Identifying silver coins with a catalogue, 1.part

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 07. 2020
  • This video is focused on identifying coins with a print version of catalogue. We will take a look at coins of Rudolf II., the Holy Roman Emperor.
    New #metaldetecting videos every Sunday 16:00 CET.
    I consult my finds with an archaeologist and hand over the finds for research and documenting. I had only good experience working with the experts in their fields and recommend cooperating with archaeological institutions to every metal detectorist out there.
    If you're interested in the gear I use in my videos, you can check the list in the ABOUT section of my channel. I plan on releasing some metal detector testing videos in the future.
    Thanks for watching and see you again!
  • Zábava

Komentáře • 26

  • @frodocz9031
    @frodocz9031 Před 3 lety +3

    Moc pěkné video :) akorát máš strašně potichu zvuk, nevím jestli to je zařízením, nebo zeslabeným mikrofonem v nahrávání, ale o proti ostatním videám, je to strašně potichu, musím si tě pokaždé zesilovat na max. Jinak paráda 😁😉

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety +1

      Díky. Nechápu. Půlka lidí říká, že v pohodě a půlka, že zesílit.

  • @matycz8974
    @matycz8974 Před 3 lety +3

    Už se těším pokad tu premiéru stihnu když tak si to pustím později

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety +2

      Ahoj! Jasně, žádný stres. Jak jsem říkal v popisku - je to hlavně pro začátečníky.

    • @matycz8974
      @matycz8974 Před 3 lety +2

      @@CarpathianCZ rád se přiučím baví mně tvoje videjka ; )

  • @ivana1436
    @ivana1436 Před 3 lety +2

    Ahoj.. Poučné, zajímavé a vůbec ne triviální... Ovšem bez příslušné literatury se člověk nepohne. Sehnat ji asi nebude lehké... Jsem zvědavá na určování z netu.. 🍀

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety +1

      Dík! Nejdříve jsem chtěl ukázat "profi" postup a pak si ukážeme jak na to i bez knížek. Tohle je takové sbírkové určení. Většině lidí bude stačit základ z netu.

  • @lp8331
    @lp8331 Před 3 lety +1

    Jsem rád, že mladí lidé mají i ušlechtilé koníčky. Jen tak dál, fandím každému, kdo se zajímá i o něco jiného, než jsou mobily. Ale teď to bude trochu nepříjemné... Chápu, že to dělá začátečník pro začátečníky, ale už trochu pokročilejší numismatik nad tímto videem musí zaplakat. Přeci jen by to chtělo nejdřív načerpat nějaké vědomosti a ne takhle většinu času vařit z vody. Pochopíte, až si toto video pustíte řekněme po pěti, deseti letech. Ale držím palce, v sebezdokonalování, v prohlubování znalostí, souvislostí atd.

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety +1

      Ahoj, díky za komentář. Já ale opravdu nejsem pokročilý numismatik a v práci se zabývám něčím úplně jiným. Stejně tak se tady nepokouším tvrdit, že numismatik jsem, nebo že někoho učím numismatiku. Tady jde o polopatistické uvedení hledačů s detektorem do určování mincí, které najdou, nebo ke kterým se dostanou třeba v praxi na výzkumu. Nejde o to, z někoho dělat vědce a učit ho vědecké postupy a termíny. Jde o to, že mi stovky lidí píše, ať jim určím nějakou minci. Já bych chtěl, aby si to určili sami a dostali se tak i k nějaké literatuře. Tohle video má totálně neznalému člověku ukázat, že pomocí správné knihy a internetu lze určit minci až na konkrétní mincovnu a někdy třeba i razidlo. Pokud máte lepší nápad, jak za pár minut člověka naučit určovat mince a využít k tomu numismatických znalostí, klidně mi to navrhněte. Ale vy jste bohužel napsal jen to, že se za pár let za to video budu stydět. Já se za každé svoje video stydím už teď. Ale pokud bych se jen styděl a nic nevydával, tak bych se nikam neposunul a hlavně bych nikam neposunul těch pár tisíc lidí, kteří si to video možná pustí. Rozhodně to video není určeno pro numismatiky. A není to ani první přednáška z předmětu "Úvod do numismatiky". Pokud by byla, tak by si to žádný hledač neotevřel, protože hledač s detektorem nemá zájem dívat se na přednášky z vysoké školy. On chce všechno hned a zadarmo, on chce být schopný určovat si těch pár mincí, co má doma.

    • @lp8331
      @lp8331 Před 3 lety +1

      @@CarpathianCZ Přednášku z vysoké školy jsem nemyslel, ta by byla těžko stravitelná i pro pokročilé sběratele. Jde o to, že ve videu se to hemží nepřesnostmi, které by mohly být řečené snadněji a lépe. Třeba v úvodu tam máte něco ve smyslu, že na zemském sněmu bylo rozhodnuto o sjednocení mincí ke krejcaru, příp. tolaru, z důvodu nežádoucích cizích mincí, které poškozovaly naši ekonomiku. Tomu bych asi jako laik úplně neporozuměl. Šlo říct srozumitelněji, že naše kvalitní mince byly vyváženy ze země (např. jáchymovské tolary) a sem putovaly jakostně horší cizí mince. Z toho důvodu zemský sněm vyčlenil mince na berné a neberné. Rozdělení na krejcary a zlatníky proběhlo už zhruba o 20 let dřív za Ferdinanda. Bílý groš byl ekvivalentem tříkrejcaru, malej groš jednoho a půl krejcaru atd. Jsem rád, že jste ukázal určování zrovna na malém groši, což je moje oblíbená mince, ale na určování je to pro začátek trochu velké sousto. Spíš bych začal něčím, co detektorář najde častěji z tohoto období, např. groše z třicetileté války. Navíc jste nezmínil asi tu nejzajímavější věc, která se váže k malému groši, a to označení nominálu v češtině. Další takovou mincí je až dnešní jednokoruna, to jsou za celou dobu naší mincovní historie jediné dvě mince. To mohlo být zmíněno jako dost podstatná vsuvka. Dále tam máte mnoho perliček, jako třeba, že obraz mince je design nebo malba na minci. Taky v mluveném projevu hledám slova a úplně to chápu. Obraz mince je prostě to, co je na minci vyraženo (lev, orel, portrét, opis, různé ozdobné prvky...). Spíš než k zabíhání do variant, nedej bože razidel, bych začínající numismatiky seznámil, s jakými mincemi se můžou nejčastěji setkat, jak si z opisu přečíst rok a panovníka (s tím jsem třeba měl ze začátku potíže a dlouho jsem měl opis za nesourodý shluk písmen, která nic neznamenají). Jakmile budou určovatelé umět přečíst panovníka a rok, mají z půlky vyhráno. V dnešní době kvalitní literatury, onlajn katalogů nebo aukčních katalogů už bude hračka zjistit zbytek - označení nominálu, mincmistrovskou značku atd. Já jsem to měl složitější. Můj první katalog byl na Leopolda I. a byl bez obrázků. Pro mě, coby začátečnické kopyto, to byl jeden velký zmatek. Varianty a subvarianty začátečníka (a mnohdy ani zkušené sběratele) nezajímají. Začátečníkovi by mělo stačit, že má tříkrejcar 1626 z pražské mincovny, mincmistr Hübmer. Toto když si bude umět určit, pro něj v danou chvíli plně dostačuje. S postupujícím časem se bude mincí zabývat do hloubky - varianta, složení, jakou kupní sílu v té době měla (co se za ni dalo koupit), vzácnost, metoda ražby, orientační cena na trhu, pro jakou příležitost byla vyražena (např. kvůli nedostatku drobného oběživa), jaké byly v té době souvislosti - objevování historie z praktického hlediska (ne znát jen suché letopočty z dějepisu) atd. O tom by se dalo povídat hodiny.

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety +1

      Děkuji. Tento váš komentář i s konkrétníma výtkami beru a cením si daleko víc než ten první. Já jsem vlastně vždy rád, když mě někdo opraví nebo napomene, protože reálně to do budoucna může zlepšit jak můj projev, tak obsah. V podstatě to video jsem dělal docela narychlo, nepřipravil jsem si pořádně nějakou osnovu, co chci říct a říkal jsem první, co mi přišlo na rozum. Proto jsem zmiňoval některé fakt zbytečné informace a neřekl ty zajímavé. S tím opisem v češtině jsem měl pocit, že jsem to řekl, ale asi to tam fakt není, nebo jsem to vystříhl, když jsem zjistil, že se v tom nějak zamotávám. Povídat na kameru se pořád jen učím, i když už natáčím rok, tak je velký rozdíl v tom, o čem člověk povídá a v jaké je situaci (někde v lese s tím, že vytahuju artefakt, nebo doma za stolem s tím, že se snažím někoho něco vyloženě naučit). Jinak velký problém vidím i v tom, že lidi neumí často pracovat ani se samotným googlem, nebo vyhledávat informace. Proto u dalšího videa jsem třeba ukazoval, jak to googlim, a taky je to takové docela rozpačité, protože vlastně něco hledám naslepo na googlu - ale právě to jsem chtěl ukázat. Že člověk může jen zkoušet zadávat část opisu do vyhledávače a k něčemu se dopracuje. A pak s tím může už operovat, hledat přesnější typ a podobně. Takže ještě jednou díky a vážím si, že jste se na video kriticky podíval. Příště tomu zkusím dát větší hlavu a patu. Budu určovat další 3 mince z výsypu, který našel kolega Prospektor. Pokud máte tip na literaturu, kterou použít k určení 3-krejcarů Ferdinanda III. pravděpodobně české nebo vídeňské provenience, tak budu rád. Jinak použiju Mince zemí koruny české od Ivo Halačky + google.

    • @lp8331
      @lp8331 Před 3 lety

      @@CarpathianCZ Halačka je dobrý základ, ale věnuje se jen mincovnám v Českých zemích. Takže třeba vídeňské nebo kremnické mince v něm nejsou. Výborný katalog na Habsburky je Herinek, bohužel dost špatně sehnatelný. Jsou to tři díly od roku 1592 až cca 1960 (udělal i pokračování poválečného Rakouska). Pokud byste si nevěděl s něčím rady, dejte mi na sebe kontakt. Rád pomůžu, když to budu umět.

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety

      @@lp8331 funguji na mailu carpathian.outlaw@gmail.com
      Jinak tedy ty vídeňské ražby vím, že tam nejsou, a proto jsem používal jen internetové katalogy. Ty tištěné se fakt shání těžce. A pokud se někde objeví, tak za strašné částky. :-) To jistě víte.

  • @janbernatik133
    @janbernatik133 Před 3 lety +5

    Vite co je fajn? Ze na urcovani novodobych prave platnych minci nebudete potrebovat zadny katalog!!! Protoze kdyz je kopnete za 10 let a budou 5 let v pude, tak budou v haji. Ocelove jadro vlhkosti zacne korodovat a rozerve medeny nebo mosazny plast a kolecko neprezije dle meho 20 let v pude... skoda. Preskoda.

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety

      Přežije jen nejsilnější 😬😁

    • @vladimirdvorak8099
      @vladimirdvorak8099 Před 3 lety

      Přesně tak je to škoda už jsem jich pár našel a stáli za prd.

  • @pavelve416
    @pavelve416 Před 3 lety +2

    Nestihl jsem :( byl jsem hledat ale aspoň ten záznam. 😀

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety

      Tak snad něco padlo! Já byl taky 😁

    • @pavelve416
      @pavelve416 Před 3 lety +1

      @@CarpathianCZ no popravdě jen jedna mince úplně sežraná asi krejcar 1800 a dál samozřejmě bordel a jedna taková cosi věc vypadá jak šipka ale nezdá se mi to, posílal jsem to prospektorovy jestli chceš můžu ti to taky poslat. 😀

  • @siM0ON.____0O____
    @siM0ON.____0O____ Před 3 lety +1

    Existují i nějaké aukce mincí? Tak jako v USA..

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety +1

      Samozřejmě. U nás třeba Numismatica Aurea dělá pravidelně sálové i online aukce. Jsou cca jednou za 3 měsíce.

    • @siM0ON.____0O____
      @siM0ON.____0O____ Před 3 lety +1

      Aha to je nejznámější aukce v ČR?

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety +1

      @@siM0ON.____0O____ řekl bych, že jedna z těch známějších, ale jsou i jiné :)
      Nikdy jsem minci nedražil, jen jsem si koupil jednou jednu přímo od sběratele, takže nevím, zda jsou i lepší aukce.

  • @j3n015
    @j3n015 Před 3 lety +1

    Menší oprava: Není to 6a ale 7a ;) vynechal si to G :)
    Sorry nedokoukal jsem a nakonec si se opravil sám :)

    • @CarpathianCZ
      @CarpathianCZ  Před 3 lety

      Jojo, to je tak, kdyz natacim ty videa unaveny 😬😁