Pompa ciepła a grzejniki. Czy to ma sens?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 07. 2024
  • Wizyta u Jurka, który wymienił kocioł na ekogroszek na propanową pompę ciepła. Rozmawiamy o kosztach instalacji, kosztach eksploatacji po sezonie grzewczym oraz o tym, czy w ogóle takie rozwiązanie się sprawdza.
    ►iZZiFAST►izzifast.pl/
    ►sklep► peflex.cennik24.pl/
    ►film Hydraulika Wadowice z instalacji ► • Wymiana kotła węgloweg...
    0:00 Wstęp
    0:47 Pompa ciepła iZZiFAST R290 PRO
    2:45 Pokój z pamiątkami ;)
    3:43 Salon, ogrzewanie kominkowe, prace ceramiczne
    4:50 Ocieplenie budynku
    5:24 Kotłownia, stary kocioł na ekogroszek, piecyk gazowy
    7:10 Podsumowanie sezonu grzewczego, koszty CO i CWU
    9:55 Koszt instalacji pompy ciepła
    13:35 Projekt OZC
    15:04 Pompa ciepła i fotowoltaika koszty
    16:49 Regulacja grzejników, kaloryferów
    18:30 Sterowanie pompą ciepła, sterownik ścienny, aplikacja, strona internetowa
    20:17 Zakończenie
    #pompaciepła #izzifast #izziinstalacje
    Pompa ciepła a grzejniki. Czy to ma sens?
  • Věda a technologie

Komentáře • 208

  • @fenixster18
    @fenixster18 Před 2 lety +16

    Mam wrażenie, że ludzie nie rozumieją, że to nie jest nowy dom, nie wykonany w najnowszej terchnologii, z dobrym ociepleniem, podłogówkami itd. Palenie w piecu nawet przy posiadaniu podłogówki daje większe oszczędności, mówimy tutaj o kaloryferach, słabszej izolacji niż w standardzie obecnie się daje, poddasze też nie jest jakoś super ocieplone 10 cm styropianu i 15 wełny, w planie pianowanie poddasza. Więc porównując to z domami nowszymi, że spalanie jest 2-3 tony na węgla to tutaj robi metraż i technologia, ale tak się na wsiach robiło.

  • @iberyt
    @iberyt Před rokem +1

    Sympatyczny gospodarz. Widać radość z ucieczki od kopciucha.

  • @cyberszwagier1985
    @cyberszwagier1985 Před 2 lety +11

    Super filmik, bardzo merytoryczny. Przede mną podobna modernizacja. Instalacja na starych grzejnikach, rury stalowe. Dom 300m2, ogrzewane 250m2, podwójna ściana z pustką powietrzną, styropian 5cm ściany, grubość ścian 50cm. Wjedzie pompa ciepła 9kw. Po pierwszym sezonie i sprawdzeniu parametrów dla zasilania będę dowieszał grzejników aby zejść odpowiednio z parametrem. Fotowoltaika na gruncie 10kWp. Pozdrawiam

    • @77seban
      @77seban Před rokem

      Ja muszę docieplić - dom 94r (jest jedynie wełna na poddaszu) Bo przy 210m2 nie daje rady pompa 12kw. Dom wygrzany i ciągnie od 15st ma teraz 18st. Jestem wkurz...

  • @SprytnySam
    @SprytnySam Před 2 lety +2

    Odważny filmik 🙂

  • @lelekkozje3049
    @lelekkozje3049 Před rokem +5

    Absolutnie nie wolno mieć takich rzeczy w domu. Masek kukiełek itd. To wszystko przynosi nieszczęścia. Mało tego. To może być voodoo. Magia voodoo. Może być w tych maskach klątwa.

  • @tellur88.
    @tellur88. Před rokem

    Jaką wydajnosć przepływu wody w grzejnikach macie ustawiona?

  • @jkorpol4202
    @jkorpol4202 Před 2 lety +1

    Proszę wrzucić filmik o rekuperacji o pompach wiemy już wiele , ale dzięki za dilmik

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Před 2 lety +1

      A czego konkretnie chcesz się dowiedzieć o rekuperacji? 🤔

  • @lukaszpaluch4325
    @lukaszpaluch4325 Před 2 lety +8

    Pytanie jest jedno czy polskie elektrownie dadzą Radę z produkcją prądu nie ma innej alternatywy gdyby go zima zabraknie gdyby..i co wtedy?

    • @EffoVonOrton
      @EffoVonOrton Před rokem

      Standardowo. Polska kupi prąd z Niemiec.

  • @mirosawskalski2432
    @mirosawskalski2432 Před 2 lety

    witam,czy mógłbyś podać kontakt do tej pompy ciepła?czy to ten sam co wykonawca ?pozdrawiam

  • @romanrakoczy5240
    @romanrakoczy5240 Před 2 lety +11

    Pompa ciepła za lekko 60 tys. cebulionów pracuje na ujebanej i zarośniętej kamieniem kotłowym instalacji od roku, masakra jakaś 🤨. Przecież tam zaraz szlag trafi pompy obiegowe i zawór 3D już nie mówiąc o zarośnięciu wymiennika płytowego w pompie ciepła. Filtr magnetyczny w tej szafie to taki trochę żart(bardzo mały magnes neodymowy). Poza tym nie wymienia się wody co rok w instalacji bo wpuszczamy cały czas natlenioną wodę i korozja żre stal w środku z pełnym zaangażowaniem.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Před 2 lety

      W zestawie (szafa hydrauliczna - pompa ciepła iZZiFAST) dostarczane są inhibitory korozji do instalacji marki fernox. Obecnie separatory cząstek stałych w szafach hydraulicznych to też fernox.

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety

      Powiem w wakacje, jak będzie czyszczona instalacja.

    • @amixo1
      @amixo1 Před 2 lety +1

      Nic nie trafi Instalacje stalowe działają latami Owszem nie nadają się do nich zawory termostatyczne o małych średnicach ale już HERTZ -a grzybkowe jak najbardziej działają poprawnie wystarczy n powrocie dać filtr mechaniczny i magnetyczny i woda jet akceptowalna nawet dla wymienników płytowych
      Ja montuje monobliki z buforem 1000 l gdzie obieg pierwotny chodzi na koncentracie a więc sama pompa nie ma styku z woda układu grzewczego

    • @amixo1
      @amixo1 Před 2 lety

      @@BigMilk2009 Wystarczy 2 x moc pompy a więc ok 20 kw jest z zapasem 19 kw montowałem z wężownicą 30 kw na całej długości bufora i na domu 250 m działa idealnie

    • @amixo1
      @amixo1 Před 2 lety

      @@BigMilk2009 Wymiana na przyszłość układu nic nie zmieni a czym wiekszy bufor uda się Panu upakować tym większy komfort i niższa cena ogrzewania Do bufora wpina się wszystkie źródła ciepła i jak jest odpowiednio pojemny mamy możliwość grzania tylko w 2 taryfie co znacznie obniża koszty. Po tym sezonie po porównaniu u dwóch klientów pompa ciepła z buforem o mocy 19 kw i podobnej wielkości dom grzany kotłem na ekogroszek kocioł o mocy 15 kw domy ok 250 m pompa ciepła wyszła taniej .

  • @mariusz_rogowski_konfedracja

    Pompa ciepła jest super, osobiście sam sobie zainstalowałem w domu 300m kw. co prawda wszędzie podłogowa, ale temperatura w domu 22 stopnie, bufor 500l. Pompa ma swój obieg a podłogówka sterują zawory mieszające system nie jest sterowany czujnikiem temperatury pokojowym tylko temperatura zewnętrzną, więc grzeje cały czas niska temperatura. Sezon grzewczy to 4500 kw, mam umowę g13 więc najniższa taryfa w nocy kiedy jest najchłodniej. Dla mnie bomba, nie będę pisał jaką mam pompę ale Jet super

  • @romek6044
    @romek6044 Před 2 lety +3

    Jesli fachmeny podłączyli nowy sprzęt nie czyszcząc instalacji to partacze.

  • @marqusgor9137
    @marqusgor9137 Před rokem

    Gdzie można kupić zawory do grzejników 1" ?

  • @ukrytykrytyk8477
    @ukrytykrytyk8477 Před 2 lety +1

    Ciekaw mnie czy inwestor zrobi najpierw test szczelności budynku zanim zainstaluje rekuperację? Żeby reku dobrze działało i dawało pożądany efekt to budynek musi być szczelny inaczej podciśnienie będzie wciągało zimne powietrze z zewnątrz szczelinami.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Před 2 lety

      Rekuperatory reQnet posiadają system stałego przepływu, wiec nawet przy nieszczelnoaciach domu nie wytworzą nadciśnienia lub podciśnienia :) jednak im mniej szczelny dom, tym oszczędności z posiadania rekuperacji będą mniejsze ;)

    • @ukrytykrytyk8477
      @ukrytykrytyk8477 Před 2 lety

      @@iZZiinstalacje i tak i nie. Powietrze, jak inne rzeczy w naturze, będzie szukało dróg o najmniejszym oporze więc jest prawdopodobieństwo wzmożonej infiltracji z zewnątrz przez szczeliny. Nie wiem dokładnie jak balansowanie jest realizowane i mierzone w samym rekuperatorze ale raczej nie mierzy ciśnienia w każdym z pomieszczeń.

  • @Anna-vg4xh
    @Anna-vg4xh Před 2 lety +6

    Oglądam was od jakiegoś czasu. Jestem zaskoczona odwagą ludzi do eksperentu i jednocześnie ciekawa jak to będzie się sprawdzało za kilka lat. Bardzo fajne rozwiązania (w nawiązaniu do różnych filmow), ale jak to zostało powiedziane "ludzie się boją". Boją się nowych technologii, boją się zainwestować. Lepiej płacić kilkaset złotych za szambo niż założyć oczyszczalnie, lepiej płacić 10 tysięcy za ekogroszek niż połowę mniej za pompę. Żeby mieć efekt trzeba włożyć wysiłek. Nie mówię, bo niektórzy żyją naprawdę w trudnych warunkach i nie stać ich, ale znam wiele rodzin, które boją się zaryzykować. A szkoda.

    • @weronikakodras430
      @weronikakodras430 Před rokem +1

      Anna jak ktos spala 4. Tony ekogroszku to napewno nie ma odcieplonego dobrze domu a zeby montowac do 400 metrewego domu pompe to naprawde trzeba byc super bogatym.

  • @rafalrafalski7617
    @rafalrafalski7617 Před rokem +3

    Hmmmmm, to u mnie tragedia 😞 bardzo żałuję, ze zamienilem kocioł gazowy na PC. Panasonic T-CAP 9kW, to straszny badziew (mam nadzieje, ze inne sa znacznie lepsze) W listopadzie 2022 zużycie w/g PC 697 kWh (realne 18% wiecej). Dom 200 m2 temperatura 21,5-22,0 kaloryfery niskotemp. Ta pompka potrafi sie odszraniac co 1,5 godziny przez 12-15 minut. Produkuje z COP ok 3,0 w/g PC (realne niższe). Przy odszranianiu pobiera ciepło z COP 10-16. Ona tak naprawde produkuje tylk ona swoje odszranianie. (dodam, ze pobór ciepła do odszraniania jest zaliczany do produkcji). Mam licznik ciepła na instalacji i niestety produkcja rzeczywista jest o 24.6% niższa od tej z PC, jedno wielkie oszustwo. Nikomu nie polecam PC, kondensacyjny gazowy kocioł jest najlepszy. Pozdrawiam

    • @mariuszmaciejewski4734
      @mariuszmaciejewski4734 Před rokem +1

      Od roku używam pompy ciepła Mitsubishi ecodan 4kw na 100m2 mam cała nową instalację ale zrobioną na kaloryferach dwupłytowych i mogę powiedzieć że pompy ciepła nie sprawdzą się na kaloryferach srednia COP wyszła po roku uzytkowania 2.2. W grudniu zużyła 1220kw bez grzałki a temperatura w pomieszczeniach ustawiona jest na 21stopni. A przy -9 pompa już nie dała rady. Na suficie jest ocieplenie 30 cm wełny a wysokość od podłogi do sufitu po ociepleniu zrobiła się 2.30. Więc jeśli ktoś chce może montować pompę na kaloryferach ale ja nie polecam.

    • @DawajMusk
      @DawajMusk Před rokem +1

      Witam. I jak wrażenia i zużycie prądu po całym sezonie zimowym?

    • @weronikakodras430
      @weronikakodras430 Před rokem

      Tak dokladnie na kaloryferach I duzych I nieszczelnuch oknach to niema sensu.jedynie podlogowka I dobrze ocieplony parterowy dom.

  • @andrzejmaziarz4032
    @andrzejmaziarz4032 Před rokem +1

    Może coś na temat temperatury w domu w zależności od temp. na zewnątrz

    • @waclawpelech3628
      @waclawpelech3628 Před rokem

      Nie ma to zmaczenia.Jednak za wyzsza niz 22C i niska na dworze to szok temperatirowy.Im wyzsza tym nizsza wilgotnosc s powinna byc ok 40% W nocy nawet 18C .Moze byc roszemie sie okien z mala izolacja.Wszystko jest w intetnecie

  • @logosborman
    @logosborman Před rokem

    6000 kwh za 400 m2 z pompą 18 kwh to perpetuum mobile , na drugim filmie widzę fotowoltaikę , to chyba razem z prądem ze słońca.
    Bufor to te 1000 l w instalacji.

  • @KrystianTimmler
    @KrystianTimmler Před 2 lety +4

    Chcę poznać bilans roczny pracy tej instalacji ogrzewania i cwu. Za rok

    • @krzysztofflapi
      @krzysztofflapi Před 2 lety +4

      Będą takie bilanse na kilku naszych PRO mierzone ZAMEL MEW-01 będziemy do każdej zakładać taki monitor energii elektrycznej💪🏻👊 i na pewno za jakiś czas wrócimy do tematu na różnych układach w różnych domach na różnych instalacjach😉

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +3

      Powiem za rok, niestety indywidualny licznik mam zamontowany tylko od końca stycznia dla samej pompy.

    • @weronikakodras430
      @weronikakodras430 Před rokem

      Szybko ten pan bedzie wracal spowrotem do ekogroszku.jak spalal 8 ton groszku to co on gada ze pompa mu sie zwruci to albo jest nieswiadomy albo ktos mu zaplacil za takie gadanie.

  • @bartosztemek7845
    @bartosztemek7845 Před 2 lety

    Kaloryfery cały czas letnie nigdy takie jak przy ekogroszku tez zrobiłem pompę ciepła

  • @GdaJacek
    @GdaJacek Před 2 lety +1

    Co to za durny pomysł z ta wymiany wody co roku? Z każda wymiana dostarczasz nowego kamienia.

  • @Lukasz...
    @Lukasz... Před rokem +1

    Taniej by wyszło przerobić tą instalacje na np. rury miedziane.
    Pompa moim zdaniem nie jest opłacalnym wyborem do grzejników,lepiej będzie sprawować się z ogrzewaniem podłogowym.

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před rokem

      Niestety nie, po przeliczeniu kosztów wyszło by dużo drożej. I rujnowanie parkietów, boazerii, więc ruina domu. Dlatego padła decyzja o zmianie tylko kotłowni. Obecnie po 10 miesiącach zjadła 6,5k energii co już mi fotowoltaika zrównała.

  • @Daniel-gd5jk
    @Daniel-gd5jk Před 2 lety +6

    ogólnie fajne, bez buforu trochę odważnie, ciekawe o ile bufor by tu pomógł, urządzenie ma swoje plusy i minusy, jednak największym jak na polski produkt jest cena 55k za jeden obieg to sporo, PC szybko ewoluują, zanim się zwróci taki wydatek to będą sporo lepsze, więc pozostaje pytanie, czy nie warto zainwestować w coś tańszego

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +2

      Hydraulik powiedział że 1k litrów wody w obiegu nie potrzeba. A na samej różnicy w cenie zeszłorocznej opału i tegorocznej to wychodzi kilka tysięcy.

    • @Daniel-gd5jk
      @Daniel-gd5jk Před 2 lety

      @@fenixster18 tak pamiętam, z Twojej wypowiedzi, ale jak ktoś ma mniejszy dom, to pewnie musi to wziąć pod uwagę, kolejne tysiące, stoję przed podobnym wyborem

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +1

      @@Daniel-gd5jk Nie, bo biorąc pod uwagę ile wody jest w grzejnikach vs podłogówka to nadal wychodzi bardzo dużo tej wody, bo bufor ile sobie zrobisz 100-200 l, a w kaloryferach masz nawet do kilkudziesięciu litrów lub kilka w jednym.

    • @Daniel-gd5jk
      @Daniel-gd5jk Před 2 lety

      można by zmierzyć przy spuszczaniu wody ile jej, (może się skuszę) z tym kamieniem też kurczę lipa, pewnie mam to samo, ale wracając do bufora, zwróć uwagę na to, że są producenci co wymagają tego do gwarancji, np kołton, vesta

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety

      @@Daniel-gd5jk Wiem, jak badałem rynek za pompami to sprawdzałem co kto wymaga, gdzie serwis, kto jest producentem itd. rozważałem jeszcze Buderusa, ale wyszło by jeszcze drożej. Przy robieniu OZC takie rzeczy liczą ile wody potrzeba i czy jest wymagane, zawsze też można porozmawiać z instalatorem, jako że znam Hydraulika Wadowice, to zapytałem eksperta z branży.

  • @kia00007
    @kia00007 Před 2 lety

    1. plus za realne koszta 0,7/kwh a nie jak w innych filmikach za taryfe nocna cena netto 0,3/kwh i kazdy sie chwali jak to tanio wyszlo
    2. zamias pokazywac "pamiatki" to trzeba bylo pokazac wiecej o instalacji w pomieszczeniach. chyba ze wszedzie sa takie dziwne kaloryfery jak ten na przedpokoju
    3. brak info co to za pompa (tylko ze 16 albo 18 kw) i parametrow pracy
    plus za odwage. lapka w dol za reszte

  •  Před 2 lety +3

    nawijanie makaronu na uszy :-) ale ok powodzenia

  • @mirosawmyszor9638
    @mirosawmyszor9638 Před 2 lety

    witam, proszę o opinie szanownej Mamy tj.czy jest zadowolona.. czy było jej ciepło.

  • @lelekkozje3049
    @lelekkozje3049 Před rokem

    Jaką temperaturę można uzyskać na grzejnikach?

  • @krystianber3383
    @krystianber3383 Před 2 lety +6

    Dom parterowy 120 m2, parterowy, ogrzewanie tylko grzejniki, temperatura w domu 22-23 stopni. Pompa ciepła Panasonic J 7 kw split All in one, zbiornik cwu 185 litrów, bufor 50 l do defrostu. Od 1.11.21r. do 30.04.22r. zużycie za 6 miesięcy 2170 kWh w tym cwu 180 kWh. Pompa pracuje na krzywej grzewczej - +10/30 - -10/40 -. Tylko od świąt do końca roku krzywa - +15/30 - - 15/45. Grzałka włączyła się tylko raz na jedną godzinę. Zużycie prądu w całym domu ( wszystko jest na prąd) 4175 kWh. Mam fotowoltaikę i jestem bardzo zadowolony. Pozdrawiam.

    • @arturpaszcza
      @arturpaszcza Před 2 lety

      Jeśli chodzi o mnie ,to wolę wartości podawane w złotówkach. Koszt inwestycji i eksploatacyjny.

    • @krystianber3383
      @krystianber3383 Před 2 lety +1

      @@arturpaszcza
      Koszt inwestycji:
      Fotowoltaika - marzec 2021 - 30.360,00 złotych.
      Pompa ciepła - wrzesień 2021 - 28.500,00 złotych.
      Zużycie musisz sobie przeliczyć do twojej taryfy i,zakładu energetycznego. Ja tego nie liczę, ponieważ płacę tylko opłaty stałe - lipiec - grudzień 2021 - 108,00 złotych, po 18 zł miesięcznie.
      Koszt przeglądu pompy ciepła - 300,00 złotych rocznie.
      Jeżeli potrzebujesz innych informacji, proszę pytać. Pozdrawiam.

    • @adamdrzazga4292
      @adamdrzazga4292 Před rokem

      Witam, z czego są ściany? jakie jest ocieplenie w i na budynku?

    • @krystianber3383
      @krystianber3383 Před rokem +1

      @@adamdrzazga4292
      Ściany - pustak ceramiczny 25 cm
      Ocieplenie - 15 cm styropian biały
      Podłoga - 10 cm styropian biały
      Strop drewniany, ocieplenie na suficie z karton gipsu - 40 cm.
      Okna trzy szybowe.
      Pozdrawiam

    • @logosborman
      @logosborman Před rokem

      te 2170 to razem z prądem z fotowoltaiki ?

  • @TheGwiazdek
    @TheGwiazdek Před 2 lety +11

    Tą oszczędność na ogrzewaniu to kolega chyba wyceniał tak samo jak stary piec :)

    • @marolas9863
      @marolas9863 Před 2 lety +6

      Eko groszek 7-8 ton rocznie po dzisiejszych cenach czyli srednio 2800zł to masz roczny wydatek na poziomie 22500zł a Pompa mu bierze 6000kwh czyli przy dzisiejszych cenach około 80groszy za 1kwh (cena z wszystkimi opłatami za kwh) to wychodzi 4800złotych. Czyli oszczędność nie jest na poziomie 50% tylko około 80%. Film zapewne nagrywany był jak ceny były eko były mniejsze dlatego wyszlo mu 50%. Więc nie rozumiem twojego komentarza że niby źle wycenił...

    • @TheGwiazdek
      @TheGwiazdek Před 2 lety

      @@marolas9863 to policz teraz węgiel po 900 zł i zobacz ile masz oszczędności 😉 wiadomo matematyka jest elastyczna ja liczę węgiel za 900 zl/t a prąd po 1zl/kwh i możemy się kłócić kto ma racje 😎

    • @marolas9863
      @marolas9863 Před 2 lety +4

      @@TheGwiazdek Aha czyli liczysz węgiel po 900zł czyli po cenie po której nigdzie nie kupisz. Nawet jeżeli na kopalni uda się kupić od tego roku 5ton po takiej cenie to z transportem wychodzi okolo 1100/1200zł za tone bo nikt taniej nie przywiezie ale zostawmy to, niech będzie 900zł tona. Ale z tym prądem to przesadziłeś, wyliczasz prąd po 1zł, gdy najdroższy jest po 0.80groszy i to już po podwyżkach jeszcze niedawno był po około 0.62 grosze czyli już na starcie zawyżasz koszt eksploatacji pompy o 20%. Więc te twoje wyliczenia już na starcie są do skreślenia. Nawet jeżeli wziąć pod uwagę ten węgiel po 900zł i prąd po 0.80groszy. to masz za 8 ton węgla 7200zł a za 6000kwh masz 4800zł to masz 33% oszczędności. A gdy masz fotowoltaikę nawet 5kw nie musi być większa, to z 4800 spada do 1000/1500zł. Całkiem inne wyliczenia są gdy wezmiesz taryfę nocną i grzejesz pompą tylko w nocy, więc kwoty są jeszcze mniejsze. Wiec nie wiem jakie ty byś musiał wyliczenia zrobić żeby udowonik komukolwiek że węgiel się bardziej opłaca. Nie mówie już o pracy jaką trzeba wykonywać przy instalacji węglowej. A Pompe uruchamiasz z telefonu

    • @tomaszstagraczynski6121
      @tomaszstagraczynski6121 Před 2 lety

      @@marolas9863 Dodaj do tego że pompa działała od jesieni a węglem opalał cały rok, do tego temperatura 18 stopni. niech nagrzeje dół do 22 to wtedy pompa weźmie 12000kwh

    • @jacekkrzysztofiak1952
      @jacekkrzysztofiak1952 Před rokem

      cena wegla 780 PLN na stonie PGG sprawdź a potem sie wypowiadaj!!

  • @andrzejchrob2209
    @andrzejchrob2209 Před 2 lety

    50 tysięcy to razem z fotowoltaniką?

  • @pablodablo9869
    @pablodablo9869 Před 2 lety +4

    Mysle ze wlasciciel jest niepoprawnym optymista! Pierwsze slysze zeby polowe zyskac na takiej instalacji! Zakladam ze czynnik mial okolo 50-55 st C. Slabo to widze!

    • @andrzej3156
      @andrzej3156 Před 2 měsíci

      Nakręcili gościa w koszty po 1 sezonie się zdziwi

  • @mpGrafik
    @mpGrafik Před 2 lety +5

    Znam jednego dziadka na emeryturze. Jest nieszczęśliwy, bo zmienili mu w mieszkaniu piec na węgiel na piec akumulacyjny. Wcześniej miał co robić - doglądać, przykładać, węgiel przynosić w wiaderku, a teraz się nudzi i nie ma co ze sobą zrobić 😁

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 Před 2 lety +1

      Ja z kolei znam ponad sto osób, którzy są szczęśliwi zarówno z oszczędności , braku trucia, jak i uwolnieniu się od zaangażowania. Pozdrawiam

    • @mpGrafik
      @mpGrafik Před 2 lety

      @@maciejsempinski1554 ja też byłbym na miejscu dziadka :)

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 Před 2 lety +1

      @@mpGrafik Ja i 100 osób nie, a więc bilans 1:100. Pozdrawiam

    • @goral418
      @goral418 Před 2 lety

      @@maciejsempinski1554 przynajmniej sie nie zaczadzi

  • @johntrawolta8151
    @johntrawolta8151 Před 2 lety +2

    Koleś wcześniej rkogroszek kosztował 700 800zl za tonę naciągane program w hujam

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +1

      Dlatego mówiłem, w tym roku ile by mnie koszty tego samego kosztowało, rok temu 4-5 tysięcy kosztował opał, w tym roku wystarczy sprawdzić cenę. I jak powiedziałem, tyle zaoszczędziłem nie kupując eko groszku w tym roku.

  • @adamdyrko7843
    @adamdyrko7843 Před 2 lety +1

    Stary dom i stare grzejniki.. Cóż.. gratuluję pomysłowego Taty. Dom ocieplony 15 cm styropianu zmienia się w zupełnie przyzwoity dom. Nie masz podłogówki, ale masz stare dobre grzejniki aluminiowe. Aluminium oddaje ciepło do otoczenia nieporównywalnie lepiej niż stal. Zmiana blaszanych kaloryferów na aluminiowe to jeden ze sposobów dostosowania starej instalacji do pracy z pompą ciepła. Czego mi trochę żal... No skąd pomysł na wyregulowanie instalacji na oko.. ? Znajdź firmę, która potrafi obliczyć nastawy zaworów termostatycznych i potem ustawi je zgodnie z wyliczeniem. Można to zrobić nawet nie znając rozkładu rur. Oko do tego celu z pewnością nie służy. Pozbędziesz Się problemów z niedogrzewanymi pomieszczeniami i na 90 % będziesz mógł jeszcze obniżyć temperaturę wody grzewczej, co przyniesie dodatkowe oszczędności na rachunku za prąd. Pozdrawiam

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před rokem

      Tym się zajmował Hydraulik Wadowice :) wiec temat ogarnięty już.

  • @amixo1
    @amixo1 Před 2 lety

    Kupę pomp założyłem na stare instalacje a sam mam na grzejnikach żeliwnych i wszystko działa poprawnie Dom 350 m

    • @waldemar2355
      @waldemar2355 Před 2 lety

      Jaka pompę polecasz do wysokotemperaturowych grzejników między innymi klika żeliwnych?

    • @amixo1
      @amixo1 Před 2 lety

      @@waldemar2355 Zacząć wszystko należy od ustalenia jaka temperatura wody w Pana układzie daje komfortową temperaturę w pomieszczeniach Jeżeli ok 60 * lub więcej to konieczne jest zwiększenie ilości żeberek Ja montuję różne jak się klient uprze na pompę zza 50 czy 70 000 to ja nie bede go wyprowadzał z błędu bo moze się chce dowartościować .Normalnym montuję Sonne Bardzo porządnie wykonane chińczyki na sprężarkach Panasonic lub Mitsubishi Z instalacji dziwnych 2 lata temu na pompie 19 kw dom niedocieplony 270 m Kawałek podlogówk reszta grzejniki
      Bufor 850 l zasobnik CWU 600 l 7 osób w domu
      Ubiegły rok wyszedł taniej jak na groszku
      U siebie mam pompę robioną 40 Kw na domu niedocieplonym z 2 pustaków z przerwą 350 m Podlogowki brak rury 5/4 i 1 cal 350 żeberek żeliwnych Sprężarka przemysłowa Bitzer ok 20 letnia

    • @waldemar2355
      @waldemar2355 Před 2 lety +1

      @@amixo1
      To chyba ja upieram się na mitsubishi zubudan 14 kw ,dom zmodernizowany z lat 70, pelletu poszlo 5,5 ton, termostaty na grzejnikach , 22,5 ustawione na czujniku temperatury , nie wiem czy będzie bufor , bo sama instalacja może być jak bufor - wchodzi około 700 liter

    • @amixo1
      @amixo1 Před 2 lety

      @@waldemar2355 Ja tam polecam duży bufor i pompę monoblock folansi Wyjdzie taniej i powinno obskoczyc tylko na 2 taryfie

    • @waldemar2355
      @waldemar2355 Před 2 lety +1

      @@amixo1 duży bufor -dużo miejsca zajmuje , na chińczykach to ja się już przekonałem , co tanie to drogo później wychodzi :), narazie zbieram informacje i oferty , ale chyba już się uparłem przy mitsubishi na sprzęgle albo mały bufor, zostawiam piec na pellet, zobaczymy w następnym roku czy był potrzebny, pozdrawiam

  • @arkadiuszpiasecki4635
    @arkadiuszpiasecki4635 Před 9 měsíci

    Teraz w Tauronie 1kwh to cena 1.23zł

  • @nigzaw
    @nigzaw Před 2 lety

    Da radę bo tak grzeję dwa sezony. Konieczne jednak więcej grzejników lub większe.

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před rokem

      Dały radę nawet lepiej niż się spodziewałem, pompa pracowała w ciągu dnia przez około 2h grzania.

    • @77seban
      @77seban Před rokem

      @@fenixster18 U mnie nie daje mam nowe grzejniki i pompa ..ehh ..najpierw docieplić dom trzeba.

  • @tomasz546
    @tomasz546 Před 2 lety

    Szkoda że po styczniu 2023 z tych 3 tysi na ogrzewanie zrobi się 8 tysięcy.

  • @AdamAdam-yc1dv
    @AdamAdam-yc1dv Před 2 lety +8

    Ja pompie ciepała mówię nie. Niestety koszt 50.000 jest niakceptowalny dla większości społeczeństwa. Drogo....

    • @michapietruszewski8862
      @michapietruszewski8862 Před 2 lety +3

      Poczekajmy na zime jak będą przerwy w dostawie energii to sie pompy ciepła wszystkim odbiją komunijną colą , no i po nowym roku planowane są drastyczne podwyżki cen energii . 10 lat zwrotu inwestycji to akurat żywotnośc pompy 🤣

    • @krzysiek693383
      @krzysiek693383 Před rokem +1

      @@michapietruszewski8862 Jak nie będzie prądu to pompki w piecu będą mi działać czy nie 😁?

    • @tomaszkowalskinajman9845
      @tomaszkowalskinajman9845 Před rokem

      Połowa dotacji

  • @Stevepol
    @Stevepol Před 2 lety +1

    Mam dom 180m ocieplenie dach wełna 40cm ściany 15cm styropian i spaliłem 7.8ton eko na sezon mieszkam zachodniopomorskie więc ciepłe województwo a tu koło mówi o domu 400m więc coś tu nie gra .Chyba że w domu było 16 stopni

    • @dawidolszewski6262
      @dawidolszewski6262 Před 2 lety

      Dużo spaliłeś

    • @Szymon.F
      @Szymon.F Před 2 lety

      No coś jest nie tak. Zakopane dom 490m2 w tym roku 9ton dom drewniany podasze nie skończone nie ocieplone w domu temp 23 stopnie

    • @romanwolski6350
      @romanwolski6350 Před 2 lety +1

      Dom 200 m stary ocieplony 10 cm grafit 3 kondygn plus piwnica nieizolowane rurki kocioł zasypowy 20Kw palę raz na dobę przez 5 godz temp od 20 do 24 spaliłem 3 tony orzecha kupuje na kopalni po 630 w zeszłym roku teraz nie można kupić więc spróbuję 10 m3 drobnej debiny aha palę od góry .kolega ma podobny dom nieocieplony i spala 5 ton ekogroszku po 1000 ma komfort ale zmienia na gaz

  • @romandurys9667
    @romandurys9667 Před 2 lety

    "Super reklama zawierająca lokowanie produktu"

  • @jacek182
    @jacek182 Před 11 měsíci

    Pompy ciepła to inwestycja dzięki której każdy zaoszczędzi pieniądze. Razem z fotowoltaiką to świetne rozwiązanie mamy prąd za darmo.

  • @marek4553
    @marek4553 Před rokem

    W takim wypadku tylko gaz. Ta pompa to nieporozumienie. Czekam na wyniki po roku.

  • @janekkos1254
    @janekkos1254 Před 2 lety +2

    Co wy za chałupy macie że w sezonie grzewczym spalacie 5 ton węgla??? Ja mam dom 150m I 5 ton węgla to na dwa lata starcza + trochę drewna I papieru na rozpałkę. 1.5 tony na rok i pale od góry mniej dymu i dłużej się pali. Polecam.

  • @monikagajdzik8273
    @monikagajdzik8273 Před 2 lety +4

    co za chytry plan co 20 lat wydajemy 100000 tysięcy i mamy ogrzewanie za darmo

  • @bartasss87
    @bartasss87 Před 2 lety +5

    Ale ten sezon grzewczy jest o wiele cieplejszy niż poprzedni, więc te 50% ;) ...

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +1

      Ale jest dłuższy, wystarczy sprawdzić zeszłoroczne temperatury średnie.

    • @bartasss87
      @bartasss87 Před 2 lety +1

      @@fenixster18 no nie wiem, w zeszłym sezonie musiałem grzać do końca maja więc wszystko przed nami. Porównując zużycie energi do konca marca rok do roku pobrałem ok 30% mniej energi w tym roku.

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +1

      @@bartasss87 Tak, ale ceny opału niestety są teraz astronomiczne. Rok temu był o wiele taniej.

    • @bartasss87
      @bartasss87 Před 2 lety +1

      @@fenixster18 najmniej podrożał prąd, i faktycznie pompa zaczęła być fajną alternatywą do gazu który na pewno jest już mniej stabilny.

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +1

      @@bartasss87 Co mnie zaskoczyło to fakt, że piec musiał z samego założenia jechać 24/7, a tutaj włączy się na 30 minut 2-3 razy dziennie i jest ten sam efekt.

  • @robertstrak4910
    @robertstrak4910 Před 2 lety

    Witam. Jaką miałeś ustawioną temperaturę na piecu (średnią) A jaką teraz na pompie ciepła.

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety

      Piec musiał ciągnąć 50 stopni.
      Pompa jak się załączy to ma 35.
      Tyle że piec jak to piec musiał pracować ciągle, a pompa załączy się 2-3 razy dziennie tylko.

    • @pawepisarek1220
      @pawepisarek1220 Před 2 lety

      @@fenixster18 a nie myślałeś nad buforem? to moim zdaniem pozwoliłoby pracować pompie albo z prądy wytworzonego przez panele lub w taryfie nocnej a w czasie najdroższego pradu ciepło brac z buforu.
      tak ja to sobie myśle
      nawet taki tysiac litrów pozwoliłby chyba na spore oszczednosci.
      obecnie stoje przed takim właśnie wyborem. , dom z lat 70, instalacja jak u ciebie,
      zastanawiam sie nad buforem 1000l i grzałki łub pompa jak finanse pozwolą.

    • @andrzejhajder6405
      @andrzejhajder6405 Před 2 lety

      @@pawepisarek1220 pompa ma lepszą wydajność w porównaniu z grzałkami. Bufor jak najbardziej a w szczególności we współpracy z panelami. Tylko finanse.

  • @sobiea
    @sobiea Před rokem +1

    Koleś palił 8 ton groszku, palił gaz i w kominku. Potrzebował 40 MWH do budynku 400m, co jest normalne. Teraz ma pompe ciepla i zużywa 6 MWH. Normalnie COP 6,5. Matematycy z internetu

    • @hubertdryjas49
      @hubertdryjas49 Před 7 měsíci

      Pewnie w domu ma bardzo gorąco nawet 13 stopni.

  • @zenonbaj3634
    @zenonbaj3634 Před 2 lety

    Ile dostałeś za reklamę pompy. Co powiesz na podwyżkę prądu o 200 procent.

  • @arturpaszcza
    @arturpaszcza Před 2 lety

    Pompa 50 tys fotowoltaika jakieś 30 tys tak strzelam ,bo miał być podany koszt ale nie było. Przegląd serwisu raz na rok kilka stówek. Zwrot kosztów pompy po dziesięciu latach. Myślę, że po dziesięciu latach coś się i tak spierdoli ,że naprawa będzie nieopłacalna. Nie wspomnę o panelach.

  • @matekon
    @matekon Před rokem +2

    Skąd wy weźmiecie prąd do tych urządzeń, jak cała Polska zamontuje pompy??? Wtedy kiedy ma działać jest prawie zero słońca, kopalnie są likwidowane jedna po drugiej. Lasy chcecie spalić? Czy importować węgiel z Kolumbii?

  • @maksymilianlisowicz5654

    Słuchaj mam pompę ciepła i ja ciebie słucham to jesteś z innej planety dla mnie to jest porażka

  • @jarosawkaczmarski8870
    @jarosawkaczmarski8870 Před 2 lety +2

    Po 10 latach pompa do wymiany nie mówiąc o serwisie i awariach tego nie liczysz .I kredyt na zakup bo skąd wziąć 50 tysięcy pln

    • @krzysztofjanek6002
      @krzysztofjanek6002 Před 2 lety +2

      Po 10 latach piec na ekogroszek do wymiany i kredyt na zakup bo skad wziac.Itd, itp.

    • @weronikakodras430
      @weronikakodras430 Před rokem

      To zobacz jaki jest efekt grzania ekogroszkiem a jaki pc to zrozumiesz.mowa o temperaturze w domu.

  • @WiesP57
    @WiesP57 Před 2 lety +2

    Nie ma nic gorszego niż pompa ciepła Sam fakt zużycia id 5 do 19 tys kWh prądu ją dyskryminuje.

    • @77seban
      @77seban Před rokem

      Czym chcesz palić ...? Unia zakaże palenia węglem i drewnem ino pellet gaz i prąd.

  • @rogacz962
    @rogacz962 Před 2 lety

    Reklama dźwignią handlu.

  • @MrOjgyn
    @MrOjgyn Před 2 lety +1

    Ludzi ogłupiono już całkowicie, dobry piec jest bardziej ekologiczny niż te nowe twory, bo skąd mamy prąd wytwarzany z całą pewnościa nie ekologiczne !

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Před 2 lety

      Odpowiedź znajdziesz w filmie. Część energii wytwarzana jest przez panele fotowoltaiczne. Kogo konkretnie masz na myśli mówiąc, że jest ogłupiony całkowicie? ;)

    • @MrOjgyn
      @MrOjgyn Před 2 lety

      @@iZZiinstalacje
      Fotowoltaika też nie jest ekologiczna, jej wytwarzanie i krótka żywotność .

  • @markusmarkus2883
    @markusmarkus2883 Před 2 lety

    Co wy palicie za towar ale u nas tego nie sprzedają a życie by było ciekawsze

  • @jacekkrzysztofiak1952

    szafa izifast bardzo drogi nie polecam druciarstwo zTargowiska!!!

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  Před rokem

      Drogi Jacku przeszukaliśmy szafę, zajrzeliśmy w każdy jej zakamarek - oprócz oprzyrządowania elektrycznego, nie znaleźliśmy żadnego drutu. Dużo stali nierdzewnej - to jeszcze nie drut, czy na pewno chodzi Ci o ten produkt? - czcams.com/video/oN-HBgvI6os/video.html

  • @ArturArtur-et2ve
    @ArturArtur-et2ve Před 2 lety +3

    Siedem osiem ton to bym przez trzy lata palił

    • @damianmaj
      @damianmaj Před 2 lety +3

      A ja przez cztery albo pięć 🔥

    • @ArturArtur-et2ve
      @ArturArtur-et2ve Před 2 lety

      @@damianmaj mi dwie tony starczy na rok. Nie wiem jak to można chajcowac żeby przez rok spalić siedem ton

    • @rafastasto4235
      @rafastasto4235 Před 2 lety

      @@ArturArtur-et2ve z ciekawości jaką masz powierzchnię domu?

    • @ArturArtur-et2ve
      @ArturArtur-et2ve Před 2 lety

      @@rafastasto4235 mam 190 m

    • @johnluke5478
      @johnluke5478 Před 2 lety

      @@ArturArtur-et2ve dwie tony ekogroszku spalasz przez rok? ;) Tzn sezon? To jakieś 300 kg miesięcznie. Czyli pół worka dziennie, bardzo ciepły domek, albo bardzo niska temperatura w pomieszczeniach.

  • @waclawpelech3628
    @waclawpelech3628 Před rokem

    Nigdy Propan.Kto wydumal to.Jak bedzie przeciek a moze byc, to tez bum potem.

    • @sznyrek
      @sznyrek Před rokem

      Ludzie mają pod zlewem 11kg butle z gazem i jakoś się nie obawiają

    • @waclawpelech3628
      @waclawpelech3628 Před rokem

      @@sznyrek msla twoja wiedza i to dlatego! Butla to nie system air comdition.A zyciu nie widziales tego.

  • @maciejsempinski1554
    @maciejsempinski1554 Před 2 lety +2

    Pompa ciepła ma sens bo :
    Tradycyjne ogrzewanie, jakby się bliżej przyjrzeć, pracuje dziwnie, a nawet „fatalnie”.
    Najpierw spalamy węgiel, drewno, gaz lub olej co daje nam temperatury sięgające 2000 °C oraz gorące i trujące spaliny. Temperaturę 2000 °C wykorzystujemy, aby wodę lub powietrze podgrzać do kilkudziesięciu stopni, a wszystko po to, aby w pomieszczeniach utrzymać temperaturę ca 20 °C. Przekształcenie temperatury przy tak ogromnych jej różnicach / 2000 °C do 20 °C / musi wiązać się ze znacznymi stratami i truciem środowiska, siebie i sąsiadów ,zaangażowaniem wcale nie tanich urządzeń zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Pozdrawiam ze swoją opinią

    • @kwestionariusz1
      @kwestionariusz1 Před 2 lety

      Biedny idioto gaz drewno wegiel spalaja sie w przedziale 800-1200 °C a twoja pompa ciepla i tak jest na prad ktory zostal wytworzony ze strata wprost proporcjonalna do twojej odleglosci od elektrowni.

    • @jacek5426
      @jacek5426 Před 2 lety

      Przy tej temperaturze to byłoby po kotle.

    • @rogacz962
      @rogacz962 Před 2 lety +2

      Wyjmij z dupy te swoje mierniki, to temperatury wrócą do rzeczywistych.

  • @markusmarkus2883
    @markusmarkus2883 Před 2 lety +1

    Dwa obiegi ogrzewanie za 4000 tysie ciekawe jak podłącza dom do drugiego obiegu bo za 4000 ogrzewać piwnice to sporo ha ha ha

  • @adamko7778
    @adamko7778 Před 11 měsíci

    Takich głupot jeszcze nigdy nie słyszałem...
    cudowna reklama!!!
    Po co mówić że za 10 lat zwróci Ci się pompa skoro już wiadomo że prąd będzie droższy w przyszłych latach. Pompa zużyła 6000 a ile grzalka???

  • @tomb4985
    @tomb4985 Před 2 lety +3

    Tu nie chodzi o żadne oszczędności? Tylko zrobienie dobrej reklamy !?
    Liczyć to Pan za specjalnie nie potrafi ? Po prostu jest kasa i się płaci a za filmik też rabat wpadnie ?
    Nie Wiem tylko jaką rekuperację pan chce montować skoro fotwoltaikę ktoś w złym miejscu zamontował !? Trochę to wszystko się nie klei .
    Jedno co wiem ( dwóch cwaniaków z izifast zarobiło👋

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 Před 2 lety

      Pisze Pan = Nie Wiem tylko jaką rekuperację - otóż
      Pan powinien sobie zdać sprawę, że rekuperacja potrafi mieć sprawność cieplną 90 - 96 % to wynika z pomiarów, a nie z obietnic. Wiedza . Pozdrawiam

    • @tomb4985
      @tomb4985 Před 2 lety +1

      @@maciejsempinski1554 jak pan zrobi tą rekuperację to pan pokarze. Ps

    • @maciejsempinski1554
      @maciejsempinski1554 Před 2 lety +2

      @@tomb4985 Zrobiłem rekuperację, nakręcony został film, z faktycznych pomiarów, a nie opowiadania osób, które nie mają sty6czności z faktami.
      Film będzie tu emitowany . Pozdrawiam

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +1

      Tu chodzi o wygodę, dofinansowanie z UE na modernizację, łącznie 75k mnie to wyszło - zwrot z dofinansowania>
      Jaka matematyka ? To chyba u Pana stwarza ona problemy.

    • @marmizg
      @marmizg Před 2 lety +1

      @@maciejsempinski1554 Z całym szacunkiem dla Pana osoby, sprawność powyżej 90% dla rekuperacji jest czystym bełkotem marketingowym.

  • @mtyzsw6549
    @mtyzsw6549 Před 2 lety

    Pompa ciepla nie wydoli na kaloryfery !!!! Na maxa daje 55 stopni wode na wyjsciu , dla grzejnika to troche malo. A co w momencie gdy na zewnatrz temperatura spadnie do -15 czy -20 stopni ??? Wtedy to juz totalna dupa 😂 Dlatego ja (przy grzejnikach i podlogowce) zakladam kociol elektryczny indukcyjny. Chocby na polu bylo -35 , to on zagrzeje wode do 70 stopni .

    • @tomaszkowalskinajman9845
      @tomaszkowalskinajman9845 Před rokem

      Gupoty piszesz 50 stopni wystarczy a zim już niema to nie lata 90 że było po minus 30

    • @tomaszkowalskinajman9845
      @tomaszkowalskinajman9845 Před rokem

      Gupoty piszesz 50 stopni wystarczy a zim już niema to nie lata 90 że było po minus 30

    • @mtyzsw6549
      @mtyzsw6549 Před rokem

      @@tomaszkowalskinajman9845 Glupoty to Ty piszesz , 50 stopni by moze wystarczylo gdyby tak bylo 24/dobe, a tak to musi byc pierdolniecie mocy , poczytaj instrukcje do kaloryferow , Ile ma mocy przy jakiej temperaturze na wejsciu. Swoja moc osiaga dopiero gdy na wejsciu jest 65 stopni ,albo lepiej. 50 stopni to ja mam wode w prysznicu.

  • @ArturArtur-et2ve
    @ArturArtur-et2ve Před 2 lety +1

    Pochwal się ile za to zapłaciłeś. Nie rozumiem tego jak można było płacić za ogrzewanie prwaie 10 koła. Ok masz dom 400 m. To mogło cie tyle kosztowac. Ja mam dom 200 m i starczało mi na sezon 2 tony ekogroszku i utrzymywałem temp 23 24 stopnie. Nawet przy tych cenach to jest cały chuj. Ale ok w przyszłości też myślę o zmianie na pompę ciepła plus panele

    • @fenixster18
      @fenixster18 Před 2 lety +2

      Rok temu tona kosztowała 800-900 zł, jak we wrześniu ceny zaczeły startować to była szybka decyzja.

    • @ArturArtur-et2ve
      @ArturArtur-et2ve Před 2 lety

      @@fenixster18 rozumiem. Na taką chałupę wielką to się nie dziwię

    • @goral418
      @goral418 Před 2 lety +6

      Dwie tony na sezon? 200 metrowy budynek i temp. 23-24 . Nie ma opcji.

    • @krzysztofflapi
      @krzysztofflapi Před 2 lety +6

      2 tony na cały okres grzewczy CO i CWU🤦🤦🤦 życzę powodzenia przy domu 200 m2 nie wiem tylko w takim przypadku czemu zastanawiasz się nad pompą ciepła po co jak 2 tony eko groszku starcza ci na cały okres grzewczy pompa przy takim wyniku jest bez sensu😂😂😂

    • @ArturArtur-et2ve
      @ArturArtur-et2ve Před 2 lety

      @@krzysztofflapi możesz sobie nie wierzyć w to co mówię i nie udowodnię Ci tego. Pompa ciepła plus panele to nie daleka przyszłość

  • @zbigniewchudzinski3130
    @zbigniewchudzinski3130 Před 2 lety +1

    ILE GLOBALISCI PLACA WAM ZA SIANIE TAKICH KLASTW .

  • @IGBTxMLS
    @IGBTxMLS Před rokem

    Nie rozumiem tej polskiej filozofii budowy domów o powierzchni 250-400m2. Ile zwykłemu człowiekowi potrzeba powierzchni w domu żeby normalnie żyć. Budują takie przewymiarowane budynki a potem płaczą że ogrzewanie dużo kosztuje.