Co nás čeká po smrti? - 5. Peklo

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 11. 2020
  • Církev učí, že peklo skutečně existuje. Co o něm tedy můžeme říci? Jak si je můžeme představit? A proč slovo o peklo nemůžeme jen tak zamést pod koberec...

Komentáře • 34

  • @martinlejsal7649
    @martinlejsal7649 Před rokem +2

    Petře, máte krásně zpracovaná videa. Tématika o pekle, nebo věčném zavržení je pro mne ale těžká nejen z hlediska víry, ale především určité teologické logiky. Věříme, že i nesmrtelná duše je nesmrtelná nikoli tím, že by ji měla v sobě, ale protože ji Bůh udržuje při životě. Život všeho a všech závisí od spojení s Bohem. Pokud bych zcela beze zbytku přijal nauku o věčném zavržení, logicky bych musel přijmout i fakt, že takovou zavrženou duši při tomto životě ve věčném zavržení udržuje Bůh. A to je bod, přes který nedovedu přejít. Dále mne napadá, že už takový trest nemá žádný význam. Už nic nezmění. Tresty časné, dokonce i očistec má proměňující smysl, ale věčné zavržení už ne. Qui bono?

    • @DonPietroChannel
      @DonPietroChannel  Před rokem

      Díky za komentář i položené otázky. Myslím, že všechny obtíže souvisí s tím, že - jak řekl Hans Urs von Balthasar - peklo je "definitivní kontradikcí". Opravdu je zcela "divná" představa, že by člověk mohl věčně existovat ve stavu ne-naplněnosti, sám, pouze se svou touhou po životě, který definitivně odmítl.
      Ale protože lidská svoboda je skutečná, je v "moci" člověka Boha odmítnout a zvolit si budoucnost bez něj. Spolu s církví ale smíme doufat pro každého a prosit o to, aby se to nestalo nikomu.
      Nabízím k zamyšlení citaci z díla Utěšil pravoslavného autora Sergeje Bulgakova (v českém vydání s. 309), který ukazuje, že "bytí" je skutečná milost Ducha svatého a není odňata ani tomu, kdo se dobrovolně stane "odpůrcem Ducha".
      "Stvoření však ani přesto nejsou odňaty jeho život a bytí, které existují mocí Ducha Svatého, ale moc Ducha přebývá také v odpůrcích Ducha. Vzhledem k tomu, že Satan a jeho andělé žijí a disponují bytím (to jim není odňato), bytostně mají i nadále podíl na této milosti stvoření, na životodárné moci Ducha Svatého. Ta působí také v pekle a v pekelné satanizaci, protože také peklo je zvláštní způsob života a bytí, a tedy nikoli nebytí a absolutní smrti."
      Na poslední otázku, co je na pekle a jeho věčné definitivnosti dobrého je myslím nejlepší odpovědět, že velikost lidské svobody, kterou Bůh respektuje a bere smrtelně vážně. Opravdu si můžeme vybrat, zda pro sebe chceme to, co pro nás chce Bůh - účast na jeho životě a lásce... nebo ne...
      Jako úplně poslední postřeh bych si dovolil letmo zmínit, že církev se mnoho inspirovala v nauce svatého Augustina, který jako první uvádí do teologie pojem věčných trestů, které nemají žádný nápravně-výchovný aspekt. Naproti tomu Origenes tuto otázku řešil jinak. Rád bych se právě těmto tématům věnoval ve své licenciátní práci a také bych se o to nejzajímavější rád podělil na tomto kanále, snad se mi to podaří 🙂.

    • @martinlejsal7649
      @martinlejsal7649 Před rokem

      @@DonPietroChannel Nechci vás nijak zdržovat. Kromě jiného, pamatuji si vás z Nepomucena někdy před osmi lety. S manželkou jsme tam byli na svatební cestě koncem dubna. Oba jsme byli o 30 let starší než vy. Manželce se tam porouchal fotoaparát a jako vášnivý fotografka byla zcela zničená. Půjčil jste nám svůj vlastní. Už tehdy jste nám byl sympatický. Jsem rád, že jste dokončil formaci a sloužíte jako kněz. Pán Bůh vám žehnej. Já sloužím jako jáhen, tedy trvalý, ženatý.
      Můj postoj je, že otevřeně proti ničemu nevystupuji, spíš si před branami smrti uchovávám respekt stvořeného tvora, který za bránu nevidí. I Adam s Evou byli vyhnáni z ráje bez detailních informací, co nastane, až zemřou. Jen věděli, že to přijde a také dostali naději na záchranu, skrze semeno žen, tedy Krista. Tedy naděje na život zde byla. Na Kristu vidíme, že je podepřena vzkříšením.
      Ale ještě dovolte ohledně maximalizace svobody, která se demonstruje právě "peklem" a trvajícím bytím. Víte, pokud by to bylo tak, jak píšete (ano, na základě církevních otců), že i zavržené bytí participuje na životodárné moci Ducha, pak by to ovšem byl projev právě nerespektování oné deklamované svobody. Bohem by bylo nuceno i zavrženým věčně trvající bytí. Démoni dle Nového zákona jsou drženi ke dni soudu (Juda 6).
      Promiňte, více se pohybuji na půdě logiky, nebo filosofie v tomto tématu, snadno se tedy můžeme míjet. Ale bytí je dáno vztahem s Bohem. Pokud tento vztah není, byl odmítnut, nemůže být bytí. Pokud by bylo, bylo by to právě narušení svobody stvořené bytosti.
      Velmi rád a s chutí si v budoucnu přečtu, co napíšete, nebo natočíte.
      A ještě jeden dotaz. Bylo by možné se s vámi nějak spojit a zeptat se na podrobnosti jak natáčíte, v jakém programu stříháte...atd?
      Tak vás Bůh provázej ve Španělsku.

    • @DonPietroChannel
      @DonPietroChannel  Před rokem

      @@martinlejsal7649 Děkuji za reakci. A souhlasím s vámi, že si opravdu nemůžeme vybrat zda budeme nebo ne. Slovy Dostojevského (Bratři Karamazovi) člověk nemůže Bohu vrátit "vstupenku do existence". Domnívám se, že je tomu tak proto, že bytí je dobrem. Bůh svět stvořil takto a takto nastavil i pravidla hry. Osobně bych zde dodal "a Bohu díky za to", ale chápu, že otázek je stále mnoho a mnoho. A je to tak dobře...
      Určitě mě můžete kontaktovat - asi nejlépe emailem, snadno jej najdete v katalogu královehradeckého biskupství.

  • @Vera-ts3yw
    @Vera-ts3yw Před rokem +1

    Krásné video, otázka pro autora videa nemanželský sex může zavrhnout do pekla mojí duši😢 může odpovědět kdokoliv

    • @DonPietroChannel
      @DonPietroChannel  Před rokem +3

      Myslím, že takto je otázka položená dost nešikovně. Ústřední otázky pro křesťana nezní: "Co ještě mohu spáchat, aniž bych se dostal do pekla?", ale: "Jak mám žít, aby byl můj život odpovědí na to, co mi Bůh nabízí a dává?". Tedy jinými slovy pro nás křesťany nejde o to "nebýt zatracen", ale "být s Bohem" - těšit se z jeho přátelství, blízkosti, milosti a spásy... Nemanželský sex ovšem odporuje Božímu návodu na naplněný a šťastný život (tomuto návodu říkáme "desatero", konkrétně jde o šesté a případně také deváté přikázání). Jako každý jiný hřích naše přátelství s Bohem oslabuje a ničí.
      Z výše uvedených důvodů tedy na položenou otázku neodpovídám napřímo (protože jak odpověď "ano" tak odpověď "ne" je prostě neúplná a zavádějící), ale zvu tazatele, aby se zamyslel nad tím, jak je na tom jeho přátelství s Bohem a jak moc o toto přátelství vlastně stojí... Snad by mohla být nápomocná také některá další videa na tomto kanálu, například to o šestém přikázání:
      czcams.com/video/B6dtSJQdtd4/video.html

  • @sserp71
    @sserp71 Před 5 měsíci

    Takovéto protibiblické bludy vznikají převážně na vytržených a nepochopených veršů z Písma. Tady si musíte uvědomit, že jste nositeli jiného evangelia a to dle Galatským 1:8 Kdyby vám kdokoli - ať už my sami nebo třeba anděl z nebe - kázal jiné evangelium než to, které jsme vám kázali, ať je proklet!
    Jestliže je v Písmu v Římanům 6:23 Mzdou hříchu je smrt, ale darem Boží milosti je život věčný v Kristu Ježíši, našem Pánu.,
    tak nemůžete pozměnit evangelium v tom smyslu, že tvrdíte: Mzdou hříchu není smrt, ale věčné trápení v ohni pekelném", tak jste naplnili podstatu hlásání jiného evangelia, což je pod hrozbou prokletí, jak říká Galatským 1:8.
    Nedá se to vše shrnout do jedné krátké zprávy, ale budete-li chtít, zašlu vám 35 stránkové pojednání o pojmech "peklo" šeol, hádes, gehenna, které jsem zrovna nedávno zpracoval a rozpoznáte, že obhajujete odporné věci, které v Písmu vůbec nejsou.

  • @61384
    @61384 Před 12 dny

    Dobrý den já jsem žid tím že mám barmitsvah a a vyznávám judaismus a i my Židé věříme v Boha a modlime se hlavně ráno odpoledne i večer a taky skočím v pekle ? Protože jsem jiného náboženství ale já taky v Boha věřím jako každý věří v Boha mám strach že skočím v pekle kvůli tomu že sem žid

    • @DonPietroChannel
      @DonPietroChannel  Před 12 dny +1

      Křesťané nevěří, že by měl někdo skončit v pekle proto, že není křesťanem. Věříme, že ten, kdo žije poctivě podle poznané pravdy, má k Bohu blízko a smí mít naději na spásu tak jako my. Židovská posvátná Písma (z pohledu křesťanů Starý zákon) nám zjevují Boha jako milosrdného a zachraňujícího. Pro nás křesťany je plností zjevení Ježíš Kristus, jehož jméno, Ježíš, je ztělesněním toho, kdo je Bůh: Bůh je spása. V Novém zákoně je tato krásná a důležitá věta: Bůh chce, "aby všichni lidé došli spásy a poznali pravdu" (1 List apoštola Pavla Timotejovi 2. kapitola, 4. verš). Vyprošuji Vám poznání Pravdy a pokoj do srdce a radostnou naději, že Boží milosrdná láska není daleko od nikoho z nás...

  • @generalgrievous6505
    @generalgrievous6505 Před rokem

    Je napísané, že odplatou za hriech je smrt ako teda môžu byť večne muky v pekle odplatou? Nedáva to zmysel. Keď zhrešili prvý ľudia nepovedal im Boh, že zato budete věčně mučený v pekle povedal im, že si z prachu a do prachu sa vrátiš. Slovo peklo sa v biblii vskutočnosti nenachádza. V povodních textoch je tam slovo Gehena což bolo údolie v Izraeli, ktoré stále horelo a ľudia tam spalovali mŕtve telá počujete správne mŕtve nie živé. Predstava niečoho takého ako je peklo ako opisujete vy je Bohu odporná Boh, ktorý je láska by sa nedokázal na niečo také pozerať na nejaké večne horiace duše. To by žiadni rodič svojmu dieťaťu neprial ani keby neviem čo urobil a Boh je otcom všetkých. Takže ľudia používajte rozum a nevěřte všetkému čo povie cirkev koniec koncov kto už napáchal vetšie zlo ako katolícka cirkev. V minulosti ľudí len za podozrievanie opaľovala. Večne peklo věční oheň večne mučenie to je Satanské zmýšľanie nie Božie. A ešte k tomu sa píše, že sama smrt a peklo budu vhodné do ohnivého jazera. To ohnivé jazero alebo pec znamenajú večne zničenie znamená to proste to, že aj keď je život po smrti a človek možno má nesmrteľnú dušu no Boh dokáže zničiť aj dušu prestane existovať a nieže bude naveky mučená.

  • @vratmesakbohu6183
    @vratmesakbohu6183 Před 2 měsíci

    Biblia učí niečo úplne ine5. czcams.com/video/EsFU0mCPvgI/video.htmlsi=KkjWPporkZrZ8Zyh

  • @huberthorsky611
    @huberthorsky611 Před 3 lety

    Zajímavě vysvětleno :) Jen mi nesedí, že by někdo měl trpět věčně za časově omezené špatné činy. Mimochodem, jak si vysvětlujete verše o Lazarovi, kdy Ježíš přirovnává jeho smrt ke spánku, nebo verše, které říkají, že živí si jsou vědomí smrti, ale mrtví si nejsou vědomi naprosto ničeho? (Kazatel 9:5) To by naopak představu věčného pekla, ať už si ho představujeme jakkoli, popíralo.

    • @DonPietroChannel
      @DonPietroChannel  Před 3 lety +2

      Děkuji za Váš komentář, níže přikládám svůj:
      * Je skutečností, kterou poznáváme z Božího zjevení, že za náš časný život dojdeme buď věčné blaženosti nebo stavu přesně opačného - tedy pekla. Toto poznání nám může pomoci, abychom si jasně uvědomili, že není jedno, čím svůj život naplníme a jak jej prožijeme.
      * Víceméně celá starozákonní tradice přirovnává smrt (sestup do šeolu) ke spánku. Ježíš v této tradici jakožto pravý člověk vyrůstal, takto myslel i mluvil. V Písmu jsou další místa, kde se o smrti mluví jako o spánku (i když ne vždy jsou české překlady věrné originálnímu textu): Mk 5, 39; Sk 7, 60; 2 Sam 7, 12; 1 Král 2, 10.
      * Kniha Kazatel (podobně jako kniha Job) podrobuje tradiční moudrost (tzn. dobré dobrým) tvrdé kritice, protože tato moudrost neodpovídá lidské zkušenosti (i dobrý často zakouší zlo). Nezdá se tedy, že by vzhledem ke kontextu a smyslu celé knihy měl verš 9, 5 nauku o věčném údělu zavržených popírat. Budete-li v této knize listovat pozorně, najdete ještě mnohem více kontroverznější místa, která můžeme uchopit jen pokud je začleníme do svědectví celého Písma.

    • @huberthorsky611
      @huberthorsky611 Před 3 lety

      @@DonPietroChannel Dokud nemáme nějaký důkaz (exaktní) té věčnosti, tak to dle mě nelze považovat za skutečnost, ale za domněnku (ostatně, i svou vlastní víru nepovažuju za skutečnost, ale za domněnku, resp. duchovní směr, který mi dává největší logický smysl i prožitek změny v prožívání věcí). Každopádně líbí se mi ta myšlenka, že peklo je stav mysli, to je dost blízké buddhistickému či obecně východnímu přístupu. Dobré/špatné činy mají samozřejmě následky. To, že ne vždy po dobrém činu následuje dobrý následek a naopak, je dle mě dáno tím, že se ty následky mohou projevovat v různém čase, mít různou váhu a být různě spletené. Jde o to, že i v našem světě, když někdo spáchá nějaký čin, trest je časově omezen. Dle principu řekněme karmy (nebo příčiny a následku) by tak třeba za 80 let hříšného života měl člověk trpět 80 let. Pokud bychom připustili, že jsme odrazem Boha, tak by jeho logika měla být podobná naší a vnímat to tedy podobně. Můžete mi pro zajímavost vypíchnout ty kontroverzní pasáže, o kterých mluvíte? Kniha Kazatel je pro mě poměrně inspirativní, zvlášť jako nějaký obraz lidské vytrvalosti a úsilí na duchovní cestě. Každopádně slyšel jsem třeba, že "pláč a skřípění zubů" a "Gehenna" ve skutečnosti popisuje místo za Jeruzalémem, kde se scházeli malomocní a spaloval odpad, odtud "jezero ohně", a o popis posmrtného života se tedy vlastně nejedná. Tak či tak mi nedává úplně smysl, aby Ježíš na jednu stranu říkal, že mrtví spí a nic nevědí, a na druhou stranu mluvil o věčném životě tam či tam.

    • @patress112ify
      @patress112ify Před 3 lety +1

      @@huberthorsky611 suhlasim s Tebou, ale žiaľ Božie súdy sú iné ako ľudské... a vo večnosti neexistuje čas, Ja by som tiež bol najradšej keby peklo znamenalo časovo obmedzené obdobie zakončené absolutne definitivnym zničením duše... a čo sa týka Očistca, to je učenie s ktorým absolútne nesúhlasím a vymyslela si ho katolicka cirkev (som evanjelik)
      Ale peklo treba brat vážne, Ježiš o pekle hovorí 3x viac ako o raji

    • @huberthorsky611
      @huberthorsky611 Před 3 lety +1

      @@patress112ify ok, tak jak si teda toho Kazatele 9:5 vysvětlujete vy? Jinak ani já bych nenechal věčně někoho trpět za to, že nevěří v moji existenci. Pokud by Bůh byl, a pokud by měl v sobě X krát víc lásky, než já, což jistě věříte, že má, nakolik absurdní by to přišlo jemu? Spoustukrát jsem slyšel od křesťanů, že Bůh je láska, ale i spravedlivý apod. Jakoby láska a spravedlnost šly proti sobě. Ale přece k lidem se snažím chovat spravedlivě, protože je mám rád, minimálně cítím takové to základní propojení jako s lidskou bytostí, byť ho třeba nemusím. "Ve věčnosti není čas" - pak je peklo zánik, protože utrpení a jakékoliv jiné bytí se děje v čase a pokud není někde čas, pak tam nemůže být ani prostor, neboť čas a prostor jsou propojené, a tudíž tam nemůže být ani existence.

    • @patress112ify
      @patress112ify Před 3 lety

      @@huberthorsky611 suhlasim ale priestor a cas su vytvory Boha, toto chapanie ktore ste popisali je nase ludske a racionalne. Nedokonaly clovek nepochopi dokonaleho Boha a hej, tiez si myslim, ze za 80 rokov hriechov by bolo spravodlive trpiet 80 rokov v pekle, tym padom ale by bolo spravodlive za dobry zivot netravit vecnost v raji ale tiez len 80 rokov... kym sme nazive, mame nadej a musime bojovat s hriechom a kajat sa aby sme si zaistili Boziu milost a vecny zivot v raji. Ludske chapanie priestoru a casu nam po smrti bude nanic, tam neplatia pravidla typicke pre nas materialny svet. A zial - jedini ludia ktori vedia ako to v skutocnosti je, su ti, co su na druhej strane a uz su po smrti... kazdopadne, kazdy sa raz dozvieme ako to je 😊

  • @vilmabujzasova6782
    @vilmabujzasova6782 Před 2 lety

    Padnudy na hlavu 😂😂😂😂

    • @vladimirrojko9057
      @vladimirrojko9057 Před 2 lety +2

      Jenom se potvrdila pravda Božího slova-Slovo o kříži je bláznovstvím těm, kdo jsou na cestě k záhubě; nám, kteří jdeme ke spáse, je mocí Boží.
      (1Kor 1,18)