Téli madáretetés

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024

Komentáře • 15

  • @anitaszorad5544
    @anitaszorad5544 Před 2 lety +1

    Köszönöm a videót! :-)

  • @szebenyipeterkond
    @szebenyipeterkond Před 2 lety

    Nagyon jó és hasznos videó, sokat tanulhatunk belőle. Köszönöm!

  • @hafciarka5567
    @hafciarka5567 Před 2 lety

    👍👍👍👍👍❤️❤️❤️❤️❤️👋👋👋👋👋😘😘😘😘😘

  •  Před 10 lety +6

    A korábbi évtizedek alatt Magyarországon kialakult hagyománya a téli madáretetésnek hogy a hideg idő beálltával a annak a végéig kell etetni madarakat. Ez azonban eléggé általánosan megfogalmazott intervallum, amit mindenki másképp értelmezhet és értelmez is.
    Mikor érdemes és ajánlott elkezdeni? Amint beköszöntenek az első jelentősebb fagyok - és ezek tartóssá válnak, vagy pedig leesik az első hó - kezdjük el etetni a madarakat, a folyamatosságot szem előtt tartva. Ez nem jelenti azt, hogy egész nap feltöltött etetővel kell, hogy várjuk tollas kedvenceinket. Ami lényeges, hogy minden reggel közel azonos
    mennyiséggel töltsük fel az etetőket, amit a madarak megszoknak és a kihelyezett eleség elfogyása után, pedig a természetes táplálékaikat kezdik el keresgélni és fogyasztani. Több szempontból is kívánatos, hogy a természetes téli táplálékuktól ne vonjuk el a madarakat. Egyrészt így az áttelelő károsítók számát jelentősen csökkentik, szabályozzák, másrészt pedig nem állnak át teljesen az etető vendégei a kihelyezett eleségekre, nem csak az etetőt fogják a téli eleségforrásnak tekinteni. Ez nagyban növeli a túlélési esélyeiket akkor is, ha hirtelen nem jutnak ember által kihelyezett táplálékhoz.
    Az énekesmadaraink költési időszakának kezdetével március hónapban fejezzük be a kert madarainak etetését természetesen az időjárás figyelembe vétele mellett. Amint márciusban beköszönt a tavaszi enyhe idő é megszűnnek a tartós fagyok (napközben már jelentősen megenyhül) kezdjük el folyamatosan csökkenteni a naponta kihelyezett eleség mennyiségét.
    Kb. 1 hét alatt érdemes beszüntetni az etetést. Ilyenkor a napközben tapasztalható enyhe időben már az ízeltlábúak nagy számban mozognak táplálékul szolgálva madarainknak. A túl sokáig elhúzódó etetés esetén tudományos vizsgálatok kimutatták, hogy a cinegék hajlamosak
    az etetőben maradó napraforgóval táplálni a fiókáikat, akik ezt nem tudják megemészteni, és az emésztőrendszerben felgyülemlő magoktól megfulladhatnak, elpusztulhatnak. A magvak fiókakori emésztése csak néhány nálunk megtalálható faj képes csak (ezeknél a magokat a
    szülők előemésztik), ezért magevő madaraink többsége is rovarokkal eteti fészekben fejlődő fiókáit!
    Mivel és hogyan etessünk:
    A nálunk telelő madarak gyorsan hozzászoknak a „terített asztalhoz”, és számítanak az etetőhelyek táplálékkínálatára. Egy-egy jól bevált etetőhelyre akár több éven keresztül is visszatérnek ugyan azok az egyedek is amit gyűrűzési adatok is bizonyítanak. Amennyiben váratlanul abbahagyjuk a madarak rendszeres etetését és az eleség pótlását, nagyon sok
    madarat hozunk nehéz helyzetbe. Az etetőre járó kistestű, gyakran alig 10 grammos testtömegű madarak számára -10 °C alatti hőmérsékleten tartalékaik csak arra elegendőek, hogy át tudják vészelni a fagyos éjszakát. Ha másnap reggel nem tudnak kellő mennyiségű táplálékot találni (pl. az etetőben a megszokott helyen) és rövid idő alatt pótolni az éjszakai
    jelentős energiaveszteséget akkor könnyen legyengülhetnek, illetve elpusztulhatnak. Avval, ha hirtelen abbahagyjuk az etetést sokkal több kárt teszünk, mintha el sem kezdtük volna. A legfontosabb és legalapvetőbb szabály:
    A NAPI RENDSZERESSÉGGEL TÖRTÉNŐ ETETÉS ELENGEDHETETLEN, AKI EGYSZERELKEZDTE, ANNAK FOLYTATNI KELL A SZEZON VÉGÉIG!
    A téli etetőn alkalmazható madáreleségek három nagyobb csoportba sorolhatók, és ezek mindegyikét egyszerre is lehet alkalmazni.
    1, Olajos magvak
    Ide tartoznak a leginkább elterjedt téli madáreleségek, mint például a magas olajtartalmú fekete napraforgó, dió, mogyoró, tökmag. Természetesesen ezek ne legyenek sózottak és pirítottak sem! Az olajos magvak közé érdemes apró szemű magvakat: kölest, muhart stb. keverni, amelyet a kisebb testű fajok szívesen fogyasztanak, mivel azok nehezen, vagy nemtudják megtörni a napraforgószemek erős héját.
    2, Állati zsiradék
    Az olajos magvakhoz hasonlóan fontos téli etetőanyag az állati zsiradék: a nem sós vagy kifőzött szalonna, a faggyú, illetve a ma már könnyen megvásárolható cinkegolyó. Ez természetesen otthon is egyszerűen elkészíthető. Felolvasztott állati faggyúba olajos magvakat szórunk, és azt egy formába öntve hagyjuk kihűlni. Amit aztán egyszerűen egy madzaggal kifüggeszthetünk. Legalább ilyen jó, ha lágy sajtot is kiteszünk valamilyen vízszintes felületre, akár az etető sík tetejére, mert ezt is nagyon szeretik a madarak, különösen a rovarevő fajok.
    3, Gyümölcsök
    Az előzőekben felsorolt téli madáreleségek mellett gyümölccsel, főleg almával is etessünk. Ezek lehetnek a fákról le nem szedett késői érésű almafajták, ha ilyenre nincs lehetőség akkor a gyümölcsöket szúrjuk fel bokrok és fák ágcsonkjaira, de akár a talajra is tehetünk. Az almát gyakorlatilag minden lágyevő, tehát rovarokat (is) fogyasztó madár kedveli, így nagy segítséget nyújthat szokatlan módon áttelelő madaraknak, például a barátposzátának.
    Adható a madaraknak ezen kívül főtt rizs, főtt tészta, levesben főtt zöldségek, ezeket elsősorban a rigók és rovarevők fogyasztják.
    KENYERET, MORZSÁT ÉNEKESMADARAKNAK ADNI TILOS!
    SOHA NE ADJUNK AZ ÉNEKESMADARAKNAK KENYERET, KENYÉRMORZSÁT, MERT EZEK GYOMOR- ÉS BÉLGYULLADÁST ENNEK KÖVETKEZTÉBEN PEDIG A MADARAK PUSZTULÁSÁT IS OKOZHATJÁK!
    Hol és milyen módon etethetjük a madarainkat:
    A madáretetők felállításához néhány gyakorlati jó tanács. Az etetést mindig a kert vagy a park egy védettebb, kevésbé zavart részén kezdjük el. Gondosan ügyeljünk arra, hogy lehetőség szerint a közelben fák és bokrok is legyenek, melyek jó ülő és táplálkozóhelyet nyújtanak madárvendégeinknek. Arra is figyeljünk hogy túl közel sem legyenek sűrű bokrok ahol a házimacskák megbújhatnak, mert így könnyen macskaetetéssé válhat a téli madáretetés. Az etető magassága is fontos, hogy inkább kissé magasabbra helyezzük. A macskák által látogatott helyeken érdemes szúrós ágakkal (lemetszett rózsahajtások, vagy akácgallyak) a etetőt tartó oszlopot vagy faágat beborítani.
    A kihelyezés módja és működési elve szerint számos etetőtípust különböztetünk meg. Az etetőre látogató madarak közül több is, például a rigók, a vörösbegy és a magevők jobban szeretnek a talajon táplálkozni, míg mások inkább a talajszint felet vagy kimondottan az ágak között (például a királykák és az őszapók) érzik jól magukat, ezért az etetőkön lehetőleg több szinten is kínáljuk fel az eleségeket.
    A legelterjedtebb a dúcetető
    Ez a típus általában oszlopokra elhelyezett, két vagy több oldalról nyitott etetőtípus. Gyakran nagyobb méretűek, sok madáreleség, és madár fér el benne. Azokon a helyeken, ahol nem minden nap fordulunk meg önetetős változatát is készíthetjük. Ennek lényege, hogy egy feltöltéssel akár egy heti élelmet is kijutathatunk a madaraknak.
    Függő etetők
    A függeszthető etetők amelyeket elsődlegesen fákon, verandákon illetve épületeken helyezünk el, ahogy nevében is szerepel felakasztva. Ezek igen változatosak lehetnek szépen megmunkált fa házikótól, a fémhálóból vagy műanyagból készült gyári önetetőkön át a kreatív kézimunkával készülő lopótök, kókuszdió és rögtönzött etetőkig.
    Talajetető
    Ez a legegyszerűbb, madáretetési forma. A talajt egy védettebb helyen, pl. bokrok alatt vagy házilag készített kis szárnyék alatt megtisztítjuk az avartól és oda különböző eleséget helyezünk el. A szárnyékot a hó elleni védelem érdekében építhetjük az etetőhely fölé ágakból, műanyag fóliából és nádszövetből. Ezt az etetési módszert nem javasoljuk olyan helyeken ahol macskák is előfordulnak.
    Tálcás etető
    Ezek az etetők elsősorban épületek védettebb helyeiken helyezhetjük el. Az elkészítése és kihelyezése a legegyszerűbb. Ehhez felhasználható a sekély faládától műanyag virágalátétig bármi, a lényeg az, hogy a tálca aljára fúrjunk néhány 2-3 mm átmérőjű lyukat, ahol a hólé és az esővíz kifolyhat. Ezeket elsősorban ablakpárkányra, épületek tornácára javasoljuk.
    Pongrácz Ádám

  • @centauriweb
    @centauriweb Před 2 lety

    Nagyon korrekt! :-) Az én madáretetőm 2018-ban, amikor március végén is hó volt és hideg: czcams.com/video/k1Qm-z_IPnU/video.html

  • @gidarobert5550
    @gidarobert5550 Před 6 lety +3

    egész héten nem tudtam miért nem jönnek a cinkék reggelente 6 negyed7 között. óraátállítás volt a hétvégén :)

  • @incifinci6225
    @incifinci6225 Před 6 lety +2

    Mi évek óta értjük őket ősztől tavaszig. 3 naponta kell újratölteni mert rengeteg madár jön már.

  • @petervarga4805
    @petervarga4805 Před 2 lety

    Nálam komplett cinege családok vannak.Most télen már a barát cinege is ide tévedt.

  • @Lackooo84
    @Lackooo84 Před 10 měsíci

    Hogy oldjam meg, hogy ezek a kismadarak jöjjenek, de a repülő patkányok (galambok) ne?