Výroba Energie ze Solárních Panelů v Prosinci - #4 Update

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 12. 2023
  • Sledujte nás i na X: / drevostavbasvep Pokud se vám toto video líbilo, tak nás můžete aktivně podpořit formou "Díky" - ikona srdíčka pod videem
    Nezapomeňte se přihlásit k odběru, abyste nepřišli o další zajímavá videa.
    Dotazy pište prosím do komentářů.
    Mějte se a smějte se :-)
    HUDBA: www.epidemicsound.com/
    ___________________________________________________________________________________
    Zřeknutí se odpovědnosti:
    Účelem těchto videí je poskytnout pouze informace a inspiraci. Pokud se rozhodnete napodobit, duplikovat nebo kopírovat vše, co jste v těchto videích pozorovali, činíte tak na své vlastní riziko. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoli kroky přijaté v důsledku informací nebo rad na tomto kanálu CZcams a neneseme žádnou odpovědnost za případná zranění nebo škody, které by mohly vzniknout.
  • Jak na to + styl

Komentáře • 15

  • @fajntom
    @fajntom Před 6 měsíci

    Počasí máte dobrý, klidně bych ho s vámi vyměnil. U nás 20.11. napadlo a na střeše to drží do teď. Slunce od té doby svítilo asi jen 5h, takže i kdybych sníh sházel, tak za posledních 20 dnů nevyrobím víc jak 50kw z 10kwp na střeše.

  • @ladislav005
    @ladislav005 Před 6 měsíci

    Nepřemýšlel jsi o amorfních panelech na jižní stěnu? Ty vyrobí více proudu z rozptýlené světla než monokrystal.

  • @ladislav005
    @ladislav005 Před 6 měsíci

    Prosím tě jakou máte plochu sol. panelů a máte je už nakloněné na zimu? Díky

  • @sergejlavockin6377
    @sergejlavockin6377 Před 6 měsíci

    K těm statistikám - nemělo by se odečíst tak 1.5kWh denně za provoz toho střídače a dalších 6-10 procent za konverzi do baterek a z baterek? To potom vychází ještě tristněji ta zimní výroba. Na druhou stranu jestli tam narvete dalších 8 + 12 panelů v 550W tak už i v zimě pokud vás nepřestane bavit to odhrnování sněhu to dáte na 50-60 procentní soběstačnost- tedy bez odvlhčovače a nesmyslného topení. Druhá strana mince jsou ty náklady na duplicitní fotovoltaiku v podobě dalšího střídače a panelů. Ale aspoň panely jsou teď vcelku levné (ne nikdy se to nevrátí, ale to jsme už řešili).

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Před 6 měsíci

      Dalších 12 panelů není duplicitní fve, ale je to jen rozšíření o další pole, které musí mít svůj regulátor, protože kapacita těch původních 3 je plná.
      Pán má regulátory zbytečně předimenzované, protože pokud má na každém 12 panelů s Voc cca 50V a Isc cca 11 - 12 A, tak to bude mít pravděpodobně jako 4S3P a to je celkové Isc cca 33-36 A a na to není potřeba regulátor na 100 A - 250/100 za bratru + 20 - 25 litrů / kus.
      Pole tvořené ze 3 paraleních stringů má nevýhodu v tom, že je potřeba ho doplnit diodami, aby v případě poruchy jednoho stringu do něj ty další dva stringy neposílaly svým způsobem dvojnásobný proud na který je stavěný a jsem si skoro jistý, že to pán takto ošetřené nemá - to je jen taková malá vsuvka ohledně "stringován, výběru komponentů, ...
      Za sebe, díky vlastním praktickým zkušenostem, by bylo ekonomičtější i funkčně vhodnější udělat konstrukci na panely tak, aby byly polohovatelné a šly za sluncem, nemusel se ometat sníh. V zimě je to zásadní a nahrazovat to nákupem dalších 12 panelů, regulátoru, záborem místa ... mi přijde jako nelogické.
      Pokud budeš mít 36 panelů s udávaným výkonem 16.38 Kwp a k ním dalších 12 panelů cca 5,4 KWp = celkem cca +21KWp a v zimě ti na ně pod správným úhlem zasvítí slunce třeba jen na blbou 1/2 hodinu, tak vyrobíš za tu půlhodinu odhadem 8KW, což je dost + k tomu energie z ambientního osvětlení, která dá max 7-8% nominálního výkonu při zataženém počasí. Ale pokud budeš mít panely v moment svícení slunce mimo směr, tak místo 8 KW za 1/2 hodiny vyrobíš třeba jen 2 KW a těch 6 KW ti chybí, přitom je to energie, která ti nahřeje bojler pro plnohodnotné osprchování 4 lidí teplou vodou.
      Zároveň když sleduju tu na mě astronomickou spotřebu elektrické energie, tak to rozšíření je nezbytné, ale i tak by se mělo umístění panelů zásadně předělat a hlavně od podzimu do jara to vytěží z mála slunce, krátkých dnů maximum a je rozdíl v řádech desítek procent, což se počítá.
      Jinak k návratnosti, dobře navržená, zohledňující reálné potřeby a chytře zhotovená FVE má návratnost až absurdně rychlou 1-3 roky až 5 - 7 let s bateriovým uložištěm. 20 KWp v panelech a systém na Victronu bez zobchodování přebytků dělá z fve jen investici .. Na sdruhou stranu návratnost investice do fve je pro mě nejméně zajímavý faktor.
      Schválně si za sebe spočítej, kolik dohoromady jsi dal ty, tvoje rodina, přátelé, ... peněz do penzijních, životních, ... pojištění a o kolik jsi za poslední 2 roky z těch peněz přišel díky inflaci a počítej, že třeba do 10 let o ty peníze přijdete všichni komplet, až to řízeně pokrachuje. To taky není žádná výhra a za mě pro ty, kdo to využijí, je dnešní investice do fve tím nejlepší životním a penzijním pojištěním, co můžeš mít.

  • @voodyczcz
    @voodyczcz Před 6 měsíci

    Zdravím, zminujete, ze ted v tiny house topite. Jak vydrzi teplo napriklad pres noc v soucasnem počasí? Kdyz třeba pres den se vytopi na 22 stupnu a vecer se topení vypne, kolik tak je v tiny house stupnu rano?

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 6 měsíci

      Vyzkoušíme :-)

    • @voodyczcz
      @voodyczcz Před 6 měsíci

      Super. Líbí se mi, že v dalších videích dokážete reagovat na komenty z minulých videí a nebojíte se toho :-)@@drevostavbasvepomoci

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 6 měsíci

      Bojím :-D ale pokouším se to nedat znát :-D

  • @jirikavka3072
    @jirikavka3072 Před 6 měsíci

    Docela by mě zajímalo kolik ta FVE stála od Victronu

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 6 měsíci +2

      Já jsem to kupoval minulý rok, když byly jiné ceny - dnes to vyjde o dost levněji. Ale pro orientaci je to 36 kusů panelů LONGI 455Wp, 3 kusy MPPT regulátor 250/100, Střídač Quattro 48V 15000VA, Cerbo GX, Disply GX Touch 70, 14 kusů Pylontech US3000C. A Kabely, DC odpínače, pojistky atd. vyšlo na cca 130tis.

    • @jirikavka3072
      @jirikavka3072 Před 6 měsíci

      @@drevostavbasvepomoci díky za odpověď

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Před 6 měsíci

      @@jirikavka3072 Děkujete za odpověď, kdy vám někdo naprosto zásadně lže nebo jen udělal v kalulaci zásadaní chybu? Taková to sestava nemohla stát 130, ale o několik set tisíc více resp. počítejte spíš minimálně 5x tolik, co pán uvádí. Systém na Victronu s Pylontechy z nejdražšího roku pro solární systém 2022 je až nesmyslně drahý. Dnes je to vlastně nejdražší čína, kterou můžete koupit 🙂Victron už dávno není tím, co kdysi býval a tady platí, že se platí hlavně za značku.

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 6 měsíci

      Nelzu 😀 číst pořádně: "A kabely.... atd. vyšlo na cca 130tis." To znamená 130 tis + ten seznam nad tím...

    • @JaneKLX
      @JaneKLX Před 6 měsíci

      @@drevostavbasvepomoci Mi je jedno, jestli lžete nebo ne 🙂. Napsané je to tak, jak je to napsané a tak jsem to pochopil. Pokud jste byl stejně velkorysý při koupi toho "nad tím" jako když dáte 130 t za kabely, DC odpínače a pojistky atd., musel to být randál 🙂
      Konec konců je to každýho věc. Jen mi teď zajímá, kolik tedy komplet. Pochopím, že nevíte. Ani já nevím a ani nechci vědět, kolik už naše home made fve vychází 🙂