Jak połączyć pompę ciepła z kotłem gazowym?

Sdílet
Vložit

Komentáře • 35

  • @jabomaster7248
    @jabomaster7248 Před rokem +14

    Najlepszy kanał z poradami dla instalatorów w Polsce. Jestem młodym hydraulikiem i ratujecie życie tymi filmami

  • @jankrajewski770
    @jankrajewski770 Před 6 měsíci +2

    Należy Ci się
    Pochwała Napotkałem 2 osobę ktura tak chce wytłumaczyć precyzyjnie. Miło się słucha i Wykonać i to działa.

  • @marekdorobczynski1727
    @marekdorobczynski1727 Před rokem +5

    Zabrakło mi w tym filmie jeszcze jednej konfiguracji. Czyli na powrocie między rozdzielaczem a sprzęgłem hydraulicznym stosujemy bufor połączony szeregwo, a ten że bufor zasilany jest rownolegle dodatkowym źródłem (pompą ciepła lub nawet kominkiem) Wtedy Ustawiamy takie same krzywe grzewcze na obu źródłach, i kocioł widząc temperature na wyjsciu ze sprzęgła, że jest taka jak być powinna to zdejmuje całkowicie moc z palnika, jedynie chodzą pompy obiegowe. Przy czym wszystkim nadal stosuje automatyka kotła. Układ wsponiany przeze mnie można jeszcze usprawnić mntując na powrocie zawór przełączający 3d. Jeżeli temperatura w buforze jest wyższa niż powrotu, to kierujemy powrót przez bufor. Jeśli nie, to drugie źródło grzeje bufor a woda płynie poza buforem.

  • @witoldbaczek166
    @witoldbaczek166 Před rokem +6

    Pojemnosc wezownicy zasobnika kotla gazowego jest za mala do pompy ciepła, moim skromnym zdaniem zasobnik tez do wymiany

  • @krzysiekjurek
    @krzysiekjurek Před 16 dny

    A ja się czepne 😅 że nie poprawi się sprawność układu tylko tylko efektywności kosztowa wzrośnie przy obecnych cenach gaz prąd a sprawność spadnie bo kocioł gazowy uwzględniając ciepło spalania w temperaturze
    Zasilania 50 stopni będzie się cechował niszą sprawnością niż grzałka i nie pobiera dodatkowej energii na pompę obiegową i wentylator i sterownik 😊 ale materiał super tylko chyba trzeba przerobić układ by sterował pogodowo grzejnikami i jednocześnie pompa ciepła by scop był nieco lepszy 😅

  • @grzesiekww8943
    @grzesiekww8943 Před rokem +6

    dlaczego zawór serwisowy ma tak mały przepływ AFC i dławi instalację. poprawcie jego konstrukcję na odpowiednie KVS

  • @tomaszszpura9321
    @tomaszszpura9321 Před rokem +2

    Witam.a co jeśli mamy kocioł na pellet.a nie na gaz

  • @AWW78
    @AWW78 Před rokem +1

    Montując bufor na powrocie z instalacji przed sprzęgłem, sprzęgło może zostać również. Wtedy przeróbek jeszcze mniej.

  • @kama2343
    @kama2343 Před rokem +2

    A co z CWU? Tutaj dodanie trójników generuje problem. A skąd wiadomo, że wężownica jest odpowiedniej mocy? Jak tym sterować? Co ma mieć priorytet grzania CWU?
    Poza tym to można podłączyć bez zmiany sprzęgła na bufor i też będzie działać prawidłowo.
    I jak wspomniał kolega @marekdorobczynski1727 można to podłączyć jeszcze całkiem inaczej (jeśli mnie pamięć nie myli to grupa Bosch ma dedykowane rozwiązania).

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      W przypadku zasobnika trzeba wiedzieć, czy moc wężownicy jest wystarczająca na parametry w jakich pracuje pompa ciepła. W przeciwnym wypadku będzie trzeba wymienić zasobnik. Priorytet grzania c.w.u. zapewni pompa ciepła bo to ona będzie naszym podstawowym źródłem ciepła. Na kotle gazowym należy ustawić niższą temperaturę grzania c.w.u. niż na pompie ciepła wówczas to pompa ciepła będzie w pierwszej kolejności wygrzewać zasobnik. Sprzęgło hydrauliczne zostało wymienione na bufor ponieważ mamy 2 różne źródła ciepła. Pan marekdorobczynski17­27 ma rację, są też inne sposoby na podłączenie tych dwóch źródeł ciepła, my proponujemy jedno z wielu rozwiązań.

    • @ewniem8410
      @ewniem8410 Před 10 měsíci

      Proszę o informację odnośnie tych dedykowanych rozwiązań grupy Bosch. Gdzie w sieci jest o nich coś więcej?

  • @radkos3587
    @radkos3587 Před 3 měsíci

    Ja buduje dom wlasnie i koniecznie chce miec gaz i pompe razem dla dywesyfikacji - tylko kto mi to podlaczy w 3city ? pozdrawiam

  • @krzysztoflewko9048
    @krzysztoflewko9048 Před 5 měsíci

    Tak w skrócie taka pompa powietrzna to pompuje ciepłe powietrze do środka domu? Jak jest mróz to co mi pompuje? Chyba że dogrzewa grzałką lub kotłem w tym przypadku.

    • @afrisosp.zo.o.3441
      @afrisosp.zo.o.3441 Před 5 měsíci

      Wspomniana pompa ciepła wytwarza ciepło i podgrzewa medium grzewcze, (wodę) wykorzystując powietrzne zewnętrzne (nie jest to typ ogrzewania powietrznego). W przypadku dużych mrozów pompa ciepła jest wspomagana poprzez szczytowe źródło ciepła np. grzałkę elektryczną czy kocioł gazowy.

  • @tadeuszkostro3154
    @tadeuszkostro3154 Před 11 měsíci

    Mam układ pompa ciepła-piec gazowy spięte na buforze 90l.Pompa ciepła załącza piec gazowy.Piec grzeje ok 8 min i się sam wyłącza bo osiągnął temperaturę z krzywej grzewczej.Pompa jeszcze potrzebuje wsparcia ale piec jest wyłączony i się nie włącza bo woda w buforze ma temperaturę wyższą niż temperatura,która załączy znów piec-woda w buforze jest podgrzewana przez pompę.Co zrobić aby pompa włączała piec i go wyłączyła , a nie żeby piec sam się wyłączał.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 11 měsíci

      W tej sytuacji proponujemy się skonsultować z producentem pompy ciepła.

  • @spexpl
    @spexpl Před 10 měsíci

    A można to podłączyć tak, by pompa za dnia korzystała jednak z grzałki (instalacja solarna - autokonsumpcja), a w nocy lub przy braku prądu z instalacji dopiero z gazu?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 10 měsíci

      Tak, takie podłączenie byłoby możliwe.

  • @ojtiooo7047
    @ojtiooo7047 Před 5 měsíci

    Dzień dobry, Czy z pompą ciepła typu split wyglądałoby to tak samo?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 5 měsíci

      Tak, schemat będzie zbliżony. Ewentualne zmiany mogą wynikać ze specyfiki i wyposażenia źródła ciepła (m.in. brak zaworów antyzamrożeniowych czy osobnej pompy obiegowej).

  • @ojtiooo7047
    @ojtiooo7047 Před 5 měsíci

    W jakich przypadkach używa się grup pompowych z mieszaczem, a w jakich kiedy grup pompowych bez mieszacza? Chodzi o podłogówki w moim przypadku pompa ciepła split + kocioł gazowy. Dziękuje!

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 5 měsíci +1

      Grupę PrimoTherm 180-2 (z mieszaczem) zastosujemy w instalacji, w której woda grzewcza przygotowana w źródle ciepła posiada zbyt wysoką temperaturę, by można ją było przekazać bezpośrednio do odbiornika i wymagane jest je podmieszanie z wodą z powrotu np. w instalacji podłogowej.
      Grupę PrimoTherm 180-1 (bez mieszacza) zastosujemy w instalacji, w której woda grzewcza przygotowana w źródle ciepła może zostać bezpośrednio przekazana do odbiornika np. do instalacji grzejnikowej lub do zasobnika c.w.u.

    • @ojtiooo7047
      @ojtiooo7047 Před 4 měsíci

      @@AFRISOpl Bardzo dziękuję! :)

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 4 měsíci

      @@ojtiooo7047Proszę Bardzo :)

  • @spexpl
    @spexpl Před 10 měsíci

    A co jak pompa jest tylko split?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 10 měsíci

      W przypadku pomp ciepła typu split instalacja będzie wyglądała praktycznie tak samo z pominięciem zaworów antyzamrożeniowych AAV.

  • @romiki2697
    @romiki2697 Před rokem

    A jak połączyć PC z kotłem gazowym jeżeli kocioł znajduje się ok 10 m od hydroboxa. Chciałbym aby kocioł przejął funkcję grzałki automatycznie

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      Odległość w tym wypadku nie ma znaczenia. Pompę ciepła należy połączyć z kotłem gazowym dokładnie tak jak na schemacie w filmie. Aby kocioł przejął funkcję grzałki należy podłączyć styk, który uruchamia kocioł ze stykiem w pompie ciepła, który jest odpowiedzialny za podłączenie grzałki elektrycznej.

    • @romiki2697
      @romiki2697 Před rokem

      No tak. Ale hydraulicznie jak dobrze połączyć
      Kocioł jest w małej kotłowni 1 m2 powierzchni. I z tego miejsca jest zasilanie w ciepło domu. Bufor i cała reszta na 1 piętrze 10 m dalej. W którym miejscu spięcie kotła z buforem? Mam poprowadzić 2 rury z kotła do bufora a następnie z bufora 2 rury do zasilania domu , czyli do kotłowni gazowej? Wydaje mi się mało efektywne.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před rokem

      @@romiki2697 Prawidłowe hydraulicznie spięcie kotła z buforem pokazano na rysunku w minucie 10:32. Należy poprowadzić dwie rury (jedna z zasilania, druga z powrotu) z kotła gazowego na bufor. Następnie z bufora wychodzą dwie rury, które są podłączone do rozdzielacza i grup pompowych. Rury z grup pompowych są następnie prowadzone bezpośrednio na obieg instalacji grzewczej. Jeżeli nie możemy wykonać takiego połączenia należy zaprosić wykwalifikowanego instalatora, aby na w kotłowni, na miejscu zaproponował alternatywne rozwiązanie.

  • @no_more_free_nicks
    @no_more_free_nicks Před rokem +1

    Zróbcie proszę schemat:
    - pompa ciepła
    - kominek z płaszczem wodnym
    - tylko podłogówka
    - CWU z obiegiem
    - grzałka do naddatków z PV

  • @kontokonkurs3351
    @kontokonkurs3351 Před 2 měsíci

    czy macie swoich ludzi na śląsku w celu sprawdzenia obecnej instalacji gazowej i przerobienie na gazową z pompą ciepła?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Před 2 měsíci

      Jeszcze nie, ale w niedalekiej przyszłości, kto wie 😉

  • @RuchamDziwki123
    @RuchamDziwki123 Před rokem

    Naczynie przeponowe na zasilaniu?
    Po co ta pompka przed zaworem 3D?