K čemu slouží dentální hygiena?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 14. 04. 2019
  • Odebírat kanál: https: bit.ly/2NEvART Náš web: www.asklepion.cz/
    Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., odpovídá, proč chodit na dentální hygienu:
    Ošetření u specialisty na dentální hygienu má zhruba 2 roviny. Jedna je věc, kterou můžou dentální hygienistky nebo hygienisté dělat samostatně, a to je zejména otázka profylaxe. To si myslím, že je trošku v Čechách podceňováno, protože my oceňujeme hlavně, když někdo dělá nějaké výkony, když jako něco odpracuje. Čili relativně málo jsou placeni a využíváni k tomu, aby opravdu provedli dokonalou instruktáž hygieny, aby kontrolovali lidi, jestli se dobře čistí.
    Já potkávám málo pacientů, kteří si nečistí zuby, ale většinou jsou tam chyby v technice. Já sám vím, že jsem to roky těžko zvládal. Přiznám se, že já osobně hodně využívám moderní elektrický zubní kartáček, protože přes všechny školy, co o tom mám, tak prostě ruční čištění s časem, co mám… Já vím, že bych to neměl říkat, ale je třeba být upřímný k lidem. Prostě jsem s tím měl problémy a celá řada kolegů taky. Když chci ještě využívat jiné pomůcky, kde zrovna dentální hygienistka pomůže s výběrem, jako je třeba mezizubní kartáček, jako může být monokartáček atd., tak to by mělo být těžiště té práce.
    Samozřejmě v Čechách se hlavně oceňují výkony, takže dentální hygienistky se berou jako takové specialistky na kyretáže, tzn. odstraňují zubní kámen. Když je to supragingivální, tak je to všechno v pořádku. Ale často se pouští do poměrně složitých paradontologických operací. To by měl podle zákona indikovat zubní lékař. Většinou je to trošku bolestivé, takže by zubní lékař měl píchnout anestézii, proto by hygienistky neměly být někde na druhém konci města nebo v úplně jiném městě. A na konci by to měl zkontrolovat, jestli je to dobře udělané, a měl by na léčbu dohlížet.
    Trochu takový nešvar, který vidím v ČR je, že zubní lékaři říkají, aby někdo chodil automaticky k zubní hygienistce, aniž by sám viděl, jak ta hygiena vypadá. Já mám pacienty, kteří třeba potřebují zubní hygienistku každý měsíc, a mám pacienty, kteří chodí jednou za rok nebo vůbec ne, protože ta hygiena je dobrá. Čili „2x do roka“, to je takový nesmysl. Já nemám rád, když je to před mým ošetřením, protože jako zubní lékař nevidím tu hygienu. Když si někdo dojde na hygienu 2 dny dopředu, tak co já vidím? Perfektní hygienu. Pak se třeba divím, že můžou být problémy s implantáty. Jenomže ten pacient si půl roku dobře nečistí zuby, ale pár hodin před mým vyšetřením to někdo vypulíruje. Můj osobní postup je, že pacienta vždycky vidím, řeknu hygienistce nebo hygienistovi, co má provádět, a mám snahu to zkontrolovat. Protože všichni když víme, že to, co po nás někdo zkontroluje, tak to děláme lépe.
  • Jak na to + styl

Komentáře • 2

  • @goethe-zentrumpardubice8061

    Dentální hygieně jsem nikdy nevěnoval tolik pozornosti, kolik by si zasloužila, ale to se změnilo, když jsem začal docházet k skutečně dobrému zubaři v Praze-
    zubni-praha.cz/Poskytovana-pece/Dentalni-hygiena/