Giraltovce

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 12. 2020
  • Mestský úrad Przeworsk a združenie „Svet mladých” v Giraltovciach na Slovensku zorganizovali cyklus propagačných akcií kultúrneho dedičstva v rámci projektu „Karpatské mediálne laboratórium”.
    Poľsko-slovenské pohraničie priťahuje návštevníkov predovšetkým svojimi možnosťami jedinečného kontaktu s prírodou a početné turistické trasy a vzdelávacie chodníky sú ideálnou príležitosťou na obdivovanie okolitej prírody pohraničia. Táto časť Európy sa môže stať skutočnou oázou oddychu pre všetkých, ktorí hľadajú únik pred zhonom veľkých miest a každodennou realitou. Poľsko-slovenské pohraničie si na mnohých miestach zachováva vzhľad prírodnej krajiny bez zásahu človeka, čo je v dnešných časoch výrazného antropogénneho tlaku a neustáleho nárastu počtu turistov z globálneho hľadiska obrovskou prednosťou nedoceniteľného charakteru. To však nie sú jediné prednosti poľsko-slovenského pohraničia, pretože s týmto územím sa spája aj množstvo pozoruhodných príbehov zaujímavých ľudí a ich pohnutých osudov, ktoré dotvárajú špecifickú atmosféru menších, ale aj väčších miest pohraničia. Jedným z takých miest z poľskej strany, ktoré sa určite oplatí navštíviť, je Przeworsk. Prečo? Nájdeme tu rieku Mleczka, historické námestie s radnicou, palác so záhradným parkom či početné kostoly. Pozornosť však priťahujú aj ľudia. Ľudia plní entuziazmu, ktorí dodávajú mestu Przeworsk jedinečný charakter.
    V Przeworsku môžete stretnúť pána Waldemara Mazeru. Konštruktéra lietadiel z I. svetovej vojny. Pán Waldemar sa naučil sám od základov konštruovať lietadlá a dnes sa zúčastňuje historických rekonštrukcií po celom Poľsku. Vo svojej domácej dielni skonštruoval lietadlo Nieuport-17. Francúzsky model s označením The La Fayette Escadrille, v ktorom počas I. svetovej vojny lietali americkí dobrovoľníci. Pre niekoho, kto bol samoukom, to bola jednoznačne nemalá výzva. Pán Waldemar sa stal vzorom pre ľudí, ktorí sa chcú odvážiť pre niečo, čo sa zdá byť neuskutočniteľné.
    V Przeworsku sa produkuje víno. Vinice pána Dariusza Rosoła a rodiny Jurkiewiczovcov vyrábajú skvelé víno, ktoré sa z roka na rok teší čoraz väčšej obľube milovníkov tohto ušľachtilého nápoja. Výroba vína na území poľsko-slovenského pohraničia sa rozvíja čoraz dynamickejšie. Vďaka vinárom z mesta Przeworsk sú miestne vinice známe nielen v podkarpatskom regióne, ale aj v celej pohraničnej oblasti a po celom Poľsku. Oduševnenie a kreativita, s akou pracujú przeworskí vinári budú zaiste veľkou inšpiráciou aj pre budúcich adeptov vinárskeho umenia. Ak niekto pochybuje o tom, že v Poľsku sa môže produkovať skvelé víno - nech navštívi Przeworsk.
    V Przeworsku nechýbajú ani umelecké duše. Jednou z nich je miestny rodák Marek Olszyński, profesor Rzeszovskej univerzity, ktorý v Inštitúte výtvarného umenia formuje budúce generácie umelcov aj vďaka svojmu nevšednému umeleckému svetonázoru. Jeho práce boli vystavované po celom svete a jeho prepracovaný štýl je inšpiráciou pre mnohých študentov. Marek Olszyński púta pozornosť vernisážami organizovanými pri rieke Mleczka a vo svojej tvorbe čerpá z przeworskej prírody. Takýmto spôsobom krása a aura mesta Przeworsk prenikajú do sveta kultúry.
    Bez týchto zanietených ľudí by Przeworsk rozhodne nebol tým, čím je. Rovnako čarovným a zaujímavým miestom je aj slovenské mestečko Giraltovce spolu s okolitými dedinkami, ktoré ponúkajú malebné výhľady ako napr. tyrkysové jazero Lom v Skrabskom či historické kostolíky ako napr. v Kožanoch. Nadchýnajú svojím pokojom a horlivou snahou o zachovanie kultúry a vzácneho dedičstva našich predkov. K nezameniteľným miestam, v ktorých sa neustále pestujú lokálne tradície, patria o. i. miestna dielňa Lechman, ale aj domy tradičnej kultúry, ako ten „U cetky” v Zámutove či súkromné múzeá ako napr. múzeum Adama Dziackého v Kurime. O sile tradícií mesta Giraltovce a okolia svedčia obyvatelia, ktorí sami prichádzajú s iniciatívou tvorby centier, v ktorých prezentujú a približujú svoju kultúru. Keby nebolo týchto nadšencov, región poľsko-slovenského pohraničia by nikdy nebol tým, čím je dnes.

Komentáře • 2