Rastlinné mlieka: Ktoré sú najzdravšie a ako si vybrať?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 07. 2021
  • 6 obchodných reťazcov, 15 značiek, 100+ druhov rastlinných mliek. Ktoré sú najlepšie a ako si medzi nimi vybrať?
    Prihláste sa na nový newsletter!
    www.radeklatal.sk/o-mne
    Zdroje informácií:
    Využiteľnosť vápnika z rastlinných alternatív mlieka
    pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20460...
    Dovoz krmovín z južnej Ameriky
    www.eea.europa.eu/media/infog...
    Výkupné ceny mlieka a dotácie
    polnoinfo.sk/nakupne-ceny-mli...
    Autor:
    Ing. Radek Látal
    Vegánsky výživový poradca
    / radeklatal
    www.radeklatal.sk/

Komentáře • 59

  • @luciabarosova2412
    @luciabarosova2412 Před 2 lety +5

    Za mňa jednoznačne sójové. Jednak má veľmi nízku spotrebu vody a jednak mi najviac vyhovuje aj chuťovo, nakoľko ho môžem bez problémov pridať či do kávy, či do omáčky/kaše a chuť až tak veľmi neovplyvní ako iné druhy rastlinných mliek 😊.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +2

      Ďakujem za komentár Lucia :-). Sójové je skutočne veľmi univerzálne.

  • @terrybaaca1654
    @terrybaaca1654 Před 4 měsíci

    caf radek, mohol by si urobit update, ak su uz na slovensku mlieka ktore su obohatene a zaroven neobsahuju olej alebo emulgatory apod...

  • @tornadolue1
    @tornadolue1 Před 2 lety +4

    Super video, prehľadné a jasné 🙂 sójové Alpro mám tiež najradšej, aj keď často sa vo veg skupinách komentuje ako "chémia" a pritom tá chémia je vápnik, kvôli ktorému ho kupujem. Mandľové Alpro kupujem najradšej do pečenie, ovsené mi už menej chutí a ryžové len občas lebo je fakt brutálne sladké. Obohatené z DM nekupujem, tie majú naspodku vždy taký prášok, aj keď to poriadne premiešam, vždy sa usadí. A pár mesiacov dozadu super novinka Body&Future mlieka, kupujem sójové a mandľové, tiež obohatené a bez pridaného cukru. A nižšia cena a pritom výborná chuť.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +2

      Ďakujem :-). Práve Alpru sa podarilo rozpustnosť vápnika vyriešiť, no pri DMkových treba skutočne dôkladne pretriasť, aby sme ten vápnik získali.

    • @Monixa7
      @Monixa7 Před rokem +1

      @@RadekLatal269 inak podla mna prave ten obsah vlakniny ma co docinenia s tym nenapadnym vapnikom :) tiez ho mam rada asi najviac. a skoda ze tesco uz nema sojove :(

  • @veronikagonciova5594
    @veronikagonciova5594 Před 2 lety +1

    Super video. Táto téma ma zaujíma. Najradšej mám ovsené mlieko. Budem si viac sledovať vápnik a cukor- podľa Vášho odporúčania. Ďakujem.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +2

      Ďakujem Veronika :-) určite si dajte aj odber a notifikačný zvonček, aby vám neušlo ďalšie zaujímavé video.

  • @michaelam1638
    @michaelam1638 Před 5 měsíci +1

    Ja mam alergiu na mlieko aj sóju takže musím ešte viac preberať ktoré kúpim 😀 not milk alpro si kupujem to je dobre?

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 5 měsíci +2

      Z čisto zdravotného hľadiska sú skôr lepšie klasické Alpro bez cukru, nakoľko Not Milk používa slnečnicový olej. Je ho tam však relatívne málo, tak to nie je koniec sveta ;-)

    • @michaelam1638
      @michaelam1638 Před 5 měsíci +1

      @@RadekLatal269 klasické sú ktoré konkrétne. 🙂 Ďakujem vám za odpoveď. 🙂

  • @erikakamencikova5989
    @erikakamencikova5989 Před 2 lety +1

    Za mňa jednoznačne ovsené z Kauflandu. Najlepšia chuť aj do kávy. Prípadne ešte ako tak mi chutilo sójové a ovsené z Lidla. Alpro mi prídu také nijaké chuťovo, mandľové a ovsené ako keby ani okolo týchto chutí nešli. Ja som bola zarytý konzument kravského mlieka a jedine tieto moju chuť uspokojili.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +1

      Teším sa, že ste si našla také mlieka, ktoré vám vyhovujú :-). Skúste aj ďalšie, ktoré sú aj s pridaným vápnikom.

  • @TinaWavelet
    @TinaWavelet Před 2 lety +2

    Ahoj Radek
    1. Guma gellan (alebo iné gumy), ktorá je v tých mliekach je ok? Prečo sa tam pridáva? Načo treba mlieko "stabilizovať"? Je to niečo ako náhrada kolagénu? Nie je to potom už "príliš" procesovaný produkt?
    2. rastlinne sa stravujem už takmer 6 rokov a asi pred 2 rokmi som si uvedomila, že to rastlinné mlieko už akosi kupovať nepotrebujem. Resp. nemám do čoho by som si ho dávala. Ešte si občas spravím puding, palacinky alebo koláč (ale aj od toho už upúšťam lebo procesované potraviny) kam ide mlieko ale to si doma vyrobím rýchlo z ovsených vločiek ktoré namočím, rozmixujem a precedím.
    Plus baleným potravinám sa chcem čo najviac vyhýbať. Ochudobňujem sa o vápnik keď už nekupujem tieto krabicové mlieka?
    3. Do čoho si ty dávaš rastlinné mlieko? Ja som si ním zalievala aj ovsáky, no potom som zistila, že samotný namočený ovos pustí mlieko...
    Vďaka

    • @weisscoaching
      @weisscoaching Před 2 lety +3

      1) Guma gellan sa pouziva zvycajne na zahustenie, inac by bolo velmi vodave (ak sa nemylim)
      2) Ked vyradis potravinu, ktora obsahuje pridany vapnik, tak sa on ochudobnujes ;) Samozrejme , vapnik sa da ziskat aj z inych potravin, no obohatene rastlinne mlieka a sojove vyrobky su asi najjednoduchsie dostupnym zdrojom.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +5

      Ako už písal Daniel, guma gellan je želírujúca látka, ktorou sa dá napr. zahusťovať, respektíve zlepšiť senzorické vlastnosti mlieka. Keď si niesi o nejakej prídavnej látke istá, najlepšie si ju vygoogliť a rýchlo zistíš, či je problematická :-). Na Férpotravina.cz má guma gellan skóre škodlivosti 0, je to totiž sacharid, ktorý sa správa podobne, ako agar či tá povrchová vrstva na chia semienkach - nabobtnáva.
      Napriek tomu, že vieme vápnik získať z celistvých rastlinných potravín, ako je napríklad kučeravý kel a iné zdravé celistvé rastlinné potraviny. Čo je síce pekné, ale vegáni ich prosto nejedia dostatok a majú podľa výskumov v priemere nižší príjem vápnika, ako bežne sa stravujúci. Ľudia sa prosto nestravujú optimálne, to platí pre vegánov aj bežne sa stravujúcic a obohatené rastlinné alternatívy mlieka majú výrazne vyšší obsah vápnika, ako tie celistvé rastlinné potraviny. Preto ich odporúčam používať, spolu s tofu, zrážaným vápenatými soľami. Súhlasím s tebou, že neobohatené mlieka nemá zmysel používať a ako som povedal vo videu, to už si ich môže človek ľahko pripraviť doma ;-). Ja si ich pridávam do kaší a niekedy si dám len tak pohár.

  • @denisahobbs
    @denisahobbs Před 2 lety

    Já mám ráda Tesco slazené sojové. Je slazené jablečným džusem, což ve mně budí dojem, že není nezdravé 🙂 Zároveň pořád obsahuje méně cukru než běžně prodávaná ovesná a rýžová mléka "bez přidaného cukru". Na sojovém mléku obecně mám ráda to, že konzistencí nejvíce připomíná kravské mléko a stejně se chová při vaření, např. pudinku nebo krupicové kaše.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety

      Ďakujem za komentár Denisa :-). V prípade rastlinných mliek je to v konečnom dôsledku skutočne o tom obsahu cukru, bez ohľadu na zdroj. Na rozdiel napríklad od ovocia ide totiž vždy o voľný cukor.

  • @JozefWagner
    @JozefWagner Před 2 lety +2

    Suvisiace video a podcast, o povode cukrov v rastlinnych mliekach czcams.com/video/_9cLets8JmY/video.html www.plantstrongpodcast.com/blog/snackables-ep4-plant-based-milks

  • @janakaifer3419
    @janakaifer3419 Před 2 lety +1

    Radku co hovoris na Oatly? Velmi tazko sa zhana (hlavne teda to obohatene), ale chutovo mi asi vyhovuje najviac, lebo nie je sladké. Je OK z Tvojho pohladu? Moc diky za super video. Skoda, ze som ho nepozrela hned - vyhla by som sa kupe toho ovseneho sladkeho, co si ukazoval. Fakt je strasne sladke, odteraz okrem Ca zacnem kontrolovat aj sacharidy. Dik!

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +2

      Ďakujem za otázku Jana :-). Oatly som popravde ešte neskúšal, tak som si ho pozrel na ich stránke a v zložení síce žiadny cukor nemá, obsahuje však 4,1 g cukru na 100 g, čo už je predsa len veľa na to, aby som ho vedel odporučiť. Ale chápem, že je zrejme veľmi chutné a aj preto je údajne jedným z najobľúbenejších rastlinných mliek na svete. www.oatly.com/int/products/oat-drink-organic

  • @Randomhumanchannel
    @Randomhumanchannel Před rokem +1

    Ahoj a čo hovoriš na nový rastlinny nápoj no-milk? Je to vobec zdravé? Díky

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před rokem +1

      Existujú dve verzie a pri tej nízkotučnej v zásade nemám výhrady. Má pridaný vápnik a nie je tam cukor ani nasýtené tuky, takže prečo nie :-)

  • @DominikaDonchinka
    @DominikaDonchinka Před 2 lety +1

    ja si kupujem sojove to je pre mna naj volba hlavne co sa tyka pre moje ranne kafe.. ine mlieko ako sojove do kavy nedam. A inak mam velmi rada aj ovsene mlieko.

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +1

      Ďakujem za komentár Dominika :-). Ktoré mlieko do kávy je veľmi individuálne, niekomu prekvapujúco vyhovuje skôr ovsené, iným dokonca mandlové. Osobne vnímam sójové ako najuniverzálnejšie.

  • @matusgergely3051
    @matusgergely3051 Před 2 lety +1

    rada, kde najvýhodnejšie (cenovo) kupovať takto mlieko? Ak online, tak kde :)

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +2

      Ďakujem za otázku, v zásade kde je práve zľava na to, ktoré ste si vybrali :-). Nesladené Aplrá majú prakticky v každom supermarkete a sójové bežne dostať už za necelé dve Eurá.

  • @terrybaaca1654
    @terrybaaca1654 Před rokem

    cafte ktore obohatene a nesladene mlieka s nizkym obsahom cukru na slovensku su najlacnejsie? snazim sa zistit kde najst pre rodicov... chybaju mi vo videu ceny a kde si kupil Radek, daj veidet please

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před rokem +1

      Zdravím, ceny som neuvádzal, lebo sa veľmi líšia obchod od obchodu a menia sa často. No mlieka bez cukru a s pridaným vápnikom nie sú stále ešte priamo lacné. S kravským mliekom, ktoré je dotované a podporované rôznymi spôsobmi z štátneho aj Európskeho rozpočtu, je stále ešte ťažké cenovo bojovať. Každopádne treba rastlinné mlieka vnímať nie ako základnú potravinu, ale ako doplnok, pochúťku a zdroj vápnika. Jeden pohár denne je aj pri dvojeurovom sójovom Alpre verím dostupný pre väčšinu ľudí.

  • @rosiebabicova484
    @rosiebabicova484 Před 2 lety +1

    ja mám najradšej to sladké sójové alpro, do kávy je vynikajúce a má jemnú vanilkovú príchuť

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +1

      Ďakujem za komentár Rosie :-) ako výživový poradca som skôr priaznivcom nesladených variantov, verím že je veľmi chutné.

  • @ja_peter
    @ja_peter Před rokem +1

    Za mna je to ovsene 👍

  • @JozefWagner
    @JozefWagner Před 2 lety +2

    kupujem hlavne alpro almond no sugar, soje mam podla mna dost v tofu :)

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +1

      Ďakujem za komentár Jozef, diverzita je vo výžive dôležitá a mandlové mlieko chutí výborne :-). To od Alpra má vápnik a nemá cukor, takže výborná voľba.

    • @mariana1637
      @mariana1637 Před 2 lety

      a nie je ani tak zdrava ako madle

  • @adrianapowwer9648
    @adrianapowwer9648 Před 2 lety +1

    Alpro

  • @starojda
    @starojda Před 2 lety +1

    Starsi video ale snad mate oznameni na nove komentare 😉. Video super ale zarazilo me to doporuceni sojoveho mleka. Resim to, ze soja v mleku je nejspis nefermentovana a tedy tezko stravitelna. Je to tak? Pokud ano tak zatezuje traveni. My tedy pijeme DM ryzove a ovesne. Tedy ty cukrove. To je dobra informace, za tu dekuji. Ale sojove proste nedam. Nejenom to traveni ale ani mi nechutna. Ma takovy ocas/povlak v ustech. Brr 🙂

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +1

      Sója samozrejme nie je nevyhnutnou súčasťou vegánskej stravy, je to však naprosto zdravá potravina, ktorej sa netreba obávať :-). Z nejakého dôvodu sa na sóju dlhodobo zameriavajú dezinformačné weby, avšak všetky seriózne zdravotnícke a výživové organizácie rovnako ako výskum potvrdzujú, že ide o bezpečnú a zdraviu prospešnú potravinu.

    • @starojda
      @starojda Před 2 lety

      @@RadekLatal269 Nejde o obavy, však jí doma jíme :). Ale teda hlavně v té zpracované podobě (tofu, tempeh). Jak je to tedy s tou stravitelností? Možná by o tom bylo fajn video ;)

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +3

      @@starojda Chápu :-). Stravitelnost potraviny - to znamená schopnost ji rozložit a vstřebat z ní potřebné živiny - je samozřejmě dobrá. Někdy se však tento termín zaměňuje za různé jiné vlastnosti a také je často nesprávně chápaný. Vyšší stravitelnost neznamená automaticky výhodu. Nejvyšší stravitelnosti dosahují potraviny jako je například cukr, ze kterého vstřebáme 100 %, naproti tomu v případě luštěnin to bude méně, protože obsahují nestravitelnou vlákninu. Je to špatně? Samozřejmě že ne :-). Vláknina totiž má svoji úlohu v tlustém střevě, kde vyživuje naši střevní mikroflóru a také pomáhá vylučování žlučových kyselin z těla, čím snižuje hladinu cholesterolu (cholesterol je složkou žlučových kyselin). To, že jsou v potravině nestravitelné složky ani neznamená, že to automaticky zatěžuje trávení. Trávení je velmi komplexní proces, který s určitou mírou nestravitelných složek počítá a mají v něm svůj význam. Míra stravitelnosti tak není automaticky lepší či horší, je to jen jedna z mnohých vlastností potravin a nás by mnohem víc měl zajímat jejich celkový dopad na zdraví člověka. A ten je v případě sóji, tofu a také neslazeného sojového mléka dobrý.

    • @starojda
      @starojda Před 2 lety +2

      @@RadekLatal269 Díky za podrobnou a rozumnou odpověď! Dává to smysl. Tím spíš se přimlouvám za video na toto téma. Mám za to, že tvrzení "sója je stravitelná jen v upravené podobě - tofu, tempeh, natto" je dost rozšířené a je to i jeden z argumentů proti veganství.

  • @alzbetakarmanova533
    @alzbetakarmanova533 Před 2 lety +1

    Milujem Alpro akekolvek, ale kokosove nekupujeme prave pre to co ste sam spomenul, kazdopadne je dost drahe a tak ked je v zlave vezmem kolko unesiem 😂😂😂 nuz ale inak kupujeme vacsinou lidl sojove. Jopa som ale este neochutnala ale pockam si na zlavu 😁 a zial v nej tuto znacku vidam malokedy.
    Detom kupuvam hlavne Viva soy lebo im najviac chuti, chcem ich nejak naucit na kakao no nech sa snazim ako chcem nechcu mi ho pit 😩 tak snad casom

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +1

      Ďakujem za komentár Alžbeta :-). Úprimne ma prekvapuje, že deti nie sú príliš na kakao, možno im pôjde skôr karob, alebo rastlinné mlieko na spôsob Chai - škorica, zázvor, kardamóm, čierne korenie, muškátový oriešok a klinčeky, dajú sa kúpiť zmesy.

  • @jdbox7356
    @jdbox7356 Před 2 lety

    nepiju je zadne

  • @JozefWagner
    @JozefWagner Před 2 lety +1

    preexponovane video, nabuduce svetlejsie tricko a nesmerovat kameru cez den na okno

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +3

      Viem, začiatočnícka chyba, ktorá sa mi dlho nestala. Používam manuál (automatika nie je na tejto kamere príliš spoľahlivá) a na poslednú chvíľu zvýšil ISO, aby to nebolo príliš tmavé. Na malom displeji kamery to nebolo také zrejmé, že som to prehnal. Pri korekcii som spravil maximum pre nápravu, ale lepšie to nešlo, jediná možnosť bola to nakrútiť celé nanovo. Tak som tam aspoň pridal častejšie fotku tých mliek, aby bolo vidno, ktoré to sú.

  • @krajco252
    @krajco252 Před 2 lety +1

    preco sa nazyva ''rastlinne mlieko", mliekom ? s realnym mliekom to nema nic spolocne ? aj celkovo preco relativne velka skupina veganskych produktov sa snazi nahradit zivocisne vyrobky tak aby to vyzeralo a chutilo rovnako. Nie je to v istom zmysle nespravne ? ved veganska strava je dostatocne pestra a krasna na to aby musela napodobnovat zivocisne produkty.
    dik za video super ;)

    • @veronikagonciova5594
      @veronikagonciova5594 Před 2 lety +8

      Za mňa - prešla som na veg stravu pred 3 rokmi a tieto "nahrady" mi pomohli zorientovať sa, nahradiť živ.produkty v kuchyni za rastlinné. Na názvoch si nezakladám, ale je to prehľadnejšie pre nováčika čo na aký účel použiť. Keď viem, že toto je akože mlieko, toto smotana. Nad takýmito vecami nie je dôvod sa pohoršovať 😉👍

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +8

      Z vegánskeho pohľadu ide o to, priblížiť vegánske stravovanie širšej populácii a samozrejme aj si spestriť stravovanie. Vegáni navyše spravidla neprechádzajú na vegánstvo preto, že jim mäso či mlieko nechutia. Chcú prosto predchádzať etickým, ekologickým či zdravotným dopadom, ktoré živočíšne produkty prinášajú :-). Pravdou však je, že za predaje alternatív živočíšnych potravín sú primárne zodpovední bežne sa stravujúci ľudia, nie vegáni, ktorých je na to stále príliš málo. No a za výrobu týchto produktov stoja zasa výrobcovia, ktorý chcú zarobiť, skôr ako etické myšlienky. To nie je samozrejme zle, len ide o to, že toto nie je nejaká vegánska agenda, ale prostý vývoj trhu a záujmu spotrebiteľov :-)

    • @krajco252
      @krajco252 Před 2 lety +1

      @@RadekLatal269 jj chapem dik za odpoved :)

    • @RadekLatal269
      @RadekLatal269  Před 2 lety +2

      Rado sa stalo :-)

    • @TinaWavelet
      @TinaWavelet Před 2 lety +13

      prečo sa telové mlieko alebo mlieko na opaľovanie volá mliekom keď ho nepijeme a nie je ani z kravy?