně, povídky i eseje ruským novinám vycházejícím v Berlíně a později i v Paříži. V tomto období Vladimir Nabokov potkává ruskou židovku Véru. Ožení se s ní a Véra Nabokovová se později stane jeho věrnou společnicí v osobním i profesním životě. Pro stále zvětšující se proti-židovské tendence v Německu, se Nabokov rozhodne hledat útočiště v jiné zemi. S pomocí ruských židovských emigrantů se mu podaří opustit Hitlerovo Německo. Ti si vděčně pamatují Nabokova otce, z carského období. Tehdy byl nejhlasitějším obhájcem židovských práv v Ruské říši. V roce 1940 se Nabokov přestěhuje do Spojených států.
    Zde vyučuje jazyky a literaturu na prestižních amerických univerzitách. Nadále se věnuje psaní a objeví také několik nových druhů motýlů, které později na jeho počest ponesou autorovo jméno. V roce 1945 se stane americkým občanem a přestože jeho povídky a příběhy plní celou řadu tamních novin, jméno Nabokov zůstává nadále pro širší veřejnosti neznámé. Vše se ale změní s příchodem Lolity. Smutný ale komický příběh profesora ve středním věku, který se zamiluje do dvanáctileté školačky. Dílo vznikne pří autorově cestách za motýly s jeho manželkou, která zvládá role sekretářky, písařky, korektorky, překladatelky i osobní šoférky. Dokonce i zabránila prvotní snaze Nabokova spálit první pracovní verze Lolity. Román vychází nejprve v Paříži roku 1955. Americké vydání přichází o tři roky později. Pro údajnou skandálnost některé knihovny dílo zakáží. Kniha se díky nechtěné publicitě stane nesmírně populární. Nabokov napíše také scénář pro film z roku 1962. Komerční úspěch snímku i knihy mu umožní věnovat se pouze psaní a honbou za motýly.
    V následujících letech Nabokov napíše několik dalších románů a představí také svůj čtyř-svazkový překlad pro Evžena Oněgina. Lolita se mezitím stává knižním obrem a dnes patří k nejvýznamnějším románům v moderní literatuře. Vladimir Nabokov se pro své komplexní zápletky, chytré slovní hříčky, odvážné metafory a intenzivní lyriku stane světově uznávaným autorem. Vladimir Nabokov umírá po boku svých nejbližších v roce 1977.
  • Zábava

Komentáře • 22

  • @stefanmihalovic897
    @stefanmihalovic897 Před 2 měsíci

    Dakujem za prijemne pocuvanie.

  • @Marta-vq8wm
    @Marta-vq8wm Před 11 měsíci +1

    Krásné. Děkuji ☀️☀️ ☀️

  • @jirkaborek7009
    @jirkaborek7009 Před rokem +3

    Děkuji. A velice oceňuji ucelené informace o autorech. Takže ještě jednou díky! J.

  • @alenadurisova376
    @alenadurisova376 Před 5 lety +3

    Prekrasne namluvene☺☺Trojan je uzasnej a konec jsem pochopila😉😉😉

  • @pizson8412
    @pizson8412 Před 10 měsíci +1

    Ivan Trijan je prostě ❤

  • @lenkawaclavova1682
    @lenkawaclavova1682 Před rokem

    👍👌🤗

  • @hanasperkova5774
    @hanasperkova5774 Před 6 lety +2

    Mohu také poprosit o vysvětlení do zprávy? Děkuji.

  • @janalupacova150
    @janalupacova150 Před 6 lety +2

    Nádherná povídka. Nakonec jsem ji musela poslouchat třikrát a snad jsem konec rozšifrovala. Mohla bych přeci jenom poprosit o vysvětlení, jestli jsem se dobrala správného konce? Díky

    • @nelebech5492
      @nelebech5492 Před 5 lety +5

      Jednoduché vysvětlení!Svíček na dortu bylo 25. Synovi o 4více. Vypadá to, že jeho 50letá matinka
      si našla mladíčka, mladšího než její syn. Proto se tolik bránila ,aby otevřel na zazvonění a když se
      ji podařila syna "vyhnat" hnala se hned k telefonu. Hrůza na světě.

  • @pavlinapetrova5295
    @pavlinapetrova5295 Před 6 lety +1

    Dobrý den, také jsem nepochopila konec. Mohu také poprosit o vysvětlení? Děkuji.

  • @ragdolllegend6329
    @ragdolllegend6329 Před 7 lety

    jak to zkoncilo?komu volala?

    •  Před 7 lety +4

      Dobrý den, děkujeme za poslech! Předem bych Vás chtěl
      ujistit, že povídka je zde uvedena celá. Za skvělým přednesem stojí i vynikají překlad
      a nemělo by zde tedy dojít ke ztrátě informací pro posluchače. Nabokov už i v této
      své rané povídce ukazuje mistrně zvládnutou úroveň prózy. Jeho hra s jazykem
      může čtenáře zastihnout v lákavé nejistotě - stejně jako Vás. Chci Vás poprosit
      o další poslech. Tentokrát se zkuste zaměřit na vzpomínky, jaké má náš hlavní
      hrdina na svojí matku. Na jejich následné setkání, atmosféru i volbu slov,
      která volí pro svého syna, kterého neviděla sedm let. Jsem si jist, že tento
      oříšek dokážete rozlousknout! Pokud ne, nebo se Vám už do dalšího poslechu
      zkrátka nechce, napište nám znovu. Odpovím Vám do soukromé zprávy. Chci
      předejít možnosti zkazit prožitek pro další posluchače toho skvostu. S pozdravem
      Mluvka

    • @martinkomar7417
      @martinkomar7417 Před 7 lety

      Tak já jsem si poslechl 3x, dával jsem si na vše pozor ... a stejně jaksi tápu ... mohl bych tedy požádat o soukromé "popostrčení"? ;-)

    •  Před 7 lety

      Poslal jsem Vám soukromou zprávu. Mluvka

    • @martinkomar7417
      @martinkomar7417 Před 7 lety

      mno ... tak teď budu asi už za kompletně natvrdlého, ale zjišťuji, že nevím, kde jsou tu soukromé zprávy :-/

    •  Před 7 lety

      zkuste prosím následující odkaz: czcams.com/users/messages