Budowa własnej POMPY CIEPŁA - Odc. 2 - drobny postęp prac, omówienia hybrydowe. Ground Heat Pump

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 01. 2024
  • Zanurz się głęboko w fascynujący świat pomp ciepła w naszym nowym filmie, który stanowi pierwszy rozdział porywającej serii poświęconej budowie gruntowej pompy ciepła. W tym odcinku postaramy się zdemistyfikować tajniki działania pomp ciepła, prezentując omówienie ich mechanizmu, rozmieszczenia wymienników ciepła w obudowie oraz niezbędne narzędzia do samodzielnej budowy.
    Rozpoczynamy naszą podróż od podstaw, eksplorując główne założenia związane z dolnym źródłem ciepła, z którego nasza pompa będzie czerpała energię. Przyjrzymy się temu, jakie warunki trzeba spełnić, by efektywnie wykorzystać potencjał cieplny ziemi. Przekroczymy granicę teorii, przenosząc się do praktyki, aby zrozumieć, dlaczego odpowiednie rozmieszczenie wymienników ciepła jest kluczowe dla efektywnego funkcjonowania naszej pompy.
    W trakcie filmu będziemy krok po kroku analizować poszczególne etapy budowy, zaczynając od podstawowego planu i projektu, aż po konkretne narzędzia, których będziesz potrzebować do stworzenia własnej pompy ciepła. Przyjrzymy się również różnym technologiom i innowacjom, które mogą wpłynąć na efektywność i trwałość Twojej instalacji.
    Nie zabraknie również praktycznych wskazówek dotyczących utrzymania i konserwacji gruntowej pompy ciepła. Dzięki naszym eksperckim poradom będziesz gotów nie tylko zbudować własną instalację, ale także zadbać o jej długotrwałą sprawność i oszczędność energetyczną.
    Przygotuj się na fascynującą podróż po świcie pomp ciepła, która pozwoli Ci zrozumieć, jak z wykorzystaniem prostych narzędzi i zaawansowanych technologii stworzyć efektywną i ekologiczną pompę ciepła, korzystającą z energii ziemi. Odkryj z nami, jak ta innowacyjna technologia może być dostępna dla każdego, kto pragnie działać z poszanowaniem środowiska i oszczędzać na rachunkach za energię.
    Czy jesteś gotów na ekscytującą podróż w świat energooszczędnych rozwiązań? Dołącz do nas już teraz i weź udział w pierwszym etapie budowy własnej, ekologicznej pompy ciepła!
    ►► Pamiętaj, że Twoje komentarze, oceny i aktywność na kanale napędza mój rozwój, jeśli nie wiesz co wpisać w komentarzu, daj usmiech :)
    Dzięki Wielkie!
    Jesli chcesz możesz mi postawić wirtualną kawkę którą wypije w specialnym materiale :)
    Link : buycoffee.to/liodiy
    Ruszam z waszą propozycją, stawiasz wirtualne Cafe Latte, a ja odpowiadam w specjalnym odcinku na Twoje pytania związane z offgridem.
    Czas start :D Pytanie wyślij na podczas stawiania kawki :)
    🔥🔥🔥 Grupa na Facebook 🔥🔥🔥
    (grupa dopiero startuje - zapraszam wszystkich zainteresowanych do dołączania)
    🔧🔧 / 1745416589270633
  • Věda a technologie

Komentáře • 85

  • @andrzej_replay
    @andrzej_replay Před 6 měsíci +4

    Koszty jak najbardziej na plus, notuj i przedstaw po zakończeniu projektu.
    Powodzenia

  • @MrUnter6
    @MrUnter6 Před 6 měsíci +4

    Powodzenia, trzymam kciuki za satysfakcjonujący efekt i dużo ciepła życzę 😁

  • @wlodek1981wlodek
    @wlodek1981wlodek Před 6 měsíci +3

    Pomysł genialny ale mam kilka przemyśleń i uwag. 1. Silnik w pompie powinien być 3f ponieważ ma wyższą sprawność niż 1f. 2. Sprężarka typu scroll zyskujemy okolo 18% większą sprawność. Najlepiej z porzadnego agregatu chlodniczego. Takie spręzarki pracują nawet 40 lat. 3. Czynnik to raczej propan bo nowe są wybuchowo-toksyczne. 4. Zawor rozprężny elektroniczny. Jest droższy ale podnosi sprawnosc pracy i zmniejsza defrosty jesli zastosujemy dobry sterownik. 5. Wymiennik rurowy , rura Cu w rurze PE. Mozna go zrobić samemu tanio. 6. Inwerter powinien byc stosowany nawet jesli PC ma pracowac jako On-off. Prad rozruchu to około 6x prad nominalny czyli bardzo duze udary ktore niekorzystnie wplywaja na sieć i powoduje nagły rozruch ktory szkodzi mechanicznie sprężarce. Inwerter wtedy pracuje jako soft start.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Dzięki, myślę że w kolejnym projekcie je uwzględnię, jeśli chodzi natomiast o defrosty, nie będą one występować przy hybrydowej pompie.

    • @gugo696
      @gugo696 Před 2 měsíci

      Ad. 1 - różnica niewielka Ad.2 - a nawet więcej Ad.3. Węglowodory, to dobry kierunek (szczególnie od 2 do 5) Ad. 4 EZR Tak, defrost nie zawsze potrzebny (po coś są t 2 parowniki) Ad. 5. Ha, ha. Ad. 6 to jest troszkę bardzziej skomplikowane

  • @MarcinPracownia
    @MarcinPracownia Před 6 měsíci

    Mam wymontowaną całą sprężarkę z wymiennika mi z ałtomatu do prania chemicznego. Szukam wiedzy i ludzi z doświadczeniem jak Ty bo chcę zrobić z tego pompę ciepła. Dzięki za to co robisz 🐴

    • @liodiy
      @liodiy  Před 5 měsíci

      Z ciekawości, jaka moc?

  • @gugo696
    @gugo696 Před 2 měsíci +1

    Z tym, że >90% energii dom potrzebuje wtedy, gdy powietrze zewn. ma temp. z przedziału a pompowanie powietrza jest droższe trochę od pompowania wody! W sumie optymalizacja nie jest aż taka prosta, a zysk z części powietrznej nieduży (ale jest). Poza tym, z pewnych względów lepiej zrobić dwa parowniki: glikolowy i powietrzny!

    • @liodiy
      @liodiy  Před 2 měsíci +1

      Jeszcze nie przeanalizowałem dokładnie tego. Myślę że do tematu wrócę jesienią :D

  • @marcing5895
    @marcing5895 Před 6 měsíci

    Super pomysły ❤

  • @user-bg2ub3uq2g
    @user-bg2ub3uq2g Před 5 měsíci +1

    No myslę że hybryda -zawór trójdrożny+ wymiennik powietrze glikol - to z punktu ekonomicznego nieporozumienie . W klasycznym DZ mamy glikol o stężeniu na -12/-17*C , a w wymienniku powietrze/glikol musiałbyś mieć na stężenie -30*C , i tutaj mamy problem techniczy , taki wymiennik powietrze/glikol wymusi żeby w klasycznym DZ był glikol o stężeniu takim samym jak w powietrze/glikol . Dużestężenie glikolu zmniejszy osiągi PC . Raki wymiennik powietrze /glikol musis być duży i wymaga zastosowania wentylatora , bo inaczej nie przekażesz sprawnie energii z powietrza do glikolu . Awieć mamy komplikację techniczną a i dodatkowy wentylator obniży COP pc gruntowej . Następna sprawa pc p-w ma taki sam cop przy temperaturze powietrza zewnętrznego +7*C jak pc grunt przy zasilaniu z DZ 0*C . Więc Twoje założenie że będziesz przełączał pc na wymiennik powietrzny jak w DZ będzie +6*C a powierze będzie miało +7*C JEST BŁĘDNE! Bo rzczej trudno będzie na 100% sprawności przekazać +7*C z powietrza do glikolu ,m zapewne w Twoim przypadku dojdzie do takiej zalezności , w/g mnie , że ten wymiennik powietrze /glikol bedzie miał uzasadznienie jak róznica międzt temperaturą DZ a powietrzem będzie większa ~4/5*C ( nie tylko ze względu na sprawność przekazywania energii powietrze-glikol , ale i z racji pobranej energii wentylatora ) Popatrzmy teoretycznie , pc 4 kw cop 4 pobór energii 1 kw ,a w hybrydzie dojdzie wentylator załózmy 100 watt i masz pobór 1,1 kw co daje już cop 3,63 ! Z dalszego wątku ekonomi , wchodzą teraz na powrót , tanie nocne taryfy ( a jak wiesz w nocy naogół jest zimniej i wymiennika powietrze/glikol nie skorzystasz ) u mnie enea oferuje nocną taryfę 0,77 pln brutto , a dzienna 1,23 . więc tak na oko , nie licząc , musiałbyś w dzień mieć conajmniej z 10 *C wyższą temperaturę powietrza żeby używanie wymiennika powietrze/glikol miało sens . A zakłądasz że z DZ bedziesz miał +6*C , to przyużyciu powietrze/woda musiałbyś mieć +16*C powietrze żeby byłą opłacalność , i tu pytanie na cholerę grzac dom jak jest na zewnątrz +16*C ? Nie możesz się kierować tylko COP , trzeba pamiętać o ekonomii

  • @jaceksz.714
    @jaceksz.714 Před 6 měsíci

    Super film

  • @marcinwolny6005
    @marcinwolny6005 Před 6 měsíci

    To ja jeszcze trochę dołożę jeszcze nie zacząłem budować a już mam większe plany:). Mieszkam okolice szczecina tutaj większość zimy lekko na plusie 1-5 stoni więc na zwykłe lodowisko nie ma szans dłużej niż tydzień . Co planuję jako
    źródło dolne :
    1) standardowo dziury w ziemi
    2) płyta betonowa średnica 6m zbrojona z rurami zalanymi zakładam że pompa grzejąc dom i wodę jest w stanie schłodzić poniżej zera i będę miał lodowisko bo brakuje kilka stopni w zimie.
    3) nawiewniki w domu na lato jako klimatyzacja
    źródło górne:
    1) ciepła woda 500l
    2) podłogówka
    3) nie jestem przekonany ale na tej płycie od lodowiska w lecie będzie stał basen więc albo grzanie tą płytą basenu (dodatkowy wymiennik na glikol ) ewentualnie wymiennik woda/woda nierdzewny do basenów i normalnie grzanie gdyby klima nie wyrabiała grzejąc wodę bo już całą zagrzeje.
    4) może te same otwory co zimą odbierają ciepło to i oddawać ciepło w lecie

  • @grzegorzporczynski2525
    @grzegorzporczynski2525 Před 6 měsíci +1

    daje sub git rozkmina z hybryda mysle ze warto

  • @KonradRodzik
    @KonradRodzik Před 6 měsíci

    Bardzo chętnie bym zobaczył zestawienie wszystkich części z cenami oraz informacją gdzie kupić/zamówić : ) Super film, czekam na kolejne!

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci +2

      Myślę że ceny podam w oddzielnym materiale :)

    • @zbigniewzych8505
      @zbigniewzych8505 Před 6 měsíci

      @@liodiy czekam i subskrybuję.

  • @Teodor72
    @Teodor72 Před 6 měsíci

    Świetny pomysł! Dziwne, że jeszcze żadna firma produkująca pompy nie wpadła na ten pomysł.

  • @ksawerydunikowski515
    @ksawerydunikowski515 Před 6 měsíci

    Witam
    Jak masz mało miejsca to może wymienniki zamontować tak aby wystawały trochę poza szafkę. Przykręć je do wsporników tą stroną co są przyłącza wody i czynnika.
    Tak mi się jeszcze na gorąco wymyśliło, aby zrobić trzeci obieg glikolu na kolektory słoneczne. Jak słoneczko świeci można by wykorzystać jego energię. Kurcze może i ja zrobię sobie taką hybrydową pompę ciepła trochę klamotów jeszcze zostało z poprzednich projektów.
    Pozdrawiam

  • @vee-bo
    @vee-bo Před 6 měsíci +1

    Podoba mi się ta hybryda baaardzo. Jeśli Panu się powiedzie ja też będe taką pompę robił. Swietna robota.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 Před 6 měsíci +1

    Pomysł pompy hybrydowej jest po prostu zachwycający!!!! Ale!
    Jak zwykle: diabeł śpi w szczegółach... Szczegół I - szczelne zawory trójdrożne. I jeśli pisżę "szczelne" mam na myśli że są one IDEALNIE szczelne dziś i BĘDĄ szczelne za 20 lat. Szczegół II - sterownik. Musi być dedykowany od podstaw - duży problem. Szczegół III - defrosty! No i sprawa się komplikuje, cholera!
    Jednak jest szansa, że poradzisz sobie z tymi "szczególami", czego serdecznie życzę.
    Pomysł publikacji kosztorysu to strzał w dychę! Budujesz swoją transparentność - słuszny kierunek.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Postaram się odpowiedzieć na tym etapie, trzeba też wziąć pod uwagę że tak naprawdę wszystko może się zmienić już przy instalacji za kilka miesięcy :)
      II - Sterownik będę sam budował i programował, wiec nie jest to żaden problem.
      II - Natomiast kwestię defrostu wymiennika powietrznego już mam rozłożona na schemacie. Jest tam kilka założeń które będę chciał omówić na kanale :)

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 Před 6 měsíci

      @@liodiy No wiesz, mnie się śni sterownik w stylu firmy Tech - fajne animki, ekrany graficzne - te rzeczy. Idealnie byłoby gdyby potrafił "dogadać się" Home Asistant. Szczerze mówiąc ja takich rzeczy raczej nie dźwignę, a ascetyczne, alfanumeryczne Arduino mnie słabo kręci... Ale nie traćmy nadziei! Bo przecież można w ogóle zrezygnować ze sterownika zaś tę funkcję może pełnić HA!!!! Myślałeś o takiej wersji?
      Szczerze mówiąc nie zamierzałem Cię zniechęcać, po prostu widzę morze problemów do pokonania. I nie twierdzę "na pewno się nie uda", twierdzę, że hybryda to duży stopień komplikacji na przeciw "zwykłej", gruntowej PC ON-OFF, choć korzyści w zamian olbrzymie! To jasne jak dupa blondynki... :))))
      Ale jeśli Ci koncepcja wypali będzie to rzeczywiście gigantyczna rzecz!!!!! Czego Ci szczerze życzę i trzymam kciuki.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      @@andrzej3511 jeśli chcesz sterować z HA, to wystarczy kupić kilka przerobionych sonoffów z wgraną suplą i w HA wszystko ułożysz z klocków nodeReda

    • @ksawerydunikowski515
      @ksawerydunikowski515 Před 6 měsíci +1

      Co Ty Andrzej z tą szczelnością, przecież te zawory mają być na glikolu nie na czynniku.
      Defrost przy dodatniej temperaturze robi się tak, że w tym przypadku przełączy na wymiennik gruntowy a w wymienniku powietrznym nie wyłącza się wentylatorów i samo się zdefrostuje. Mowa była o przełączaniu w temperaturze około 6*C więc wymiennik powietrzny pracuje w dodatnich temperaturach.
      W pompie na termostatycznym zaworze rozprężnym i sprężarce ON/OFF tak naprawdę nie jest potrzebny żaden sterownik a jedynie "kontrolnik", aby wyłączył pompę (sprężarkę) w razie przekroczenia parametrów granicznych no i "obserwownik" aby się można było "nacieszyć" mierzonymi parametrami.
      No w tym przypadku trzeba jakąś namiastkę sterownika do przełączania obiegów glikolowych. Taką pompę trzeba na początku dobrze "zestroić" i bangla.

    • @andrzej3511
      @andrzej3511 Před 6 měsíci

      @@liodiy Tylko, że ja nie zrobię PC!
      Nie mam po temu ani wiedzy, ani narzędzi, ani nawet czasu.

  • @Bonano15
    @Bonano15 Před 6 měsíci

    Działaj, czekam na efekt końcowy 😁

  • @blacktick6171
    @blacktick6171 Před 2 měsíci

    Jeśli ma materiał, narzędzia i wiedze jak się to robi czyli np już zbudował przynajmniej jedną to możliwe jest że złoży to wszystko w 2h.

  • @grdr388
    @grdr388 Před 6 měsíci

    😀

  • @marcing5895
    @marcing5895 Před 6 měsíci +1

    Podaj ceny 😊

  • @rafasmiech6691
    @rafasmiech6691 Před 6 měsíci

    Trafiłem na kanał. Super .Ten wymiennik powietrzny w hybrydzie, to co to miało by być? Taki jak z jednostki zewnętrznej jak w splitach? A może kilka solarów? Widzę ewentualny problem z uzystakaniem wymaganych przepływów na poziomie 20-30l/min dla wodoglikolu. Odnośnie wymiennika regeneracyyjnego, czy mogę prosić linka, byłbym zainteresowany, zamierzam rónież coś takiego wprowadzić w mojej gruntowej diy. Celuję jednak w 11kW bo takiego mam scrola od copelanda na r290,

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Przedstawię kilka pomysłów tego rozwiązania na jednym z przyszłych filmów. Zastanawiam się nad wykonaniem wymiennika resublimacyjnego lub innych rozwiązań powietrznych :)

  • @AndziaLL
    @AndziaLL Před 6 měsíci

    Świetny pomysł z hybrydą, chociaż wydaje mi się ze glikol i wymiennik powietrzny może być trochę mało wydajny. Bierzesz pod uwagę mniejszą przewodność cieplną glikolu? Może różnice są takie, ze nie warto robic hybrydy? Jednak nie wiem jak to obliczyc ;)
    Z literatury:
    Ciepło właściwe wody Cp J/(kg · °C) 4180
    Ciepło właściwe 40 % Roztworu wodny glikolu etylenowego Cp J/(kg · °C) 3537
    Współczynnik przewodzenia ciepła wody kW/(m · °C) 0,64300
    Współczynnik 40 % Roztworu wodny glikolu etylenowego kW/(m · °C) 0,45800
    A gdyby pójść w kierunku sterowania linią gazową? Przełączanie miedzy wymiennikiem płytowym w którym pracuje glikol i czynnik, a parownikiem powietrznym gdzie wędruje czynnik. Kwestia chwilowego sciagniecia czynnika do sprzeżarki i przełączenia miedzy parownikami, chociaż może coś źle kombinuję.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci +1

      Dobrze kombinujesz, pojawia się tylko problem ilości gazu po odcięciu parownika. Gazu wtedy będzie zdecydowanie za dużo. Temat do przemyśleń

  • @jandugosz7734
    @jandugosz7734 Před 6 měsíci

    Optymalizując proces tworzenia hybrydowego układu chłodniczego, istotne jest uwzględnienie kilku kluczowych kroków. Przede wszystkim, podczas konfigurowania zaworu trójdrożnego na drodze do zaworu, konieczne jest właściwe odzyskanie oleju z wyłączonego układu parownika. W przypadku zaworów zwrotnych, zaleca się zastosowanie standardowego wymiennika ciepła z glikolem na zewnątrz, wyposażonego w zawór trójdrożny do glikolu. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, które jednocześnie podnosi parametry efektywności poprzez wykorzystanie ekwalizatora.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Ekwalizatora? Rozwiń proszę.

    • @ksawerydunikowski515
      @ksawerydunikowski515 Před 6 měsíci

      O jakim oleju Ty piszesz przecież przełączanie będzie na obiegu glikolowym a nie na obiegu czynnika.

  • @robwrobl
    @robwrobl Před 6 měsíci

    😃😃😃

  • @marekmk3209
    @marekmk3209 Před 6 měsíci +1

    Witam, to będzie pompa on off czy inwerter ? Jakiej mocy grzewczej ?

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      On/off agregat 5,5 kw mocy chłodniczej

  • @pawebanas491
    @pawebanas491 Před 6 měsíci

    Pytanie co sadzisz o tym żeby na wyjsciu na skraplacz zalozyc trojnik i wlutować dwa zawory NC po stronie gazu ktore będą dzielić uklady pomiedzy WP skraplacz a skraplacz z wentylatorem. Mozna ustawic histereze do przelaczania pomiedzy tylko że w WP musiala by sie z automatu zalaczyc pompa obiegowa wymieniajaca glikol. Można się wpiąć razem w zasilanie elektrozaworu. Myślę nad takim rozwiazaniem co o tym sadzisz

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Teoretycznie dobry pomysł, tylko rośnie Ci zład gazu, a jak zamkniesz wymiennik powietrzny będzie zadurzo gazu w układzie woda - woda

    • @pawebanas491
      @pawebanas491 Před 6 měsíci

      @@liodiy Rozumiem no to trzeba szukać jakiegoś dobrego rozwiązania. Mam nadzieję że Twój projekt PC będzie bardzo dobrze pracował👍

  • @tyramisiu
    @tyramisiu Před 6 měsíci +2

    Według mnie powinieneś umieszczać wszystko z jak największymi szczegółami, z tym, że aktualny kosztorys chętnie widziałbym w opisie pod każdym odcinkiem. Co do koncepcji "hybrydy" z dwoma dolnymi źródłami, tak samo kombinuję od jakiegoś czasu, z tym, że dodatkowo jeszcze zastanawiam się nad szeregowym połączeniem z kolektorem słonecznym rurowo-próżniowym i jeszcze dodatkowo dolne źródło gruntowe chcę spiąć z chłodnicą (nagrzewnicą) zamontowaną w rekuperacji. W ten sposób będę miał tanią klimatyzację na lato akumulującą ciepło w gruncie. Masz już jakąś wstępną koncepcję na napowietrzną nagrzewnicę glikolu?

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Mam kilka opcji, typu: modyfikacja chłodnic samochodowych, wykorzystanie wymienników z klimatyzacji lub na bogato przeróbka nagrzewnicy powietrznej. Jeszcze nie zdecydowałem

    • @tyramisiu
      @tyramisiu Před 6 měsíci

      @@liodiy ja mam jeszcze dylemat odnośnie samego glikolu. Chcę użyć roztworu glikolu propylenowego o stężeniu około 35% czyli temperatura krystalizacji w okolicy -18C i to trochę koliduje z instalacją napowietrzną. Być może nic się nie stanie jak zamarźnie w nagrzewnicy, ale pewności nie mam.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      @@tyramisiu ja myślałem o większym stężeniu, przynajmniej do -30. Chciałbym w tym uwzględnić też degradację glikolu z upływem lat. Kluczowym czynnikiem w degradacji jest też wysoka temperatura. Muszę przysiąść i jeszcze raz przeanalizować temat.

    • @tyramisiu
      @tyramisiu Před 6 měsíci +1

      @@liodiy gęstszy roztwór glikolu to większe opory przy przepływie. Przy gruntowym źródle -30C to przesada. Co do degradacji to zawsze można dopuścić świeżego koncentratu.

    • @wlodek1981wlodek
      @wlodek1981wlodek Před 6 měsíci

      @tyramisiu Rekuperację można rozwiązać inaczej . Robimy zwykłą wentylację a przy wylocie stawiamy chłodnicę od powietrznej PC. Odzyskujemy ciepło prosty sposob. Dodatkowo warto wyposażyć się w bufor nawet przy podłogówce. Takie rozwiązanie stosuje pewna firma która kompleksowo uzbraja nowe domy.

  • @TomekCebula12
    @TomekCebula12 Před 6 měsíci

    Jeśli chcesz dogrzewać glikol wymiennikiem powietrznym to chyba lepiej będzie go włączać szeregowo z wymiennikiem gruntowym. W gruntowym glikol podgrzeje się do tych 6stC a w powietrznym jeszcze się dogrzeje. Sam powietrzny mysiałby być ogromny żeby dostatecznie podgrzać glikol.
    Może zastanów się czy jako dolne źródło nie zastosować wody ze studni. Mam taką pompę i narazie fajnie pracuje. Przykładowo jeśli grunt ma 10stC to glikol uzyska prawdopodobnie max 8stC, a woda będzie mieć 10stC. Inna sprawa to jakość wody która może zapychać wymiennik.
    W poprzednim filmie mówiłeś że wymienniki GZ będziesz łączył równolegle. Moim zdaniem lepiej połączyć szeregowo jeden nad drugim. Zwróć uwagę że fabryczne wymienniki gaz-woda są wąskie i wysokie (i drogie😅), bo w wysokim lepiej odbywa się proces skraplana.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Ciekawe, przemyślę temat 🤓

    • @radosawkrajka4438
      @radosawkrajka4438 Před 6 měsíci

      jakbys robił na czynniku chłodzącym i w szeregowym układzie, to można by pomyśleć nad zawroami 4 drogowymi zmieniającymi kolejność grunt/powietrze na powietrze/grunt i wtedy w zależoności gdzie masz wyższą temperaturę można by przełączać kolejność wpływania czynnika

    • @wlodek1981wlodek
      @wlodek1981wlodek Před 6 měsíci

      @TomekCebula12 Woda ze studni to chyba najlepsze/najtańsze dolne źródło . Na kanale Paweł Nieczyk jest opisane takie rozwiązanie. Dodam od siebie że wtedy konieczny jest wymiennik rurowy czyli rura Cu w rurze PE. Płytowy szybko się zamuli. Sam przymierzam się do takiej pompy. Lustro wody mam na 14 metrach. Powinna wystarczyć pompa około 20l/minutę.

  • @vee-bo
    @vee-bo Před 6 měsíci +1

    Koszty koniecznie chcę poznać. Z podziałem na materiały i roboczogodziny.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci +1

      myślę że tu powstanie oddzielny materiał :D

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 Před 21 dnem

    Witam gdzie można kupić te tanie wymienniki? Pozdrawiam

  • @magnetek5171
    @magnetek5171 Před 6 měsíci +1

    Ten wymiennik dolnego źródła jest za szeroki i ma za dużo płyt i czynnik wtryśnięty będzie spływał po płytach i zalewał zawór rozprężny. Szybkość przepływu gazu między płytami musi być zachowana na poziomie 7m/s a tutaj przy tej ilości płyt tego nie będzie więc jest to kardynalny błąd konstrukcyjny. Taka pompa długo nie popracuje dobrze.

  • @arturccccc
    @arturccccc Před 6 měsíci

    Jak to ma działać? Według mnie w wymienniku powietrznym będzie za mało energii. Ten wymiennik zamrozisz w po kilku minutach. Istnieją pompy hybrydowe.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci +1

      Przecież nie podałem szacunkowej mocy wymiennika powietrznego, dlaczego od razu zakładasz że go zamrożę? Przecież żyjemy w dobie cyfryzacji oraz wszech obecnej sztucznej inteligencji. I tu nawet sztuczna inteligencja może napisać Ci oprogramowanie które zdefrostuje wymiennik powietrzny

    • @arturccccc
      @arturccccc Před 6 měsíci

      Czyli jaką ma to wielkość, skoro chcesz używać glikolu zamiast gazu?

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      @@arturccccc na obecną chwilę nie liczyłem tego

  • @MrZibigu
    @MrZibigu Před 6 měsíci

    Ja laik ale te wymienniki ciepła powinny być z przepływem przeciwsobnym a nie krzyżowym Mają pewnie po jakies 50 -60 kW ale projektowane były na inne warunki.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      To nie są wymienniki z przepływem krzyżowym

  • @jaroslawposel4335
    @jaroslawposel4335 Před 6 měsíci

    Nie lepiej wykozystac grawitacyjny gruntowy wymienik ciepla do nadmuchu powietrza na wymienik pompy czcams.com/video/1kRjghk-DGc/video.html

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Myślałem kiedyś nat tym rozwiązaniem. Niestety w tym projekcie mu nie po drodze

  • @norbiolo3392
    @norbiolo3392 Před 6 měsíci

    Pochwal się jaka to sprężarka, na jaki czynnik.

  • @MaoWatt
    @MaoWatt Před 6 měsíci

    🦾

  • @magnetek5171
    @magnetek5171 Před 6 měsíci +2

    Większej głupoty ostatnio u konstruktorów nie widziałem tylko tutaj. Autor zamiast sterować przepływem gazu chłodniczego pomiędzy źródłami chce sterować pośrednio przepływem glikolu. Przecież sterowanie przepływem gazu robi się teraz prościej niż cieczą. Po co więc tracić temperaturę parowania poprzez zastosowanie obiegu pośredniego jakim jest glikol? Na takim rozwiązaniu straci się wtedy prawie 10 stopni C na temperaturze parowania. Sterowanie gazem można zrobić stosując 2 zawory elektromagnetyczne połączone razem do jednej rurki z których jeden zawór zamykamy a drugi otwieramy na ten obwód, z którego chcemy pobrać ciepło.

    • @liodiy
      @liodiy  Před 6 měsíci

      Dzięki za opinie :) bardzo konstruktywna, rozumiem że swoją hipotezę opierasz na doświadczeniu które już posiadłeś lub opracowaniach?

    • @mioszgrell7461
      @mioszgrell7461 Před 6 měsíci +1

      Przepraszam że wcinam się w rozmowę, ale ja również uważam że sterowanie gazem dało by dużo lepszy efekt. Według mnie temat warty przemyslenia