Video není dostupné.
Omlouváme se.

Centralny Silnik Panasonic do roweru elektrycznego Gazelle / Otwieramy i patrzymy co ma w środku

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 11. 10. 2023
  • Na tym filmie chcę pokazać jak otworzyć silnik centralny Panasonic, montowany w rowerach Gazelle. Film może przydać się do wymiany części w tym silniku.

Komentáře • 15

  • @ÔôôôŽâý-v1q
    @ÔôôôŽâý-v1q Před 8 dny

    နောက်ဘရောင်ပြုပြင်းနည်

  • @gregx3322
    @gregx3322 Před 3 měsíci +1

    Czy rozbierałes też Panasonic gx ultimate i Ananda?
    Jak oceniasz ich trwałosc na tle innych marek? Który bezpieczniej wybrać?
    Czy odblokowanie tych silników i trochę szybsza jazda 30km/h (płaski teren, lekki kierowca) może przyspiesza ich zużycie?

    • @sharbikes
      @sharbikes  Před 3 měsíci

      Witaj @gregx3322. Na obecną chwilę jeszcze nie miałem okazji otwierać silnika Panasonic GX Ultimate i Ananda. Ogólnie rzecz biorąc, im silnik daje więcej z siebie, tym szybciej się zużywa. Jeżeli będziesz chciał zainstalować Speedboxa, możesz oszczędzać silnik, nie ruszając od razu z pełnej mocy, ponieważ koła zębate, zapadki czy łożyska jednokierunkowe tego nie lubią.

    • @gregx3322
      @gregx3322 Před 3 měsíci

      @@sharbikes w Panasonic można bez speedboxa - wystarczy przełożyć magnes z koła na korbę i dopasować czujnik prędkości. Nie planuję jeździć ostro, szarpać silnikiem na dużym wspomaganiu, chodziło mi raczej o długie odcinki jazdy (wyprawy 100km) z trochę większą prędkością niż fabryczna np. 30km/h na średnim wspomaganiu, żeby trochę szybciej pokonać długą trasę, po asfalcie na równinach.
      Czy widzisz tutaj jakieś ryzyka?
      Jaki byłby orientacyjnie koszt naprawy Panasonica gdyby się coś zużyło przy takim użytkowaniu? Ile mniej więcej km trzeba aby zużyć zębatki?

    • @sharbikes
      @sharbikes  Před 3 měsíci +1

      @@gregx3322 Jeżeli chodzi o zużycie silnika, to zawsze jest tak, że im daje z siebie więcej, to szybciej się zużywa. Jeśli będziesz chciał jeździć z prędkością około 30 km/h lub więcej (oczywiście jeżeli nie będziesz silnika zbyt obciążał przy starcie), to ja nie widzę problemu. Nie jestem w stanie Ci powiedzieć, po jakim czasie zębatki czy łożyska mogą się zużyć. Niekiedy łożyska wymieniałem w rowerach, które miały przejechane 10 tys. km, a czasem były rowery z przejechanymi 25 tys. km i było wszystko w porządku. To zależy od użytkowania. Łożyska do silnika Panasonic kosztują około 620 zł.

    • @gregx3322
      @gregx3322 Před 3 měsíci +1

      @@sharbikes dzięki, może nagrasz taki odcinek JAK używać ebike aby silnik posłużył długo i bezawaryjnie, na co uważać itp. (w tym także przy jeździe odblokowanej bo prawie każdy tego próbuje chociaz na krótko jako test).
      Można omówić drobne czynności jakie użytkownik mógłby wykonać we własnym zakresie aby przedłużyć życie silnikowi, np. jakieś uszczelnienie, smarowanie, regulacje.
      Przy okazji mógłbyś też podac swoje namiary do warsztatu, myślę że to przyda się wielu widzom i posiadaczom ebike.

    • @sharbikes
      @sharbikes  Před 3 měsíci +1

      @@gregx3322 Dziękuję za świetny pomysł! Myślę, że taki filmik powstanie, a postaram się zrealizować go jak najszybciej będzie to możliwe ☺

  • @skalarakwarium160l9
    @skalarakwarium160l9 Před 3 měsíci +1

    Lepszy od bafang 500?

    • @sharbikes
      @sharbikes  Před 3 měsíci

      Witam. To zależy od konkretnej cechy. Jeśli chodzi o moc silnika, jest gorszy, ale jeśli mówimy o trwałości, moim zdaniem jest lepszy od Bafang 500.

  • @portomare648
    @portomare648 Před 2 měsíci

    36V czy 24V?
    A może to ten sam silnik, a tylko od baterii zależą osiągi / wrażenia z jazdy / przeznaczenie roweru?
    Mam 3 gazele z takim silnikiem, ale właśnie 24 V baterie, które aktualnie regeneruje. Pierwsza poszła na oryginalne napięcie, znacznie większa pojemność i prąd, niestety różnicy w osiągach nie ma, poza zasięgiem oczywiście.
    Właśnie będę robił eksperyment z jednym ogniwem szeregowo więcej, czyli 28V (33,6 przy pełnym naładowaniu), Ale może szkoda się bawić i trzeba od razu zaaplikować 36 albo 40V.

    • @sharbikes
      @sharbikes  Před 2 měsíci

      Witam @portomare648. Jak dobrze pamiętam to była bateria 24 V . Silnik przeznaczony do spokojnej miejskiej jazdy. Nie kojarzę żeby były różne silniki do baterii 24V i 36V. Zwiększając pojemność baterii to tylko zwiększysz zasięg. ( Nie wiem o jakich osiągach mówisz)

    • @portomare648
      @portomare648 Před 2 měsíci

      @@sharbikes zwiększona bateria = większy prąd, tzn, napięcie nie spada przy mocnym obciążeniu, jest tak, ale wyraźnej różnicy to nie zrobiło w ogólnych wrażeniach z jazdy (na voltomierzu jest przepaść)
      W filmiku mówisz o silniku 36V - stąd było moje pytanie.
      Bo są tego typu rowery (z panasonicami) też na 36V z tej epoki, jeździłem na kalkhoff - jechał lepiej, pewnie jest tego więcej.
      Tylko właśnie pytanie się zrodziło: czy 24 i 36 V to ten sam silnik, a tylko różne baterie, czy różni się to całkowicie (przypuszczam, że silnikowy wskaźnik końca baterii musi być inaczej wyskalowany, ale czy reszta się nie zbuntuje, zwłaszcza sam silniczek czy z dymem nie pójdzie)

    • @sharbikes
      @sharbikes  Před 2 měsíci

      @@portomare648 Nastąpiła pomyłka, faktycznie ten silnik był 36V. Nigdy nie podmieniałem tak baterii więc też nie mam 100% pewności czy się nie spali.

    • @sharbikes
      @sharbikes  Před 2 měsíci

      @@portomare648 Zwiększając pojemność baterii nie sprawisz że silnik będzie mocniejszy

    • @portomare648
      @portomare648 Před 2 měsíci

      @@sharbikes O tym napisałem, powtórzę: większa pojemność baterii najczęściej wiąże się z większym prądem maksymalnym tej baterii (Przy pierwszej baterii u mnie to było około 3x pojemność i 4x prąd) co przekłada się na mniejsze spadki napięcia, kiedy naciskasz na pedały. Reasumując większa bateria powoduje, że rower lepiej przyspiesza niż gdy bateria jest mniejsza / słabsza / o mniejszym prądzie.
      Oczywiście w dzisiejszych czasach jako osiągi ludzie definiują prędkość maksymalną, no i oczywiście to nie ma z tym nic wspólnego, a też nie o to mi chodzi przy zmianie napięcia na wyższe - oczekuje mocniejszego wspomagania, kiedy to jest potrzebne, a nie większej prędkości, tą załatwiam zębatką za 10 zł….