Vědkyně o Zlepšení Spánku, Cirkadiánních Rytmech a Zvýšení Energie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 05. 2024
  • Existuje pilulka, která zlepší zdraví, spánek a zvýší energii s regenerací? Od vynálezu žárovky jsme se stali pány světla. Umělé osvětlení, displeje telefonů nás ozařují na povel a usnadňují nám život. Avšak spolu s tím pomalu přicházíme o něco, co bylo pro člověka samozřejmostí po tisíce let - o přirozenou noc a tmu.
    Přirozený cyklus světla a tmy v nás ovlivňuje jeden supersystém, který ovlivňuje energii během dne, kvalitu spánku a regenerace a spoustu dalšího. Jmenuje se cirkadiánní rytmy! Nemáme tedy pilulku, ale rovnou celý jeden veledůležitý systém v každé buňce našeho těla.
    Proto si dnes povídáme s chronobioložkou Doc. Zdeňkou Bendovou, která se rytmicitou člověka zabývá. Pojďte s námi zjistit, co všechno cirkadianní rytmy a chronobiologie ovlivňují. Jaký je rozdíl mezi skřivanem a sovou? Komu víc dnešní svět nahrává, a kdo je v nevýhodě? Proč bychom se měli snažit o společenskou změnu, když přijde na umělé osvětlení? Jak nedostatek tmy ovlivňuje další živé tvory? A jak s tím můžeme každý ve svém životě pracovat? O tom a mnohem více s nejpovolanější Zdeňkou Bendovou! Přejeme příjemný poslech.
    5 Let výročí a k tomu největší celková SLEVA 50% na naše kurzy s kódem BWA50! Zadej na ⁠⁠⁠www.brainya.org/kurzy⁠⁠⁠
    A pokud v nich nenajdeš hodnotu, jakou hledáš a napíšeš nám to, tak ti do 14 dní ti vrátíme peníze.
    Parťákem dnešního dílu je ⁠⁠⁠GymBeam⁠ -⁠⁠ ⁠gymbeam.cz/⁠⁠⁠ zadej kód BWA5 pro 5% slevu
    "Čím větší intenzita světla během dne, tím lepší spaní a dokonce i tím méně škodí to světlo večerní."
    "Když ráno vylezete ven na světlo, trochu Vám to odpustí tu obrazovku večer."
    Kam dále?
    Kup si jeden z našich online kurzů ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Průvodce Mozkem a Myslí⁠⁠⁠⁠⁠⁠, nebo ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Mentální Modely⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a s kódem "BWA30" je tam SLEVA 30%!Zadej kód "BWA" pro slevu 10% na vybrané zboží na eshopu ⁠⁠⁠⁠⁠⁠uplife.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ⁠⁠⁠⁠⁠⁠herbal-store.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Sledujte Brain We Are na sociálních sítích: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Instagram⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ( ⁠⁠⁠⁠⁠⁠ brain_we_are⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ) nebo⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Facebook
    Podpoř svůj mozek našimi doplňky:
    www.uplife.cz/brain-we-are/
    Poslechni si nejnovější podcast zde:
    Spotify: bit.ly/BrainWeAre
    Apple iTunes: apple.co/2uvaLjt​​​​​
    CastBox: castbox.fm/va/2065898
    Partner epizody:
    Minutáž:
    00:00 Úvod
    01:22 Kdo je Zdeňka Bendová
    02:08 Co to je "Extrémní sova"
    05:54 Proč studovat chronobiologii a fiziologie smyslů
    10:01 Vnitřní hodiny & Chronobiologie
    13:35 Zajímavé efekty rytmů
    16:55 Jak má organismus pojem o čase
    25:46 Proč existují cirkadiánní rytmy
    31:57 Jak optimalizovat své cirkadiánní rytmy
    43:09 Dostatek světla během práce/školy
    45:53 Důlažitost Barva VS Inteszita
    52:05 Bitka Barva VS Bezpečnost
    59:41 Co všechno můžu změnit
    01:01:42 Na co mají vliv cirkadiánní rytmy
    01:09:30 Závislost hormonů na hladině světla
    01:17:03 Vliv teploty a melatoninu
    01:17:59 Jak využít teplotu ve svůj prospěch
    01:19:51 Studie - Sociální stres
    01:24:53 Co dělat na podzim
    01:30:24 Světlo VS Zvířata
    01:36:47 Chronobiologie do škol
    01:38:26 Závěr
  • Zábava

Komentáře • 21

  • @petrvachulka3019
    @petrvachulka3019 Před 6 měsíci +14

    Povědomí o cirkadiálních rytmech dostat na základní školy má zásadní problém. Jak žákům vysvětlit, že je to sice tak jasný fakt, že se to vyučuje právě na základkách, ale zároveň jsou nuceni vstávat v době, která jde proti tomu. To učitelům nezávidím.

    • @drahomiralunackova479
      @drahomiralunackova479 Před 3 měsíci

      Petrvachulka. No, co si od toho můžeme vzít jako kladné je,že když toto ti učitele budou muset mít nastudované a alespoň jednu hodinu tomu někde věnovat v předmětech. Tak ti učitele lépe pochopit i svoje nálady , ( a nálada učitele má velikou působnost na přenášení vědomosti) ,kdy kde nedodrželi svůj rytmus samotni učitelé . Ale hlavně by to mělo napomoci tomu, že budou vstřícnější tomu, když uvidí, tě někdo je tzv. rozhozený!!!! Viďte. To, že budou lépe chápat sebe i žáky v tomto smyslu, i to může napomoci k výuce. Nebudou třeba zařazovat ty nejdůležitější předměty na ne probuzený ,,mozek,, do těch opravdu prvních hodin. Tedy zařadí po ránu jiné předměty?? Pozmění se to rozložení?! Ono takové přípravky na zkoušky na střední školu dávat ráno před vyučování školy, bude asi kontraproduktivní. No, ona ta vyučující pospíchá odpoledne domů?? Dospat se a potom nastartovat svou domácí část dne!! Či dokonce své večerní a noční činnosti v baru. Což mám tu zkušenost, že mnozí takto mají. Nebo alespoň před pár lety ještě mívali. Oni ty děti, které mívají toto doučování odpoledne,ti kteří nedávají přednost sportu . V pohodě si odpočinou od dopolední školy a potom navštíví ,,přípravku,, mívají lepší výsledky!! V pohodě zvládají učební látku a v pohodě ty zkoušky zvládají.!!!! I na toto to pomáhá vědět!! Kdo se jde unavit ve vrcholovém sportu( čest výjimkám) ten už tomu doučování moc energie nedá. Většinou to tak bývá. Zrovna tak,to je i s tím sportem. Kdo ráno vstává na tu přípravku celou zimu většinou opravdu za hluboké tmy. Tomu potom ani moc nejde to sportování. Nebo musí vynaložit mnohem, mnohem větší úsilí ,aby mu sport tak,tak šel!! Tedy nutné vědět toto už i na základní škole!! Jak vědět toto žáci, tak i jejich učitelé. Proto to vidím jako dobrou věc.

  • @biofitnesssk
    @biofitnesssk Před 6 měsíci +6

    Výborný rozhovor, vďaka zaň 💪 kiežby sa to riešilo viac 🙏 každopádne Like a držím palce do budúcna 💪

  • @fifous4117
    @fifous4117 Před 6 měsíci +3

    Díky moc, jen tak dál.

  • @takizawa1
    @takizawa1 Před 6 měsíci +4

    Skvělý podcast, díky!

  • @kikikejhova1682
    @kikikejhova1682 Před 5 měsíci +1

    Asi jsem ráda, že pracuji celý den venku 🙏.. Ovšem pravidelné vstávání /usínání musím vyladit. Díky! ❤

  • @alenababicova7878
    @alenababicova7878 Před 6 měsíci +2

    Tak vydrzela jsem 45 minut. Nebylo to pro me. Prislo mi, ze tak jednoduchou a prirozenou vec delate zbytecne slozitou a vedeckou. Ale ma to tady sve musto a nekdo urcite bude nadseny. Ja jsem rada, ze vse se deje samo a zacina to stejne v hlave, vse souvisi se vsim a nepotrebuju na vse navody. Telo je uzasne, vse dela samo❤❤❤ I tak vam diky, mate prijemne hlasy a nekdy posloucham jen kvuli nim..takove alfa vlny pro me😁👍

    • @drahomiralunackova479
      @drahomiralunackova479 Před 3 měsíci

      Alenavabicova. Alenko- to hlavní teprve prislo po 45 mina spíše dál. Takové 55 min. Ta pomůže mnoha .To bude asi ta vaše ,,netrpělivost,, to je samozřejmě vaše právo ukončit si, kdy uznáte za vhodné.
      Alenko, jenom vám chci napsat, té vy jste jen tak tak ,,vydržela,, tu (předehru ) tohoto pořadu.
      To hlavni opravdu přišlo až po tom, co jste to vypnula!! Já dokonce psaná svým dětem i vnoučatům. Aby si to ,či jsem jim preposlala pustili až po 30 té minutě. Tam jim to může něco dát. Pokud budou šetřit čas!! A vidíte, vy to máte zrovna vypnutém
      Chápu, že mnoho toho už víme všichni, ale to o těch lampách zbarvených pouličních, tam to může vyburcovat ty mladé, aby si o tuto změnu někde bojovali!!?? Budou vědět proč!! Proč jsou třeba mladí tolik nervózní, či opravdu až depresivní!!?? Může toto hodně pomoci. .uvědomit si.
      Doufám, té jste ricetla, ?? Když vypinate vše v první třetině. Kdy bývá úvod. Potom až pointa. A závěr...doufám, že jste vydržela. D.L.

    • @alenababicova7878
      @alenababicova7878 Před 3 měsíci

      @@drahomiralunackova479 Asi nectete..poslouchala jsem do 45 minuty. Diky za nazor..kazdy at ma svuj, kdyz s nim neublizuje...super, ze se Vam libilo, proste to bylo pro vAs❤👍😀

  • @slovo_3.1415
    @slovo_3.1415 Před 6 měsíci +3

    💖🍀

  • @burdenof
    @burdenof Před 6 měsíci +2

    btw dejte ty zvukové folie i dole za hosta, bude to vypadat lépe a víc clean) dobrej podcast! díky

    • @burdenof
      @burdenof Před 6 měsíci +1

      + přiostřit clonu spíš na popředí (hrnek, než kytku vzádu) a nebo dát větší clonu obecně. Píšu to protože, ten podcast stojí za vše tip ťop

    • @burdenof
      @burdenof Před 6 měsíci

      kuci obecně, ty kamery jsou celý rozesraný:D

    • @BrainWeAre
      @BrainWeAre  Před 6 měsíci +2

      @@burdenofHaha díky :D Víme o tom, ale v plánu na příští rok už je upgraded studio i s technikou :)) Letos to ještě doklepne s tím, co máme :D

    • @burdenof
      @burdenof Před 6 měsíci

      jste nej!@@BrainWeAre

    • @drahomiralunackova479
      @drahomiralunackova479 Před 3 měsíci

      Klávesa. Proč myslíte?? Že sundání bude lepší!! Vždyť alespoň není ta zeď jen a jen černá. Jako v černém divadle. Mnozí hosté chodívají v černém oblečení btreva jen tracku, tedy nebyli by vůbec vidět!! Naprm toto. Ale proč vám to vadí?! Těžko říci.

  • @alenababicova7878
    @alenababicova7878 Před 6 měsíci +1

    me akorat nesednou ty vase uvody...v podstate tam slysim to podstatnr a uz se mi to nechce poslouchat...ale nekomu se to zase muze libit..chapu...🙃..i tak zkusim porad poslechnout..

  • @burdenof
    @burdenof Před 6 měsíci

    komentář pro algoritmy

  • @drahomiralunackova479
    @drahomiralunackova479 Před 3 měsíci

    Alena Babíčkova psala jsem vám delší příspěvek,ale máte blok ( napsalo mi to to obvykle,,došlo k chybě,nejde odeslat) .
    Tedy volím tuto cestu. Oklikou. Abych vám už jen krátce poděkovala. Za vaši laskavou diskusi. Vážím si toho.
    Z vaší původní . Jsem vycítila, že by vás toto mohlo více zajímat m tedy jsem jen upozornila, té dále to bylo zajímavější. Zřejmě už víte o všem tomto mnoho. Mnohem více. A nehodlate už nikde nic řešit. Tedy to nepotřebujete dopislouchat. Chápu a omlouvám se. Děkuji za váš čas. Vážím si toho ,že laskavě odoovidate. Je to příjemné. Zůstaňte stále svá, D.L.

  • @jamesbubak6530
    @jamesbubak6530 Před 6 měsíci

    Sleduju vás dlouho, ale pořád úplně nerozumím, jak ten dopamin vlastně funguje - v tom smyslu, že třeba ráno člověk vstane a nechce se mu nic dělat - takže budˇ to funguje tak, že si ten dopamin jako nějak zvýší (např. něco sladkýho) a pak už se mu něco chce dělat, nebo je to naopak, že se nějak musí přinutit něco dělat a následuje to zvýšení dopaminuá z té dokončené činnosti - ale jak tam potom funguje ta motivace, když na začátku je toho dopaminu málo?
    A taky se hodně v těch různých videích ten dopamin přirovnává třeba k baterce, která se vybíjí - ale není tohle nepřesný? Není to spíš o tom, že se "zatahují" ty receptory tím, když se příliš "přetěžují" tím dopaminem? Ono z hlediska toho přístupu k věci to může fungovat i "nepřesný koncept", ale moc bych na to nespoléhal a radši bych zjišťoval jak to funguje co nejpřesněji...

    • @DobryNapad
      @DobryNapad Před 5 měsíci

      @jamesbubak6530
      Ono to je asi snazší, než si myslíte
      Můžete si to představit takhle. Mozek má úložiště dopaminu. Ráno se probudíte a máte plnou nádrž dopaminu, protože se tam uložila přes noc. Mozek sleduje, jestli děláte něco namáhavého, za co byste měl být odměněn. Když se najíte - například toho sladkého - tak mozek řekne: "Super, to chci. To mi pomáhá k přežití." A pošle dopamin, abyste věděl, že je to správně. (Naopak když děláte něco, co vyhodnotí jako nebezpečí, vypustí kortizol - stresový hormon a vy jste ve stresu).
      Když ale jíte čokoládu pořád dokola, tak receptory přestávají vnímat, že je to dobré a zvyknete si na tuhle úroveň. Mozek si zvykne. Přestává vysílat zprávy, že je to v pořádku a mohou naopak přijít výčitky, že toho žerete moc... prostou úvahou a začnete cítit, že to tak dobré není. Takže se tam bijí dva systémy.
      Když zvládnete nějaký úkol, který byl překážkou, mozek to pozná a pošle dopamin, jako odměnu. Když ale většinu dopaminu vypotřebujete na čokoládu, TikTok a podobně, tak jste z toho jen otrávení a vůbec se vám nechce nic dělat. I když něco uděláte, tak ta zpětná reakce mozku nemusí tak silná.
      Dopamin zkrátka funguje jako pozitivní zpětná vazba na vaše činy. Jen lidé zjistili, co je spouští a využívají je pro "udržení pozornosti". Když to neodsýpá, tak to je nuda - nedostávám odměnu, nezajímá mne to. Dříve to fungovalo daleko více na bázi vůle, než baví/nebaví. Rozhodli jsme se, že něco uděláme a za to jsme byli odměněni. Teď se dopamin zneužívá/využívá a pomocí něj jsme manipulováni vlastním mozkem, protože reagujeme na spouštěče.
      Přirovnání - když každý den koukáte na ohňostroj, tak vám to nepřijde jako zázrak... ale když byste ho viděl v jeho začátcích, přišlo by vám to jako černá magie a zpětnou vazbu byste dostal extrémní. Stejně tak to funguje tady.
      Proto se dopamin "vybíjí" a dá se přirovnat k baterce. Snad jsem to vysvětlil dobře. Konkrétněji by bylo lepší se zeptat nějakého doktora, sestřičky, nebo někoho ze zdravotnictví. Ti se v tom vyznají vyloženě na chemické a anatomické bázi :-)