Proč nám nepřipojí fotovoltaiku? může za to EU, nebo vláda?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 12. 2022
  • Podpořit mou tvorbu a získat za to výhody mužete zde:
    / @amperak
    mail: amperak zavinac amperak.cz
    discord: / discord
    fórum: forum.amperak.cz/index.php
    FB: / amperak
    Instagram: / amperak_maniak
    přímá podpora: 2785623003/0800
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 312

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider Před rokem +34

    Ale na základní otázku to neodpovědělo - kdo za to může? A na to není úplně jednoduchá odpověď, protože přesně tento problém jsem řešila v Letovicích. 500m od trafáku a impedance smyčky přes 1Ω, problémem byl vyhnilý PEN, což mělo ty radostné projevy, že když jsem já měla příkon (a taky třeba na vstupu 150V), tak ten rozdíl holt zabíjel každým zařízením třídy I. po celé dědině proti reálné zemi. Druhá sranda byla ta, že trafostanice neměla zem na zemi, takže ani PEN nebyl na zemi atd. Řešila jsem to a bylo mi sděleno, že ta část je havarijní a že je tam plánovaná rekonstrukce a této odpovědi se mi dostávalo 35 let, po kterých jsem se odstěhovala. Řešení bylo poměrně jednoduché, jelikož v hajzlu byl toliko PEN, řešila jsem to 5kVA transformátorem 400V/230V a vlastním zeměním. Podotýkám, že legální to není, ale to ani provozovat 35 let distribuční síť v havarijním stavu.
    Další dvě instance katastrofálního stavu distribuční sítě nn mne potkaly v Brně. Starší (a méně katastrofální) bylo twl Královo Pole (to je to místo, kde bezdomovec v šalině stahuje gatě, protože je to tam obecně k po.*). Baráky původně navržené na 220V sdružených, ale připojené do TN-C, takže máte pojistky na nuláku. Zásuvkové okruhy jištěné 6A, světelné okruhy jištěné 6A, no a s velkou slávou jsem si udělala vedení k pračce jištěné 10A (což pračce muselo stačit, naštěstí ji to opravdu stačilo, moderní pračku bych tam nedostala), protože 10A jednofázově měl jistič u elektroměru. Víc nešlo, lépe řečeno nemělo smysl, protože přívod do celé lajny 10 bytů, které byly rozházeny mezi fáze, byl 3×20A. Pochopitelně všichni jsme platili za 25A jednofázový jistič, protože to je minimum. Situace se změnila koncem 90. let, kdy maggisrát, kterému ty domy patřily, rekonstruoval část vnitřních rozvodů, takže jsme všichni dostali 25A jističe, ale lajna komplet všech bytů je jištěna 3×40A jističem, no a to je stav, který tam pokud vím trvá dodnes.
    Tohle je ovšem nic proti tomu, co jsem zažila v Židenicích. Tam jsme totiž neměli jistič před elektroměrem. Pět odběrných míst bylo prosím spojeno paralelně do jediné HDS, kde seděl jediný 25A nožák. Před elektroměrem neměl jistič nikdo. A toto prosím není něco, co by vzniklo někde hluboko v socialismu, ale tohle je věc, kterou vymyslela tamní radnice někdy v roce 1992 a donutila kabelovku, která si tam tehdy dělala svoje rozvody, aby toto na svoje vlastní náklady realizovala jako ústupek za to, že je nechají natahat kabely k domům, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné, ale taková byla doba.
    Když se podívám na situaci v Praze, tak tady je to dost odlišné a to, co jsem viděla, je v podstatě v pořádku, problémy s impedancí smyčky sice existují, ale je to spíše rarita, ale v Praze taky neřádí e-off či ČEZ, přičemž ČEZ je sice kvalitní katastrofa, ale na e-off to opravdu nemá.
    Dáme ještě jeden příběh závěrem, tj. jak e-off rekonstruuje distribuční soustavu nn. Totiž do problémů s impedancí smyčky se dostal známý také, no a vyřešil to způsobem, který nebyl levný, ale funkční - koupil DTS. Projekt, realizace, připojení, sranda za mego a půl zhruba. Následně ho e-off různými pohrůžkami donutil převést DTS do vlastnictví distributora, tedy e-offu, no a do půl roku na to byla připojena půlka dědiny, způsobem dost diletantským, podotýkám. Takže takhle to funguje v praxi, vy ten proud potřebujete, vy ten problém na vlastní náklady vyřešíte a oni vám to potom tak nějak vyvlastní.
    A ta otázka samozřejmě trvá - KDO ZA TO MŮŽE? A já si dovolím říct, že vláda a parlament. Jako bolavý zub to obcházeli už soudruzi, pak se to nějak divoce privatizovalo, jako tehdy všechno, ale stále neexistuje žádná síla, která by distributory tlačila k tomu, aby distribuční soustavu udržovali. Dokud neudělali tu srandu s otevřením trhu s elektřinou, šlo je ještě tu a tam k něčemu donutit, ale dnes je distributor oddělený od dodavatele elektřiny, takže na to definitivně nemáte žádné páky, oni se s vámi prostě bavit nebudou, reklamujte u dodavatele. Dodavatel je navíc nějaká slupka, která najímá externí firmy a díky ERÚ, které je (stejně jako jakýkoliv jiný takzvaně nezávislý úřad, viz třeba ČTÚ) toliko prolezlé klientelismem a odmítá řešit cokoliv, jim prakticky není jak poručit. A do této situace EU prdne s elektromobilitou, což je upřímně řečeno nutnost kvůli nějakému řešení závislosti Evropy na dovozu ropy, pokud se neklamu, tak v EU se těží ropa jen v Rakousku. Za tristní stav distribuční soustavy můžou všechny vlády, které to neřešily, tj. počínaje komunity po ty, co jsou tam teď, přičemž zvláštní pozornost si zaslouží ti, kteří předvedli „liberalizaci trhu s energiemi“ a divokou privatizaci čehokoliv. Ti, co tam sedí teď, by to měli řešit (neb někdo to udělat musí a čas dochází), distributoři do toho investovat nebudou, takže by do toho musel investovat stát, který na to nemá peníze (ano, šlo by asi požádat EU), ale především to znamená vyřešit vlastnické vztahy, což reálně znamená převzít minimálně e-off distribuce, protože tam je to nejkatastrofálnější. Ta situace rozhodně není jednoduchá a dovolím si prorokovat, že tato vláda nebude v tomto ohledu dělat nic, stejně jako ty, co příjdou po ní, takže z plánovaného nástupu elektromobility se stane epický průser, protože když vám někdo dá 8 let času (což upřímně řečeno není na řešení něčeho, na co se víc jak 50 let sralo jak na placatý balvan, není moc) a vy se na to vyserete, tak to může končit jediným způsobem. Ano, epickým průserem. Mimochodem, tohle není problém toliko ČR, nepřeju vám vidět JAK vypadá poslední míle v jihoevropských státech. Ono se to obchází jak bolavý leckde. FVE jsou jen první masovější věcí, která to zviditelňuje, další bude elektromobilita.

    • @pumelo1
      @pumelo1 Před rokem +7

      Hotová postgraduální práce🤣🤣🤣

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +3

      Niki, tvoje slohy jsou TOPové.
      E-off je sračka. respektive egd. oni totiž udělali to, že když je nějaká oblast, tak výkon oblasti vydelili počtem OM a to lidem přidělují jako rezervovaný výkon výrobny. takže třeba běžně dostaneš 1kW. což je lepší jak nic teda. Pokud se někommu u Eoff nabízí FVE, tak je to hroznýho řešení, s jakým rezervovaným výkonem to připojí.
      Naštěstí už dostali rozum a rezervovaný výkon neberou jako výkon výrobny na střeše.
      To s těmi trafáky je sviňárna a dělaj to. strašný. ale jde s nima vyběhnout, pokud víš jak.
      Pokud si zažádáš o připojení výrobny a není tam kapacita, tak u mikrozdroje do 10kW oni musí ho připojit. Teda čez. ten mne zajímá žejo... Eoff ten se na tebe vys... takže čez ti dá čas do kterého tě připojí. aktuálně do dvou let. musí vybudovat trafačku nebo vyměnit káble.
      Jinak u nás ta porucha trvá dlouho, nyní jsem to zase reklamoval, provedou měření a já budu vesele využívat elektřinu tak, aby byli nadšení z toho podpětí :D
      Navíc do doby než to opraví mám nárok na slevu na distribuci :)

    • @MartinVich
      @MartinVich Před rokem +2

      Jak muze clovek detekovat přepětí v síti tak aby mu distributor věřil? Je nejaky certifikovaný měřič - dataloger nebo jak se to dokazuje pokud to přepětí se objevuje jen občasne?

    • @TomSilver_42
      @TomSilver_42 Před rokem

      @@MartinVich Hadam ze to bude zavisle jen na vysledku jejich "mereni". Jasne, pro svoje ucely sio muzu pripojit a merit co chci, ale predpokladam ze pokud to nebude hrube mimo abych to resil nejakym soudnim znalcem, tak distribuce proste prohlasi ze muj merak neni certifikovany a nema klibracni znamky a je tim padem me mereni neprukazne.
      Ale jak psal @amperak uz nekolikrat, zadost o pripojeni by mohla znamenat do dvou let zlepseni site.

    • @mareksykora779
      @mareksykora779 Před rokem +4

      Parádní příspěvek. Díky. Vlastně další hezký balvánek, ze kterých se postupně staví viklající se sloup, jehož pád pod svými sutinami nechá všechny ty plánovače mýtického roku 2035 jako termínu zákazu prodeje spalováků. Kdo si dnes vzpomene na 13 let starou EU směrnici o řepce a biopalivech do nádrží aut. Kdo si vzpomene na plán přestat v roce 2035 úplně těžit uhlí. Ten zákaz prodeje spalováků bude jen další takový výkřik, který pak úplně stejně jako tu řepku jen uctivě uložíme k ledu. A dokud tu nebude víc atomek, tak ta elektrifikace aut nebude dávat smysl.

  • @cilichjiri7423
    @cilichjiri7423 Před rokem +1

    Dobře vysvětlené, díky.

  • @paolloshanti
    @paolloshanti Před rokem

    Díky pochopil 🙏🏿🌞🔥🙏🏿🍀

  • @Honzik_S
    @Honzik_S Před rokem +1

    Díky!

  • @branoster
    @branoster Před rokem

    vyborne vysvetlenie 👍👍👍

  • @Pidas352
    @Pidas352 Před rokem

    Pecka, videjko pomohlo 👍Díky

  • @danielhorak5727
    @danielhorak5727 Před rokem

    Skvělý video. 🙂👍🏼

  • @tatianaivancikova5247

    😇Vďaka si borec😇

  • @arv-servis-pohorelice
    @arv-servis-pohorelice Před rokem +2

    super

  • @satandik007
    @satandik007 Před rokem

    Díky, stačí :) palcuju

  • @papanhe
    @papanhe Před rokem

    Jo super dík. 👍

  • @rasty8940
    @rasty8940 Před rokem +6

    ...řekl jsi to pěkně ...pochopil jsem i já antielektrikář

    • @mili9300
      @mili9300 Před rokem

      tak hlavne ze si to pochopil. Az nato ze je to stejne, jako kdy bača rekne ovcim ze nemaji co zrat, ale to ze za to muze on, protoze nezasel, to uz jim zataji.
      beeeeeeeeeeeeeeeee

    • @rasty8940
      @rasty8940 Před rokem

      @@mili9300 ..jsi mi to nandal fakt neusnu ...

  • @johnjoy9758
    @johnjoy9758 Před rokem

    Ahoj,super videa👍Chci se zeptat co říkáš na ECOFLOW,jako alternativu ke klasické fotovoltaice ,míněno jako ostrov.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +3

      exoflow je esxtremě drahá FVE, její výhoda je přenositelnost.

  • @RoCeS_
    @RoCeS_ Před rokem +8

    V zásadě dobře vysvětleno, sice hodně zjednodušeně, ale dostatečně.
    Snad bych jen doplnil, jde o celkové vyvážení napětí v síti. Když je nízká spotřeba nesmí vzniknout přepětí a když je vysoká spotřeba nesmí vzniknout podpětí. Jakmile je síť v pořádku a dobře nastavená, odběratelé jsou spokojeni, pokud by se přidalo moc zdrojů, bude přes den a hlavně v létě vznikat přepětí, to se dá eliminovat změnou (snížením) napětí na transformátoru. Ovšem v noci a v zimě by pak zase mohlo vznikat podpětí a to je problém...
    Kapacita sítě (to kouzelné zaklínadlo) je rozmezí kdy odběry a zdroje nezpůsobují extrémy ( Přepětí a Podpětí ) v dané síti.
    Řešení existuje, úprava distribuční sítě nn někdy i vn, stavba nové trafostanice vše řádově v milonech až desítkách milionů..
    Ovšem není to hned, stačí nějaký Jarda, který nechce na svém pozemku vedení ani trafostanici (slyšel v hospodě, že mu to ozáří děti), nebo Pepa kterému v hospodě řekli, že si má říct aspoň a šest milonů za 100m2 a bude se to táhnout mnoho a mnoho let..

    • @martinnovotny4187
      @martinnovotny4187 Před rokem +3

      I to má svoje limity. V okamžiku, kdy si každý na střechu dá panely 50kW a slunce začne naplno svítit, tak tu energii musíš někde spotřebovat. Dlouhé stráně máme jen jedny.

    • @RoCeS_
      @RoCeS_ Před rokem +1

      @@martinnovotny4187 buďme realisté, tahle situace ještě dlouho nenastane vzhledem k ceně fve, která díky dotacím není konkurenční nýbrž pokřivená. Také kvůli rozloze, neboť málokdo má smysluplně orientovanou střechu kolem 250m2.
      V neposlední řadě jsme součástí celoevropské sítě a čím větší ta síť je, tím snadněji se reguluje. Ta regulace není levná, ale je možná. Například v Německu se zruší elektrárny a postaví se systémové zdroje, které sice vlastně fungují jako elektrárny, ale nejsou jimi protože jejich primárním účelem je řešit systémové extremy v síti vzniklé nepredikovatelnými zdroji (fve/vitr). Je to sice slovíčkaření, ale cíl byl splněn ==> fosilní elektrárny zrušeny..
      Jediné dostatečně rychlé zdroje jsou plynové, což znamená také fosilní, ale už to nejsou elektrárny 🥳.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +5

      ano, tak nějak to je, video jsem potřeboval fakt zjednodušit. pokud by byl zájem, mohu ho doplnit. Je převážně určené pro jednoduché lidi, kteří si myslí, že vláda za to muže, tak aby pochopili, že za to mužou dráty.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem +5

      @@amperak To se ti vysvětlit nepovede. Většina lidí, kteří vše hází na vládu a spol. to má v hlavě zadrátované tak, že nepomůže ani kladivo. Snaha se však počítá.

    • @TomSilver_42
      @TomSilver_42 Před rokem

      @@martinnovotny4187 Pokud vim mame jeste jednu reverzibilni precerpavacku - Stechovice, ale ty sou taky jen jedny.

  • @konzerva80
    @konzerva80 Před rokem +1

    A čo takto predávať elektriku len susedom, že by mali v domoch jeden elektrický obvod z elektrárne pre zimné obdobie, a druhý obvod pre tvoju fotovoltaiku pre letné obdobie? Mne by nevadilo mať doma zásuvky, osvetlenie... zvlášť pre elektriku z elektrárne, a zvlášť pre elektriku z fotovoltaiky, ak by to bolo finančne výhodné. Nie som elektrikár, ale myslím, že by šlo urobiť, aby "komunitná" fotovoltaika, alebo nejaká iná, komunitná elektráreň len (jednosmerne cez "diódu"?) dočerpávala z verejnej, klasickej elektrárne toľko elektriky, koľko by potrebovala, bez toho, aby do verejnej siete dodávala akékoľvek množstvo energie z komunitnej elektrárne.

  • @camper6285
    @camper6285 Před rokem +16

    Suprově vysvětleno 👍, mimochodem to vypovídá o tom že bydlíš na konci světa 😀ale nebuď smutný ten samý problém má například celé Brno 😀 (teď bych Petra nebo Rosťu nechtěl potkat 🙂)

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +4

      Pozor, neplést konec světa s něčím, co nikdo neví kde je :D
      Mám podanou reklamaci kvality připojení.

    • @camper6285
      @camper6285 Před rokem

      @@amperak OMG že je to v Brně ví snad i děcka ve školce 😀

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +5

      @@petr-5217 já FVE taky brutálně ocenil, když mi pomáhala vyrovnávat síť. Jenže oni nemužou připojit něco, čemu nemužou garantovat rezervovaný výkon. a taky musí být dobrá impedance kvuli mikropřetokům při vypnutí silného spotřebiče.

    • @RomanMatyus
      @RomanMatyus Před rokem +1

      @amperak Ale to je len vec legislatívy, nie? Stačilo by legislatívu upraviť tak, aby nemohla byť dodávka do siete v čase ak je v sieti nad (napr.) 250V a tým by to bolo vybavené. Nastaviť parameter na menici a tym by to bolo vybavené.
      Cez diaľkovy dohľad vedia aj tak ktorukolvek prípojku odpojiť, ak by porušovala podmienky.

  • @PS3ojKar
    @PS3ojKar Před rokem +2

    🔝🔝🔝

  • @janjakubik188
    @janjakubik188 Před rokem

    Přesně takmáš pravdu

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +11

    Díky za video a celkově za inspiraci ohledně fve. Sleduju, jak jsi poslední dobou podrážděný, jak se v tvém životě projevuje závist druhých, .... ale buď na sebe pyšný, protože v pozitivním smyslu pozitivně měníš životy ostatních, které ani neznáš. Nejsou to jen rady, technická data, ale dáváš lidem odvahu pustit se na neznámé břehy a objevovat ....
    Dnes jsem si přivezl dalších 8 nových panelů x 375Wp a posílím na celkových 12,6 KWp. Jsem rád, že jsme si udělali vše za své na svém, bez dotací, firem a distribuce.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +2

      paráda, taky musím přidat panely. kor když mi vyhrožují tou cenou na faktuře... snad nemyslí vážně

    • @MartinVich
      @MartinVich Před rokem

      @@amperak az oslabi koruna na jare pristiho roku bude to mozna o dalsich 10 procent vyssi

  • @paulosperlich3406
    @paulosperlich3406 Před rokem +1

    Ahoj. Díky za video :) Pokud tomu rozumím správně, bude mi k velmi hrubé orientaci stačit během dne, (především během špiček) změřit opakovaně napětí a za předpokladu, že se pohybuji např. na hodnotách 240 - 245 V, se dá uvažovat o tom, že připojení mikrozdroje je reálné? Díky za odpověď.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +2

      nejlepší je změřit impedanci smyčky. ta musí být 0,45 ohmu pro 16A a 0,75 ohmu pro 10A na fázi 10kW a 6kW. dále distributor musí v simulačním programu zjistit vliv výrobny na síť a pak ti to povolí.
      Pokud doma máš stabilní napětí v noci i ve dne, tak to bude OK.
      žádost o připojení mužeš podat i bez smluvené firmy na FVE.

    • @paulosperlich3406
      @paulosperlich3406 Před rokem +2

      @@amperak S tím naprosto souhlasím. Přemýšlel jsem pouze nad tím, jestli dává smysl jako takové hrubé "vodítko" pro všechny běžné uživatele multimetru, zkusit třeba takto měřit. V mém případě se napětí na různých fázích během dne pohybují v rozmezí 239-246V. Tím, že jsem nenaměřil např. 210V jsem se mírně uklidnil :)

  • @janhrbac5550
    @janhrbac5550 Před rokem +1

    Fajn video, jen škoda toho bulvárního názvu...myslím, že zbytečného.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      nemyslím si. alespoň se na to podívá i ten, co si to myslí.

  • @Vorgonful
    @Vorgonful Před rokem +1

    Super. Jen houšť. Lidi bez rozumu už neví co by na tu nenáviděnou EU svedli.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      furt to poslouchám a otravuje mne to.

    • @Vorgonful
      @Vorgonful Před rokem +1

      @@amperak jj nejsi sám. Ono je vždycky jednodušší to na někoho hodit, než si zjistit, jak to skutečně je.

  • @calmcorner2600
    @calmcorner2600 Před rokem +1

    Jo taaaak

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +2

      hned jsi chytřejší

  • @zdenek6957
    @zdenek6957 Před rokem

    :)) božský Bruce na tom byl s e-maily stejně :P

  • @jaroslavbartos7722
    @jaroslavbartos7722 Před rokem +1

    Mezi námi,který blbec by od vás kupoval elektřnu z FV v létě ,když je jí jak nasráno, na tomto totiž ty sny lidí o elekřině zdarma skončí!

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      aktuální ceny anergie na trhu jsou den dopředu zcela zdarma k vidění na internetu.

  • @insidr5552
    @insidr5552 Před rokem +5

    Dobrý video👍🏼
    Podle mě oni rádi najdou důvod nepřipojit , nebo se pletu?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      připojí tě vždy. pokud zažádáš, tak do dvou let musí vybudovat infrastrukturu. jenže dva roky čekat se nechce nikomu.

    • @insidr5552
      @insidr5552 Před rokem +7

      @@amperak to jsem netušil, máš zažádáno? co brání požádat o 50 kWp?
      Neumím si představit, co by se stalo, kdyby podstatná část baráčníků začal-a instalovat panely …
      Síť klekne a infrastruktura se zdraží o 2 řády a s tím i regulované ceny…

    • @om2amb
      @om2amb Před rokem

      @@insidr5552 Preto by baracnikou nemali vôbec pripájať. Vďaka dotáciám majú tendencie si kúpiť solar o výkone prekračujúcom ich maximálnu spotrebu . A dúfajú že predajom elektriky, keď ju nik nechce, zarobia milióny.

  • @zdenek6957
    @zdenek6957 Před rokem

    a jaké to je když každý domeček bude mít 10kwp elektrárnu a bude dodávat přetoky do sítě a napětí v síti už bude tak vysoké že by překročilo normovanou mez. ? :) Laický dotaz ... Pokud má střídač přetlačit elektřinu tak se přeci napětí v síti bude každým přetokem zvyšovat nebo ne ? :))) díky dobré video.. mě ted povolili zvýšení kapacity přetoku u distributora bohužel fond mě řekl že musím vypracovat nový projekt.. abych mohl přidat panely přestože se u mě jedná vyloženě pouze o panely žádná jiná změna :(

    • @tomaskato834
      @tomaskato834 Před rokem +5

      Laická odpovět, pokud bude mít v ulici každý FVE a napětí bude stoupat tak, se budou jednotlivé elektrárny postupně omezovat a odpínat od sítě. Lidi budou nadávat, že jim to nevyrábí co firma slíbíla, prodělávají na to gatě.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +2

      právě proto se žádá o rezervovaný výkon. kdyby se o něj nežádalo, tak se to dostane do stavu, kdy se začnou omezovat střídače na výkonu díky interním ochranám, které musí být nastavené správně.
      Proto distribuce vždy počítá a simuluje v programu chování soustavy s nově připojenou výrobnou, aby tato situace nenastala.

    • @martinnovotny4187
      @martinnovotny4187 Před rokem

      @@amperak Proto by bylo optimální skončit s garancí výkupu. Prostě vykupujeme jen když je o proud zájem. Hotovo šlus. Střešní FVE nejsou určeny na byznis, ale pro snížení spotřeby z DS. Měj to připojené (pokud máš certifikovaný střídač), ale pokud zjistíme, že od tebe leze napětí >247V, tak ti odstřiháváme KOMPLET připojení.

  • @MoHo601
    @MoHo601 Před rokem

    Ahoj, protože,jsem v obležení spousty fotovoltaických velko plantáží,za kopcem mám,Dukovany, mám,v době zhruba od 11h do16h, přes léto, problém s přepětím v siti

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      nekecej, všude kolem jsem viděl jen plantáže vína... a to dle mne elektřinu nevyrábí :D
      BTW znáš ten trik se snížením napětí v síti pomocí trafa a odečtení napětí? já takto napětí doma zvyšuji

    • @MoHo601
      @MoHo601 Před rokem

      @@amperak Milane,regulační trafo mám,je to historie,ale spolehlivost,mám jich několik,ať se daří,ahoj

  • @MoHo601
    @MoHo601 Před rokem +2

    Vypíná mi to přepěťové ochrany u moderních svářeček,prostě se nedá v tomto čase vůbec dělat,v zásuvkách,je 255V,na zrifazu,jsem naměřil. okolo,500V,likviduje to i nabíječky elektromobilů,tam je i vliv venkovní teploty,nad 30C,raději nenabíjet,pokud je přepětí,tak,raději přes noc , některé starší by modely nabíječek,jsou už těžko sehnatelný,tak na to dejte pozor

    • @MoHo601
      @MoHo601 Před rokem +1

      Jinak na JM, letos nepovolovali, už žádné větší FVE,zduvodu těchto problémů,jen vlastní spotřeba,Jinak nové zálohy řešili, někteří co znám,dovezli zánovního Catrose,mají zelenou naftu,farma jede na na dislaka, zálohy nejsou schopni platit,nafta vyjde levněji.....

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      ty tam máš E-off, respektive EGD a ti absolutně nic nechcou se sítí dělat.
      Ty tam nemáš trafo, že bys měl nižší odbočku?
      Souhlasím, pro starší nabíječky je 250V a víc i smrtelné. pro novější to je asi 280V

  • @jirgen6247
    @jirgen6247 Před rokem

    skus je zažalovat....

  • @zdeneksrstka8323
    @zdeneksrstka8323 Před rokem

    Od května letošního roku mám FVE 4.5kw.
    Protože smlouvy čezu k výkupu jsou mizerné, tak jsem omezil přetoky (jsou povolené na celou kapacitu) na 100w!
    V jedné diskusi odborník řekl, že zakázané přetoky způsobují nestabilní funkci střídače!
    Je to pravda?
    Mám sestavu se střídačem SOLAX.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      pokud netopíš elektřinou, co zkusit spotovou energii? chce to ale dobře propočíst.
      u Solaxu zakázání přetoků zpusobí, že ze sítě začne trvale odebírat malý výkon. pokud omezíš prodej přetoků třeba na 100W, tak to je OK. ale spíš bych tam dal třeba 500W.

    • @zdeneksrstka8323
      @zdeneksrstka8323 Před rokem

      @@amperak díky

  • @janjurcik1746
    @janjurcik1746 Před rokem

    :D :D :D Vymakaný úvod. :D

  • @vendulachybikova7601
    @vendulachybikova7601 Před rokem +12

    Ono je vůbec divné že jde do sítě přidávat elektřinu .. Jak se to řeší ze to vůbec ty transformatory na sekundaru vydrží... Když jsou kolikrát problémy s přepětím u domu v těsně blízkosti trafostanice to bývají teprve problémy.... az se vymyslí opravdu řádné baterie na dlouhodobé ukládání energie tak potom sbohem Čezu...

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 Před rokem +6

      Proč by to nevydržel sekundár? Jo, kdyby měly v ulici všechny domy FVE, tak je asi problém. Teoreticky by šlo do trafačky posílat stejný výkon, jako je dimenzovaná na odběr. Transformátoru je jedno, kterým směrem proud teče. Ale prakticky je to asi nesmysl, protože na sekundáru by bylo hodně velké přepětí. Elektrárny by pak musely odpojit, protože by FVE roztáčely generátor :DDD A to opravdu hrozí každý rok třeba v Rakousku. Potom hrozí blackout. No, není to jednoduché ty jejich zelené energie. Zaplatíme to všichni.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +3

      transformátor pracuje i opačně, ale samozřejmě má i opačné ztráty a pak se hodně zvedá napětí, kor v místěch kde se s FVE nepočítalo a jsou díky rostoucí poptávce po energii na hraně.

    • @vendulachybikova7601
      @vendulachybikova7601 Před rokem +2

      @@amperak Přesně tak Amperak mi rozumí a ví co je i izolační odpor trafa a jeho závitů.. Ono prodávat elektřinu do sítě z opačné strany než se běžně dělá od elektrárny ma nebo by melo opravdu smysl jen v případě ze by byla síť super efektivně řízena v případě výkyvů kdy je nadbytek a přebytek elektřiny a teprve na takovém základě by bylo možné nahrazovat i 100% zní nedostatek řízeným plošným spínáním všech fotovoltaik v ČR které by byly zapojeny do prodeje přebytků... jenže to se zřejmě nikdy nestane když každý 4 ty stožár v ČR bud probíjí do zeme nebo je nebezpečný z důvodu stáří a nedostatku financí pro efektivní včasnou modernizaci což se všeobecně ví jen to nikdo neřeší...

    • @insidr5552
      @insidr5552 Před rokem +2

      Elektřina by tekla zpátky směrem do elektrárny 😂
      Ale tam nedoteče, se to rozloží v síti, jedno jestli VN a nebo VVN

    • @vendulachybikova7601
      @vendulachybikova7601 Před rokem

      @@insidr5552 to určité ne při větším množství připojenych fotovoltaických zdrojů a je potřeba počítat i ty v okolí co jsou na polích atd.. Tohle bude mít smysl jediné tehdy pokud by došlo k podvoltovani sítě jako tomu mu bylo dříve než se napětí zvedlo ... třeba v USA kdyby řekli přejdeme na 250 V ze 110 V za předpokladu ze ten rozdíl dodají solární elektrárny a případně ty větrné či vodní tak může USA budovat i fotovoltaiku na každém baráku a stejně to bude malo :D

  • @MarekMilfait
    @MarekMilfait Před rokem

    Takže když jsem v situaci prvního domečku a k trafostanici je rok staré vedení, protože jsem si ho nechával dát do země, tak bych mohl být s 20 kWp FVE v pohodě?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      zažádej si o připojení výrobny. ale 20kWp aktuálně není mikrozdroj a nemusí ti to povolit. nainstaluj si 10kWp, nebo počkej na změnu. Nebo si nainstaluj 10kWp a rozšiř v budoucnu. ale asi problém nebude.

    • @MarekMilfait
      @MarekMilfait Před rokem +1

      @@amperak S tím počítám, že bych na to musel mít živnost. Reálné připojení počítám, že by mohlo být 2024, tak snad do té doby projde novela, která to má povolit až na 50 kWp.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem +2

      Nebo to rozděl na dva 10KWp zdroje.

    • @om2amb
      @om2amb Před rokem

      @@Thales_WH Tak vydrbat zo systémom a potom sa čudovať že to kľakne.

  • @pepecraft4550
    @pepecraft4550 Před rokem

    Nešlo by to řešit pomocí signálů HDO "dohodnout s trafafackou" snížení napětí? Tedy by prodej začal až po potvrzení? Ve fabrice Škoda auto řeší přepětí a podpětí pomocí kondenzátorů, nešlo by to dělat i na těchto dlouhých přípojkách?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      střídač má nastavení aby to omezil, ale když ti distribuce ten výkon smluvně přidělí, tak ho musí taky dokázat odebrat. ne že tě připojí a ty zujistíš, že v poledne to síť neveme a střídač se omezuje.
      Určitě by bylo fajn, když by se třeba rezervoval výkon a z něj se garantovalo 50%. ono je to složitější než ve videu (on mi hnedle volal kamarád z čezu a měli jsme hodinový pokec jak to je a jak se to řeší.

  • @_A_D_A_M
    @_A_D_A_M Před rokem +1

    Řešením je tedy stavět s méně panely a větším bateriovým úložištěm? Přes léto v pohodě, ale v zimě problém. Takže je to takové, kdo dřív přijde ten dřív mele nebo se distributor může najednou rozhodnout a přestat přebytky odebírat? 😀

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      rezervovaný výkon výrobny nemusí odpovídat instalovanému výkonu. mužeš mít 10kWp s výkonem výrobny 5kW, omezíš to na měniči.

    • @h4nz3k
      @h4nz3k Před rokem

      Mas to odnekud potvrzene? EGD mi tvrdilo ze tohle nejde. Vykon v panelech musi odpovidat rezervovanemu vykonu.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +3

      @@h4nz3k nevím jak EGD, ale u čezu uplně vpohodě. záleží, jak velký idiot sedí v tom kanclu na židli.

    • @lukasvalco7483
      @lukasvalco7483 Před rokem +1

      @@h4nz3k Mám potvrzené, že rezervovaný výkon může být maximálně 1,2 násobek instalovaného výkonu. Je to poměrně nová metodika (podle mě tak měsíc), podle které EG.D postupuje. Výkon střídače je jim jedno. Oni určí rezervovaný výkon, který nesmí překročit 1,2 násobek instalovaného výkonu (dáno vyhláškou od roku 2016, nyní se začalo uplatňovat) a odpovědností zákazníka je pak zajistit omezení na střídači, aby k překračování rezervovaného výkonu nedocházelo.
      Příklad:
      Pokud budeme žádat o rezervovaný výkon 10kW a EG.D povolí maximálně 5kW tak my nemusíme měnit střídač, ale pouze musíme zajistit (odpovědnost zákazníka), aby byl střídač nastaven na maximální přetok do sítě (export limit) na hodnotu 5kW. Počet panelů nemusíme teoreticky měnit (samozřejmě by se asi měnilo vzhledem k limitu 5kW, ale nemusí). Z pohledu distribuce je zajímá jen to, aby rezervovaný výkon (v tomto příkladu 5kW), nebyl vyšší než instalovaný výkon x koeficient 1,2.
      Vzhledem k panelům jim jde tedy o to, aby někdo nežádat třeba o rezervovaný výkon 10kW s instalovaným výkonem 5kW. To se nyní občas děje. Lidé si chtějí pojistit maximální možný rezervovaný výkon a pak se nedostává na další zájemce. Vezmou tedy to, co chceš reálně nainstalovat, vynásobí to 1,2 a to je maximum co povolí jako rezervovaný výkon vůči panelům. Střídač je z pohledu šťítkových údajů vůbec nezajímá, ale je nutné zajistit ten maximální přetok do sítě SW nastavením.
      Odpovědnost je tedy plně přenesena na zákazníka, který může mít jakkoli velký střídač, ale musí zajistit přetoky v maximální výšši rezervovaného výkonu. Jinak přijde pokuta.

    • @TomSilver_42
      @TomSilver_42 Před rokem

      @@lukasvalco7483 Max 1.2 nasobek .. takze kdyz nainstalis 10kWp tak max je 12 kWp .. jenze mam dojem ze napad byl opacnej. Nainstalit 20kWp a "rezervovat" si "jen" 10kWp tedy 0.5 max instalovaneho vykonu .. coz by jim vadit tolik nemuselo. No a az, pokud vubec, se protlaci male zdroje do 50kWp tak uz budes mit na strese a bude jen potreba byt dost rychly na zadost o zvyseni rezervovaneho vykonu .. Pokud to chapu dobre.

  • @janjakubik188
    @janjakubik188 Před rokem

    Ve své podstatě máš pravdu. Mě připojili v pohodě . Nebo máme blízko trafo. Já problém neměl.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      80% žádostí na čezu vyhoví, 20% umí vyřešit do dvou let prej, pokud někteří nehážou klacky pod nohy.

    • @janjakubik188
      @janjakubik188 Před rokem

      @@amperak Ahoj. Já měl ten problém . Že jsme blízko u trafa . A vypadávala mi fotovoltaika na frekvenci. Ale vždy jenom v noci. Ráno jsem ji nahodil a celej den v pohodě. A večer šup a vypadla do poruchy. Ta firma co to opravuje a má k tomu přístup. Vzala a na dálku to vypnula. A teď mám klid . A běží v pohodě.

  • @wagascz
    @wagascz Před rokem

    Možná by mohlo být i třetí řešení a to udělat do stejného trafa smyčku a zakruhovat to dlouhé vedení, ale to by dávalo smysl jen tam, kde by konec byl třeba blízko k tomu trafu, nebo k jinýmu trafu.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      já nemám třímetrovou tabuli, takže je to do esíčka, ale reálně to je rovně.

    • @martinnovotny4187
      @martinnovotny4187 Před rokem

      To je blbost. To, co popisuješ je prosté zvětšení průřezu vodiče na dvojnásobek.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem +2

      @@martinnovotny4187 Přesto se zakruhování celkem běžně dělá.

    • @joseftrnka789
      @joseftrnka789 Před rokem

      @@Thales_WH přesně tak

  • @davidhastaba
    @davidhastaba Před 10 měsíci

    Velmi veřejně prospěšné video.
    Zajímalo by mě, jak a kde se pracuje na nějakym strategickym rozvoji energetiky. Na vyšší úrovni vzniká problém s vyrovnáváním celé DS. Boom FVE i elektromobility bude pokračovat a v určitou chvíli (to nebude trvat dlouho) se už další subjekty nepřipojí, nebo se o dodávky do DS budou všichni dělit rovným dílem (každý bude moct dodávat "jen zlomek" přebytku). Ať tak nebo tak, dojde postupně k přetransformování celé sítě, "v létě" si budem všichni vyrábět sami, "v zimě" budem brát z DS a ta el. z DS bude šíleně drahá.

    • @amperak
      @amperak  Před 10 měsíci +1

      proto schvalují výkon výrobny. musí počítat s tím, aby to soustava utáhla.
      jinak pracuje se na tom tak, že se inovuje vedení, dávají silnější trafa a podobně

  • @martinpaulovic1110
    @martinpaulovic1110 Před rokem

    Treba zvolit ostrovny system zalohovani so sietou, potom je je ako UPS a je pokoj. Idealne by bolo nech daju druhe hodiny co odoberem zaplatim, co dodam zaplatia...v usa to tak funguje co som videl

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      ostrovní FVE, pokud to člověk vyloženě nechce je blbost mít.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem

      @@amperak Mě to jako blbost nepřijde na objektu, kde není zajištěna distribuce elektřiny zvenku. Ale i ve standardním případě to má za určitých okolností smysl, ale to by bylo na delší paní kdy ano a kdy už ne. Argumentace s přebytky je mi známa.

  • @RomanMatyus
    @RomanMatyus Před rokem

    Uplne presne moj pripad. Som posledny dom a distribucka odmietla pripojit 10kWp :D

    • @RomanMatyus
      @RomanMatyus Před rokem

      Ale povolili 8kwp 😜 Veľká škoda, ze nepovolia väčší menič, iba s limitaciou na 8kw prietokov. Zobral by som jeden veľký menič a využíval prebytky na vlastnú spotrebu.

  • @adrianpolomsky358
    @adrianpolomsky358 Před rokem

    Na Slovensku sme mali niekoľko rokov STOP systém. :D Pripájali výhradne ľudí z politickej strany, ktorá akurát vládla. :D

  • @000mig000
    @000mig000 Před 10 měsíci

    A nefunguje to i obracene? Kdyz ten na konci vedeni co ma v zasuvce 210 bude dodavat 230 tak u toho prvniho to bude 210 nebo i mene takze se tam nic pricitat k 240 nebude?

    • @amperak
      @amperak  Před 10 měsíci

      To napeti klesa vlivem odporu vedení a zátěže. Fve ru zatez odstraní, ale distribuce s ni počítá

    • @000mig000
      @000mig000 Před 10 měsíci

      @@amperak A jo vlastně...

  • @Spaliss
    @Spaliss Před rokem

    Uměle zvyš napětí, před příchodem technika.

  • @nonestaciti
    @nonestaciti Před rokem

    Jednoduché riešenie je aj ak má menič nastavitelné výstupné napätie, napríklad 240V a teda do siete by dodával prúd len ak by pri vysokej záťaži lokálnej siete kleslo toto sieťové napätie pod 240V v bode napojenia FV.

    • @perinaja5564
      @perinaja5564 Před rokem

      co potom s prebytkom

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      jenže ty máš smluvní výkon takovej a když tě to takto zařízne, co potom? museli by ti dát garantovaný výkon a maximální povolený. měniče umí omezit výkon při přepětí.

    • @martinnovotny4187
      @martinnovotny4187 Před rokem

      @@amperak Umax na výstupu z trafačky povolit pouze mírně nižšší než 247V. Potom, pokud budou všechny invertory nastavené na 247V budou všichni schopni dodávat pro všechny sousedy, kteří zrovna odebírají. Prostě by skončila garance výkupu vešteré elektřiny, ale vykupovalo by se jen pro potřeby okolí výrobny.

  • @peterpavlinsky6880
    @peterpavlinsky6880 Před rokem

    Dobrý deň, pridám môj skromný názor,nie je to problém EU,ale energetickej mafie a ich legislatívy,robil som v Nizozemsku pre fotovoltaické firmy.Zapojenie jednoduché cez štvorkvadraticky elektomer, (všetko v jednom ,ak je viac slniečka spomalí alebo odčítava,ak málo, berie od distribútora všetko férové ,podrobne vysvetlené zákazníkovi.Žiadne zbytočnosti, ktoré predražujú a komplikujú tento inak dobrý systém šetrenia energie.Ale za to aby už konečne nechceli z každej dobrej veci vyžmýkať zisk musíme viac bojovať .....

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      každý systtém má své výhody i nevýhody.

  • @ondrasatanas5698
    @ondrasatanas5698 Před 8 měsíci

    Nechápu, proč tam není při připojení regulátor napětí, který by omezoval max napětí do sítě.

    • @amperak
      @amperak  Před 8 měsíci

      Je, musi ho mit každý menic, jenze rezervovany vykon, o ktery zadas je vykon, kter za vsech okolnosti musi pojmout síť. Teda vyjma poruchy

  • @JaneKLX
    @JaneKLX Před rokem +1

    Nevím, nejsem elektrikář, ale přijde mi to celé zavádějící. Střídač má přece nějaké limity a pokud v DS bude těch +240V, tak se "elektřina" z fve neprotlačí do DS a střídač automaticky omezí výrobu. Regulace funguje automaticky na základě fyzikálních zákonů? Jen se věcně ptám.
    Prostě čez a stát nemají absolutně žádný zájem, aby si lidé budovali fve, protože si tím podřezávají pod sebou větev.
    Nasrat na zlodějský stát a jeho kámoše z čezu, co si z naších peněz vyplácí mnohamilionové odměny. Tady musí začít fungovat vedení obcí a začít budovat sítě pro komunitní sdílení = to je klíč k smysluplnému, efektivnímu a ekologickému fungování fve a je klíč ke zlevnění elekřiny obecně, protože tím vznikne konkurence.
    Druhá věc je, že mnoho fve možná už víc než rok čeká na připojení, protože distributor nemá nové typy elektroměrů. V mém okolí je to téměř každá fve vybudovaná od podzimu 2021 a až v těchto měsících dochází k výměnám "hodin" od distributorů a postupnému a velmi pomalému připojování. Lidi jsou doslova nasraní, protože jim to o jeden rok posunulo plánovanou návratnost ....
    Solárníkům se tu jen hažou klacky pod nohy a je to vidět i na neochotě zákonodárců přijmout nové zákony, které by posunuly hranice použitelnosti a využitelnosti fve.
    Už jen pitomost s 3 fázema je problém, který bude spíš horší než lepší. Výrobcům se nevyplatí řešit nové technologie pro "pár" států a málo obyvatel, kteří jedou ve 3 fázích, protože drtivá většina světa jede jen na 1 fázi. Prostě se nevyplatí investovat do vývoje 3F asymetrických střídačů a budou tu už jen slavná gůůůdvíčka. :-) :-) :-)

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      ale to je naopak přesně. jakmile budeš chtít FVE, tak ti musí vyhovět a pokud je síť naprd, tak oni ji opraví. jenže čekací doba je ted až dva roky a ty chceš FVE hned. takže musí být kompromis. Pak mužeš zažádat o připojení plného výkonu výrobny a čekat. je to lepší, jak jen čekat a nemít FVE.
      klacky pod nohy distribuci háže třeba město nebo lidi. chcou připojit FVE, ale nechcou vybudovat trafostanici.
      A ano, střídač se omezí, jenže on se nemá co omezovat. ta síť musí pojmout ten výkon, který ty si zarezervuješ.

    • @RoCeS_
      @RoCeS_ Před rokem

      Klíčové jsou první tři dlova příspěvku... " Nevím, nejsem elektrikář ..."
      Jistěže Vám přijde vysvětlení zavádějící, jakožto absolvent fyziky základní školy chápete elektřinu jako vodu, což se při výuce často používá. Obzvláště u stejnosměrného proudu to pak i vizuálně funguje ( "teče" to od jednoho pólu k druhému že..). U vysvětlování střídavého proudu to trošku hapruje ( chvilku tam a chvilku zpátky ) jakmile do toho zamotáme frekvenci a funkci sinus ....
      Nebuďte smutný, že je to pro Vás zavádějící. Vypočítat úbytky napětí na vedení, soudobost, zohlednit jednotlivé zdroje a proudové možnosti sítě, rozvaděčů a transformátorů - k tomu všemu mají distributoři dostatečně vzdělané lidi a patřičný software.
      Možná Vás to překvapí, ale pokud by to šlo, distributor Vás rád připojí, je totiž placen z každé kWh kterou přenese, čím vice přenese tím více vydělá. Pokud by odmítal vydělat peníze , akcionáři by jej sežrali.. Bohužel jak bylo řečeno ve videu ZE ZÁKONA MUSÍ dodávat el.energii v nějaké kvalitě, tím pádem je v pasti... Nejedná se tedy o nějaké vládní spiknutí ani nějaké kamarády..

  • @martinnovotny4187
    @martinnovotny4187 Před rokem

    Takto by to fungovalo, pokud tvůj invertor nemá omezené výstupní napětí. Pokud bude výstupní napětí natvrdo omezeno na těch 247V a napětí DS na elektroměru bude také 247V tak prostě do sítě nic nedodáš. Dodávat budeš schopen jen tehdy, když v síti bude odběr (na vedení od trafa k tobě se najde někdo, kdo tvoji elektřinu odebere).
    Pokud bude napětí na sekundáru udržováno na max. povoleném, tak tvoje přetoky půjdou jen ke tvým sousedům. Prorože legálním invertorem DS nepřetlačíš.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +2

      ano, střídač má funkci ochran, musí být k připojení doložen protokol. Pokud to střídač nemá, používá se U/F guard, který FVE odstřihne od sítě při porušení limitů.
      Jenže video jak bylo zmíněno vysvětluje jednoduchým zpusobem, proč to nejde.
      Pokud mám rezervovaný výkon, tak aktuálně musí síť dokázat tento výkon pojmout. Jak by se ti líbilo, když by pražilo sluníčko a ty bys nemohl elektřinu prodávat? U velkých FVE regulace funguje běžně.

  • @mechounvary
    @mechounvary Před rokem

    Já se na video díval ,abych věděl 🙂

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +2

      super, že se vzděláváš. ted zpět na traktor. dnes sem koukal že i druhej traktor obsadils

    • @mechounvary
      @mechounvary Před rokem

      @@amperak Ano jsem prostě vlezlý a neodbytný ,jen prosím žádnou chemii, koště stačí 🙂

  • @lohbergerpavel3855
    @lohbergerpavel3855 Před rokem +2

    Konečně to někdo pořádně vysvětlil. Díky za info. Co kdyby ale měli všechny domečky na trase FV na střeše a všichni by to chtěli spát do sítě ? Pak by si museli kapacitu sítě mezi sebou rozdělit ? Tím pádem by jednotlivý domy mohli třeba do sítě posílat jen max 2kW. ?

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider Před rokem

      No mě by v tomto ohledu zajímalo, zda mají ty měniče zastropovaný výkon napětím, tj. jestli začnou stahovat dodávaný výkon jak jim začne růst napětí. V tento moment by nejvíc dodával ten, který by byl nejblíže DTS, pokud by výkonově pokryl celý příkon, pak by nikdo jiný nedodával.

    • @michalkucera9944
      @michalkucera9944 Před rokem

      Jak bylo řečeno, 230 +- 10%, Střídače dodávají do sítě tak, že zvýší napětí, tj. jakmile se napětí na síti zvedne na maximální povolenou hodnotu, nastoupí Ohmovy zákony a elektřina přestane téci. Prostě to přestane vyrábět - zjednodušeně řečeno.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      Niki, ve střídači je nastavení všeho možného a při připojení se předkládá "protokol o nastavení ochran" kde se zavazují, že je to tak nastaveno. pokud toto střídač neumí, čez ho nepřipojí. u některých lze instalklovat externí hlídání, jmenuje se to U/F guard, stojí to 15k, s tím připojí i blbé střídače. jenže jakmile to nalítne do limitu, odstřihne to FVE od sítě na půl hodiny od ustálení do normálu.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      u čezu to je tak, že první bere a zbytku se dělá úprava sítě. prostě vybudují třeba trafo. obecně do dvou let. Egd to dělá tak, že veme v dané lokalitě max. možný výkon, vydělí to počtem odběrných míst a to lidem povolí, aby nemuseli nic upravovat.

  • @jaroslavstropnicky4218

    Je lepší prodej nebo si u nich udělat virtuální baterii a z ní pak čerpat když nebudu mít dostatečnou výrobu ?

    • @tomikcesko
      @tomikcesko Před rokem

      připojuju se k dotazu, taky mě to zajímá. Pak ještě: má smysl reálná baterie? Jako že ostrov?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      fyzickou baterii pro domácnost asi vždy, virtuální baterii, často měněj podmínky, přijde mi lepší spot, pokud to člověk propočte. když netopí elektřinou, tak spot je výhodnější.

    • @505blanka
      @505blanka Před rokem

      @@amperak .. a když topí elektřinou? ....virtuální baterie u ČEZu....??

  • @xmagat00
    @xmagat00 Před rokem

    pobavilo. 🤣 jednoduche, ze i neelektirar pochopi nektere souvistosti

  • @karelventil2647
    @karelventil2647 Před rokem

    Mám trošku dotaz mimo video. Proč když na jedné fázi zapnu velký spotřebič, tak na jiné fázi se napětí zvedne? Je to vidět na žárovkách.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      protože na vodiči PEN je úbytek napětí

    • @insidr5552
      @insidr5552 Před rokem +1

      Karle zkus měřit napětí L1-L2 (~400V) a zapni spotřebič L3-N (230V), co to udělá?😅 na měřáku by se to nemělo pohnout.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      @@insidr5552 přesně tak. bože jak já jnenáviděl tyhle výpočty... Ale napětí se ti pohne, protože v reálu to ovlivnují ostatní spotřebiče.

    • @DalikAVR
      @DalikAVR Před rokem +2

      ​ Na vodiči PEN je spíš příbytek napětí. Místo středu (0 V) je tam část napětí ze zatížené fáze. Např. když se zatíží L1-N, tak potom na N je část napětí z L1. Tudíž fázová (230V) napětí L2-N a L3-N se stanou spíše napětími sdruženými (400V): L2-trochuL1 a L3-trochuL1.

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 Před rokem

      @@DalikAVR Asi jo, souhlasím. Proto je zatížení jedné fáze omezeno na nějakou hodnotu max. Pro domácnost hodně málo. Mě s tím cloumá většinou teplomet 2000W.

  • @triplake1
    @triplake1 Před rokem

    amperak mimo temu neskusite sa pozriet na system teza 2000 ci robi take zazraky ako pisu?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      drahej elektrokotel. možná to ani tak drahé není, ale je to v podstatě varianta olejového radiátoru. tehdá to byla revoluce tím, že nebyly deskové olejové radiátory na zeď. tj jestli tě zajímá, co to umí, tak to srovnávej s deskovým olejovým radiátorem.
      za mne škoda peněz

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 Před rokem +2

    Když nebude soused moc daleko, lze mu v létě "darovat" elektřinu výhodněji do bolileru. Popř. přemýšlet, jak při přebytcích ss proudu v létě vyrobit vodík k uskladnění na zimu?

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider Před rokem +1

      Vybouchni wole :3 Jasně, skladování vodíku je úplně jednoduchá věc. Asi stejně, jako postavit vesmírnou loď, v ABC mladých techniků a přírodovědců byl plánek… Bože jak já miluju pionýry…

    • @milanzizka4636
      @milanzizka4636 Před rokem

      @@NikiBretschneider Jistěže vodík je při jisté koncentraci vysoce třaskavý. Uložení pro jeho vlastnosti (mrňavá korpuskule)🙂 není tak snadné jako naskládat polínka do dřevníku. V ocelových nádobách za vysokého tlaku způsobuje degradaci materiálu, podobně i obyčejná těsnění...
      Vodík se třeba s úspěchem používá na chlazení generátorů v elektrárnách...

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      ty to vždy tak rozsekáš :D

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      neměl bys žádným kabelem propojovat dvě odběrná místa. lze mu darovat elektřinu, ale musí si řepojit boiler na stvou zásuvku

    • @TomSilver_42
      @TomSilver_42 Před rokem

      Neni treba bouchat (ani na dvere) a mozna to casem pujde. Pry se s tim uz experimentuje a neb treba Matt Ferrell z Undecided o metalhydridech czcams.com/video/M0fnEsz4Ks0/video.html a ulozeni vodiku do metalicke struktury kde neni treba tolik tlaku a mrazeni na -270 k jeho skladovani.
      Ano, k dokonale zavislosti na elektrine nam chybi jedine dve veci .. dostatecne male a vykone zdroje no a druha drobnost je vyresit nasi neschopnost ji smysluplne skladovat.
      Alternativne by se asi dala doma (nebo obzvlaste v panelaku) vybudovat gravitacni zasobnik (proste zavazi), protoze obzvlaste ve meste asi nebude moc prostoru k budovani uloziste v podobe setrvacniku.

  • @exshvezdickou
    @exshvezdickou Před rokem

    Univerzální důvod: Nedostatečná kapacita v síti. Ona ale reálně není nedostatečná, jen ten systém rezervace je takový, že se počítá s tak nejhorším scénářem, ke kterému v podstatě dojít nemůže. A také kvůli tomu, že distributoři nemají k mikrozdrojům žádný způsob řízení, který by umožnil připojení více lidem, ale pak jim v reálném čase omezoval výkon. Takže o jakýkoli smart grids není u nás vůbec snaha, jen 100 let staré HDO, které nedostačuje.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      no, ono to je tak, že řízení jako u velkých FVE je drahé a lidi by to nezaplatili. takže se řídí jen 0/100% a ano, počítají s nejhorším scénářem.

    • @exshvezdickou
      @exshvezdickou Před rokem

      @@amperak je to drahé, protože je to uděláno zbytečně složitě. Stačilo by, aby byli všude chytré elektroměry a pak stačí přeci jen API, které ať si každý naimplementuje sám, to, jestli to ten požadavek reálně dělá nebo ne by přeci mohl ověřovat ten elektroměr. Funkcionalita by byla splněna a distributora by to nestálo nic. Respektive investici do chytrých elektroměrů které se brání zuby nehty ale u nás jsme s tím fakt za opicema, i v Indonésii maní elektroměry simkarty, můžu zaplatit SMS, někde dokonce i kreditkou atd..

  • @alll6666
    @alll6666 Před rokem

    Čau už jsem zažil na fazi 90 V v 1 fazi v 2 fazi bylo 67 V A 3 faze znovu 90V u meho domu je spojovaci uzel ze 3 transformatoru ve vesnici bylo to rano kolem 5.00 hod,,

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      zajímavé. to muselo být něco ve velké poruše

    • @alll6666
      @alll6666 Před rokem +1

      @@amperak taky jo spravovali to až do 4.30 odpoledne.

  • @vidlak001
    @vidlak001 Před rokem

    Ahoj, odborně řečeno chce to mít tlustý dráty!

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      přesně tak :) ale ty jsi na to svým vědeckým experimentem u FVE přišel taky :)

  • @acer9124
    @acer9124 Před rokem +1

    Ahoj. Ptal jsem se čezu na přetoky a bylo mi odpovězeno viz níže. Podle mě se jim nejedná jen o to kolik kwh se jim tam pošle to je nezajímá , ale nesmí vyskočit nahoru ten příkon. Sice nechápu jak by to mohlo vyskočit výše, mám-li např. 4kwp elektrárnu, tak, jak by to mohlo vyskočit výš než kolik to zvládne vyrábět? Vyhodnocení překročení rezervovaného výkonu provádíme jednou za fakturační
    období. Výpočet ceny za překročení probíhá tak, že evidujeme nejvyšší aktuálně
    naměřenou hodnotu za každou čtvrt hodinu a jedenkrát za měsíc vyhodnocujeme
    celkově nejvyšší hodnotu. Podle toho následně fakturujeme případné překročení
    rezervovaného výkonu. Překročení se vyhodnocuje s přesností na W.
    Cena za překročení rezervovaného výkonu je vždy účtována dle platného Cenového
    rozhodnutí.
    Odběrné místo na hladině NN s výjimkou mikrozdrojů při zjednodušeném připojení
    je 1 683 Kč/kW/měsíc.
    Příklad výpočtu:
    Standardně připojený mikrozdroj s příkonem 4 kW:
    - 5,6 kW (nejvyšší naměřená hodnota za měsíc)
    Výpočet:
    5,6 kW - 4 kW (rezervovaný příkon) = 1,6 kW
    1,6 x 1 683 Kč (částka fakturovaná za překročení dle platného Cenového
    rozhodnutí) = 2 692,8 Kč (celková částka fakturovaná za překročení rezervovaného

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      to je pokuta za překročení instalovaného výkonu. tj že máš rezervovaný 4kW a ty tam pošleš 5,6kW, protože jsi to na měniči třeba zapomenul omezit

    • @insidr5552
      @insidr5552 Před rokem +2

      Aneb plať pokuty za to, že dodáváš energii kam nemáš :-)
      Když se to rozbije, tak by mohla přijít taky pokuta na statisíce 😮

    • @glottis512
      @glottis512 Před rokem

      @@insidr5552 tim ze ta cena je 1 683 Kč/kW/měsíc tak bych trosku doufal, ze za jeden mesic nemuzu zaplatit vic nez nejaky nejvyssi pretok co udelam * ta cena. Kdyz dneska prepalim o 1kw a zitra o 2kw tak za mesic mi spocitaj pokutu za 2kw. Ale mohl by to nekdo znalejsi potvrdit nebo vyvratit :)

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider Před rokem

      @@insidr5552 No a když proletí DC do výstupu, tak máme rázem škodu v milionech. Ano, FVE znamená uvázat si na krk obrovskou odpovědnost za poměrně malý zisk, to je realita. Pokud má jev nenulovou pravděpodobnost, pak se dříve či později někde ve vesmíru stane, takže by člověk měl trochu přemýšlet také nad tím, zda, v případě, že se stane, dokáže vyrazit nějakou náhradu z dodavatele vadného měniče, například. Jak je toto smluvně ošetřené. Do jaké míry se na to vztahují různá pojištění odpovědnosti a podobné věci, případně nakolik tu FVE dokáže oddělit od osobního majetku. Aneb jestli ono by třeba místo FVE nebylo lepší pronajmout střechu nějakému s.r.o., například. A taky se trochu starat o to, co to dělá. Jako JAK je sakra možné, že u rezervovaného příkonu 4kW, což je absolutní maximum a zdroj by se mu měl nanejvýš přibližovat, si tam zdroj rázem prdne 5.6kW? Ta pokuta je ještě velice milosrdná.

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider Před rokem

      @@amperak No já bych to viděla trochu jinak než nějaké zapomenuté omezení, to by bylo hodně drahé zapomenutí. Měnič má větší kraft a měří přetok do sítě a ten stabilizuje na 4kW. Bohužel v baráku vypnulo něco, co mělo velký příkon, no a měření přetoku mělo zpoždění, takže než měnič ubral, bylo hotovo.

  • @stanaslavek551
    @stanaslavek551 Před rokem +1

    Hoj, asi bych tady potřeboval vysvětli fyziku toho zvýšení napětí kvůli FVE o kterým tu mluvíš. Chápu že se v případě dodávky výkonu mikrozdrojem se může změnit tok výkonu v síti, čímž se eliminují úbytky směrem od trafa a napětí v okolních uzlech vzroste. Nerozumím ale tomu, proč by se výrobou mikrozdroje mělo zvýšit napětí nad původních 230 nebo 240 co dává dostribuční trafo. Vždyť ta FVE taky vyrábí jen těch 230/400 , takže v okolních uzlech by napětí mělo posílit max na tuto hodnotu ne? Já mám info, že ČEZ při vyhodnocování připojitelnosti FVE posuzuje změny napětí při spínání zdroje. Například když nad oblastí s větším množstí FVE projde mrak tak v té oblasti náhle klesne napětí, což se může provejit na kvalitě napětí.

    • @insidr5552
      @insidr5552 Před rokem +3

      FVE asi musí vyrábět vyšší napětí než je v síti, jinak by přece nemohlo téci směrem do sítě.
      Anebo voda s ničím tlakem přetlačí vodu s vyšším tlakem😮

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      běžný střídač vyrábí takové napětí, aby dodával do sítě činný výkon, ideálně všechen. lepší střídače umí nastavit omezení aby nemohl zvednout napětí. střídače, které to neumí potřebují externí zařízení, tzv UF guard, který je odpojí, pokud nesplní parametry sítě.
      problém je, že sít musí zvládnout ten výkon přenést.

    • @martinnovotny4187
      @martinnovotny4187 Před rokem

      @@amperak Musí ho umět přenést, pokud je nutné splnit závazek výkupu. Pokud by byly povolené jen střídače, které mají Umax 247V, tak síť nemůžou přetížit. Ale v okamžiku, kdy napětí v síti (na patě baráku) dosáhne 247V, tak nebudou schopny dodávat do sítě.

  • @DemonPhobos
    @DemonPhobos Před rokem +8

    Toto částečně řeší Q(u) funkce v měničích. Induktivní jalovina srazí napětí sítě dolů. Kapacitní jalovina napětí v síti zvedá nahoru. V SolaXu se to nastavuje v menu PowerFactor na Q(u) jen tak mimochodem ;-)
    O kompenzaci účinníku bys taky mohl někdy udělat video.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +5

      tak a ted si představ, že pto po tobě čte někdo, kdo je rád, že ví, že panely vyrábí elektriku.
      Hele klidně mužem natočit něco až nebudeš mít FVE sezonu :)

    • @OtecJack
      @OtecJack Před rokem

      @@amperak To bych velmi uvítal.

    • @PaliVCiernom
      @PaliVCiernom Před rokem

      Ako je to s Jalovinou v CR ? V SR sa jalova zlozka neriesi u maloodberatelov, ale akonahle ma maloodberatel aj pripojenu fotovoltiku .. teda je "malododavatel", uz sa meria aj jalova zlozka a uctuje sa. (aspon tak mi bolo povedane, ja este prve vyuctovanie nemam)

    • @karelventil2647
      @karelventil2647 Před rokem

      @@amperak Jo, jalovinu jsem nikdy jaksi nechápal. Teď třeba v práci vidívám brusku, kde odběr vřetena při zatížení je 150A a naprázdno motor bere 100A. To nemůže být normální, když jsme se učili, že velké motory a transformátory mají vysokou účinnost. A ty motory jedou skoro určitě na 3x 400V. Tam se bude motat asi ta jalovina :D Aby to nebyla jalovica. Fabriky mají na jalový proud kompenzátory a sem tam se tam připojují kondenzátory v rozvaděči. Je tam jakýsi šílený automat se stykačema a i jalový elektroměr. Docela mě zaujal i denní elektroměr a když bylo překročeno, vypínalo to proud v jedné dílně :DDD Nějak moc vyráběli a nestačily jim smlouvy s dodavateli. Jo, elektrika je pořádná věda. Jalovice by to nepochopila :D

    • @premyslhrdlicka5562
      @premyslhrdlicka5562 Před rokem

      @@PaliVCiernom Přetoky
      označené profilem Výroby (-A) u mikrozdroje se zjednodušeným připojením FVE
      se účtují 1/4h vyšší než 115W. Na hladině NN nejsou "jaloviny"
      (Ri a Rc) penalizovány....

  • @jindrich2485
    @jindrich2485 Před 3 měsíci

    Asi to chce pouzivata měniče, který sledují napětí sítě ne?

    • @amperak
      @amperak  Před 3 měsíci

      to jsou všechny, ale pro demonstraci problému ta ochrana nebyla uvažována

  • @peny1188
    @peny1188 Před rokem

    Na trafo vidím z okna ale FV mít nemůžu 😅

    • @ahoyi530
      @ahoyi530 Před rokem

      Já vidím taky trafačku z okna, problém je, že jsem připojenej na jinou, a ta je tak půl kiláku ode mně.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      mužeš mít FVE. na celou bytovku :)

  • @minduton
    @minduton Před rokem +3

    Vrchní limit je 253 V.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +2

      díky za upřesnění, z hlavy si to nepamatuji přesně.

    • @drievkodrevene9573
      @drievkodrevene9573 Před 9 měsíci

      staci si „z hlavy“ spocitat 230+23 ;-)

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Před rokem

    Proč je omezován výkon, který domácí FVE může dodat do sítě, když problém je v přepětí, ke kterému by mohlo potenciálně dojít? Proč tedy není omezeno maximální napětí FVE? Výkon FVE by se tím mohl dynamicky měnit až do maxima 10kW podle toho, jestli by v blízkosti FVE odběr byl nebo nikoli.

    • @tomaskato834
      @tomaskato834 Před rokem +1

      to se tak samozřejmě děje, ale nebylo to vůbec zmíněno v této hodině elekra, protože to zamotává situaci a příklad na tabuli pak vychází správně jen v noci 😁

    • @pavelblaha5243
      @pavelblaha5243 Před rokem

      @@tomaskato834 No, ve videu celkem jasně zaznělo, že se na střídači nastaví limit výkonu a ten se nesmí překročit. Tedy i když sousední domek bude odebírat 10kW, tak vedlejší FVE bude dodávat maximálně do pevně schváleného limitu, tedy např. 4 nebo 5kW.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      protože distribuce ten rezervovaný výkon pak nedokáže pojmout. když zareaguje ochrana střídače proti přepětí, tak to už není provozní stav. Proto se vždy sjednává smlouva na určitý výkon, o kterém se ví, že ho síť pojme. samozřejmě lze dostat síť do extremních případů.

    • @RG6910
      @RG6910 Před rokem

      Toto by šla Vaše myšlenka zrealizovat, tak to za předpokladu plné smart distribuční sítě. Cca ještě 15 let počkejte.

    • @RomanMatyus
      @RomanMatyus Před rokem +1

      @@RG6910 V SR má každá fve smartmeter a napriek tomu to nie je žiaľ povolené.

  • @josefchlopcik8101
    @josefchlopcik8101 Před rokem

    Ja mel za to že je dnes vše zokruhovane.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      to se dělá jen tam, kde to jde.

  • @lakos123
    @lakos123 Před rokem

    A do toho ten bajecny napad v CZ povolit 50kWp na streche. Takze 5x menej ludi sa bude moct pripojit v podstate. Ludia sa tesia a je to zle pre nich.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      proto se jim nechce. byl by to velký problém.
      Já bych to udělal tak, že to muže být výkonem do 50kWp ale prodej bez licence jen s omezením na mikrozdroj do 10kW. Pokud by někdo chtěl víc, musel by to připojit jako výrobnu s licencí, jako tomu je dnes.
      Těch 50kWp má totiž pomoct bytovým domům a velkoodběratelům energie.

  • @kubik3083
    @kubik3083 Před rokem

    Distributor nechce připojovat nové FVE protože mu to neutáhne trafo, hlavně na vesnicích. Na vesnicích bývá trafo 1600kVA, tudíž je omezen počet FVE, které lze připojit, tzn. kdo dřív má FVE ten může prodávat, zbytek má smůlu

    • @minduton
      @minduton Před rokem

      1600 kVA? Já si myslím, že to je obvykle 100 až 400 kVA (100, 160, 250, 400 kVA), takže myslíte spíše 160 kVA. A navíc úzkým krkem není instalovaný výkon trafa (až na výjimky), ale obvykle prostě napěťové poměry na jednotlivých vývodech nn, tak jak to přesně popisuje Ampérák. Popřípadě může být dokonce omezující stav na nadřazeném 22kV vedení, jelikož kdybyste sečetl instalované výkony trafostanic napájených z daného 22kV vedení, tak se dostanete na celkové výkony které jsou několikanásobek toho, co je schopno dané 22kV vedení přenést. Ony jsou totiž do těch 22kV vedení už připojeny obvykle z let 2009-2010 větší FV parky, či bioplynky (ty se hromadně připojovaly až do 2014), které těm 22kV vedením dávají záhul samy o sobě (a opět je to spíše napěťový problém), natož když se tam začne ještě něco postupem času tlačit z nn sítě přes ty trafačky (přesně dle hesla 100x nic umořilo osla).
      A všichni se pak diví, že se jim už mnohde nepovolí přetoky... - parkoviště u hypermarketů se taky nedimenzují na stav, kdy se všichni z okolí bez rozdílu rozhodnou v tem samý čas pro nakupování.

  • @tomaskato834
    @tomaskato834 Před rokem +2

    Střídač se dá a taky se nastavuje, jak na vrchní, tak na spodní limit napětí, při podpětí nebo přepětí nic do sítě nedodává. Tato základní fuknce tedy přispívá ke stabilizaci už tak poddimenzovaného vedení z příkladu na tabuli. K přepětí by tedy vlivem FV střídačů nedošlo (páč by se postupně odpojovali) a podpětí by díky tomu bylo méně časté, protože by posilovaly síť co jim panely na střeše stačí.
    ČEZ, EON a ostatní mají dost své energie, kterou vyrobí za pár šušní, není zájem vykupovat za rozumnou cenu. Ani za zlomky ceny za kterou to můžou prodat sousedovi. Proto se rozjely ty dotace ba FVE s baterkou. Prostě už jsou tak rozežraný, že jim to lze maximálně tlačit do sítě zdarma a ještě za to platit navíc měsíční paušál. Ještě lépe si koupit nějaký produkt navíc, třeba virtuální baterku a tak. Příklad třeba ten pronájem s odkupem tý 0,9MWp na tom kongresovém centru v Praze, no sakra, to je byznys z říše snů, né nějaká zaprděná 10kWp v Prdelákově 🙂

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +3

      čez distribuci nezajímá tvoje elektřina ani její cena, starají se jen o správný chod soustavy.

  • @gkamil123456
    @gkamil123456 Před rokem

    zdravim věčinou vytahnou ještě z trafa dalši kabel a v polovině sitě to napoji aby ten vykyv pokryli

  • @petrbaxant
    @petrbaxant Před rokem +1

    Ono to neni tak uplne pravda @Amperak, protoze kazdy zdroj pripojeny do site musi mit prepetovou, podpetovou, frekvencni ochranu a jeste ochranu nesymetrie fazi. Takze nehrozi dodavat do site, kde je prepeti. To je pak neco spatne u vyrobce. Ty problemy mohou byt spise se stabilitou site, kdy houpe menice mohou neco rozkmitat, mohou injektovat vyssi harmonicke, pokud nejsou filtrovane apod. Ale hlavnim duvodem bude fakt, ze velkym hracum tohle bere byznys! Neni to tak easy

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      to je hezké. když ti zareaguje přepětová ochrana u výrobbny a ty máš nasmlouváno 10kW rezervovaného výkonu, který nemužeš dodávat, co to je za situaci?
      To je asi jako když by jsi doma zapl rychlovarku a vypadla ti elektrika.
      Byl by jsi s tímto v pohodě?
      Základní vysvětlení pro běžné lidi ve videu je, je to i zmíněno a je naprosto správné.
      ale o inteligenci komentáře svědčí to, že cez distribuce hájí zájmy obchodníků s elektřinou. taková blbost... je to jen ve fyzikálních zákonech.
      Až se zavedou podmínky jinak než dnes, tak nebude problém a já to navrhuji už dlouho.

    • @petrbaxant
      @petrbaxant Před rokem

      @@amperak Tak samozřejmě že bych s tím byl v pohodě. Když budeš mít nabité baterky a stále bude svítit a ty už to nemáš kam dávat, tak co jako budeš dělat? Přepětí v síti je důsledek malého odběru. Stejně jako nadfrekvence. Mohl bys vědět, že např. v primární regulaci se o podíl výkonu dělí zdroje rovnoměrně a to bez ohledu na to, jakou mají ekonomiku. Je to kooperativní chování a tak to prostě musí být. Pokud jsme v síti, musíme ctít určitá pravidla a né se domáhat jakýchsi neřešitelných osobních práv. A srovnání s výpadkem po zaplé rychrovarce - sorry, ale to je blbost. To jsi si mohl vybrat jiný příklad. Dodávat elektřinu do sítě, která je plná je jako pumpovat už přeplněnou pneumatiku. Provozoval jsem kogenerační jednotku na plyn několik let, měla 22 kW a nikdy se nám nestalo, že by ochrana na přepětí reagovala, ale musela tam být, bez toho by nebyla revize a bez toho by nebylo připojení do sítě. Je to jako STK pro auta, která mohou na silnici. Kdyby si do sítě připojil každý co ho napadne a dělal si tam co chce, tak to by byl opravdu bordel. To si můžeš dělat doma na své vlastní riziko, ale ve chvíli, kdy ti kvůli přepětí budou odcházet spotřebiče, resp. klesá jejich životnost - kdysi u žárovek, někdo je ještě používá - 1% přepětí = -13% životnost!!! Jsi s tím v pohodě? Ale jinak dobrý, hele mám tě rád, děláš skvělou práci, bavíš mě, nadšení obrovské, dělej to dál!!!

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      @@petrbaxant ty stále nechápeš, co to je rezervovaný výkon. je to výkon, který musíš být do sítě chopen dodat aniž by vznikalo přepětí a omezení výkonu výrobny.
      Víš, proč se nikdy nestalo, že reagovala ochrana? no protože distribuční sít byla kvalitní. Protože jsi měl zarezervovný výkon výrobny.
      nedostatečný odběr v síti není běžný provozní stav.
      ty by jsi s tím byl asi OK, ale lidi, kteří třeba používají prodej energie nebo virtuální baterii ne.
      nepíšu, že ta ochrana tam nemá být, ale nesmí za běžného provozu nastat situace, kdy reaguje. To připojovací podmínky neumožnují a za mne to je trochu chyba.

    • @petrbaxant
      @petrbaxant Před rokem

      @@amperak Ale dobře chápu. Jen si uvědom, co je teorie a co praxe - jsou technické parametry sítě - co si napočítáš někde v kanceláři a pak je realita - provozní stavy sítě. Máme tu nějaké limity, kde se může pohybovat napětí. Impedance sítě není jen o reálné složce - tj. odporu. Reaktivní složka je způsobena indukčností a taky je problém, že nikdo dříve nepočítal s tím, že by mohla elektřina téct taky opačným směrem - tj. např. z hladiny nn do vn. Problém je pak se směrovými ochranami, zpětnými wattovými ochranami... takže ono to napočítat a povolit není tak jednoduché. Získat reálná data nn sítě je prakticky nemožné. Nikdo neví, co se v síti nachází za spotřebiče a jak se budou chovat - u solárů nikdo neví, jak bude svítit slunce a kdy a jaká bude skladba spotřeby v danou dobu. Takže něco povolit je velké riziko, že se to podělá. Energetika měla dosud privilegium toho, že měla pod kontrolou zdroje, sítě a z velké části i spotřebu - přes HDO. Teď se jim to bortí tím, že zdrojovou část začli rozšiřovat nezávislí dodavatelé. Když budeš mít dostatečnou kapacitu akumulace a budeš schopen garantovat dodávky, tak si nasmlouvej co chceš. Ale pokud jsi závislý na tom, jak svítí a nesvítí slunce a jaký je stav sítě, tak je to fakt problém. Takže něco si rezervovat je fakt iluze jen pro úředníka. To bys mohl vědět jako technik. Distribuční síť je kvalitní dost, není na ní co pokazit. Pokud však překopeš skladbu výroby a spotřeby, musíš ji znova přepočítat a možná celou rekonstruovat. A to se nikomu moc nechce. Je to drahé a kdo to zaplatí. Já věřím spíše komunitní energetice a LDS.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      @@petrbaxant a co myslíš že dělaj? přepočítávaj to a rekonstuují, aby mohli výrobnám garantovat rezervovaný výkon.
      řešil jsem to přímo s čloěkem. vím jaké jsou problémy v síti a když si udělali tak blbé podmínky pro mikrozdroje, tak budiž.
      předpovídat výrobu na den dopředu umí velmi dobře už každá chytřejší automatizace a i ceny na spotu to zohlednují.

  • @MartinDoubek_ArnieX
    @MartinDoubek_ArnieX Před 11 měsíci

    Vrchní limit je 253V (ne 247V) a spodní správně 207V. Je to těch +- 10% od 230V.

    • @amperak
      @amperak  Před 11 měsíci

      No jeste tam je nejakej cas po ktery to napeti muze být.

    • @MartinDoubek_ArnieX
      @MartinDoubek_ArnieX Před 11 měsíci

      @@amperak “Za normálních provozních podmínek musí být napětí v síti v povolené toleranci ± 10 %, tj. napětí může být v rozmezí od 207 V do 253 V. V této toleranci musí být 95 % průměrných efektivních hodnot napájecího napětí v měřících intervalech 10 min. během každého týdne.” Tedy v 5% případů může být napětí vyšší nebo nižší a nic se neděje. Pokud je napětí v toleranci i kdyby na samotné hranici 207 nebo 253V nic se neděje, je v toleranci a může tak klidně být den v kuse. Ta tolerance je poměrně velká.

    • @amperak
      @amperak  Před 11 měsíci +1

      @@MartinDoubek_ArnieX ja jsem pod i nad vetsinu dne. Mam uznanou reklamaci.

  • @StenLeeify
    @StenLeeify Před rokem

    Video dobrý, jediný co mi vadí ze mezi 10 a 0,1 je prý desetinásobek …. No jestli takhle násobí v ČEZu tak nepripoji nikoho

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      kdybys poslouchal, tak říkám že vedení má jeden ohm, takže mezi 1 a 0,1 je desetinásobek. 10V je úbytek napětí

  • @chevy4657
    @chevy4657 Před rokem +1

    Pokud fotovoltaiku,tak jedině jako ostrov. Tj.baterky a hlavně nacerno. Nikoho se neptat,čím více se ptáte státu,tím více o vás stát ví.

    • @BorovanskyLukas
      @BorovanskyLukas Před rokem

      Jak se dělá ostrovní FV načerno? Ostrov = oddělená od sítě. Distributor tě v tomto případě vůbec nezajímá,
      protože k němu nejsi připojen. A pokud máš ostrov jakýmkoliv způsobem připojený k DS, už to není ostrov.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      naco mi je ostrov, jako mám já, když v létě mužu výhodně elektřinu prodat? navíc nemohu využít výhody hybridní FVE v přetížitelnosti a kvalitě dodávky.

    • @chevy4657
      @chevy4657 Před rokem

      No hlavně bez dotací!!! Dotace=vliv státu. Jednou to stát zdání,protože ty finance budou chybět. A druhá věc,dotace =poslušnost ke státu. Žádná společnost,nemá ráda když je občan absolutně nezávislej. A k tomu výhodnému prodeji, cca 3kč za kWh? To je výhodný prodej? Když si v zimě kdy mě FV nepracuje na plno, musim kupovat za strop cca 10kč? A argumenty,že si můžu dobíjet el.auto? Jo ale jen přes den a v létě. Ale přes den jsem právě s tímto autem v práci,tak toho moc medobiju. A večer z baterek,tak možná půl hodiny. Ano mám FV na domě,svépomocí postavenou,ale nikdy to nebude plnohodnotná náhrada. Plnohodnotná náhrada by to byla,až by 2500 m zahrady bylo pokryto panely. Ale to chcete? No já ne.

  • @JohnnymaCZEk
    @JohnnymaCZEk Před rokem

    Trafa 22/0,4kV mají tuším pevné odbočky. Nicméně "stovkové" rozvodny už mají trafa s automatikou odboček, která by toto měla právě řešit nepletu-li se?
    Další věc je, už snad ve většině případů jsou takovýto vedení redundantní, když je každá strana NN linky připojená koncově na VN? Tam už snad problém může nastat pouze někde uprostřed tohoto vedení.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      jsou místa, kde je to po rekonstrukci a připravené, a pak taková kde to je původní z dvacátých let.
      problém je, že když distribuce připojí rezervovaný výkon, musí ho dokázat odebrat. jsou na to speciální programy na výpočet, ale základ je jednoduchý. musí to dráty zvládnout.

    • @JohnnymaCZEk
      @JohnnymaCZEk Před rokem

      @@amperak AlFe lana vydrží všechno 😀 stromy, ptáky, auta ....
      Je zajímavé, že na dráze to máš přesně naopak. U napájecích stanic je zákaz rekuperace.

    • @0ndroid
      @0ndroid Před rokem

      V distribučních sítích nn se používají paprskové rozvody a ne napájení z obou stran. Trafačky jsou sice zdánlivě do kruhu propojené ale vždy jsou v rozpojovacích skříních někde vytažené nožovky tak aby každý kabel měl napájení jen z jednoho konce a trafa nešly do sebe paralelně. Jen pro případ poruchy se tam ty nožovky vrazí a na druhé straně zas vytáhnou a celá ulice provizorně vesele svítí dál akorát z jiné trafačky.
      Na vvn/vn trafech sice automatika je ale ne k regulaci někde na koncích nn sítí. To by ani nešlo, na jedno trafo vvn/vn s výkonem třeba 40 MVA připadá v důsledku obrovská hromada nn sítí.

    • @JohnnymaCZEk
      @JohnnymaCZEk Před rokem

      @@0ndroid Vycházel jsem z toho, jak máme řešený rozvody 22, 6, popř. 0,4 kV u nás (dráha) a jak napájené (prosmyčkované) moje rodné město a dědina, kde rekonstruuji barák. Z toho jsem usoudil, že když EG.D tento systém "toleruje" u nás, že ho využívá v čele distribuční síti.
      Je fakt, že ČEZ na naší rozhodně nedělá ani tranzit na stovkové lince.

  • @lanehacker5833
    @lanehacker5833 Před rokem

    11:07 no přece skrz ten suprovní kukuč !!

  • @djzero06
    @djzero06 Před rokem

    měnič, střídač, invertor.... kolik těch slov ještě bude? :)

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      nevím, je jich hodně pro to samé. nic neobvyklého v češtině

  • @vlastimilkralik4523
    @vlastimilkralik4523 Před rokem +1

    Ale hora môže ísť k Mohamedovi. No musel by si si natiahnuť vlastné káble k trafáku čo je to isté ako keby si vymenil za vlastné celé vedenie pre dedinu. 🤣 Eventuálne by si mohol napojiť susedov a predávať im prebytok napr. na ohrev bojleru ale to už by si musel mat firmu a platiť dane. 🤣

  • @PeterAverti
    @PeterAverti Před rokem

    Super. Palec nahoře. Dobře vysvětleno. A samozřejmě to navazuje na další trafo z 400V na 22 kV atd. A lidi si neuvědomují, že s nárůstem fotovoltaik to bude horší a horší. To stejné je s virtuální baterií, začne se stávat, že ji nebudou povolovat (je to defakto přetok). Navíc chytrý elektroměr tomu nepomůže. Legislativa je věc 1, ale technicky a hlavně fyzikálně je druhá věc.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      trafo postaví. Virtuáýlní baterie je jen produkt dodavatele, s distribucí to nemá nic. Navíc se to moc nevyplatí.

  • @dandroid4785
    @dandroid4785 Před rokem

    Ono obecně ..pokud je trafo a vedeni i se všemi úbytky schopno ukmit všechny přípojky a tedy domy o nějakém max příkonu , mělo by být schopno odbavit to samé opačným směrem = selská rovnice ...čárka" : ))
    To stejné by nám pak museli pozakazovat nabíjet si třeba e-auta ..atp.. protože by s EVéčky síť přežili mnohem víc.
    I když pravdaže od toho jsou právě domaci tzv "blbé" předražené wall boxy (jejichž blbá" výrobní cena je tak max 1200Kč) .. aby WB omezil maximalni příkon do e-auta , a EV si nevzal víc než je celkový rezerv. příkon , domaci spotřeba a jistič schopen přenést..
    ALE distributor by měl také brát v podtaz to že: u FVE se předpokládá že si většinu EE sami v místě spotřebujeme (a to i v létě...do TUV , baterek , do EV ...atp). ..a to znamená že v průměru dům s FVE přetěžuje vedení i trafo (i těma s úbytkama" oběma směry) o mnoho méně než třeba jen pasivní přípojka kde vůbec neni FVE.
    (i s veškerýma úbytkama")
    ................................................
    Jinak Amperaku to neni mířeno na tebe ..ale jen obecně .. názor.
    Vím ze tě lidi bobardujou blbostma jako je např. zeměni rámů panelů a podobně ..jsem zvedavý co budou dělat až se rámy budou dělat z plastu : ) ...použijou plastové šrouby a podlożky : ))
    ...Bravo děláš to luxusně je tak dál ..jsi moje bastlící elektronická krevní skupina 👍

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      dykt ti ve videu ukazuju jak to funguje. jde o úbytek napětí na vedení.

    • @dandroid4785
      @dandroid4785 Před rokem

      @@amperak ja vím , jasně chápu to 👍
      Prečti si ale ten můj poslední odstavec....(Distributor by měl ....bla bla)... rozhodně k zamyšlení.

  • @Jackoby111
    @Jackoby111 Před rokem +1

    Ahoj, oni mají na distribuci problém s úpravou DS kvůli rezervaci příkonu výroby ? Pokud ano alternativní řešení, byť trochu zdlouhavé by mohlo být požádat si o navýšení hlavního jističe. Tím pádem by měli přepočítat rezervovaný výkon dle "nových" pravidel a navrhnout úpravu (posílení) DS tak aby vyhovovala pro nový příkon. Tyhle věci znám jen z pohledu firmy která pro distribuci (v mém případě hlavně ČEZ) dělá mimo jiné právě úpravy a posilování sítí. Takže nevím přesně kolik se za takovou žádost muže platit (jestli kromě navýšeného poplatku za jistič vůbec něco), ale pochybuju že to bude víc než za prvotní přípojku a to je oproti investici FVE a vůbec rozdílu možnosti/nemožnosti dodávat přebytky do sítě skoro nepodstatné.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      navyšovat jistič je zbytečné. stačí zažádat o připojení výrobny. pokud ji nepřipojí, tak musí zlepšit vedení a to muže trvat až dva roky. nebo nabídnou snížený výkon nebo bezpřetokový režim.

    • @Jackoby111
      @Jackoby111 Před rokem

      @@amperak Jo tak, z videa to na mě působilo jakože ti řeknou ne a smula asi sem nepochopil .. :D pak je to fakt zbytečné.

    • @insidr5552
      @insidr5552 Před rokem

      @@Jackoby111 no možný je že to zamítnou nebo odmítnou, anebo snad sami nabídnou alternativní řešení? Máte někdo reálnou zkušenost s ČEZ distribuce?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      @@Jackoby111 problém je, že s nima mužeš podepsat smlouvu o připojení, ale nadatují ti ji za dva roky. což jako nechceš. FVE chceš mít hned. takže ti nabídnou alternativu.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      @@insidr5552 ano, já. mám u čezu vynikajícího technika zrovna u schvalování FVE... Bud s nima podepíšeš připojení po úúpravě sítě, nebo ti nabídnou alternativu. ale připojit tě musí vždy

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 Před rokem

    Diky za video. Bydlim na ulici, ktera je defacto nova s moderni elektrifikaci a FVE tu rostou jak houby po desti a nikdo zatim nehlasil omezeni s pretoky. Trafo mame velmi blizko. Takze asi idealni lokalita..

  • @petrbalcar115
    @petrbalcar115 Před rokem

    To se dá vyřešit snad tím způsobem že si pořídí občan baterie a nevyužítou energii
    Ukládá u sebe. Tudíž nemusí být občan připojený k síti solární energií.
    Může přece mít oddělený systém. Nejsem znalec na tuto problematiku
    Ale vždy je cesta.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      samozřejmě, že systém má baterie, ale ekonomika je lepší, pokud se energie prodá, protože za ni inkasuje peníze nebo protislužbu, než aby bez využití zustala nevyužita.

    • @minduton
      @minduton Před rokem +1

      @@amperak Ano, ekonomika budoucnosti bude taková, že za přebytky přes letní poledne bude cena "-15 EUR/MWh" - by mělo zajímalo, zda i pak bude taková sháňka po možnosti prodávat přetoky.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      @@minduton ta cena ale taková bývá odpoledne. a víš kdy? no ve chvíli, kdy maj všici baterie nabité :) zkus se zamyslet, jak to udělat, aby jsi nemusel vypnout prodej elektřiny odpoledne ale elektřinu stále se ziskem prodal :)

  • @mulatokudzava7797
    @mulatokudzava7797 Před rokem +1

    Sice to EU přímo nezakazuje, ale zároveň propaguje fotovoltaiku jako řešení klimatické krize, bez ohledu na technickou proveditelnost, takže bych se jich moc nezastával...
    Příště by se mi moc líbilo video, kde si každý obyvatel těch domečků na tabuli dá nabít elektromobil ;-)

    • @om2amb
      @om2amb Před rokem

      Myslíš v čase keď ich fotovoltaika vyrába 0.0000000001kW aj to vďaka blízkemu pouličnému osvetleniu?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +3

      když si každý dá nabíjet elekztromobil, tak se nic významného nestane. síť byla vždy navrhována na plošnou spotřebu a lokální výrobu.

    • @om2amb
      @om2amb Před rokem

      @@amperak Myslim, ze sam vies, ze si to az tak moc zjednodusil az je to vlastne klamstvo. Casti siete kde je pripojena vyroba su diametralne inak riesene ako casti kde sa pocita z odberom.
      A tym nic vyznamnim pocitas lokalny vypadok? Ano pre ludi co maju moznost ostrovneho rezimu a nie su zivotne zavysli len na elektrike sa naozaj nic vyznamneho nestane.

    • @mulatokudzava7797
      @mulatokudzava7797 Před rokem

      @@amperak Díky za odpověď, ačkoli jako laika, který často poslouchá zkazky o přetížení a výpadcích el. sítě, mě trochu zaskočila ;-)
      Ale vážně, bylo by skvělé a pro osvětu velmi přínosné, kdybys měl někdy inspiraci a čas natočit díl o fungování např. starého dobrého sídliště plného aut, která majitelé vymění za elektroauta a po návratu z práce je dají nabíjet. Může to dopadnout jinak, než že to sídliště pokaždé "zhasne"?

    • @RomanMatyus
      @RomanMatyus Před rokem

      @@mulatokudzava7797 Je to vcelku jednoducho riesitelny problem. Vzhladom na to, ze rezervovane prikony su nasobne vacsie ako je bezna priemerna spotreba, tak netreba pred bytovky ani vlastny rezervovany prikon, ale staci vyuzit existujuci - rezervu ktora vzdy zostava.
      Napriklad moj rodinny dom ma rezervovanu kapacitu 3x32A. Najhorsie co sa stane, ak mam pretazenu niektoru fazu je, ze sa mi nabijanie spomali zo 16A na menej, pripadne sa pozastavi a pokracuje po vypnuti konvice.
      Cisto teoreticky, mozem tahat zo siete 22kW x 24h x 365 dni = 192720kWh/rok. Dom spotrebuje len cca 2% z toho. Takze pridanim (velmi vyrazne nad priemerom) vytazeneho elektromobilu sa mi zdvihla spotreba na 6% rezervovanej kapacity.
      Priemerny denny najazd aut je menej ako 40km. Pri krutej zimenej spotrebe 20kW/100km je to aj so zapocitanim strat sme max na 10kWh denne. To nie je nic, co by sidliska pri chytro distribuovanom vykone nezvladli.
      Vid. napr. www.agevolt.com/sk/nabijacie-riesenie-pre-mesta-a-obce

  • @Jarda_B
    @Jarda_B Před rokem

    Ve videu se bavíš pouze o fotovoltaice od firmy předpokládám, asi by mi jen tak DIY fotovoltaiku nepovolili co?

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      jedná se o ongrid FVE, tj připojenou k síti, ne o plně ostrovní FVE

  • @mujucetna2115
    @mujucetna2115 Před rokem

    Dotaz: dům k trafačce neposunete, ale co to propojit separe kabelem s trafačkou???
    Dnes na mnohých vesnicích se staví a při koordinované stavbě výkopu to nebude tak strašný ani v té zemi....

    • @glottis512
      @glottis512 Před rokem +2

      a kolik by stal kabel? :)) zminovane 2km a ikdyby 4x10mm2 stoji asi 130korun metr :)) = 260 000 a prurez 10mm2 je na tuhle vzdalenost fakt malo :)

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      pokud podepíšeš smlouvu o připojení, tak do dvou let cca ti čez opraví sít aby tě připojili. jenže ty chceš FVE hned přeci :)

    • @om2amb
      @om2amb Před rokem

      @@glottis512 nezabudni na výkopové prace, povoľovacie konania ..... Bola by sranda keby si tie náklady na úpravu museli čiastočne platiť prevádzkovatelia mikrozdrojov. To by im vyšla návratnosť tak za 50 rokovdotáciami

  • @filipstanek3751
    @filipstanek3751 Před rokem +6

    Video o FVE z zimě točit nemusíš, řeknu to na rovinu, vyrábí uplně ho... hodně málo :D ....ale pamatuj měď je měď a tepelné čerpadlo + FVE = 100% energetická soběstačnost!!!

    • @lakos123
      @lakos123 Před rokem +1

      Ha ha ha med je med video poznam :D

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      nevěřil bys, kolik lidí s měděným zemním kolektorem z toho topí zadarmo a neplatí žádné zálohy za energie! :D :D :D

  • @pavelmachal
    @pavelmachal Před rokem +1

    kolik tě bude stát ekologická likvidace FVE panelů? jak to máš ošetřeno?

    • @okomentujsongnebonecojineh4304
      @okomentujsongnebonecojineh4304 Před rokem

      Nic, ma velky pozemek, tak to nekam slozi.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      vysloužilé FVE panely lze bezplatně odevzdat ve sběrném dvoře jako třeba starou televizi nebo lednici.
      BTW liklidace panelů je nejméně ekologicky náročný proces z liklidace celé FVE.

    • @pavelmachal
      @pavelmachal Před rokem

      @@amperak díky za odpověd ,at se ti daří

  • @philophil1961
    @philophil1961 Před rokem

    Ahoj, mám pár dotazů.
    Dodávání do sítě, funguje způsobem vyššího napětí? Tak jako při nabíjení baterie? To by na jednu stranu dávalo smysl. Na druhou, pokud se připojuje více FVE na jedno trafo, pak by každá další FVE musela být nastavena na dodávání vyššího napětí než je aktuální napětí sítě. A tím by se napětí sítě s každou připojenou FVE zvedalo. Takže ty předchozí by už nedodávaly, protože byly nastaveny na původní nižší napětí sítě. Možná to umí střídač zvedat podle aktuální situace.
    Pochopitelně ta použitá čísla jsou asi dost jen ilustrativní. Snížit/zvednout napětí sítě u trafa(1. domek) o 10V není zase tak jednoduché a 10kW FVE na konci 2km vedení to nedokáže, si myslím.
    Myslím, že to bude spíše v nižších jednotkách voltů.
    A ten 1. domek asi nebude rád, když mu poroste napětí v síti. On to totiž zaplatí. Vyšší napětí=vyšší proud=vyšší odběr.
    Jinak základní sdělení asi ok.

    • @martinnovotny4187
      @martinnovotny4187 Před rokem

      Primitivní analogie: Vem si PET lahve, odřež jim dna a pověš si je do cca stejné výšky. Pospojuj je hadičkama. Potom začni do jedné lahve přilévat vodu. Postupně se ti hladina ustálí v nějaké výšce (označ si ji 230V). Doteď to fungovalo tak, že se voda dolévala jen do jedné flašky (trafo ČEZu). Když začneš u jedné flašky (domu) vodu odebírat, tak tam hladina vody poklesne anytéká tam od flačky čezu. Aby u té flašky na konci řetězce neklesla hladina moc, tak u flašky čezu musíš hladinu zvýšit nad 230V. No, ale teď si vyber jednu z flašek a zapči přilévat vodu do ní. Pokud budeš dolévat více, než z jiných lví vytéká, tak se u ní dostaneš nad 230V. Pokud nenaleješ nad 230V, tak odtama ta voda nikam neodteče.
      Ne, invertory by měly být nastaveny tak, že vyšší napětí než 247V nebudou schopny generovat. Potom by problém neměl vznikat.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      pokud je síť v žalostném stavu, tak se počítá s určitým stálým odběrem a prostě se na trafech přidá. sto baráků ve vesnici bude mít základní odběr víc jak 20kW, pokud by elektřinou nikdo z nich netopil. Pak by ta situace nastala.
      Každý legálně připojený a ovběřený střídač musí být vybaven ochranou aby nedodával do sítě víc, než limity.
      Je nutné si ale uvědomit, že když mám nějaký rezervovaný výkon výrobny, tak se nesmí stát, že budu v tom výkonu omezen. Je to jako když bych na pumpě zaplatil za 30l benzínu, ale dostal jen 20l, protože jim došel benzín. Asi se to nikomu líbit nebude.
      Proto je třeba síť dimenzovat tak, aby tu výrobnu unesla. Za mne by bylo lepší udělat to, že je garantovaný výkon výrobny 50% smluveného. připojili by na stejné vedení dvojnásobek FVE a stejně 10kWp FVE negeneruje 10kW přetoku, ale něco mezi 5-8kW

    • @philophil1961
      @philophil1961 Před rokem

      Jj, neznám z praxe vliv FVE na síť. Tvoje video mne inspirovalo o tom přemýšlet. Docela by mne lákalo, změřit napětí v síti před a při dodáváním do sítě. Mám kde, tak někdy zkusím. Čím dál od trafa, tím bude asi vliv větší. Ale u trafa to bude v každém případě minimální změna. Blízko trafa je síť tvrdá a z dálky to síť nepřenese, stejně jako smèrem od trafa. Myslím tedy výši napětí. Ne jjné vlivy. I kdyby FVE dodávala 10kW, tipuji změnu u trafa tak 1-2 volty. Pak by byla rezerva pro několik FVE. Nebo máš nějak zjištěný vliv u trafa?
      Každopádně to nebude do budoucna taková hitparáda. Myslím, že budou muset čím dál častěji FVE odpojovat. A budete si to muset spotřebovávat. Nebo případný upgrade sítě těžce zaplatíme všichni. Si myslím. Bohužel.
      Protože elektrárna méně prodá a ještě musí investovat do sítě. No, to rozhodně ČEZ chce:-))). To mi nedává logiku. Méj se Pete

  • @opicakpeta1
    @opicakpeta1 Před rokem

    Střídač nesmí mít větší výkon než je povolený limit !!!

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +4

      dokaž to... je tady hromada instalací s omezeným výkonem pro prodej.
      Tohle tvrtdí jen firmy co prodávaj střídače, co neumí omezit prodej do sítě a lidi co používaj tři vykřičníky

    • @opicakpeta1
      @opicakpeta1 Před rokem

      Ahoj byl sem osobně na e-dg protože mě zamítnuli přetoky, tak sem se jich ptal kolik je teda volné kapacity a odpověděli 4 kw tak sem chtěl navrnout řešení když chci 10 kw na střeše že že se omezí přetoky ,odpověd že nepříchazí v ůvahu víc jak 4 kw nedostanu smlouvu. Oni se kryjí aby nebylo možné ty přetoky překročit, bud špatným nastavením nebo při nějaké poruše. Možná jiný kraj jiný mrav 🤷‍♂️. Jinak děkuji za tvá videa sou super a rád je sleduji a něco nového se snich i dozvím . 👍👌

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem

      @@opicakpeta1 Oni ale mysleli výkon, který střídač dodává do sítě, nikoliv konstrukční výkon střídače. Tím páde zde není rozpor. Ovšem potřebuješ na to papír, že je tak střídač nastavený.

    • @opicakpeta1
      @opicakpeta1 Před rokem

      Nemusím se hádat ani nechci ,jet tlumočím co mě bylo zděleno tam a to je že max výkon nesmí být větší 🤷‍♂️.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH Před rokem

      @@opicakpeta1 Tak znovu - jaký výkon nesmí být větší? Dodávaný, nebo konstrukční? Předpoklad je, že dodávaný protože konstrukční není problém distributora.

  • @kodl1969
    @kodl1969 Před rokem

    A proč si prostě nepořídíš ostrov, nemusíš nikomu nic hlásit. Ostatně brzy to všichni noví solární baroni pocítí, určitě se nějaká pěkná daň najde...

    • @amperak
      @amperak  Před rokem +1

      a co myslíš, že asi doma mám za FVE? a to hlavně z duvodu nemožnosti domácí stavbu dva roky zpět legalizovat

  • @16LiveRecords
    @16LiveRecords Před rokem

    Trochu jsi mě zaskočil s tím, že kvůli vysoké impenaci /odporu vedení, se při výrobě z FVE při 10A vytvoří přepětí na druhém konci vedení (u trafa) Já měl doposud za to, že když je ve vsi zoufalé vedení, tak tě nepřipojí kvůli silné nestabilitě napětí v síti právě díky těm "rychlovarkám". Tedy FVE zdroj má nastavený limit napětí, které má dodávat do sítě nad napětím této sítě, aby byl schopen dodat nějaký proud. Problém je spíš v tom, že v té obci bys okolním obyvatelům způsobil větší rozkolísání sítě spíš, než že bys to trafostanice dostal 250V to už z principu úbytku napětí popsaném ve videu není možné.

    • @amperak
      @amperak  Před rokem

      trafo má ztráty, při transformaci nahoru, tj proti ávrhu výrobce je o stráty zvýšeno vstupní napětí. krásně to mužeš vidět třeba když vemeš dvě identická trafa a spojíš je sekundáry k sobě. na výstupu druhého trafa bude menší napětí, jak na vstupu toho prvního.
      Střídač umí omezit napětí, omezí pak výrobu, ale ty máš smluvní výkon na který musí být síť stavěna. reálně muže nastat problém jen v místě s štpatnou sítí.

  • @vendulachybikova7601
    @vendulachybikova7601 Před rokem +1

    Ono kdyby viděli jak to mas narychlost zbastlene tak se tomu moc ani nejde divit :D i když přímí problém si už popsal ..všechno je to byznys vysokých pánů .. Kdyby každý mohl prodávat do sítě tak by ČEZ i s Eonem zhledem k počtu lodí v ČR Dávno zkrachoval :D

  • @Honzik_S
    @Honzik_S Před rokem +1

    Díky!

  • @kukik75
    @kukik75 Před rokem +1

    Díky!