Skąd się wzięło Boże Narodzenie i czemu każdy ma choinkę? | Godzina z Jackiem #39

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 12. 2021
  • "Allegro ma non Troppo, czyli godzina z Jackiem" to podcast Jacka Pałasińskiego. W najnowszym odcinku dziennikarz opowiada o historii świąt Bożego Narodzenia. Objaśnia również skąd wzięły się tradycje związane ze św. Mikołajem, prezentami czy choinką.
    Jacek Pałasiński swój podcast zaczął od wyjaśnienia, dlaczego to właśnie 24 grudnia obchodzimy Wigilię Bożego Nagrodzenia? - Święto to ma ciekawą historię, zwłaszcza że żadne źródło historyczne nie określa daty narodzin żydowskiego uzdrowiciela Jezusa, zwanego Mesjaszem (po grecku Christos) - wspomina.
    - Boże Narodzenie zastąpiło w Cesarstwie Rzymskim Saturnalia. Zgodnie z zaleceniem cesarza Domicjana trwały od 17 do 24 grudnia. Część religijna Saturnaliów poświęcona była objęciu władania świątynią Saturna, odpowiednika greckiego Kronosa przez samego zainteresowanego, czyli Tytana Saturna. Była także poświęcona modlitwom o powrót mitycznego "Złotego Wieku" - opowiada Pałasiński.
    - Kulminacją Saturnaliów był "dzień narodzin niezwyciężonego słońca". Chrześcijanie zastąpili "niezwyciężone słońce" Chrystusem. Ta stricte pogańska tradycja została przejęta przez wspólnoty chrześcijańskie z prostej przyczyny - nikt nie miał pojęcia, kiedy urodził się Żyd o imieniu Jezus - tłumaczy.
    Jacek Pałasiński w kolejnej części najnowszego odcinka podcastu "Allegro ma non troppo" postanowił przybliżyć słuchaczom, skąd pochodzą tradycje związane ze św. Mikołajem?
    - Wszystkie wersje współczesnego Mikołaja, wywodzą się od historycznej postaci biskupa z Miry (obecnie Demre, położone w dzisiejszej Turcji, niedaleko znanego kurortu Antalya) - zaczął wątek.
    Dlaczego na święta Bożego Narodzenia rozdaje się prezenty? Mają z tym związek dwie legendy, które Jacek Pałasinski postanowił przywołać w swoim podcaście.
    - Pierwsza z nich opowiada o zubożałym ojcu, który nie mogąc zapewnić trzem córkom posagu postanowił zrobić z nich prostytutki. Dowiedziawszy się o tym biskup Mikołaj miał zawinąć w derkę spora ilość złota, wspiąć się na mur i wrzucić to złoto do pokoju córek, żeby miały posag i w ten sposób ochronić je od przykrego losu - słyszymy w nowym odcinku "Allegro ma non troppo".
    - A druga opowieść mówi o tym, że biskup z Miry miał wskrzesić trzech małych chłopców, których zły rzeźnik poćwiartował i posypał solą, żeby sprzedać potem na zupę - podał Pałasiński.
    Zwraca także uwagę na to, że tak naprawdę "biskup Mikołaj z Miry nigdy nie istniał", ponieważ nie ma na to żadnego historycznego dowodu.
    W następnej części podcastu Jacka Pałasińskiego możemy dowiedzieć się wiele o historii choinki.
    - Historycy są raczej zgodni i uważają, że choinka ma swojego przodka w średniowiecznych Niemczech. Choć niekoniecznie było to drzewko iglaste. Zgodnie z zachowanymi dokumentami, w 1419 roku jeden z cechów postawił drzewo ozdobione jabłkami, waflami, piernikami oraz świecidełkami. Miało to obrazować rajskie zabawy Adama i Ewy w dniu święta, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia - objaśniał Pałasiński.
    - Do Polski choinka trafiła dopiero w okresie zaborów na przełomie XVIII i XIX wieku wraz z niemieckimi napływającymi protestantami - wyjaśnił dziennikarz.
    Subskrybuj nasz kanał ► bit.ly/naTemat_subskrybuj
    Odwiedź naszą stronę ► natemat.pl/
    Obserwuj nas na Instagramie ► / natematpl
    Twitter ► / natematpl
  • Jak na to + styl

Komentáře • 24

  • @zk4995
    @zk4995 Před 2 lety +6

    dziękuję , to była przyjemność

  • @wandawozniak6902
    @wandawozniak6902 Před 2 lety +3

    Bardzo ciekawa historia myślę iż będę słuchać jej kilka razy gdyż o tym nie wiedziałam.

  • @ewapawluk3500
    @ewapawluk3500 Před 2 lety +3

    Bardzo ciekawe. Dzięki. Pozdrawiam.

  • @barbaramazur2566
    @barbaramazur2566 Před 2 lety +2

    Bardzo ciekawe! Sporo nowych dla mnie informacji. Dziękuję!

  • @soraja8905
    @soraja8905 Před rokem +3

    Wszystko świetnie wytłumaczone. Zabrakło mi tylko czegoś na temat łamania się opłatkiem. Skąd jest ten zwyczaj? Co miał symbolizować na początku?

  • @zenopolska3876
    @zenopolska3876 Před 2 lety +6

    Bardzo miło i pouczająco
    Podobało się
    Dziękujemy

  • @ewazukowska1810
    @ewazukowska1810 Před 2 lety +4

    Dzięki za jak zwykle ciekawą opowieść i życzę Panu wielu wspaniałych, dających nadzieję tematów do rozmów oraz wytrwałości w opisywaniu naszej rzeczywistości aż do szczęśliwego zakończenie. Zdrowych, spokojnych Świąt 🎄

  • @agnieszkabednarska4634
    @agnieszkabednarska4634 Před 2 lety +2

    Super opowieść Panie Jacku. Dlaczego jednak 24/25 u nas są Święta, a nie 23/24 jak z Pana opowieści wynika? Skąd to przesunięcie?

  • @kasia7007
    @kasia7007 Před 2 lety +3

    Również życzę Panu zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia oraz dziękuję za ciekawe rozmowy🎅⛄🎄🎁🇵🇱🇪🇺

  • @eleonoraguchowska8455
    @eleonoraguchowska8455 Před rokem +2

    PIEKNY PREZENT
    w postaci wręcz naukowych "swiatecznych"
    niezaprzeczalnych informacji co nie szkodzi
    naszej duchowości i rodzinności ich przeżywania co piękne
    CZEGO WSZYSTKIM ŻYCZĘ!
    Doceniamy staranność
    wykładu/wiedzy/ tego
    wystąpienia, w wymiarze
    seniorów na użytek
    każdego pokolenia.

  • @marikasemer9181
    @marikasemer9181 Před 2 lety +8

    Dzień dobry. Dziękuję za ciekawy sposób przekazania tematu. Pierwszy raz w życiu będę obchodziła to radosne Święto bez moich rodziców....Bardzo mi smutno z tego powodu. Teraz malutką choineczke i opłatek zaniosę na cmentarz gdzie ich pochowałam....Życzę błogosławionych i spokojnych Świąt 🎄 Bożego Narodzenia.

  • @dorotaczarzasta-wardyn1457

    Zastanawiam się tylko dlaczego ubranie Mikołaja / biskupa są czerwone. Kolory też mają znaczenie.

  • @BiblijneSkarby
    @BiblijneSkarby Před rokem +2

    Co do tradycji stawiania choinki....
    "Tak mówi PAN: Nie uczcie się drogi pogan i nie bójcie się znaków na niebie, bo to poganie ich się boją. Zwyczaje tych narodów są bowiem marnością, gdyż drzewo ścinają w lesie siekierą, dzieło rąk rzemieślnika; Przyozdabiają je srebrem i złotem, przytwierdzają je gwoździami i młotkiem, aby się nie chwiało. Stoją prosto jak palma, ale nie mówią. Trzeba je nosić, bo nie mogą chodzić. Nie bójcie się ich, bo nie mogą czynić nic złego ani nic dobrego." - Jeremiasza 10:2-5
    a zatem....
    "Wtedy on im odpowiedział: Dobrze Izajasz prorokował o was, obłudnikach, jak jest napisane: Ten lud czci mnie wargami, ale ich serce daleko jest ode mnie. Lecz na próżno mnie czczą, ucząc nauk, które są nakazami ludzkimi. Wy bowiem, opuściwszy przykazania Boże, trzymacie się tradycji ludzkiej, obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych tym podobnych rzeczy czynicie. Mówił im też: Całkowicie znosicie przykazanie Boże, aby zachować swoją tradycję." - Ew. Marka 7:6-9

    • @barbarakakietek2021
      @barbarakakietek2021 Před rokem +1

      W samo sedno świat chce kłaść Jezusa pomimo że dawno nie jest dzieckiem

    • @pioszy7824
      @pioszy7824 Před 6 měsíci

      Co do pierwszego fragmentu, kontekst wskazuje na bożki/figurki, które są z tego drzewa robione. Mimo że choinka nie jest nakazem z Biblii, przytoczenie tego fragmentu w jej kontekście jest błędem - wyciągnięcie tekstu z kontekstu. Polecam sprawdzić dalsze fragmenty, ale również inne przekłady Biblii dla tego tekstu.
      Mam nadzieję na zrozumienie. Pozdrawiam

  • @MORES1971
    @MORES1971 Před 7 měsíci +2

    czyli opowiedział pan piękną historię ale nadal pan Życzy wszystkim pogańskich świąt które nic nie mają wspulnego z chrześćijaństwem. Ciekawe podejśćie 🤨

  • @krzysztofzajac8080
    @krzysztofzajac8080 Před rokem

    ... a świstak siedzi i zawija je w te sreberka. Szczodre Gody są pierwowzorem. "Nadprypeckie małpoludy" świętowały dzień narodzin SŁOŃCA.

    • @barbarakakietek2021
      @barbarakakietek2021 Před rokem

      Pogańskie św podczepili pod Narodziny Zbawciela pomimo że Pan się nienarodzl w grudniu

    • @krzysztofzajac8080
      @krzysztofzajac8080 Před rokem

      @@barbarakakietek2021 Pogańskie, a dokładniej słowiańskie święto narodzin słońca obchodzone było na wiele wieków przed chrześcijaństwem. Kościół nie mogąc wytępić, nawet żelazem i ogniem, odwiecznych zwyczajów, dokonał asymilacji WSZYSTKICH świąt pogańskich. Słońce, które zresztą przez pogan było nazywane bogiem, zostało zastąpione nowym obiektem - istotą nadprzyrodzoną. Reliktem kultu słońca są aureole na wizerunkach tzw. świętych. Wszystkie świąteczne zwyczaje dzisiaj obchodzone przez chrześcijan mają rodowód tylko i wyłącznie pogański i nigdy nie miały niczego wspólnego z semickimi religiami - judaizm, chrześcijaństwo i islam. Szczodrych Godów życzę.

    • @barbarakakietek2021
      @barbarakakietek2021 Před rokem

      @@krzysztofzajac8080 ciekawe to co piszesz nie wiedziałem z czego wywodzą się aureole dobrze wiedzieć

  • @user-lp1bw7xl1f
    @user-lp1bw7xl1f Před 7 měsíci

    Chyba nie rozumiesz o czym mówi😂

  • @jasminj8145
    @jasminj8145 Před 2 lety

    Jesteś chłopie smutny.