Regeneracja akumulatora AGM - ELEKTROLIT czy woda ? - EKSPERYMENT

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 10. 2020
  • Jak postawić " na nogi" akumulator AGM ?
    Czy jest to możliwe prymitywnymi metodami i narzędziami ?
    Sprawdźmy :)
    Eksperyment ma pokazać co lepiej uzupełnić w akumulatorze teoretycznie bezobsługowym .
    Wybrałem dwa akumulatory AGM 100AH z tego samego roku i miesiąca produkcji , tester mikroprocesorowy wykazał 1% życia w bateriach czyli złom .
    Dalsza część eksperymentu i badanie akumulatorów po cyklach ładowania i rozładowywania testerem obciążeniowym pokazał...... sami zobaczcie .
    Zapraszam.
  • Věda a technologie

Komentáře • 722

  • @nietypowerozwiazania1659

    UWAGA UWAGA : Film przedstawia pierwszy mój eksperyment z akumulatorem AGM , kolejne doświadczenia plus czas plus publikacje innych osób dowodzą że najlepsze efekty poprawy parametrów i trwałości uzyskamy rozcieńczając elektrolit woda destylowaną w proporcji 1 część sklepowego elektrolitu do akumulatorów kwasowych z 2 częściami wody destylowanej , gdy akumulator jest w stanie agonalnym 1:1 , stosując zasadę - chemiku często niemłody lej kwas do wody , powodzenia

  • @processor2730
    @processor2730 Před 3 lety +111

    Podczas eksploatacji do akumulatora ołowiowego wolno dolewać JEDYNIE WODĘ - nigdy elektrolitu.
    Jeżeli jednak chcemy zregenerować akumulator, tzn odsiarczyć zasiarczone płyty, wtedy :
    1. Najpierw wylewamy z akumulatora wszystko, a następnie płuczemy go wodą destylowaną.
    2. Po płukaniu zalewamy go WODĄ destylowaną (a nie elektrolitem), po czym ładujemy prądem < 4 A, przez 24h.
    3. Wylewamy z akumulatora do pojemnika płyn ze wszystkich cel, mierząc aerometrem gęstość. W przypadku zasiarczonych płyt gęstość elektrolitu będzie większa od gęstości wody.
    4. Zalewamy akumulator ponownie wodą destylowaną i ładujemy ponownie małym prądem przez ~ 24h. Podczas takiego ładowania siarczan ołowiu który osadził się na płytach rozpuszcza się, osadzając ołów czysty ołów na płytach, zaś Anin siarczanowy przechodzi do wody, tworząc kwas siarkowy. Dlatego mimo zalania akumulatora czystą wodą, po naładowaniu mamy w zamiast wody słaby elektrolit.
    5. Operację pkt 4 ponawiany, aż do stanu, gdy po naładowaniu gęstość elektrolitu nie będzie wzrastać (nie ma już więcej siarczanu ołowiu z którego może powstać kwas siarkowy).
    6. Tak odsiarczony akumulator płuczemy, a następnie zalewamy ELEKTROLITEM i ładujemy do pełna małym prądem.
    Tym sposobem możemy częściowo zregenerować płyty akumulatora, pod warunkiem, że w celach nie ma zwarcia. Jeżeli akumulator posiada choćby jedną "zwartą celę", wtedy żadna regeneracja nie pomoże, a taki akumulator nadaję się tylko do recyklingu.
    Dawno, dawno temu - akumulatory były zalewane (uszczelniane) smołą, co pozwalało "wydłubać" zwartą celę, by zastąpić ją celą z innego akumulatora. Dzisiejsze konstrukcje, już na to nie pozwalają, dlatego wymiany zwartej celi już się nie da przeprowadzić.

    • @pablitojavorov212
      @pablitojavorov212 Před 3 lety +7

      Będąc w wojsku lata 90 służyły dzielnie w Mi 8 ,Mi 17 ,Mi 2 ,były takie Aku ,zalewane smoła lub czymś tam ,,najgorsze były z Piastowa ,najlepsze z Centry ,chyba Poznań ,Jak pojawił się Helikopter Sokół to i zmienił się akumulator ,chyba niklowokadmowy ,ale to mogłem coś pokręcić ,pozdrawiam

    • @jacekpodstawski8804
      @jacekpodstawski8804 Před 3 lety +7

      @@pablitojavorov212 w Sokołach w wersji strikto bojowej zabudowane były swego czasu drogie akumulatory srebrowe, miały dużo mniejsza wagę przy zbliżonej pojemności i można je było naładować w godzinę wysokim prądem

    • @ryszard7255
      @ryszard7255 Před 2 lety +10

      Nie wiem czy dobrze myślę ale aby odwrócić elektrolizę, to trzeba by ładować na wodzie destylowanej ale w kierunku przeciwnym. Później należałoby dobrze wypłukać, oczywiście wodą destylowaną, zalać nowym elektrolitem i naładować do pełna. Chyba to jedyna metoda wyczyszczenia zasiarczonych płyt. Sęk w tym aby dobrze wypłukać i tego się chyba nie da zrobić. Musiałyby być cele rozbierane. Jak te siarczki spadną na dno, zrobią zwarcie między płytami i będzie się rozładowywał, nie będzie trzymał po naładowaniu, chociaż płyty będą sprawne. To tak jakby był akumulator obciążony rezystancją. Osobiście myślę, że akumulatora który ma nierozbieralne cele, naprawić się nie da. Tak to jest celowo chyba robione, bo naprawialnyy akumulator zrobić się da. Z chemicznego punktu widzenia, to jedyny sposób regeneracji akumulatorów, jedyny sensowny sposób. Po takiej operacji powinien działać lepiej i dłużej jak nowy, bo płyty będą mieć większą chropowatość a co za tym idzie, większą powierzchnię. Jeszcze dodam że ładowanie w tym samym kierunku nic nie da, bo nadal będzie postępować zasiarczanie. Tak to wychodzi na podstawie tego, co wiemy, jakie zjawiska zachodzące podczas pracy akumulatora i aby go naprawić, należy te zjawiska odwrócić. Te siarczki z płyt, muszą się odłączyć od płyt i przejść do wody (bo one będą dążyć do płyty przeciwnej), więc prąd ładowania przeciwnego i czas, trzeba dobrać doświadczalnie, metodą prób i błędów. Tyle w temacie regeneracji. Można to wyczyścić jeszcze chemicznie ale ten sposób jest lepszy. Dobrze byłoby wprowadzić dodatkową elektrodę aby to do niej dążyły te siarczki ele nie ma jak, brak miejsca. Wtedy nic nie trzeba by było wylewać ani płukać, tylko zasilić kwasem siarkowym elektrolit, po odsiarczeniu i załadować normalnie.

    • @processor2730
      @processor2730 Před 2 lety +13

      @@ryszard7255 Zacznijmy od końca:
      1. Już nowe płyty są wystarczająco chropowate (w zasadzie posiadają strukturę gąbczastą), zatem bardziej "chropowate" już nie bedą.
      2. Podczas eksploatacji akumulatora, wydziela się ( i czasami spada na dno) siarczan ołowiu, a nie siarczek.
      3. Gdy akumulator jest rozładowywany dużym prądem (np podczas rozruchu silnika), wydzielający się na elektrodach siarczan ołowiu jest gruboziarnisty, przez co elektrody "puchną" zbliżając się do siebie. Pomiędzy nimi są oczywiście elastyczne przekładki, ale one mogą ulec "przebiciu", co wywołuje zwarcie między elektrodami. Taka spuchnięta elektroda (pokryta grubą warstwą siarczanu) podczas regeneracji trochę się kurczy (siarczan ołowiu zamienia się w tlenek ołowiu i metaliczny ołów), ale nie do wymiarów początkowych. Dlatego "regeneracja" jest tylko częściowa (nie da się uzyskać 100% początkowej pojemności nowego akumulatora).
      3. Wypłukiwanie osadu z dna nie jest konieczne, gdyż zawsze jest tam trochę wolnej przestrzeni. Ponadto siarczan ołowiu osiadły na dnie, nie ulega elektrolitycznemu rozpuszczaniu tak jak na powierzchniach płyt, gdyż nie jest "podłączony" do żadnej z elektrod, zatem już tam, pozostaje na zawsze. Jeżeli byłby drobnoziarnisty, to można by się pokusić o wypłukanie osadu (siarczan jest nierozpuszczalny w wodzie ani w elektrolicie), ale jeżeli osad jest grubokrystaliczny, to płukanie tylko pogorszy sprawę, bo duże kryształy siarczanowe utkną pomiędzy elektrodami.

    • @ryszard7255
      @ryszard7255 Před 2 lety +1

      @@processor2730 To w sumie takim akumulator się na złom nadaje, bo zabiegów sporo a korzyści mało. Jeszcze jak jest możliwość wymiany całej celi uszkodzonej, bo wiadomo że wszystkie na raz nie padną, to można naprawiać, jest wtedy sens. Kiedyś się tak robiło a teraz nie wiem czy produkują jeszcze takie akumulatory. Dzięki za wyjaśnienie. Myślałem że jakoś elektrolitycznie da się zregenerować ale jak to spuchnięte i uszkodzone izolatory, to nie ma sensu.

  • @JankoWalski-uo2br
    @JankoWalski-uo2br Před 3 lety +47

    Użytkuję różne auta od 1974 roku . Kiedyś kupowało się surowe akumulatory kwasowe bez elektrolitu i oddawało do formowania i ładowania dla wyspecjalizowanych punktów usługowych . Robili to prywaciarze tolerowani przez władze PRL . Taki akumulator wpierw zalewano wodą destylowaną i tak stał przez 24 godziny bez podłączenia do prostownika . Po 24 godzinach zlewano wodę i zalewano akumulator elektrolitem . Elektrolitu gotowego w tamtych czasach nie kupowano tylko robiono samemu wlewając kwas do wody (to ważne - BHP) w odpowiednich proporcjach których nie pamiętam . Chodziło o stężenie elektrolitu . Stężenie badało się areometrem ( można obecnie kupić za grosze) . Płyty akumulatora musiały być w całości zalane elektrolitem . Zalany akumulator ładowano przez 48 godzin małym prądem . Ten proces nazywał się formowaniem akumulatora . Z tak uformowanym od nowości akumulatorem w samochodzie UAZ 469 B miałem do czynienia w pracy przez 20 lat . Obsługa akumulatora polegała na pilnowaniu poziomu elektrolitu szczególnie w okresie letnim - parowanie . Ubytki uzupełniało się czystym kwasem siarkowym lub elektrolitem zależnie od stężenia . Gdy się regularnie uzupełniało i ładowało akumulator nie było potrzeby uzupełniania kwasem . Akumulator rozładowany nie mógł znajdować się dłużej niż 2 tygodnie w stanie nienaładowanym ponieważ ulegał zasiarczeniu i nieodwracalnemu uszkodzeniu . Akumulator potrafi uszkodzić zepsuty regulator napięcia w aucie przez co wygotuje się nam woda zawarta w elektrolicie .
    Twoje akumulatory moim zdaniem można uratować zalewając je nowym elektrolitem i ładując zwykłym prostownikiem a nie elektronicznym szajsem z bajerami . Woda jak zapewne sam zauważyłeś po dolaniu pomogła tyle co umarłemu kadzidło . To taka instrukcja z grubsza . -:)))

    • @majesticarea1721
      @majesticarea1721 Před 3 lety +4

      wodę teraz wylać i wlać elektrolit , dla eksperymentu na wodzie po całkowitym rozładowaniu słabym prądem odwrotnie naładować nieco później elektrolit i normalne ładowanie ,

    • @jansaddam3829
      @jansaddam3829 Před 3 lety +1

      W 85',jak kupowałem ETZ-kę w Krotoszynie, to pierwsze co zrobiłem w domu,to zalałem akumulator ( 12ah - jugosłowiański) - yrzymał potem jak cholera... :-)

    • @kurczakpe
      @kurczakpe Před 3 lety +2

      Te "firmy" to nazywały się "Bazy ładowania akumulatorów" były wiekszych miastach i żeczywiscie taka eksploatacja j/w wystarczała na minimum 10Lat - więcej-dłuzej nie testowałem ale przed samą wymiana akumulatorów nic im nie dolegało , jedynie wiek .

    • @1ZGG
      @1ZGG Před 3 lety

      Nigdy nie słyszałem o zalewaniu nowego suchego akumulatora wodą. Natomiast elektrolitem w stosunku przeciętnie 1/3 po zalaniu należało poczekać około 24 godziny .Aż płyty nasiąkły, i zaszła reakcja. Następnie ładowano prądem o połowę mniejszym aż do osiągnięcia pełnej gęstości . Można było wykonać jeden proces rozładowanie i ładowanie. A te tutaj są całkowicie wysuszone, oraz zasiarczone. Zalanie ich nowym elektrolitem to pomyłka. Ale kużden ma swoje pomysły Genialne zwariowane Lub takie sobie. Powodzeniamajster klepko.

    • @carburator52
      @carburator52 Před 3 lety +4

      Oj chłopie coś ci się pomyliło. Kwas nie odparowuje a jedynie woda z elektrolitu więc uzupełnia się wodą a nie elektrolitem. Formowanie akumulatora przebiegało tak jak mówiłeś tyle, że po zalaniu elektrolitem trzeba było trochę odczekać aby sprawdzić i wyrównać jeszcze poziom elektrolitu i odczekać zanim ostygnie gdyż przy pierwszym zalewaniu sporo wzrastała jego temperatura. Prawidłowe formowanie polegało na dwukrotnym ładowaniu i rozładowaniu akumulatora obniżonymi prądami natomiast ostatnie trzecie już normalnym 1/10 pojemności akumulatora. Po pełnym naładowaniu jeszcze raz wyrównywało się poziom lecz tym razem już wodą destylowaną. Potem raz w miesiącu sprawdzało się ten poziom elektrolitu i gdy go ubyło z którejś z cel to uzupełniało się tylko i wyłącznie wodą destylowaną. Do dziś dzień najlepszym sposobem sprawdzania kondycji akumulatora jest badanie gęstości elektrolitu, które powinno być najlepiej na poziome 1,28 oraz rozładowywanie w pełni naładowanego akumulatora do ok. 10,6V jakimś stałym obciążeniem np. dwiema żarówkami 12V/55W połączonych równolegle (ok. 10A) i mierzyć czas do spadku napięcia do tych 10,6V. i teraz prąd (tu 10A) x czas dojścia do 10,6V daje nam obraz faktycznej pojemności akumulatora i jeżeli będzie się on mieścił w pobliżu deklarowanej przez Producenta to oznacza, że akumulator jest OK. Niestety z pomiarami gęstości nie jest już tak wesoło bo Producenci co raz częściej ograniczają dostęp do takiego pomiaru. Pamiętaj aby przed testem (nawet opornicą) wpierw zadbaj o pełne naładowanie akumulatora. Z tym kwasem do wody to też masz rację. W szkole na chemii przestrzegali (Pamiętaj chemiku młody, lej zawsze kwas do wody) Pozdrawiam
      goombay

  • @Alzi79
    @Alzi79 Před 3 lety +61

    i dlatego oglądam twój kanał lubie katować mózg hehe pozdro

  • @JarosawBak
    @JarosawBak Před 3 lety +23

    rewelacyjny odcinek . Chyba najlepszy jaki widziałem w związku z badaniem takich kosek.

  • @damiangrudzien2824
    @damiangrudzien2824 Před 3 lety +9

    Jak zwykle mądre przemyślenia i porady czekam na skarby 👍

  • @michu8024
    @michu8024 Před 3 lety +8

    Świetny kanał, trafiłem przypadkiem i oglądam już od jakiegoś czasu. Można pokazać, że nie wszystko co stare albo popsute od razu na śmietnik, wręcz na odwrót :)
    Oczywiście leci subik.

  • @lukaszkub1965
    @lukaszkub1965 Před 3 lety +13

    Ja już na wstępie daje łapę w góre!!!👍👍👍 za te zmiany w mózgu😂🤣 i jadłem ostatnio cukinię z jajkiem... poezja nie mogłem się najeść;)👌👍

  • @kafar0
    @kafar0 Před 3 lety +13

    wszystko zależy od tego jaką gęstość ma ekektrolit obecny w akumulatorach - częśto przy przeładowanych i starszych bateriach wystarczy uzupełnić wodą bo to ona odparowuje głównie przy ładowaniu/przeładowaniu dużym prądem lub w temperaturze powyżej 40C... Zwykle przy zalaniu płyty powinny być całe przykryte elektrolitem do poziomu znaczników czyli zazwyczaj poprzeczek widocznych w celach... podnosiłem aku które miały elektrolit wysuszony do 30% pierwotnej objętości i działają do dziś....

  • @metsyslodreip
    @metsyslodreip Před 3 lety +20

    Jakby Pan nie powiedział o tym bałaganie to bym nawet nie zauważył, a tak musiałem przewinąć dać stop i chwilę popatrzeć ;)

  • @pio3040
    @pio3040 Před měsícem

    No poziom wiedzy o akumulatorach i elektryce na prawde LEVEL HARD!!! Chociaz jak ktos chce zobaczyc jak nie robic i czego nie robic to warto.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před měsícem

      Cel i tak został osiągnięty - do poprawnego merytorycznie filmu nie napisał byś komenta :)

    • @pio3040
      @pio3040 Před měsícem

      @@nietypowerozwiazania1659 Cel osiagniety? To jaka pojemnosc akumulatora uzyskałes?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před měsícem

      @@pio3040 chłopie ile to czasu temu bylo :)

  • @anpi4521
    @anpi4521 Před 3 lety +26

    Dobra robota. Zostałeś polskim pogromcą mitów ;)

  • @danieldaniel8314
    @danieldaniel8314 Před 3 lety +2

    Mało materiału! 😉 Mógłbym oglądać Twoje pomysły godzinami

    • @wmakles
      @wmakles Před 3 lety +1

      jest taka opcja " odtwarzaj w pętli " - dziękuje pozdrawiam

  • @mrdevroo3798
    @mrdevroo3798 Před 3 lety +4

    Istnieje metoda renowacji zajechanych akumulatorów kwasowych, które dają się opróżnić a straciły wydajność prądową. Jest dość pracochłonna, ale jak ktoś ma czas, to proszę bardzo: Wylać z akumulatora kwas i zastąpić go wodą. Podłączyć prostownik i ładować. Akumulator na wodzie zacznie się prawie od razu "gotować". I niech się tak gotuje z 12 godzin na małym prądzie, tak 2-4A, żeby nie wydmuchało z płyt ołowiu. Osady siarczanowe zaczną się rozpuszczać a woda stanie się kwaśna. Opróżnić akumulator. Takie zalewanie wodą, ładowanie i wylewanie powstałego kwasu powtarzać aż woda nie będzie się przy ładowaniu zakwaszać. Na koniec napełnić akumulator świeżym, normalnym elektrolitem i naładować. Przy cierpliwości i dokładności można było ze starych akumulatorów Centry wycisnąć jeszcze ok 70% pojemności nominalnej.

  • @15kazzmir
    @15kazzmir Před 3 lety +5

    Łapa w górę na początku filmy i tak wiadomo że będzie dobry materiał :)

  • @oqq151
    @oqq151 Před 3 lety +2

    Bardzo ciekawy experyment.

  • @plockgrzegorz
    @plockgrzegorz Před rokem +1

    Super wykonany test, dzieki

  • @1kcal915
    @1kcal915 Před 3 lety +7

    Oba akumulatory są zasiarczone od nieużywania. Stąd lepsza reakcja na kwas, ponieważ ponownie pojawił się elektrolit. Jednak jeśli przeprowadzić operację odsiarczania, to kwas może mieć za duże stężenie, co może prowadzić do destrukcji płyt. Przy wodzie podczas odsiarczania elektrolit będzie odzyskiwał swoją gęstość.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety +3

      agma odsiarczyć to by trwało z pól roku , za koszt prądu kupisz nowy akumulator :) To tylko opcja niech podziała cos tam do kilku ledów na dworze i złom za rok lepiej niż złom od razu :)

  • @jacekjackowski1374
    @jacekjackowski1374 Před 2 lety

    Ja tam zostawię to bez komentarza i od razu jadę suba i czekam z niecierpliwością na kolejny filmik

  • @swojeswojak7121
    @swojeswojak7121 Před 3 lety +1

    Cześć. Osobiście stawiam na akumulator zalany elektrolitem. Podpowiada mi to doświadczenie zawodowe. Na podstacji mieliśmy napięcie sterowania brane z baterii akumulatorów kwasowych i jeżeli jakiś dostawał " padaki ", to na pierwszy ogień szła wymiana elektrolitu właśnie. W ośmiu na dziesięć przypadków dawało radę.Pozdro.

  • @Delomondo
    @Delomondo Před rokem

    Witam,
    bardzo ciekaw próby.
    I pomocne.
    pzdr

  • @Monster-gj1dm
    @Monster-gj1dm Před 3 lety +2

    Pozytywnie, dziękuję

  • @wiktor_nosa
    @wiktor_nosa Před 3 lety +4

    *nareszcie ktoś to dobrze zrobił!*

  • @dareknaskret9609
    @dareknaskret9609 Před 3 lety +11

    Uszanowanie kolego przesympatyczny, lubię więc jestem :-)

    • @mietekkowalski935
      @mietekkowalski935 Před 3 lety +1

      Popieram przedmowce w całej rozciaglosci😁👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍✌️😎🤞

  • @DaNiel-vg9wp
    @DaNiel-vg9wp Před 3 lety +3

    Za ten wstęp to aż zasubowałem 😄

  • @mocmilosci4624
    @mocmilosci4624 Před 3 lety +1

    Ja dodawałem jeszcze kopa na rozpęd zmiennym prądem z trafo ,lub na przemian przełączałem kilkusekundowo bieguny prostownika ,jak prąd Ładowania był prawie zerowy ,by rozhuśtać "Jony". Takie mieszanie elektrolitu w MACIE AGM. Działało, ale nie we wszystkich. W systemach alarmowych pracując nauczyłem swoich nowych kolegów że aku AGM można odratować. Wymieniali na nowe, może i dobrze, ale...STERTY śmieci ROSNĄ zatrważająco przez "ichnią pazerność". Nauczyli się ode mnie że można ... nawet nie wiedzieli że pod klapką są zawory :-), i że aku pomimo wszystko [zabezpieczenie ładowarki systemu] , WYSYCHAŁY... wolniej ale jednak. To samo zauważyłem jak Ty , że często efekt po dodaniu elektrolitu jest lepsiejszy :-) . Potem na takich kilku jeszcze jeździłem na rowerze elektrycznym i działałały . Lepsze niż od razu wyrzucić . Taki RECYKLING wtórny, w miarę małonakładowy. Najczęstsza przyczyna uszkodzeń ,wg. mnie i mojej praktyki to jednak wyschnięcie WODY. W opróżnianiu z resztek elektrolitu np. płukanie/ ,pomaga długa igła do strzykawki taka gruba. Łatwiej wyciągnąć z dołu aku, niż trząchac...nad michą, co może jak zauważyłeś skutkować stratą spodni, lub innego okrycia wierzchniego...
    Co do oryginalnie kupowanego elektrolitu AKUMULAtorowego, to sprawdzając go kwasomierzami zawsze zauważam mniejsze stężenie niż powinno być. zanurzając kwasomierz w kanistrze z nowym elektrolitem , wskażnik ustawia się na granicy czerwone/zielone co sugeruje że i na kwasie oszukują kapke... Świat kłamstw i PAZERNOŚCI.
    Dobrze że się resetuje , czas na lepsze rozwiązania. Zawartość "kwasu w kwasie" :-)
    Wniosek, --> jak dolejesz samego elektrolitu to i tak jest tam minimalnie więcej wody niż potrzeba , więc spoko majonez. Baterwit jak na lekarstwo w zeszłym wieku...dla aku jak był z nimi kłopot. Pamniętam jak dziś... :-). Kiedyś za komuny kupowałem kwas siarkowy stężony, teraz z tym gorzej. Czasem kłopot jak doprocentować procenty. Supereksperymentatorzy gotują kwas odstany w naczyniu termisil, by odparować trochę wodę z używanego elektrolitu. To tylko ciekawostka . MASZ chęć robić coś takiego człowieku przy braku wiedzy [do eksperymentatorów :-) ], robisz to na SWOJĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
    :-) J tm Jezus (TiM)e TEAM :-)

  • @pawelek2284
    @pawelek2284 Před 3 lety +1

    Robiłem już tak dawno temu😁ale materiał fajny

  • @elektryk5
    @elektryk5 Před 3 lety +2

    Dziękujemy :)

  • @mullen190
    @mullen190 Před 3 lety +1

    Propozycja dla tego zalanego wodą rozładować dość mocno wypompowac część zawartości uzupełnić kwasem naładować Rozładowanie akumulatory zamarzaja dlatego że kwas zmienia się w siarczan ołowiu i wodę

  • @lukaszkub1965
    @lukaszkub1965 Před 3 lety +5

    Ten test ostateczny to jak na filmie... ciszaaaaa i mamy wynik!!!😂🤣 kurcze faktycznie powiedziałbym że nie ma różnicy ale na te parametry które Pan pokazał na wstępie i na podobieństwo stanu obu aku faktycznie elektrolit wygrał...

    • @lukaszkub1965
      @lukaszkub1965 Před 3 lety

      Ale czy tak będzie po jakimś czasie...?🤔 tzn jak by poddać ładowaniu tego wodą demineralizowaną to czy on nie nabierze tych wartości...? Tak czysto hipotetycznie?🤔 kurcze mega ten film a tylko 2 aku👏👏👏👌

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      przetestuje i w sobotę na filmie złomowym dam znać

  • @vladzbtl9574
    @vladzbtl9574 Před 3 lety

    Szanuje za takie wykorzystywanie wolnego czasu

  • @dzisiaj
    @dzisiaj Před rokem

    Ale wiedzą mi się z tego filmu przydała, sprawdzone aku były suche więc dolana została woda destylowana, zaraz kupuję elektrolit i wymienię jak przywiozą mi. Miłego dnia.

  • @marekyzr568
    @marekyzr568 Před 3 lety +3

    Akumulatory żelowe w elektrolicie posiadają pył krzemowy. Generalnie to powinieneś zacząć od ładowania, ale ładowarka do akumulatorów AGM . Zwykły prostownik ładuje prądem wyprostowanym dwupolowkowo lub jednopolowkowo, jeśli akumulatory były rozładowane to gęstość elektrolitu spada dlatego jego poziomu był zaniżony. Do akumulatorów zawsze dolewa się tylko wodę, chyba że elektrolit się wylał to w takim przypadku należy dolac elektrolit. Kwas nie paruje, tylko woda odparowuje. W tym przypadku nie możesz powiedzieć że jeden został zalany wodą a drugi elektrolitem , bo tylko uzipelniales. Generalnie to te akumulatory da się wskrzesić ale nie w 100%. Do naładowania użyj zasilacz od komputera i ladoj 24h i po 4godzinach postoju zrób test.

  • @wawho91
    @wawho91 Před 3 lety +1

    Wczoraj mi urwało film bo poszedłem spać. Nawet nie pamiętam w którym momencie zasnąłem. Postanawiam poprawę.

    • @zdzisawdardzinski7673
      @zdzisawdardzinski7673 Před 3 lety +1

      I co, nie miałeś koszmarów po tym filmie? Lepiej nie ryzykuj drugi raz

  • @krzysztofszwaba6159
    @krzysztofszwaba6159 Před 7 měsíci

    W zasiarczonym aku na płytach częściowo zostaje siarczan ołowiu w postaci skrystalizowanej dlatego takie iluzorycznie lepsze wyniki po dolaniu kwasu. Uwolnienie SO4 do wody z płyt spowoduje wzrost stężenia do poziomu powodującego przyśpieszoną korozję płyt.

  • @sp5mxx
    @sp5mxx Před 3 lety

    A ja bym ten zalany wodą zdecydowanie dłużej ładował ponieważ trzeba doprowadzić do odsiarczenia akumulatora, czyli wybrania siarki z płyt, tak żeby wróciła do elektrolitu. Po za tym ilość wlanej wody mogła być zbyt duża w stosunku do ilości kwasu jaka pierwotnie była wsączona w separator z maty szklanej. Wlewając elektrolit nie zaburzymy tego stosunku lecz może to być za mocny ten kwas nieco gdyż wewnątrz już był kwas z którego odparowała tylko woda. To był taki test na szybko i on nie do końca wyjaśnił sprawę. AGM jest nieco inny niż zwykły akumulator.

  • @trakers3
    @trakers3 Před 3 lety +2

    Witam. Mam akumulator zwykłego kwasiaka i nie dawno robiłem sobie test bo nie chciał ze mną współpracować, co mnie dziwi w tym podłączyłem go do prostownika i ładowałem po określonym czasie odłączyłem go i zostawiłem na 24 godziny żeby procesy się uspokoiły i próba odpalenia ciągnika i znów nie współpracował. Z myślą o zakupie nowego podłączyłem jeszcze na chwilę prostownik żeby odpalić ciągnik i ku mojemu zdziwieniu akumulator zaczął ze mną rozmawiać i to całkiem nie źle i pracuje po dziś dzień !!! Co mu pomogło nie mam pojęcia!! Film można zobaczyć u mnie na kanale gdzie powinienem dograć teraz sprostowanie że akumulator żyje i przeprosić producenta za niesłuszne stwierdzenie ze to badziew. Pozdrowionka.

  • @MrLomaxHD
    @MrLomaxHD Před 3 lety

    Test mi się podobał więc masz moją subskrybcję mimo ostrzeżenia. Ha, ha, ha, dobry pomysł by zachęcić do subskrybowania.
    Na 98% Polaków zadziała jak lep :-)
    To że wiesz co robisz i masz doświadczenie drugi kumaty wychwyci w moment.
    Niestety wiele innych poradników ludzie nagrywają nie znając się prawie i wprowadzają w błąd niedoświadczonych, swoimi teoriami opartymi na domysłach bez wiedzy nawet praktycznej. - A tu miłe zaskoczenie
    Ocena 9/10 - ten -1pkt. tylko dlatego bo zapomniałeś powiedzieć, że normalnie to akumulatory AGM muszą być ładowane prostownikiem
    przystosowanym specjalnie do AGM-ów bo zwykły je uszkodzi po kilku ładowaniach.
    Materiał dobry, ogółem na + oby tak dalej!!!
    Pozdrawiam...

  • @koliber_cb
    @koliber_cb Před 3 lety +1

    Dziękuję 😉

  • @janstrugala3299
    @janstrugala3299 Před 2 lety +1

    Dzisiaj mialem ten sam dylemat. Co dolac do zapomnianych, rozladowanych czasem - 2 lata (sic!) 1000CCA 90Ah aku CAT 175-4390. Po wnikliwych analizach sytuacja ma sie tak: ( dla olowiowych kwasowch wszelakich)
    W Nowym tudziez zadbanym naladowanym na max pojemnosci akumulatorze ,elektrody ujemne i dodatnie roznia sie materialem z ktorewgo sa wykonane i to w sposob nastepujacy.
    1.Wszystko co w srodku aku ma pelnic role minusow (anody) powinno byc jak najbardziej samym olowiem. Pb
    2. Wszystko co ma byc plusem/ katoda ma byc jak najblizej 100% dwutlenkiem olowiu, PbO2.
    I tu zdecydowanie elektrolit do uzupelnienia, jako zrodlo siarki do reakcji dzieki ktorym aku daje prad, poprzez przyczepienie Siarki do obu elektrod.
    Stad wyladowany aku jest z natury zasiarczony w jakims stopniu i elektrolit to juz tylko sama woda. Siarka z elektrolitu uciekla w elektrody. i ... i !! lepiej jak najszybciej podladowac zanim zacznie sie krystalizacja siarczkow owiu na OBU elektrodach lub zacznie zamarzac woda zwana onegdaj elektrolitem.
    Naaaatomiast , jesli w srodku mocno rozladowanego aku ,czyli takiego gdzie obie elektrody przytulily ,w skrocie mowiac , cala siarke z roztworu , braknie plynu. Np poprzez ladowanie za duzym pradem nastapi elektroliza , rozpad wody , bulgotanie i ucieczka wody to wlasciwym medium do uzupelnienia jest woda. GDYZ ladujac taki aku siarka wraca spowrotem do elektrolitu zwiekszajac jego gestosc i odpornosc na zamarzanie.
    W filmiku , uzyskane parametry nie odzwierciedlaja stanu elektrod/plyt wewnatrz aku, a bardziej stan elektrolitu. Oczywiste jest ze przewodnosc/ konduktuwnosc poprawi sie gdy dolejesz kwasu a nie wody. Kwas w wiekszym stezeniu lepiej przewodzi prad niz w mniejszym czy woda. To oczywiste stad lepsze przewodzenie czyli maly opor wewnetrzny. ALE czy to odzwierciedla jak bardzo olowiany minus /anoda jest wysycona siarka a jak bardzo plusowi /katodzie jest blisko do bycia 100% tlenkiem olowiu. Nalezaloby pobrac probki elekrod. Jesli sa niedawno zasiarczone/wyladowane to woda , a jesli nie zasiarczone i ktos odparowal wode z AGM nadmiernym napieciem przy ladowaniu ponad 14,4V to zdecydowanie ekektrolit.
    Po czesci tez wlanie elektrolitu w zasiarczony akumulator powoduje ze pozostala dostepna powierzchnia olowiu i tkenku olowiu dostaje szansr przereagowania ze swiezym kwasem i moze zostac wykorzystana do genrowania pojemnosci.
    Dziekuje

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 2 lety

      Już coraz mniej ołowiu w akumulatorach :) pasta wprasowana w ramki

    • @janstrugala3299
      @janstrugala3299 Před 2 lety

      @@nietypowerozwiazania1659 Coraz mniej wszystkiego we wszystkim. Grafenowe ramki. epoka nanoAku.
      Dzieki takim eksperymentom jak tutaj na kanale na szczescie nie zmniejsza sie ilosc sensu w zyciu.

  • @arekgarlinski8299
    @arekgarlinski8299 Před 3 lety

    super film

  • @krzysiekstaniak
    @krzysiekstaniak Před 3 lety +3

    Cześć, nie będzie tak źle 😂😂😂

  • @kenebkeneb4749
    @kenebkeneb4749 Před 3 lety +1

    Witam Maestro :-)

  • @arekl.2177
    @arekl.2177 Před 3 lety +5

    Zauważyłem właśnie i moje życie już nigdy nie będzie takie samo, a że zmiany są nie odwracalne, anulowanie subskrypcji niczego już nie zmienia:-)

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 Před 2 lety +2

    Generalnie, z tego, co pamiętam, to dolewało się zawsze wody, bo ponoć kwas siarkowy nie paruje, albo bardzo mało. Niemniej jednak, czy by dolewać kwasu czy wody, to przede wszystkim, trzeba zmierzyć gęstość zupy, by wiedzieć, czy jest dobra, czy trzeba ją poprawić. Najlepiej byłoby wymienić elektrolit na nowy, bo stary po prostu jest zanieczyszczony drobinami ołowiu, które się sypią z płyt. Więc myślę, że najlepiej byłoby elektrolit wylać z akumulatorów, zalać je wodą destylowaną, poładować prądem nie za dużym, żeby wyciągnąć stary z płyt do tejże, a potem zalać nowym, czystym elektrolitem o odpowiedniej gęstości. Kiedyś, stare akumulatory były w pełni rozbieralne i można było sobie takie toto rozebrać w atomy, wymienić czy płyty, czy przekładki (które kiedyś, mało kto to wie, robiono z cienkich płatów drewna liściastego) i złożyć od nowa jak puzzle z nowymi elementami.

    • @maciekkulikowski5547
      @maciekkulikowski5547 Před rokem

      Wszystko co napisałeś jest ok ale nie na temat. Tutaj jest przeprowadzany test na akumulatorach AGM a nie na zwykłych kwasiakach.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před rokem

      ​@@maciekkulikowski5547 A znasz pan różnice między jednym a drugim rodzajem?

    • @maciekkulikowski5547
      @maciekkulikowski5547 Před rokem

      Co nieco znam. Więc trudno by było WYLAĆ roztwór z AGM-a bo takiego czegoś tam nie ma. A mat nasączonych nie wyciśniesz jak szmaty.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 Před rokem

      @@maciekkulikowski5547 No to nie wylewaj pan, proste.

  • @arturgruszczynski5716
    @arturgruszczynski5716 Před 3 lety

    Konkretnie i na temat

  • @SecureGM
    @SecureGM Před 2 lety +1

    Ja mam problem z Centra Futura 100ah. Napięcie jest ponad 13v i nie może odpalić auta. Nawet izolacji na kablu przy zwarciu nie topi. A jeszcze wczoraj odpalił 3L diesla bez problemu w ułamku sekundy.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 Před 3 lety +3

    Czekamy na wynik pełnego ładowania. Ale do rozruchów auta nie używał bym ich. One nie są przystosowane do oddawania dużych prądów. Lepiej obciążyć żarówką H4 albo H7 i zobaczyć ile czasu będzie ją zasilał akumulator zanim napięcie nie spadnie do 11V

  • @ZIOMEK_-ex3cf
    @ZIOMEK_-ex3cf Před 2 lety

    Super!

  • @jaceklekawski5467
    @jaceklekawski5467 Před 3 lety +1

    Pomocny film

  • @1ZGG
    @1ZGG Před 3 lety +3

    Ja dawałem elektrolit z woda pół na pół. Niestety pomagało ale na krótko. Bo one mają inne separatory. I potem dostają zwarcia w rozpadających się płyt. A twego doświadczenia bardzo jestem ciekaw. Woda demineralizowana to nie jest destylowana Nie jest tak czysta. I potem mamy samo rozładowanie.

  • @Jack-oh1ws
    @Jack-oh1ws Před 3 lety +15

    Teraz spróbuj wylać wodę destylowaną z akumulatora zalej elektrolitem i sprawdź czy będzie taki jak pierwszy

    • @tomaszaszczuk4184
      @tomaszaszczuk4184 Před 3 lety +4

      Tak z ciekawości... czy jest możliwe wylanie elektrolitu z AGM-a ? Maty szklane chronią właśnie ten elektrolit przed wylaniem i dlatego agmy mogą pracować w innych pozycjach niż tylko pionowe

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety +3

      niestety AGM więzi płyn w szmacie z maty szklanej

    • @warstone1491
      @warstone1491 Před 3 lety +1

      Dolać poprostu po strzykawc nic nie wylewac

    • @wmakles
      @wmakles Před 3 lety +3

      @@nietypowerozwiazania1659 wnioskuje ze jak by go tak przewrócić to coś wykapie ile sie da wylać ale i tak wiekszosc zostanie w tych tzw szmatach szklanych ... zatem pomysł jak pozbyc sie tej destylowanej .. sprobowac podgrzac aku znaczy wysuszyć te maty , piekarnik lub otwarte źrodło ciepła tak aby oczywiście nie uszkodzić plastikowej obudowy ale pozwolc tylko wodzie odparowac ... nastepnie zapać zdrowym elektrolitem naładować i zobavczyc czy ten sposob reanimacji cos da? . - ciekaw jestem czy tylko czynnik elektrolitu wpływa na pojemnosc i sprawnosc akumulatora ? moze jakis znawca tematu zaspokoi moja ciekawość czy w/w opisana metoda ma jakis sens?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety +3

      @@wmakles mikrofale

  • @zedomirzak
    @zedomirzak Před 3 lety

    Odwrotna psychologia. Dobre:)

  • @ukaszziaja1001
    @ukaszziaja1001 Před 3 lety

    Masz mega wiedze wiecej filmow raz ci dalem. Beszczelny komentarz stary komputer i prince of persian ale filmy wiedza mega czekam na kolejny film takich ludzi wiecej

  • @sebastiansed4210
    @sebastiansed4210 Před 3 lety

    To są całkiem fajne zmiany i da się z tym żyć i nawet łatwiej. Pozdrawiam

  • @piotrpuda3850
    @piotrpuda3850 Před 3 lety +8

    W tym przypadku nikt nie ma racji czy zalać wodą czy elektrolitem, bo nowy akumulator zawsze zalewamy elektrolitem :)) Super zakup się udał i znając życie nie pierwszy i ostatni raz :) Pozdrawiam

    • @therednask
      @therednask Před 2 lety +1

      Też tak sądzę że nowy zalewamy elektrolitem , bo może chińczyk zapomniał tam co kolwiek nalać . tyle że jak mamy już elektrolit , wiemy że był na 100% dolanie elektrolitu ponownie w tej samej ilości może spowodować osadzenie się siary i zwarcie wewnętrzne w końcowej fazie . A ten po prawej wyglądał na zdechły , ale sama woda jeśli tam nic nie było nic mu nie zrobi , umyje tylko . Zresztą co ja mogę wiedzieć są ludzie z mister akumulator wystarczy zadzwonić i się wszystkiego dowiesz :)

    • @polluk32
      @polluk32 Před rokem

      Przecież elekrolit to nic innego jak Kwas siarkowy zmieszany z wodą w odpowiedniej proporcji. Podczas uzytkowania akumulatora, jego gazowania podczas ładowania itp odparowuje tylko woda nie kwas siarkowy. Ten eksperyment był fajny ale mało profesionalny ze wzgledu na to ze do jednego akumulatora wlano elektrrolit ktory juz ma gęstość na poziomie 1,28 a do drugiego wladno tylko wodę. Nie wiem czy ktoś o tym wie ale zeby w akumulatorze kwasowo ołowiowym zbudować gęstość elektrolitu nalezy ładować go nie przez 15 czy 20 min tylko conajmniej 24h a czasami przy mocno zuzyzytym nawet i 48h. Zeby elektrolit osiągnął pożądaną gęstosc potrzeba czasu i odpowiednio wysokiego napiecia przez długi okres czasu. Suma sumarum ten akumulator zalany wodą po odpowiednim naładowaniu będzie zachowywał sie tak samo a w perspektywie czasu nawet i lepiej niz ten zalany elektrolitem.

    • @jacekm
      @jacekm Před rokem +1

      ​@@polluk32 kwas siarkowy H2SO4

    • @polluk32
      @polluk32 Před rokem

      @@jacekm tak masz racje moje przejezyczenie.

  • @setiwertero
    @setiwertero Před 2 lety +2

    Ten zalany wodą w sać do zamrażarki na 8-12 h potem naładuj bedzie jak nowy przez jakiś czas (To działa)
    zamarzający kwas a w nim woda rozszerza strukturalne przekładki powodując odnowienie czynnej powierzchni .

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 2 lety +2

      nie zmieści mi się do zamrażarki - za dużo tam cukinii :)

    • @setiwertero
      @setiwertero Před 5 měsíci +1

      @@nietypowerozwiazania1659 to mnie przykro że masz taki mały zamrażalnik trzeba było się uczyć by było cię stać .

  • @HROMQWE
    @HROMQWE Před 3 lety +2

    Ja bym zaryzykował ,i wylał obecne płyny ustrojowe z obydwu ,i zalał nowym elektrolitem .Przy podobnych pomiarach ,miał bym pewność ,że płyty są w podobnym stanie ,a różnica którą teraz widzieliśmy ma związek z dopalaczami które zastosowano .Pozdro

    • @grzesiekzawadzki188
      @grzesiekzawadzki188 Před 3 lety

      Ten co zalał wodą niech wyleje zawartość i wleje elektrolitu do pełna

    • @HROMQWE
      @HROMQWE Před 3 lety

      @@grzesiekzawadzki188 Ha ha ha Teraz już wiem ,że nic nie wyleje .Człowiek się całe życie uczy

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      dwa problemy
      1.to AGM czyli płyny więzi w sobie szmata z włókna szklanego
      2.kształt komór - nawet jak za dużo wlejesz i wszystko pływa to trzeba akrobacje wyczyniać 25kg klockiem by wytrząsnąć płyn chyba że wywiercisz dziurę w obudowie :)

    • @grzesiekzawadzki188
      @grzesiekzawadzki188 Před 3 lety

      @@nietypowerozwiazania1659 sorry zapomniałem że to agm i ma gąbki

  • @arturkozak5244
    @arturkozak5244 Před 3 lety +1

    Ciesza wszelkie proby poszerzania wiedzy. Wiedza wymaga metodologi i konsekwencji. Nie zmierzyleś napięć pomiedzy celami a masz dostęp do korków. Co jeśli w tym po prawej padła cela ? Czy woda destylowana czy deminarelizowana bo różnica nie tylko w nazwie...), trzeba bylo przeprowadzić caly cykl czyli rozladować mierzac parametry w tym pojemności. Czyli ladujesz staloprądowo, potem stalonapieciowo, a potem wysycasz z ograniczeniem prądowym i napieciowym acz dosyć wysokim bo to AGM . w tej materii sa spory czy w fazie wysycania pozostawic napiecie otwarte czy nie, moim zdaniem można przy ograniczeniu prądowym na poziomie 1 - 2 % C20. Przecież to nie żel ktory uwiezi gazy (izolatory).
    Masz prosty prostownik , ktorym powinieneś ładować wedle schematu powyższego (ograniczenie prądowe mozesz zrobić dobierając żarówki.
    Powinieneś rozladować by kwas wszedł do plyt , naladowac raz jeszcze, zmierzyć parametry i rozladowujac zmierzyć pojemność. Z grubsza też moża to zrobić na dobranych żarowkach.
    Nie traktuj tego jako krytyki ale jako zachetę do czegoś wiecej niż stawianie hipotez badawczych. Zachecam do mniej przypadkowych dzialan i dobrego roku życzę 😀
    Nieużywany aku nie mialprawa stracić ani wody ani tym bardziej elektrolitu. Tak na marginesie wraz z ucieczką gazów skutkiem elektrolizy porywaja one cząsteczki elektrolitu , ktory jest roztworem wodnym kwasu. Ubytek kwasu jest minimalny , glownie tracona jrsypt woda na elektrolizę. Wlanie elektrolitu nie zmienialoby proporcji roztworu gdyby nie elektroliza skutkujaca ubytkiem wody. Wszystko zależy wiec od stężenia. Dolewanie elektrolitu ma sens mimo, że za wysokie stężenie powoduje korozję kratek. Rownocześnie faktem jest, że kwas zostaje uwięziony w krysztalach siarczanow oraz plytach. Woda pozostaje pomiedzy celami (rozladowany aku zamarza).
    Wnisek.. uzupelnianie elektrolitem ma sens celem uzupelnienia strat kwasu i poprawia reakcje chemiczne ale do czasu... pod ładowania kwas " wraca " do elektrolity czarci stezenie wzrasta.
    i

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      Akumulator z wodą nie pobierał prądu , sprawdziłem potem na kilku innych , dolewanie wody do AGMa = jego zgon - sprawdziłem na kilku . Taka sama operacja w akumulatorze rozruchowym ma sens bo możesz wylać wodę i wlać elektrolit w AGMie tego nie da się wykonać.
      Zalewanie elektrolitem AGM a także nie jest idealnym rozwiązaniem ale zawsze trochę lepszym niż oddanie akumulatora na złom

    • @arturkozak5244
      @arturkozak5244 Před 2 lety

      @@nietypowerozwiazania1659 również tak myślę. Każdy odratowany akumulator to zysk również dla środowiska.

  • @maniektoja1234
    @maniektoja1234 Před 3 lety

    dzieki!!!

  • @plecakiwdrodze
    @plecakiwdrodze Před 2 lety

    Za ten komentarz o skutkach nie odwracalnych🤣 daje suba .

  • @SerafinMC1064
    @SerafinMC1064 Před 3 lety

    Nietypowe Rozwiązania mam pytanie: czy taki sam rezultat będzie w przypadku padniętych lub "niby zużytych" akumulatorów kwasowych dolewając elektrolit i wodę tak jak to przedstawiłeś fajnie na filmie ?
    I drugie pytanie: czy są gorsze i lepsze elektrolity ? Czy nie patrzeć się przy zakupie tylko brać co dają ? :-)
    I trzecie pytanie: czy elektrolit to to samo co typowy kwas do akumulatora na dolewki ? (chociaż kilka razy w filmie nazwałeś elektrolit kwasem)
    Z góry dzięki za odpowiedź.
    Łapka oczywiście w górę

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      W przypadku akumulatorów z kwasem płynnym warto postąpić inaczej - wylać stary elektrolit , wlać wodę destylowaną i ładować małym prądem kilka dni po czym wylać wodę wlać elektrolit który jest kwasem w małym stężeniu i ładować w przypadku AGMów jest to trudniejsze bo mata zatrzymuje w sobie płyn , elektrolit nisko stężony kwas w wodzie destylowanej

    • @SerafinMC1064
      @SerafinMC1064 Před 3 lety

      @@nietypowerozwiazania1659 Dziękuję ślicznie za odpowiedź. A czy przy zwykłej dolewce do sprawnego akumulatora warto również wziąć elektrolit niż wodę destylowaną / woda redestylowaną / woda demineralizowana (woda dejonizowana) ?

    • @jerzyalfred3251
      @jerzyalfred3251 Před rokem

      @@SerafinMC1064 na dolanie tylko woda destylowana

  • @vertex944gt3
    @vertex944gt3 Před 2 lety

    pytanie do testow techniczne taktyczne nr 1 : ile w tych testowanych akumulatorach bylo kwasu w chwili dolewania ? pytanie nr 2 : ile te akumulatory staly bez kwasu ? bardzo dobry temat filmu ale wiele niuansow pominieto.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 2 lety +1

      to sa AGMy , poczytaj o budowie , tam nie ma poziomu kwasu bo jest on w symbolicznych ilościach w matach szklanych

  • @ukaszkozik7524
    @ukaszkozik7524 Před 3 lety +2

    Witaj. Mi udało się wskrzesic kilka aku właśnie elektrolitem

    • @grzegorzpatelas2657
      @grzegorzpatelas2657 Před 3 lety +1

      Tak jest to możliwe tylko stary elektrolit trzeba wylać i nalać nowego 👍

  • @witrol9007
    @witrol9007 Před 9 měsíci

    Ja w swojej Toyocie miałem 14 letni akumulator fabryczny od nowości i kręcił benzyniaka 1,8l ale w końcu padł nagle. Co do tego drugiego akumulatora wylej tą wodę i zalej go elektrolitem, dobrze naładuj i nakręć filmik z testów tyk akumulatorów.

  • @marekmosiadz1127
    @marekmosiadz1127 Před rokem +1

    git test...

  • @tadeuszniespozdzinski8804
    @tadeuszniespozdzinski8804 Před 4 měsíci

    Podziwiam za zawziętość

  • @piotrgrabowski4919
    @piotrgrabowski4919 Před rokem

    Witam, czy warto kupić dokładnie taki sam akumulator jak te dwa na filmie?? Czy szkoda kasy bo jest to akumulator jeden z tańszych na portalu aukcyjnym ?? dziękuję pozdrawiam. zostawiam Suba

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před rokem

      Wszystko zależy do czego

    • @piotrgrabowski4919
      @piotrgrabowski4919 Před rokem

      Do silnika zaburtowego do pontonu. Jest to silnik 12 v 600W o uciągu 65lbs.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před rokem

      @@piotrgrabowski4919 wszystko zależy jak długo bez ładowania chcesz pływać bo kupisz od 250 używany przez nowy ok 650zł ok 800 GEL a 1500 zaczyna się LiFePo4 cały czas mówię o 100ah czyli jaka jakość taka cena

  • @Krzysztunio
    @Krzysztunio Před 3 měsíci

    Wszystko fajnie tylko jakim napięciem ładowałeś te akumulatory? Bo to kolejna bardzo istotna kwestia.

  • @pawellol3865
    @pawellol3865 Před 3 lety +1

    Witam aby wiadomo było co dolać trzeba zmierzyć kwasowość elektrolitu oraz poziom w akumulatorze. miernik kwasowości kosztuje grosze a może uratować nie jeden akumulator :)

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety +1

      w AGMie to raczej trudne do wykonania :) bez cięcia obudowy :)

    • @pawellol3865
      @pawellol3865 Před 3 lety

      @@nietypowerozwiazania1659 Akurat w tym udało ci się otworzyć korki aby wlać elektrolit więc dał byś też radę zmierzyć kwasowość bo odciąga się trochę elektrolitu a dojście już zrobiłeś :D

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH Před 3 lety +1

    FAJNY TEST ! ;)
    I JAKIE DALSZE EFEKTY ... ?
    POZDRAWIAM !

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw Před rokem

    Ciekawy materiał. Dopatrzyłem się, że po "regeneracji" niewłaściwie wykonałeś pomiar drugiego akumulatora testując go na regularny a nie AGM. Test pod obciążeniem powiedział wszystko. Oba testy mierzą rezystancję wewnętrzna tylko prezentują ja w różny sposób. Tester od razu przelicza na teoretyczny prąd rozruchowy przy spadku napięcia do 7,5V (norma EN) a potem procentowo odnosi do wartości wpisanej. Próba obciążenia pokazuje spadek napięcia z którego też można obliczyć rezystancję wewnętrzna i teoretyczny prąd rozruchowy..

  • @zbyszko68
    @zbyszko68 Před měsícem

    Witam pana super film 4:57 mam takie akumulatory agm dwa po 100ah do zestawu solarnego niestety akumulatory się rozwalily można iść naładować do 14 v ale nie maja mocy w słoneczny dzień lodówka jeszcze chodzi niestety po zmroku jak nie mają ładowania z paneli do lodówka 60Watt tylko godzinę pracuje co mogę z tym zrobić czy da sie akumulatory zregenerować. Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před měsícem

      Jedynie to co na filmie z tym że jednak najlepiej sprawdza się mieszanina 1:1 elektrolit z wodą destylowana

    • @zbyszko68
      @zbyszko68 Před měsícem

      @@nietypowerozwiazania1659 witam dzisiaj wlałem do tych akumulatorów dwóch 3 litry wody destylowanej trochę dużo weszło po nalaniu napięcie wynosiło 13.7 V podpiolem je pod panele i przetwornicę i ładowanie z paneli nie skakało już tylko wynosiło 54V co pan sądzi.Z góry dziękuję.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 Před 20 dny

      ​@@zbyszko68Jednym słowem przerobiłeś AGM na akumulatory z płynnym elektrolitem, a lodówka nadal krótko na nich pracuje. Zgadza się?

  • @wg677
    @wg677 Před 3 lety +2

    stara szkoła była taka że aby uratować chociaż trochę to ładowało się aku tak jak był zalany i po naładowaniu wyłewało się elektrolit następnie zalewało wodą i znowu ładowanie po naładowaniu wylanie i ew. jeszcze raz zalanie odą po naładowaniu i wylaniu uważało się że został odsiarczony więc zalewało się go elektrolitem i ładowało. Ja w ten sposób dawnymi czasy ratowałem się z powodzeniem bo zakup nowego aku kiedyś graniczył z cudem

    • @hobbysta3376
      @hobbysta3376 Před 3 lety

      Powodzenia w wylewaniu elektrolitu z AGMa

    • @wg677
      @wg677 Před 3 lety

      @@hobbysta3376 agm to nie żelowy

  • @tomasznowak7279
    @tomasznowak7279 Před 2 lety

    Witam serdecznie super film oczywiscie sub i lapka w gorę mam pytanie jak zrobić ładowarkę którą można ładować akumulator 12V AGM lub 6V AGM oraz jak zrobić najtanszym kosztem ładowarkę pakietów ogniw 18650 w zestawach 3s2p;4s2p;5s2p z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 2 lety

      Zasilacz prostownik i stabilizator do napięcia jakie potrzebn , nic innego nie wymyślisz

    • @tomasznowak7279
      @tomasznowak7279 Před 2 lety

      @@nietypowerozwiazania1659 Witam dziekuje za odpowiedz i poświęcony czas pozdrawiam serdecznie

  • @marcinprzegalinski342
    @marcinprzegalinski342 Před 3 lety

    AGM-y mają chyba bardziej stężony elektrolit niż niż zwykłe samochodowe (mata szklana między płytami). Zalnie elektrolitem sam. to jak dolanie wody do zwykłego, a wodą zwiększy oporność, więc mniej prądu będzie wchodzić. Ciekaw jestem, czy nie przelałeś i jak zachowają się koreczki po zamknięciu. Obstawiam, że ten z wodą szybciej je wystrzeli próbując odzyskać gęstość.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      elektrolit miał 38% więc mam nadzieję ze wystarczająco dlatego wspomniałem że nie jestem pewien czy w AGM to to samo co w rozruchowym

  • @bogdanstefaniak9759
    @bogdanstefaniak9759 Před 3 lety +2

    Witam :)

  • @majesticarea1721
    @majesticarea1721 Před 3 lety +8

    kiedyś ładowało się odwrotnie ,płukało i ponownie proces odwrócony , akumulatory nowych generacji to czyszczenie kieszeni bo taki ich cel , używałem wszystkie rodzaje i jakoś potwornej żywotności nie widać?

  • @m4rcinxd709
    @m4rcinxd709 Před 3 lety

    Jak co też możesz podłączyć je do 2 akusa sprawnego i zostawić tak na 24h

  • @bermudzkiwioslarz3421

    Tez mam dylemat jaki en ustawić do jdm-12-100ah i myślałem ze się czegoś dowiem z materiału a tu ten sam problem.

  • @janina7860
    @janina7860 Před 3 lety +2

    jak zregenerować żelowy?

  • @spike95ist
    @spike95ist Před 3 lety

    Czy była by możliwość zmierzenia mniej więcej jaką pojemność udało się uratować po tym zabiegu?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      nie mam za bardzo czym a to pracochłonne 20h zajmuje , tzn zobaczę może z jakiś czas jak mnie napadnie ale ogólnie mam tyle zaległości z pracami przez te filmy ze nie mam kiedy ogarnąć swojego auta , za chwile będę musiał jeździć rowerem jak tak dalej pójdzie :)

  • @Razdwatrzybabajagapatrzy

    Używaj gogli przy elektrolicie i testuj Aku po 30 minutach od zakończenia ładowania.

  • @miras404
    @miras404 Před 3 lety

    czy może być elektrolit zlany z innego akumulatora starego bądź nowego? Skąd wiadomo ile go wlać? Pozdrawiam Janusz

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety +1

      To był eksperyment więc nic nie wiadomo :) dopiero po fakcie widać .
      Wlałem na czuja

  • @martineden6918
    @martineden6918 Před 5 měsíci

    Na tym cudnym testerku masz opcję Aku żelowego, proponuję użyć bo przecież to taki właśnie akumulator ;)

  • @leno6702
    @leno6702 Před 3 lety +8

    Na elektrolicie będzie działał a na wodzie nic się nie wydaży testowałem

  • @borysstaszewki1014
    @borysstaszewki1014 Před 3 lety +3

    Elektrolit 👍

  • @rafirafal
    @rafirafal Před 2 lety +1

    Mam pytanie odnosnie kondycji akumulatora regenerowanego elektrolitem. Czy utrzymal swoja pojemnosc? Czy nadal dziala?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 2 lety +1

      Niestety poległ lecz był trupiasty no i agm , w agm problem ze mata szklana absorbuje elektrolit - nic nie da się wylac

  • @marekszalas863
    @marekszalas863 Před rokem

    Fajnie ale jak wyjąc te korki aby je nieuszkodzić ew. gdzie takie można kupić (własie ten plastk pzykrywka rozpadła sie na wiele częsci😵‍💫}

  • @kurczakpe
    @kurczakpe Před 3 lety

    "Kiedyś" miałem więcej do czynienia z akumulatorami serwisowałem maszyny zasilane nimi , wszystkie miały wbudowane zasilacze-ładowarki w żadnej (prawie) z maszyn akumulator nie działal dłużej niż 1,5roku potem spadek pojemności i ... w kilku które nie miały ładowarek wbudowanych robiłem taki eksperyment dolewałem wody , to juz pozwalało na naładowane akumulatorów ładowarki zwykle ładowały pradem zbyt duzym wygladało jakby AGM były suche , - szkoda że nie wpadłem na pomysł napełnienia ich elektrolitem ale też nie miałem czym testowac tych akumulatorów oprócz obciazenia z żarówek .

  • @TheSonar101
    @TheSonar101 Před 3 lety +1

    Dla mnie data jest inna: 24.02 2001 r Dzień moich urodzin:)

  • @radosawsapieja8629
    @radosawsapieja8629 Před 3 lety

    Cześć, próbowałeś reanimować wyschnięte żelówki? Mam dwie dwusetki i żal wyrzucać. Zalanie wodą destylowaną nic nie zmieniło. Tester w momencie uruchomienia testu wyłącza się. Zastanawiam się czy nie zlać tej wody i nie zalać kwasem.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      Skoro i tak złom i tak to ci szkodzi sprawdzić ?

    • @radosawsapieja8629
      @radosawsapieja8629 Před 3 lety

      ​@@nietypowerozwiazania1659 Szkoda mi czasu na eksperymenty ale ciekawość wygrywa ;) Decyzja z przejściem na lit i tak już podjęta ale... ;-)

  • @wg677
    @wg677 Před 3 lety +3

    jeszcze jedna uwaga zalewanie aku elektrolitem jest błędem bo elektrolitem był zalany i dolewanie elektrolitu spowoduje że ,,trupa,, na chwilę ożywisz ale bardzo szybko go zasiarczysz a ten który zalałeś wodą wystarczy trochę dłużej ładować bo pewnie długo stał rozładowany (można też na początku dać trochę większe napięcie żeby się pobudził do działania)

    • @ryszard7255
      @ryszard7255 Před 2 lety +3

      Dobrze mówisz. Ja do swojego trzy razy wylewałem wodę, co godzinę musiałem dolać bo wsiąkała. Od razu nie wstał ale obracałem nim aby ta woda się wymieszała z elektrolitem i pomogło. Rozładowałem go do 10,5V i małym prądem naładowałem i ożył. Przypadek był taki, że napięcie miał dobre ale prądu nie przyjmował i nie oddawał. Sucha cela nie przewodziła prądu a napięcie panowało 12,7V po kilku dniach od wymontowania mierzone. Gdybym miał elektrolit, to pewnie bym dolał ale na szczęście miałem tylko wodę.

  • @robertryba6910
    @robertryba6910 Před 3 lety +3

    2:00 ja tu widzę 24 luty 2001 - według mnie taka jest właśnie data jego produkcji.

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety +2

      Cofnij się w czasie i sprawdź od kiedy taki produkt był dostępny :)

    • @robertryba6910
      @robertryba6910 Před 3 lety +2

      @@nietypowerozwiazania1659 no dobra, może w 2001 nie było jeszcze takich akku. Jak można w ten sposób zapisać datę produkcji. Chińczyk zawsze był dziwny.

  • @marcinsek5732
    @marcinsek5732 Před 3 lety

    Do wszystkich oglądających. Technologia produkcji płyt do większości współczesnych akumulatorów powoduje że się nioodwracalnie uszkadzają, a proces ten przyspiesza brak serwisowania (przynajmniej dwa trzy razy w roku). Dawne akumulatory można podobnie zregenerować nawet po latach. Cenna uwaga jeżeli jednak ktoś się skusi aby taki błąd poczynić to absolutnie należy wykluczyć akumulator, w którym podczas zlewni i płukania zauważcie ciemny mętny, żurowaty osad.

  • @michaljedrzejek6374
    @michaljedrzejek6374 Před 2 lety

    swoją drogą potwierdzam, mi pojawiła się mała plamka na zgięciu palca po kilku godzinach od roboty, ale nawet nie było tego czuć, po prostu czerwona skóra przez kilka godzin. prawdopodobnie złapałem później akumulator jak go przenosiłem i musiała tam być kropla elektrolitu, wszystko robiłem bez rękawiczek i po prostu umyłem ręce po płukaniu aku.

  • @cezarypsiuk7962
    @cezarypsiuk7962 Před 3 lety

    to normalne ja czekam aż zacznie pobierać jakikolwiek prą nawet godzinę a potem jeszcze żeby wstał ze 3 4 godziny i dopiero zaczyna łykać

  • @krzysztof7077
    @krzysztof7077 Před 3 lety

    Czy wymiana całego elektrolitu przyniosła by jakieś pozytywne skutki?

    • @nietypowerozwiazania1659
      @nietypowerozwiazania1659  Před 3 lety

      W zwykłym kwasowym akumulatorze procedura odsiarczania polega na zalaniu wodą destylowaną zamiast elektrolitu , ładowanie specjalnym prostownikiem , następnie zalanie nowym elektrolitem

  • @Dimigda
    @Dimigda Před rokem

    A czy da się taki sam proces tzn dolania elektrolitu lub wody zdemineralizowanej przeprowadzić na akumulatorze Optima? Całkowicie bezobsługowej?

  • @wiesiuwiesiu8017
    @wiesiuwiesiu8017 Před 3 lety +1

    Ja bym jeszcze spróbował je kilka razy rozładować do konca i naladowac ponownie