Seachem Purigen - Regeneracja / How To Recharge Safely

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 02. 2018
  • How To Recharge Safely!
    W jaki sposób dokonuję regeneracji produktu Seachem Purigen ?
    KOSZULKI SZOPEN'S SHRIMPS: szopensshrimps.cupsell.pl/
    SUBSKRYBUJ ► bit.ly/1QD1vBd
    FACEBOOK ► / szopensshrimps
    TWITTER ► / pcszopen
    INSTAGRAM ► / szopensshrimps
    SNAPCHAT ► szop3n
    Zaznacz DZWONEK 🔔 obok przycisku subskrypcji, żeby otrzymywać powiadomienia!
    Music: www.bensound.com
    Koniecznie zajrzyj na moją stronę: www.szopensshrimps.pl

Komentáře • 64

  • @klymson
    @klymson Před 2 lety +11

    Na stronie producenta w sekcji FAQ jasno jest napisane że Purigen powinien być przechowywany w małej ilości wody, co ma zapobiec jego wysuszeniu co za tym idzie jego kurczeniu i pękaniu co powoduje utratę wydajności.
    Cytat ze strony Seachem'a:
    "Purigen® needs to be stored in a small amount of water to keep the media moist. This will prevent the beads from drying out, which can cause them to shrink and crack, reducing the efficacy of the Purigen®. You may use R.O. or D.I water for storing the Purigen® or a small amount of tap (city) water. Any trace amount of chlorine in the tap water will not have an effect on the Purigen® and may keep undesirable bacteria from accumulating in your storage container."

  • @bartoszkrajewski3799
    @bartoszkrajewski3799 Před rokem +4

    Po pierwsze purigen nie możesz zasuszyć po zamoczeniu one są orginalnie czymś nasączone i nie możesz używać metalowych pojemników

  • @mateusznowakf7347
    @mateusznowakf7347 Před 6 lety

    Szanuje za kreatywność

  • @AquaAmator
    @AquaAmator Před 6 lety +1

    Dzieki za fajna instrukcje. Jest troche zabawy ale mozna rocznie zaoszczedzic ok 180zl :) Ja wymieniam Purigen w 200l morszczaku co 4 miesiace i jest lekko brazowy. Pozdrawiam

  • @1kcal915
    @1kcal915 Před rokem +1

    To jest jonit, żywica jono wymienna. WYMIENNA - oznacza że reszty kwasowe NO3 są wymieniane na reszty ClO i ClO2 (podchlorynowa i chlorynowa). Czyli podczas pracy purigenu podchloryny i chloryny dostają się do akwarium. W kartach charakterystyki podchlorynu sodowego - czyli najbardziej prawdopodobnego składnika wybielacza są wymienione zagrożenia (H400 Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne, H411 Działa toksycznie na organizmy wodne, powodując długotrwałe skutki). Od chlorynów dochodzą zagrożenia tak samo opisane, tylko z kolejnymi numerkami H410 i H412. Całe szczęście, że wymiana odbywa się 1:1 i zdąży się część wody wymienić, zanim stanie się toksyczna. Jonitów się nie suszy, w ten sposób się zmniejsza ich pojemność.
    Purigen można również regenerować zwykłą solą NaCl, wtedy zamiast reszt kwasów tlenowych będą uwalniane jony Cl.
    Można również stosować wspomniany już w komentarzach purolite A520E. Regenerowany solą. Aby pozbyć się chlorków należało by za nim dać ogólny anionit regenerowany NaOH, a na sam koniec kationit regenerowany kwasem. Wtedy po wymianie dostaje się H+ -OH, co da cząstkę wody.
    Ogólnie purigen jest kiepsko opisany i chyba celowo nie ma nic o słabości anionitów, jakim również jest purigen. Otóż one mają skłonność do nieregeneracyjnego zapychania się kwasami humusowymi. Akurat je da się wyłapać przy pomocy węgla aktywnego. I tak buduje się akwariowy zestaw - węgiel aktywny, anionit selektywny na NO3, anionit ogólny (reg. NaOH), kationit (reg. HCl). Ponieważ na wyjściu dostaje się wodę demineralizowaną, to można pokusić się o zautomatyzowanie procesu badając przewodnictwo wody. Przewodnictwo osiąga określoną liczbę uS, to uruchamiana jest pompa w układzie regenerującym.

  • @tuptas9614
    @tuptas9614 Před 6 lety +12

    Producent podaje w instrukcji, żeby nie używać metalowych pojemników, w których regenerujemy purigen, tylko szklanych lub plastikowych - nie wiem na ile to ważne, ale może warto o tym wspomnieć

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 6 lety +4

      No ja od roku robię w tej misce i jakoś nie zauważyłem negatywnego jej działania. Może jest ku temu jakiś powód aby unikać metalu, ale sam nie wiem

  • @kidstv5774
    @kidstv5774 Před 6 lety +3

    Warto traktować te wszystkie zalecenia producenta z przymrużeniem oka. Ja też od 3 lat regeneruje w metalowej misce i jest ok. Regeneruje swój purigen z 1,5 roku i też jest ok. Więc śmiało możesz dalej tak robić.

    • @ukaszkuczynski3988
      @ukaszkuczynski3988 Před 5 lety +1

      Tylko że ta miska z filmiku nie jest tak po prostu metalowa, jest to stal nierdzewna obojętna dla wszelkich czynników, ta stal jest dopuszczana zarówno do żywności jak i stosowana jest w aparaturach do bimbru.

  • @rafals5113
    @rafals5113 Před 6 lety +2

    Panie Andrzeju, w instrukcji jest napisane żeby nie używać metalowych naczyń!
    "Regeneracja
    Przygotować roztwór środka wybielającego w wodzie w stosunku 1:1. Namoczyć Purigen na 24 godziny w plastikowym lub szklanym (nie metalowym!) pojemniku i pozostawić w miejscu z dobrą wentylacją, poza zasięgiem dzieci. Po upływie doby przepłukać obficie i namoczyć na 8 godzin w roztworze zawierającym 2 łyżki stołowe preparatu ChlorGuard, Prime lub innego usuwającego chlor (w takim przypadku stosować zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Przepłukać. Jeśli Purigen stosowany jest w akwarium słodkowodnym, namoczyć go na 4 godziny w roztworze zawierającym jedną łyżkę stołową na niepełną szklankę wody preparatu buforującego (Discus Buffet, Neutral Regulator, Acid Buffet). Odzyskanie przez granulki pierwotnej, jasnej barwy oznacza, że produkt odzyskał swoje właściwości i może zostać ponownie umieszczony w zbiorniku."
    www.seachem.pl/index.php?route=product/product&product_id=59&search=purigen

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 6 lety +4

      Serio ? nie doczytałem tego :) a robię tak już z rok. Pewnie z połączeniu chlor + metal może coś się uwalnia. Ciekawe jak to wpływa na purigen i czy w ogóle wpływa.

  • @przemo8382
    @przemo8382 Před 4 lety

    po regeneracji jaki to ma mieć kolor? śnieżnobiały czy raczej taki piaskowy? mocze już 30h i nadal nie jest śnieżnobiały
    czy stosowanie prime'a jest koniecznością? nie wystarczy tego wymoczyć w RO?

  • @r19gale
    @r19gale Před 6 lety

    Ja płucze w wodzie kranowej - wodociągowej, raczej nie ma to znaczenia jeśli purigen absorbuje azot w postaci organicznej. Chlor też po dokładnym wypłukaniu i suszeniu nie stanowi zagrożenia, bo to chlor, a nie ciężka chemia.

  • @januszmamica1692
    @januszmamica1692 Před 4 měsíci

    Czytałem, że nie każdy uzdatniać się nadaje. Użycie nieodpowiedniego ponoć uszkadza Purigen. Czy zamiast Prime można użyć Tetra AquaSafe?

  • @marcint.5065
    @marcint.5065 Před 5 lety

    Purigen zamówiony w Trzmielu. W instrukcji producenta napisane jest również, żeby unikac substancji koloidalnych, które uszkadzają granulki. Pytanie - co właściwie można lac do zbiornika przy Purigenie? Jakie nawozy, mineralizatory, preparaty dla krewetek, uzdatniacze, humusy, Fulvo itp. itd. Co jest bezpieczne?

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 5 lety

      Ja przy Purigenie stosowałam wszystko. Ale używam go przeważnie w morskich baniakach.

  • @egonrasta_4203
    @egonrasta_4203 Před 6 lety +3

    Szopens Shrimps a ja z swojej strony polecam zainteresować się podobnym produktem ale dużo tańszym.Chodzi mi o Purolite A520E...Regeneracja Purolite A520E trwa max 40min ;) .Więcej info znajdziesz na forum Klubu Malawi gdzie sporo kolegów używa Purolite jako tania i skuteczna alternatywa dla Purigenu :)

  • @wawelskismok3316
    @wawelskismok3316 Před 5 lety

    ta miska jest z platyny Pt , w takiej można

  • @MrSMAKOSZ13
    @MrSMAKOSZ13 Před 6 lety +1

    Zastanawia mnie tylko jedna rzecz czy jest sens oszczędzać 100zł na czyszczonym wkładzie zamiast zakup nowego, chodzi mi że tak mocna chemia zostanie jeszcze w tym wkładzie i wkładając ją do solniczki możesz narazić się na padnięcie stworzeń za kilka tys. Czy taka oszczędność to na pewno oszczędność? Ale wielki plus za pomysłowość.

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 6 lety +1

      MrSMAKOSZ13 wiesz robię tak od roku i nic się nie zadziało złego. Ja mam teraz dwa wkłady i jeden używam drugi regeneruje i tak na zmianę. Sam producent informuje o regeneracji więc to chyba nic złego.

    • @igorlewicki8540
      @igorlewicki8540 Před 6 lety

      osobiście szanuje za pomysłowość. teraz brakuje kreatywnych ludzi

    • @tadeusznowak8229
      @tadeusznowak8229 Před 6 lety

      Mi sam pomysl sie podoba

    • @dorotamacurzen7265
      @dorotamacurzen7265 Před 3 lety +2

      @@igorlewicki8540 Przecież regeneracja Purigenu jest opisana na opakowaniu! Jaka kreatywność?

  • @TheMefisto97
    @TheMefisto97 Před 3 lety +1

    Czy ma znaczenie jaki antychlor? Mam Tropical, myślę że zasada działania jest podobna...

  • @mateuszskowronski5402
    @mateuszskowronski5402 Před 6 lety

    Dla mnie wydawalonsie za skomplikowane ale udalo sie w domu

  • @lukasznowak6973
    @lukasznowak6973 Před 6 lety +1

    Witam. Jak to jest? na lewo i prawo trabia zeby media filtracyjne czyscic wylacznie w wodzie z akwarium,bron Boze w kranowce. Juz gdzies widziałem podobna regeneracje...to woda z kranu zła a wybielacz nie? jakis masakryczny paradoks.

    • @rafafilipowicz9371
      @rafafilipowicz9371 Před 6 lety +2

      Gąbki,ceramikę w wodzie z akwarium czyścić trzeba ale to jest regeneracja a nie czyszczenie

    • @lukasznowak6973
      @lukasznowak6973 Před 6 lety

      hmm a czym sie rozni regeneracja od czyszczenia w kazdym z tych przypadkow(czyszczenie to tez regeneracja hmm )?Oczywiscie czyszczenie gabek wybielaczem to jakis nonsens itd... ale chodzi o to zeby zminimalizowac jakakolwiek chemie w zbiorniku. Doszuje sie jej w wodzie kranowej(chlor....itd)-zaleca sie plukanie wszystkiego zeby nie wybic bakterii... wiec jaki jest sens płukania czego kolwiek w wybielaczu i wkładania tego do akwarium?Oczywiscie mozna...kazdy robi co chce.

    • @lukasznowak6973
      @lukasznowak6973 Před 6 lety

      To zapytam, jaka mamy pewnosc ze zwiazki chemiczne ktore moze zestawic wybielacz nawet po wyschnieciu purigenu nie przedostana sie do zbiornika?szczerze jest to tak dziwne i kontrowersyjne jak lepienie roslin do korzeni itp klejem super glue- tez czesto praktykowane

    • @rafafilipowicz9371
      @rafafilipowicz9371 Před 6 lety

      Sztuczne rośliny są zwykle przyklejane klejem na gorąco a co do tej chemi no to sam widziałeś w odcinku że było maczane w różnych preparatach np na chlor

    • @lukasznowak6973
      @lukasznowak6973 Před 6 lety

      Jakie sztuczne,na zywca sie kleji anubiasy i mchy klejami na bazie cyjanoakrylu do korzeni i skał -jest to powszechne i akceptowalne ...

  • @zimny6353
    @zimny6353 Před 6 lety

    Czy mozna plukac w wodzie kranowej ?

  • @josseyt
    @josseyt Před 6 lety +1

    Suszenie powoduje stopniowe kruszenie czyli skraca zywotnosc

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 6 lety +2

      Ale muszę wysuszyć jak mam go schować do worka. Kruszenie nie problem. Producent twierdzi, że można regenerować do 100razy , ja regeneruje max 4-5 więc nie ma problemu

    • @denisk2537
      @denisk2537 Před 6 lety

      Gdzieś w necie znalazłem test z którego wynikało że regeneracja purigenu działa maksymalnie do kilkunastu razy

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 6 lety

      No tak też widziałem ludzie średnio 10x regenerują, ale znam osoby co od 2 lat to robią już kilkanaście razy i też ok. Producent ponoć gdzieś na prezentacji powiedział, że nawet do 100x. Pewnie tyle ludzi ile teorii. Ja regeneruje max 4-5x do tego od ponad roku robię to w tej misce metalowej i nie widzę negatywnego wpływu.

  • @vokaito1
    @vokaito1 Před rokem

    Hej, w jaki sposób zrobić taki zamknięty woreczek ?

    • @tonymontana2809
      @tonymontana2809 Před rokem

      Przychodzi oryginalnie z Purigenem, ja ostatnio kupiłem na trzmielu czy u krewetkiNet 100gram, jest fabrycznie zapakowany w folię Seachem a po rozpakowaniu jest już w takim woreczku więc się nie musisz martwić zakupem dodatkowym. Jedynie gdybyś miał mniejsze akwarium (50 l.) to wtedy musisz użyć 25 lub 50 procent tego 100gram bo w moim przypadku wyciągał z wody wszystko, 100 gram jest na 380-420 litrów. Z dodatkiem węgla i zeolit możesz zapomnieć że ci będą rosły rośliny, te 3 Media wyciągają wszystko po 24h, uzupełnione nawozy na żelazo, fosfor, azot, 24 godziny i wyniki testów kropelkowych na najniższych poziomach. Jeżeli chcesz kupić taki sam lub podobny worek z taką gęstością oczek to znajdź sobie na allegro SELARIS albo SELARIS-pl, on sprzedaje różne woreczki i wkłady do filtrów i raz wziąłem jeden woreczek za 3 zł i jest idealny do Purigenu, wtedy tworząc mniejszą ilość (np 50g purigenu) możesz sobie otworzyć oryg worek i nasypać do tego od selarisa po czym ładnie nożyczkami dociąć i skleić worek wzdłuż boku "super glue żelowym", zaginając o jeden lub dwa falce, jak się ma zgrabne ręce to można kombinować na różne sposoby. Woreczki wiązane na kokardkę nie zdają egzaminu bo w miejscu wiązania wypadnie Purigen więc lepiej sklejać super glue w postaci żelu, - takie inne teraz już sprzedają

  • @tomsonaqua3443
    @tomsonaqua3443 Před 6 lety

    W jaki sposób przechowywać zregenerowany purigen?

    • @kierowcaautobusuBKM
      @kierowcaautobusuBKM Před 4 lety

      Tak jak kupiles w postaci suchej.

    • @klymson
      @klymson Před 2 lety

      Na stronie producenta w sekcji FAQ jasno jest napisane że Purigen powinien być przechowywany w małej ilości wody, co ma zapobiec jego wysuszeniu co za tym idzie jego kurczeniu i pękaniu co powoduje utratę wydajności.
      Cytat ze strony Seachem'a:
      "Purigen® needs to be stored in a small amount of water to keep the media moist. This will prevent the beads from drying out, which can cause them to shrink and crack, reducing the efficacy of the Purigen®. You may use R.O. or D.I water for storing the Purigen® or a small amount of tap (city) water. Any trace amount of chlorine in the tap water will not have an effect on the Purigen® and may keep undesirable bacteria from accumulating in your storage container."

  • @michap.88
    @michap.88 Před 6 lety +2

    Muszę dodać parę słów od siebie na temat purigenu. Używałem tego wkładu przez dłuższy czas i faktycznie naprawdę bardzo dobrze oczyszcza wodę na kryształ no i niestety ale tylko oczyszcza producent zapewnia że usuwa też azotany ale bynajmniej u mnie nie zmniejszyło poziomu NO3. Purigen jest dosyć drogi kosztuje coś koło 100 zł za 250 ml i trzeba go regenerować w wybielaczu i jest to bardzo ryzykowne ponieważ jeśli żle wypłuczemy można zabić całą obsadę i pożegnać się z akwarium na dobre. Poszperałem trochę w necie i znalazłem inny wkład PUROLITE A520E specjalnie zaprojektowana żywica do usuwania azotanów. Posiada atest PZH jako żywica do uzdatniania wody przeznaczonej do celów spożywczych. Spróbowałem sił i wrzuciłem ten zacny wkład do chińczyka HW-603B z pompką ustawiłem jak najmniejszy przepływ dosłownie kropelkowy i eureka nie dość że oczyszcza wodę na kryształ to jeszcze zbija mi No3 do ustalonych wartości wszystko zależy od przepływu im mniejszy tym mocniej zbije azotany nawet do zera.Moim zdaniem PUROLITE jest dużo lepszy niż purigen klaruje wodę , usuwa azotany do zera , kosztuje dosłownie grosze w porównaniu z purigenem bo za 1 litr 70 zł regeneruje się banalnie prosto bo w roztworze zwykłej soli kamiennej która każdy ma w domu.Polecam

    • @rafafilipowicz9371
      @rafafilipowicz9371 Před 6 lety

      Michał P. Coś więcej na temat regeneracji?

    • @michap.88
      @michap.88 Před 6 lety

      Poczytaj sobie informacje zawarte na tym forum forum.klub-malawi.pl/topic/13232-blok-absorbera-azotan%C3%B3w-no3-na-purolite-a520e/ kierowałem się według tych wskazówek tylko że ja wrzuciłem wkład do większego kubełka bo w mniejszym bloku szybko się zapychał wkład i trzeba było często go czyścić.Wkład regeneruje tak 2 litry wody w plastikowym pojemniku najlepiej destylowanej w temperaturze 40 - 50 stopni do której wrzucam około 40 tabletek soli CIECH worek 25 kg na allegro z przesyłką kosztuje coś około 25 zł więc niedroga a starczy na bardzo długo.Sól się rozpuszcza wrzucam wkład z woreczkiem ewentualnie luzem wkładam kamień napowietrzający i mieszam tak z 1 godzinę potem wyciągam płuczę pod kranem i gotowe .Robiłem już tak niezliczone razy a ryby maja się świetnie i nic im nie dolega.Watę w kubełku płuczę raz w miesiącu a i po takim okresie nie jest za bardzo brudna bo to i tak przepływ kropelkowy.Polecam spróbować zwłaszcza w malawi gdzie raczej cienko z roślinami więc do zbijania no3 idealna sprawa. Jakieś pytania walić śmiało

    • @grzyb7677
      @grzyb7677 Před 6 lety

      Dziękuję za odpowiedź

    • @ramzeslo2
      @ramzeslo2 Před 5 lety +2

      Purigen nie ma za zadanie usuwania NO3, to zupełnie dwa rózne produkty o innym działaniu. Zadaniem Purigenu jest pochłanianie azotowych odpadów organicznych, dzięki czemu w znacznym stopniu blokuje powstawanie NO2, a zatem i NO3. Przykładowo, jeśli masz w kranie NO3 - 40 i stosujesz Purigen, to po 3 tygodniach bez podmieniania wody, nadal wynik ten powinien być w granicach 40, oczywiście wynik ten jest zależny od ilości użytego Purigenu. Purolite natomiast pochłania NO3 całkowicie, wyczerpując się przy tym bardzo szybko i przy dużym zarybieniu, regeneracja będzie cotygodniowa, lub częstsza;-) dodatkowo, zbijając NO3 do zera trzeba mięć na uwadzę wysypy nieporządanych glonów.

  • @mowmidejv1277
    @mowmidejv1277 Před 4 lety

    Cześć czy taki purigen mogę odrazu po wysuszeniu użyć czy musi jakiś czas czekać?

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 4 lety +1

      Ja po wysuszeniu od razu używam. Pozdrawiam

    • @mowmidejv1277
      @mowmidejv1277 Před 4 lety

      @@szopensshrimps czyli przyjacielu regeneruje go i po około 24 48h jak będzie suchy mogę wkładać do akwarium tak? Zdrowia życzę kolego :)

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 4 lety +1

      @@mowmidejv1277 Ja robię tak, Zalewam ACE na jakieś 2 dni :) po tym czasie płuczę długo w wodzie. Dodaje troszkę Seachem Prime, lub jak masz jakiegoś antychloru. I daję do wyschnięcia. Jak wyschnie to wkładam do akwarium. Pozdrawiam

    • @mowmidejv1277
      @mowmidejv1277 Před 4 lety

      @@szopensshrimps dziwi mnie tylko czemu w 3 miesiące purigen brązowy

  • @marcin4568
    @marcin4568 Před 6 lety

    a czemu w wodzie ro

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 6 lety

      Nie wiem czy jest jakaś reguła na to, moja woda na wsi gdzie mieszkam jest średniej jakości, więc wole RO, jak ktoś ma pewność co do swojej wody to może i kran. U mnie co jakiś czas chlorują wodę bo jakieś dziadostwo w niej znajdą :) więc ja wszystko robię w RO

  • @pil5
    @pil5 Před 3 lety

    Ładniutki, bialutki, czyściutki, nie?

  • @josseyt
    @josseyt Před 6 lety +1

    Producent nie zaleca suszyc purigenu!

    • @szopensshrimps
      @szopensshrimps  Před 6 lety +1

      Trzeba wysuszyć. Jak wsadzę mokry do worka to pleść wyjdzie. Ja go nie używam od razu tylko na zmianę z innym. Więc trzeba wysuszyć.

    • @dziegan
      @dziegan Před 6 lety

      Producent :D:D:D

    • @kierowcaautobusuBKM
      @kierowcaautobusuBKM Před 4 lety +1

      Wiadomo, producent najbardziej to by chcial zeby za kazdym razem kupic nowy woreczek....

    • @januszmamica1692
      @januszmamica1692 Před 4 měsíci

      @@kierowcaautobusuBKM To wtedy nie pisaliby o tym jak go zregenerować :).

  • @ukaszkuczynski3988
    @ukaszkuczynski3988 Před 5 lety

    Regeneracja złoża filtracyjnego, po takim wybielaniu to niczym się nie różni od zwykłego piasku, czyli po prostu robi za złoże bakteryjne coś jak FBF z tym że gorzej gdyż jest inna porowatość oraz granulacja - a to oznacza niepotrzebne koszta z drugiej strony jak bym miał tak robić w filtrach narurowych zastosowanych z lodówki, wżyciu bym z tego nie pił wody bo o ile chlor i tak jest w wodzie wodociągowej nie nie był bym pewien na resztę związków chemicznych tych wybielaczy, ale to i tak nawet nie ma sensu więc polecam zagadnienie FBF przynajmniej w akwarystyce w kuchni do spożywania raczej zostaję przy żywicy jonowymiennej i to bez jakiejś regeneracji na 6 miesięcy to żaden koszt... 4wkłady za 100zł to nie majątek a mam nowy mechaniczny, węgiel aktywny, w/w żywicę oraz wkład odżelazujący. A i aby nie było to nie hejt tylko rozwaga i rada dla reszty ;-)

    • @dorotamacurzen7265
      @dorotamacurzen7265 Před 3 lety

      Super poczytać eksperta. Jakieś badania robiłeś? Bo regeneracja Purigenu jest opisana przez Seachema na opakowaniu, ale jak widać kretyni wiedzą lepiej..... żywicę DI do akwarium.... no lepiej tego nie komentować.....

    • @ukaszkuczynski3988
      @ukaszkuczynski3988 Před 3 lety

      @@dorotamacurzen7265 fakt kretynów i kretynek nie brakuje co widać w powyższym komentarzu. Na Pepsi też piszę że nie szkodzi dla ludzkiego zdrowia. Takie pitolenie że coś jest gdzieś opisane jako naj coś tam to jest jak z naszymi politykami powiedzą wszystko w zależności od tego kto więcej płaci. Ludzie to kupują i pozniej zachwalają nie wiadomo jak bo idzie fala placebo xD
      Zapraszam na pierwsze lepsze forum Dyskowców... I tam to dopiero będzie zdziwienie jakie to herezje ludzie piszą i jaki sprzęt mają (tak mam tu na myśli żywice jonowymienną). Jak ktoś lubi łykasz wszystko jak pelikan to i styropian dla niego będzie lepszy od ryżu 🤣
      Po raz kolejny napisze... Po takim płukaniu chemia to na tym złożu już nic nie ma i taki filtr fbf jest o niebo lepszy. Zresztą po co ja ślimacze skoro inni wiedzą lepiej bo mają przeprowadzone badania 😅