Miha Kosi: Gutenwerd in državna meja ob spodnji Krki v srednjem veku, muzejsko predavanje 14.3.2024

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 03. 2024
  • Miha Kosi: Gutenwerd in državna meja ob spodnji Krki v srednjem veku
    O vsebini predavanja
    Ozemlje ob spodnji Krki, neposredno ob meji srednjeveškega nemškega cesarstva, je bilo izjemnega strateškega in prometnega pomena: v zgodnejši dobi zaradi zavarovanja državne meje, pozneje predvsem zaradi čezmejnih trgovskih tokov. Mejni prehodi v Slavonijo in bližina slavonske prestolnice ‒ Zagreba ‒ so rezultirali v veliki gostoti urbanih naselbin s kovnicami in mitninskimi postajami (Brežice, Krško, Gutenwerd, Kostanjevica, Novo mesto), ki so jih v 12. in 13. stoletju ustanavljali pomembni državni knezi in grofje s posestmi ob meji (Spanheimi, Bogenski, Višnjegorski, salzburški nadškof, freisinški škof, pozneje še Habsburžani). Intenziteta trgovine in prometa je v 14. in 15. stoletju konstantno naraščala.
    Trg Gutenwerd je bil sestavni del tega obmejnega trgovskega omrežja. Prosperiteto so uničili šele turški vpadi in drugi pretresi ob koncu 15. in v 16. stoletju, ki so delno preusmerili stoletja utečene trgovske tokove.
    Muzejsko predavanje je v četrtek, 14. marca 2024 potekalo ob občasni razstavi "Nekoč je bil Gutenwerd".
    Več o razstavi: www.nms.si/si/razstave/obcasn...
    O predavatelju
    Doc. dr. Miha Kosi je medievist, zaposlen na Zgodovinskem inštitutu ZRC SAZU v Ljubljani, in predavatelj srednjeveške zgodovine na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem v Kopru. Ukvarja se s proučevanjem srednjeveškega prometa, zgodovino mest in trgov, križarskimi vojnami in križarskimi viteškimi redovi, srednjeveškim plemstvom (zlasti grofi Celjskimi), razvojem dežel in meja ter historično-geografskimi problemi. Je avtor štirih monografij, med drugim Potujoči srednji vek (1998), Zgodnja zgodovina srednjeveških mest (2008) in Spopad za prehode proti Jadranu (2018), ter soavtor Slovenskega zgodovinskega atlasa (2011). Je slovenski predstavnik v mednarodni komisiji za zgodovino mest (International Commission for the History of Towns) in v Mednarodni komisiji za proučevanje nemškega viteškega reda (Internationale Historische Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens).

Komentáře •