Zánik západu? / Daniel Šitera - 25. 5. 2022 - Knihkupectví a antikvariát Fryč

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 06. 2022
  • Debata s Danielem Šiterou, vedoucím Centra globální politické ekonomie na Ústavu mezinárodních vztahů v Praze, o autoritativní a liberálnědemokratické Evropě, její alternativní budoucnosti a nahlédnutí pod pokličku právě dokončovaného druhého čísla revue Academix.
    DANIEL ŠITERA
    Působí jako výzkumný pracovník a vedoucí Centra globální politické ekonomie. Doktorát získal z globálních studií na Lipské univerzitě (Dr. phil) a politologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (Ph.D.). Zajímá se o komparativní a mezinárodní politickou ekonomii, střední a východní Evropu a ekonomickou dimenzi evropské integrace. Mimo jiné v minulosti působil na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a jako národní expert v Radě EU. Na našem ústavu také spolupořádá Seminář kritických studií a symposium Multilaterální Česko.
    Moderuje Michal Trčka
    Akci spolupořádá: Technická univerzita v Liberci, Knihkupectví a antikvariát Fryč, revue Academix
    S podporou Státního fondu kultury a pod záštitou Květy Vinklátové, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje
    Kontakt na organizátora: michal.trcka@tul.cz
    ------------
    www.knihyfryc.cz
    od roku 1990
    Přehled libereckých kulturních akcí:
    www.zivyliberec.cz

Komentáře • 3

  • @kamilhauptmann2123
    @kamilhauptmann2123 Před rokem +2

    Ten otazník můžete v klidu vynechat. Tak trochu si jezdím po světě a řeknu vám vidět v přímém přenosu Severní Ameriku je docela zážitek, myslím tím frustrující zážitek. Evropa je bohužel to samé. POSLEDNÍ ZHASNE. 😀👍

  • @michalpatrik1389
    @michalpatrik1389 Před rokem +1

    Běžného Čecha zajímá především ekonomická situace. Proč je průměrná mzda v ČR třikrát nižší, než průměrná mzda v Západní Evropě, respektive Německu. Proč české liberálně pravicové strany soustaně obelhávají populaci. Vzpomínám si na obrovský strach zejména starších lidí a osob v důchodu v 90 tých letech z deregulace cen nájemného. Populaci byl liberálně pravicovými ekonomi soustavně výmýván mozek tvrzením, že vysoké ceny nájemného jsou způsobeny nerovnými podmínkami na trhu. "Až derelugujeme ceny nájemného, tržní prostředí bude zdravé a ceny nájmů začnou přirozeně klesat", brebtaly soustavně pravicové vlády. Opak se stal pravdou. Ceny nájemného vzrostly několikanásobně. Běžného Čecha zajímá přdevším situace ve které střední třída v současnosti nemá prostředky na pořízení vlastního, byť velmi skromného, bydlení a náklady spojené s bydlením v podnájmu představují třetinu až polovinu průměrné mzdy, na kterou polovina střední třídy v České republice nedosáhne. Ačkoliv víme, že desítky tisíc bytů v České republice slouží pouze jako investice pro zahraniční nemovitostní fondy a bohaté zahraniční investory a jsou proto dlouhodobě nevyužívané. Běžného Čecha zajímá například kvalita a cena potravin. Proč jsou potraviny známých výrobců jako Nestlé, Coca Cola a desítek dalších například v Německu prodávány v nesrovnatelně vyšší kvalitě za nižší prodejní cenu, než stejné potraviny stejných výrobců v České republice. A tak dále. Pokud slušné, české pravicové, ani levicové strany nejsou schopny tyto problémy komunikovat , nelze se divit občanům České republiky, že volí strany populistické, krajně levicové, nebo pravicové, které mohou následně ohrozit svobodu a demokracii v této zemi. Pro mne osobně jediná existující možnost je sociální demokracie viz. Rakousko, nebo Severní Evropa.