Pozor na červené brýle neblokující světlo ze stran 👓 Filtr modrého světla - správný tvar rámů?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 03. 2021
  • Správný tvar červených brýlí? 👓 Zda je model červených brýlí vhodný pro použití 90 minut před spánkem a během noci, tj. jestli brýle plně blokují modrou až zelenou spektrální složku, nedokážu zhodnotit jen z fotografie - musím změřit spektrum, které brýle propustí. Často mi ale posíláte fotky brýlí, u kterých dokážu už od pohledu říct, že vhodné nebudou. Jedná se o:
    1.) brýle s oranžovými skly anebo částečně čirými skly s oranžových nádechem,
    2.) brýle, které mají klasické dioptrické rámy a tudíž neblokují světlo ze stran.
    U oranžových skel je to jasné - oranžové sklo neblokuje zelené vlnové délky, které jsou společně s těmi modrými silně cirkadiánně aktivní. Jsou pro nás důležité během dne pro ukotvení cirkadiánního rytmu, ale před spánkem a v noci jsou už zdraví škodlivé a nepřirozené, protože zamezují sekreci melatoninu, hormonu tmy. Pokud mají brýle spíš jen oranžový nádech, tak to propustí všechny viditelné vlnové délky, i ty modré.
    Rámy podobné klasickým dioptrickým rámům zas sítnici oka nechrání před světelnou energií, která do oka dopadá ze stran. I kdyby skla byla správně červená, tak se do oka pořád dostane velké množství bílého světla obsahujícího modrou i zelenou spektrální složku. Takové brýle tudíž neplní svou funkci. I periferně dopadající světlo se v oku rozptýlí a má vliv na nevizuální systém oka, tj. na cirkadiánní rytmus, tvorbu melatoninu, bdělost a pod. Navíc neustálé kmitavé (sakadické) pohyby oka sbírají vizuální informace (tj. světla) i ze stran.
    Máme také data, že na nevizuálním systému participují nejen vnitřně senzitivní melanopsinové gangliové buňky (ipRGC buňky), které leží na spodní části sítnice, ale i fotoreceptory, které jsou zejména známé svou vizuální funkcí. Další vědecké studie zas ukazují “opačnou” interakci, kdy ipRGC buňky mohou sehrávat roli ve vizuálnímu systému oka (zrak), a to zrovna u periferního vidění. Vizuální i nevizuální systém očí je velice složitý a mnohé informace ještě nemáme. Co ale víme je, že i minimální množství modrých a zelených vlnových délek má před spánkem a v noci znatelný vliv na cirkadiánní systém. Proto rámy, které neblokují ze stran určitě nedoporučuji.
    Hezký víkend všem :-)
    Hynek
    🌐 červené brýle: www.design-light.cz
    🌐 www.svetelnahygiena.cz
    🌐 www.vitaelight.com
    🌐 www.medricky.cz @hynekmedricky
    #hynekmedricky #svetlo #cervenebryle #filtrmodrehosvetla #modresvetlo #cirkadiannirytmus #zdravyspanek #zdravyspanok #tipyprospanek #tipyprospanok
  • Jak na to + styl

Komentáře • 22

  • @cwas3623
    @cwas3623 Před rokem +1

    hustý ! díky :)

  • @MrRadgo
    @MrRadgo Před 2 lety +3

    vyzera to tak ze si budem musiet zakupit ten spektrometer :)

  • @michal6149
    @michal6149 Před 3 lety

    Dobrý den Hynku,
    chtěl bych se zeptat na Váš názor na brýle Victor bluecut 580. Každý večer většinou bohužel civím do počítače, případně mobilu, vyjímečně pak televize. Nic s tím bohužel neudělám, tak jsem si objednal tyto brýle. Brýle jsou oranžové, což říkáte, že není pro tento účel vhodný. Prodejce však píše ne stránkách jinak. Předem moc děkuji za odpověď.

    • @nazgulnazgulov9838
      @nazgulnazgulov9838 Před rokem

      Můžete na tuhle otázku někdo prosím odpovědět? Mám stejný problém.

  • @adamko2cz12
    @adamko2cz12 Před 3 lety +2

    Mužu se zeptat? Jaké teda brýle by jsem si měl vybrat scháním ňáký levnější.děkuji🙂

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  Před 3 lety +2

      ja garantuji spektrum a kvalitu jen u těch, které mám změřené, ty máme na design-light.cz :-)

    • @adamko2cz12
      @adamko2cz12 Před 3 lety

      @@HynekMedricky děkuju:)

  • @julcahluk
    @julcahluk Před 2 lety +3

    Chci se zeptat na to doléhání brýlí, mám ty tvoje.. Shora a z boku sice těsní celkem dobře i když dokonalé to není, ale zespodu tam mám teda úplně díru a periferně vnímám odspodu to světlo bez filtru. Docela mě to rozčiluje ten rozdíl barev a asi se mi z toho i nějak trochu motá hlava, je to takové divné. No a nevím kolik % světla se odrazí tak aby mi to šlo do oka od toho spodu, ale něco asi jo. Bude to fungovat i tak když jsou ty gangliové buňky natočené k obloze nebo mám spíš počítat s tím že to nefunguje?

    • @ondrejhruby4635
      @ondrejhruby4635 Před 2 lety

      To by mi taky zajímalo..:)

    • @DumikCZ
      @DumikCZ Před rokem

      Mam to uplne stejne. spodem proste periferne vidim nefiltrovane svetlo. Zkousel jsem ruzne penovy vyplne, celkem to funguje, ale nic neni 100% pokazde nekde malinko prosviti.

    • @adambehula3771
      @adambehula3771 Před rokem

      Jak jste vyřešili problém s netěsností ze spodní strany brýlí?
      Také řeším tento problém.

    • @Martin-po2yl
      @Martin-po2yl Před 9 měsíci

      Ahoj, no mne taky nedoléhají zespodu ... vyřešil jsem to tím, že jsem si tam nalepil štítky z neprůhledné izolepy - trochu to šimrá kolem nosu - ale zabraňuje to světlu zespodu.
      Ale používám to jen když jdu do místnosti, kde nejsou zatažené závěsy ( zde máme kočky - a zde jsou často otevřené dveře na balkon i v noci , aby miciny mohly ven ) a jde sem světlo z venku - bohužel venku nejvíce svítí bílá světla ze 3 lamp - ale ty štítky na brýlích mi fungují - nerozháže mi to usínací fázi.
      Jinak mi na usínání pomáhá - když člověk přes den aspon 1 hodinu provádí venku fyzickou aktivitu ( alespon procházka ).

  • @adambehula3771
    @adambehula3771 Před rokem +1

    Dobrý den, pořídil jsem si u vás brýle, ale bohužel ze spodní strany my nedoléhají k obličeji, máte s tím zkušenosti? Dá se to nějak řešit?

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  Před rokem

      Každý má trochu jiné tváře, ale když si posadíte tak, aby nožičky byly výš nad ušima, tak se přilepí k tváří.

    • @adambehula3771
      @adambehula3771 Před rokem

      Děkuji za odpověď, ještě mě napadlo jedno řešení.
      Myslíte, že by brýle šly "nadstavit" červenou fólií?
      Děkuji za informace ohledně světla, které šiříte, určitě pokračujte.

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  Před rokem +1

      TO je dobrý nápad, na spodní straně “nastavit” červenou fólií. Natočím návod. Díky

    • @pavlinapaschalidu8739
      @pavlinapaschalidu8739 Před 10 měsíci

      @@HynekMedricky Zdravim p. Medricky, mam rozdelanou objednavku na 6 bryli, ktera pocestuje pres me pribuzne v CR do zahranici, vsechny budou pouzivany zenami ... Jestli nebudou dobre tesnit dole na obliceji, tak me poslou do pekla a uz si s propagaci Vasich vyrobku ani neskrtnu a nikdo mi je nezaplati. Co mi poradite?

  • @Kliste2
    @Kliste2 Před 3 lety

    Takže tomu rozumím správně, že světlo (nepřímé) dopadající zespodu vašich brýlí není takový problém a nerozhodí cyrkadiální rytmus a produkci melatoninu?

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  Před 3 lety

      Světlo vadí v noci vždy, červené brýle jsou jen kompromis, před spaním bychom měli mít rozsvícená světla bez modré a zelené :-)

  • @tomasandel3795
    @tomasandel3795 Před 2 lety

    proto Philips vyvinul speciální zářivky pro montážní haly a pracovníky, kteří pracují v noci. Tyto zářivky mají "teplotu" 20000K a imitují modré nebe. Takže přátelé, už miliardy let nám "svítí" nad hlavou modré nebe. Je hloupost bojovat proti přírodě a evoluci a striktnímu se vyhýbání modré.

    • @brunocerny
      @brunocerny Před 2 lety +7

      ano ale to modre nebe konci v 7 hodin vecer, a ne kdyz koukate na TV a mobilu jeste v 23-24h a pak se snazite usnout