Temperatura 10-krotnie większa niż w jądrze Słońca. Polscy naukowcy wytworzyli ją na Ziemi

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 08. 2024
  • Kolejny odcinek podcastu Technicznie Rzecz Biorąc, w którym Maciej Kawecki rozmawia z gośćmi o najważniejszych trendach i wydarzeniach ze świata nowych technologii.

Komentáře • 52

  • @antonidziuban582
    @antonidziuban582 Před 2 lety +4

    Ja byłem inicjatorem konferencji w Instytucie Energii dotyczącej nowej technologii gazyfikacji odpadów i/lub węgla. Elektrownia ZEROEMISYJNA Poligeneracyjna.
    Dzięki zaangażowaniu dyrektora oddziału ceramiki IE w Boguchwale k/Rzeszowa taka konferencja się odbyła.
    Zaproszono wszystkie duże koncerny energetyczne i AZOTY PULAWY.
    prezentacje prowadził autor projektu, wybitny,światowej klasy matalurg, który zaprezentował piec do ciągłego wytopu stali/niklu/miedzi z adaptacją do celów energetycznych.
    Projekt był przygotowany dla modernizacji polskich bloków energetycznych 200MW i do modernizacji elektrociepłowni oraz budowy lokalnych elektrowni poligeneracyjnych o mocy 10 - 100 MWc.
    Dodam, że wymiary pieca były wielokrotnie mniejsze od kotłów pyłowych i fluidalnych a system oczyszczania gazu syntezowego był o 80% mniejszy niż w klasycznych elektrowniach
    Z elektrowni POLIGENERACYJNEJ ZERO EMISJI.
    Produkcja wszystkich komponentów w Polsce.
    Przy zmianie proporcji paliw do wody lub ścieki (np komunalne)

  • @Wulffstan
    @Wulffstan Před 2 lety +4

    Fuzja jądrową to technologia którą zdecydowanie warto rozwijać, inwestować w nią. Niezapominając jednak o tym że realne szanse na wdrożenia tej technologii to rok 2060-2080 . Jest realna szansa że nikt z uczestników tego programu tego nie dożyje.

  • @wojciechpodhajski4312
    @wojciechpodhajski4312 Před 2 lety +2

    Poza wieloma nieścisłościami dwie nieprawdy w niniejszym materiale. Nieprawdy, które zwalają z nóg:
    1) katastrofa w Fukushimie j rzekomy brak ofiar - to nieprawda. Japonii wydała i wciąż wydaje ciężkie miliardy dolarów na tuszowanie rozmiarów katastrofy. Warto zwrócić uwagę, że na przestrzeni ostatnich 10 lat zdarzały się cisze/embarga medialne nt Fukushimy, które trwały po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt miesięcy. Nawet Putin nie potrafi tak kneblować usta mediom jak robią to Japończycy pieniędzmi ws Fukushimy.
    2) W kwestii litu to jest jego tak mało na Ziemi, że to właśnie jego niedobór jest głównym zagrożeniem dla przejścia z silników spalinowych na silniki elektryczne. Po prostu brakuje go do wytwarzania baterii - stąd konieczność opracowania nowych baterii z pominięciem litu.
    Ogólnie materiał słaby. Niewtajemniczony odbiorca niczego się z niego nie dowie a taki, który chciałby uzupełnić swoją wiedzę, będzie rozczarowany. To kolejny materiał na temat fuzji termojądrowej w której pomija się nadprzewodnictwo (nad którym prace są od lat w dziwny sposób sabotowane), a które jest punktem wyjścia do dyskusji nt. podtrzymania fuzji. W dodatku miesza się tu energetykę jądrową z energią pozyskiwaną z fuzji termojądrowej. To oddalone od siebie na dwóch różnych biegunach technologie.
    Ogólnie: Kawecki jak zwykle słaby merytorycznie a goście przytłoczeni jego gwiazdorzeniem. Nie polecam.

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 Před rokem

      Sam kierownik Maciuś jest przykładem jak łżą np że energetyka atomowa jest naj,naj bezpieczniejsza i nigdy nie miała nic wspólnego z bombami atomowymi tylko niech opowie skąd pozyskiwano pluton do tych bomb ! ?

  • @antonidziuban582
    @antonidziuban582 Před 2 lety +1

    Polska straciła 30 lat w przejściu na czyste technologię węglowe i w czyste technologię WODOROWE.
    Mam nadzieję, że teraz wdrożymy Polskie technologie energetyczne w Polsce i na Ukrainie w projektach odbudowy Ukrainy
    Chwała POLSKIM ODKRYWCOM!!!

  • @zbyszko5401
    @zbyszko5401 Před 2 lety

    Problem jest w koszcie wytworzenia tej energii, wmawia się nam że energia nuklearna jest tania, a to jest nieprawda. Druga sprawa - dasz naukowcom kupę pięniędzy to długo będą trzymać projekt w fazie badawczej bo im się to opłaca. Jestem pewien, że elektrownie fuzji jądrowej mógłby powstać już dziś, tak samo jak mógłby jeździć już po naszych drogach milion aut. Wszystko jest kwestią zarząrzdzania, inwestycji i priorytetów.

  • @stanisawnowak1930
    @stanisawnowak1930 Před 2 lety +1

    Sukces jest jednak zanim fuzja termojadrowa bedzie wytwarzala energie dla ludzi wedlug szacunkow musi jeszcze minac ok 30 lat

  • @adamblazowski2945
    @adamblazowski2945 Před 2 lety +2

    Kim sa zaproszeni goście? Nie ma info w opisie.

    • @KomputerŚwiat
      @KomputerŚwiat  Před 2 lety

      Goście na samym początku materiału są szczegółowo przedstawieni :) Są to dr hab. Agata Chomiczewska (Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy) oraz Maciej Lipka (Narodowe Centrum Badań Jądrowych).

  • @werty1948
    @werty1948 Před rokem

    A czy nie można wykorzystać do lokalnego zasilenia w energię elektryczną reaktorów instalowanych na statkach i okrętach z napędem jądrowym?

  • @waldemarkraft8868
    @waldemarkraft8868 Před 2 lety +2

    Jesteśmy tak blisko i tak daleko i do tego nie w Polsce...

  • @romekwesoek7186
    @romekwesoek7186 Před 2 lety

    Najlepsze w tym wszystkim jest to że, Każdy wynalazca na jakiś wynalazek najlepszy, perpetum. I co dalej. Brak inwestorów, brak kontynuacji danej technologi. Domniemywam że są to wynalazki same dla siebie.

  • @tomaszgraczyk1606
    @tomaszgraczyk1606 Před 2 lety +2

    dobre

  • @jozefsaczek3373
    @jozefsaczek3373 Před 2 lety +3

    Polscy naukowcy pracujecie w Polsce ale dla kogo czyja jest firma w której pracujecie bo was rządzący wyrolują tak jak i mnie też zbudowałem turbinę wodną napędzana pompą wodną złożyłem wniosek do urzędu patentowego gdzie pierwszy inspektor zatwierdził pokazało się w biuletynie informacyjnym poszły dokumenty do drugiego inspektora po miesiącu dostałem pismo a w nim art 28 ustep 4 perpetuum mobile gdzie dodał inspektor że urządzenie nie może dawać więcej niż bierze a definicja która widniała jeszcze przy nałożeniu tegoż art. czyli wniosek jest taki że korporacja które jest w rządzie zablokowała mój projekt był niewygodny dla rządu przecież chcą kupować technologie elektrowni atomowej , inspektor popełnił przestępstwo ale przecież urzędnik państwowy może , czemu piszę że rządzący bo pisałem do Morawieckiego do Emilewicz do Kaczyńskiego do Ziobry i innych o pomoc wsparciem

    • @romekwesoek7186
      @romekwesoek7186 Před 2 lety

      Facet od tych wynalazków to ci mózg paruje. Znam już jednego gościa co mu rząd blokuje rozwój.

    • @jozefsaczek3373
      @jozefsaczek3373 Před 2 lety +2

      @@romekwesoek7186 gdybyś prowadził jakąś firmę to być się przekonał jaka jest w Polsce korupcja ale przecież ty siedzisz na wygodnej posadzie państwowej i niepodobna ci się że ktoś narzeka na skorumpowanych urzędników

  • @antonidziuban582
    @antonidziuban582 Před 2 lety +1

    Zostało jeszcze kilku inżynierów i można do projektu wrócić
    ZEROEMISYJNE Czyste technologię węglowe, odpadowe, osadowe WODOROWE możemy natychmiast wprowadzać w życie i powracam do organizowania zespołu CZYSTY WODOR, CZYSTY WEGIEL
    Zapraszam zainteresowanych inwestorów z Polski i Ukrainy
    Zapraszam

  • @kazimierzzimny5178
    @kazimierzzimny5178 Před 2 lety +1

    Drodzy naukowcy chwała wam za badania dotychczasowe, jednak zajmijcie się elekttrownią torowom ale i tu i tu są odpady, może zająć się bezodpadową el.geotermiczną bezodpadową mając wszystko własne w odróżnieniu do atomu gdzie WSZSTKO musimy kupić. Pozdrawiam z nadzieją na WASZE zainteresowanie.

  • @antonidziuban582
    @antonidziuban582 Před 2 lety

    Zabawa za nasze pieniądze.
    Komu ma to służyć?
    Już dawno jest rozwiązanie i to zrobione w PRL.
    Odkrywaca i szef zespołu badawczego na WAT w Polsce niestety zginął w niewyjaśnionym wypadku samochodowym a zespół został rozpedzony i wszytko uciszono.
    Dlaczego nie wrócono do tematu w wolnej POLSCE.
    MAle elektrownie są stosowane od ponad 50 lat do napędu:
    1. lodołamaczy w Rosji
    2. Lotniskowców.
    Ci FACHOWCY nie mają pojęcia o czystych technologiach rozpadu paliw węglowodorowych z wydzieleniem dużego strumienia energii cieplnej.
    A węglowodory połączone z wodą (odpady, biomasa, węgiel brunatny, kamienny) są źródłem ZEROEMISYJNEJ energii i wodoru i surowcow do produkcji komponentów chemicznych.
    Takie instalacje w skali poprzemysłowej są już dostępne.

  • @siemkaelo
    @siemkaelo Před 2 lety

    Atom i tyle już dawno powinien być

  • @andrzej4512
    @andrzej4512 Před 2 lety +2

    Przesłanie jest gener... a właściwie chyba germańskie takie: Polacy dajcie spokój energetyce jądrowej już puka fuzyjna do drzwi.

  • @bogumibacaje8764
    @bogumibacaje8764 Před 2 lety

    Niestety pan Maciej jest z ideologizowany. Otóż proszę pana zmiany klimatu następowały zawsze i zawsze będą. Walka z nimi jest równie racjonalna jak zawracanie rzek przez uczonych radzieckich. Natomiast zanieczyszczenia powstałe przy spalaniu paliw kopalnych należy usuwać przez filtry ewentualnie przez gazyfikację pokładów węgla. Natomiast energia odnawialna na przykład z wiatraków jest bardzo szkodliwa dla środowiska.

  • @antonidziuban582
    @antonidziuban582 Před 2 lety

    Bełkot i strata kasy.
    A my mamy pod ręką nieograniczone tanie źródło paliwa wodorowego i energii cieplnej WODĘ, ,która w procesie TERMOLIZY w tani sposób konwertujemy do WODORU.
    Można jeszcze w inny sposób bez szaleństwa z dzikim, prymitywnym OZE

    • @karolkowalski4249
      @karolkowalski4249 Před 2 lety +1

      Tylko w jaki sposób pozyskać energię do procesu termolizy? Poza tym wodór stwarza problemy z magazynowaniem, ciekły wodór trzeba cały czas schładzać, bo inaczej paruje i generuje wysokie ciśnienie, w postaci gazowej potrzeba specjalnych butli, ponieważ wodór przenika przez stal, a i tak niewiele się go tam zmieści (wodór jest bardzo lekki). Aczkolwiek technologia jest cały czas rozwijana, pojawiają się ogniwa wodorkowe, nie wiadomo więc co przyniesie przyszłość

  • @muchomorelektron6599
    @muchomorelektron6599 Před 2 lety +2

    A ten gostek tam podstawiony przez jedynie słuszną obecnie rację co2, bo w każdym zdaniu wspomina o zmianach klimatu. Normalnie jakbym włączył reżimową TV czy lewackie radio europa. "Energia jądrowa to czysta energia"... serio? Nie wiadomo czemu Niemcy chcieli od tego odejść? Naprawdę to mówi naukowiec? Może dlatego chcieli, bo niewyobrażalnie pierdoli nazywając to czystą energią. Może szkopki nie mają już gdzie wywozić tej "czystej" energii w beczkach, albo koszty im wzrosły, bo głębokie doły trzeba kopać? Tak samo że Fukushima nie miała żadnego efektu na nic, a inni naukowcy wykrywają promieniotwórcze resztki w rybkach po drugiej stronie globu... Pewnie on wie lepiej. Jak słucham takich naukofców to już wiem dlaczego od 20 lat praktycznie stoimy w miejscu jako ludzkość... wręcz się staczamy po równi. To że mamy kilka świecidełek i zabawek w każdym domu to nie postęp, to ewolucja tego co zostało wymyślone 30lat temu. A co przez te ostatnie 30 lat? ZERO. Kosmos dla każdego? Taa, jak go stać na kilkaset ton paliwa na przelot. Tak samo ta energetyka. Nawet nie został poruszony temat zysku energetycznego w tych "nowych" elektrowniach które ujrzymy za 30 lat... może. Na razie to mrzonka. Perpetum mobile nie stworzyli. Wkładają więcej energii niż zyskują i za 30 lat się to nie zmieni, bo tacy właśnie naukowcy jak ten gostek przy tym pracują. Biorą kasę i ją przepalają na mrzonki. ITER ma ponoć kosztować ponad 65mld usd (miało być 2mld). Tu dopiero jest korupcja. Czysta energia? A do wyprodukowania części, to rozumiem użyli energii z wiatru i słońca? Na pewno XD. To raz. Dwa, skoro tak drogie będą te elektrownie to jak to ma zmniejszyć koszt dla Kowalskiego? W tym stuleciu może? Trzy deuter jest łatwy do pozyskania, ale tryt nie. Nie ma go w naturze trzeba wyprodukować i nie jest to łatwe. Więc to co pierdolando ci tutaj o najlepszym paliwie do fuzji... to bzdury. Coś co nie jest dostępne nie powinno być paliwem, bo znowu wracamy do tego co było czyli dyktowania warunków tak jak przy obecnej produkcji energii. Ci mają takie pierwiastki a ci takie. Ci mają ropę, ci nie. Fuzja będzie miała sens jak barany zrozumieją, że to co wybrali jest do dupy i to że plazmę trzeba utrzymywać gigantycznymi elektromagnesami żrącymi gigantyczną ilość energii. Coś chodzące tak na starcie nie ma prawa bytu. Plazma ma być łatwo utrzymywalna niskim nakładem energii inaczej G z tego będzie. Większe nie znaczy, że będzie działać jak należy. Jeśli proces byłby poprawny to generator byłby wielkości lodówki. Ale takie ludki mają nam wmówić, że już jesteśmy blisko, już wkrótce prund za darmo... ups, a jednak nie. Jesteśmy tu i na razie przewaliliśmy kilkaset mld. Byłoby na elektrownię fotov na Saharze i kable do rozprowadzenia na cały świat, ale co tam... fuzja to jest to, damy radę... jeszcze tylko 200mld usd i 60lat i już będzie gotowe... raczej nie. Amen.

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 Před 2 lety

      Przy obecnych "zawirowaniach" to pewnie i 200mld najdroższej waluty będzie mało. A swoją drogą to nie pamiętam żebym słyszał kiedyś co i jak będzie generowało ten potrzebny prąd? Plazmą będą podgrzewać kotły z wodą i dalej jak teraz? Czy może włożą dwa druty do plazmy na przeciwnych końcach i będzie + i - ? Nie interesowałem się szczegółami bo ciągle nad tym ciężko harują a działa to jedynie w książkach SF, które lubię czytać (tam zawsze działa). Będę drążył.

    • @muchomorelektron6599
      @muchomorelektron6599 Před 2 lety

      @@andrzej4512 Reguła w każdej elektrowni jest stała (nie wiem w sumie czemu tak jej się uczepili... pewnie brak inwencji twórczej) czyli grzejemy wodę do gotowania, para - ciśnienie napędza turbinę. Fuzja czy rozszczepianie generuje ciepło. To ciepło ogrzewa wodę wokół reaktora. No i dlatego też większy nie ma tak naprawdę znaczenia. Właściwie większy może być gorszy, bo nawet jeśli osiągną większą temperaturę nawet pierdyliarda słońc to jakoś ją trzeba przełożyć na wodę, a ta jak wiadomo gotuje się w niskiej temperaturze, więc jak tu uzyskać super sprawność procesu? Wg mnie więcej małych rozproszonych reaktorów miało by sens, a nie ogromne. Ale najpierw trzeba wyjść na +

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 Před 2 lety

      @@muchomorelektron6599 Poczytałem w międzyczasie i faktycznie to oni budują taki piecyk do gotowania wody . Dodatkowo to on będzie grzał tą wodę zupełnie przypadkowo tak jak układ chłodzenia silnika spalinowego grzeje auto zimą żeby mu nie było za ciepło. Ale ktoś miał ekstra pomysł, darmowa energia, płacić będziemy za przesył, opłaty manipulacyjne, trakcyjne, amortyzacyjnorozwojowe i jakie tm jeszcze giganci ekonomiki wykombinują ale energia darmowa! :) No i o bankach zapomniałem.

    • @muchomorelektron6599
      @muchomorelektron6599 Před 2 lety

      ​@@andrzej4512 :) Prund będzie dopiero wtedy darmowy, gdy każdy w domu będzie miał własny generator, który całkowicie pokryje zapotrzebowanie i będzie albo chodził cały czas nie wymagając przy tym dorzucania hektolitrów paliwa albo będzie mógł zmagazynować część niewykorzystanej energii. Tak to nie będzie nigdy darmowa - powody podałeś. Niestety nigdy nie dojdzie do tego żeby ktoś mógł sobie sam produkować energię w domu i odciąć się od sieci. Ot zaraz przepisami by to uwalili, że niebezpieczne i stwarza zagrożenie dla innych nawet gdyby miało się certyfikat, że po rozpirzeniu tego w drobny pył młotkiem tak jak stoi w trakcie działania nic nikomu by się nie stało oprócz bólu nadgarstków i bicepsów od machania. Tylko odparowanie jednoczesne chorych psychicznie polityków i bilionerów mogłoby coś zmienić. Tylko chory psychicznie człowiek mając miliardy robi kolejne miliardy nie licząc się z nikim i z niczym (np planetą). Takich jest na świecie zbyt wielu. Technologie są tylko ktoś nadal przez następne dekady chce czerpać zielone papierki z gównianych brudnych technologii. Wodór wiadomo już od stuleci że jest czysty. 0 zanieczyszczeń przy spalaniu. "Jest go" pełno wszędzie. Z ludzkiego gówna - metanu można go robić - najprostsza i najtańsza metoda - pozyskiwanie z metanu. Tego nie zabraknie raczej nigdy ;) Nie, bo po co, zbyt ekologicznie by było. Srasz w domu i tankujesz wyprodukowany wodór lub do generatora. Wszystko jest. Im więcej srasz tym więcej masz. Odbiorcy ścieków tak naprawdę powinni nam płacić!!! Zabawne... nie ... tragiczne w jakim mamoniarskim zakłamanym świecie żyjemy. Elektryki pierdolone wciskają i nazywają je ekologią. 10tyś paluszków na jedną Teslę 18650 to ekologia. Recykling nie istnieje... bo, wiadomo... się nie opłaca. No ale teraz będą już ogniwa 4680... aż chcę zobaczyć jak to ogniwo zostanie przebite co się stanie. Przebicie 18650 wygląda zjawiskowo, a co dopiero 5x większa pojemność 4680. Mały granat. No ale ekologia, bezpieczeństwo XD

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 Před 2 lety

      @@muchomorelektron6599 Oj, żle mnie Muchomorze zrozumiałeś. Napisałem że energia będzie darmowa a nie że nie zapłacisz. :-D
      Zapłacisz i to nie mało. Struktura rachunku za prąd już jest gotowa, popatrz za co płacisz. Wpiszą prunt - 0,00 reszta 3,4,5,x więcej bo koszty ale prunt za darmochę mata.

  • @wasza_wysokosc
    @wasza_wysokosc Před 2 lety +1

    Codziennie rano puszczam plazme z syntezy jadrowej po kawie, zapraszam naukowcow do badan…

  • @ker2486
    @ker2486 Před 2 lety

    1

  • @zbigniewgrzywacz2365
    @zbigniewgrzywacz2365 Před 2 lety

    Elektrownie jadrowe sa naidrorzsze, a co z odpadami , mamy przyklad w .niemczech

    • @karolkowalski4249
      @karolkowalski4249 Před 2 lety +3

      Podczas peocesu rozszczepienia atomów powstają radioaktywne odpady, podczas fuzji jądrowej powstaje nowy atom np. deuteru lub helu, podczas tego procesu nie powstają odpady które trzeba by składować