Jak reagować na przemoc rówieśniczą w szkole? Praktyczny poradnik dla nauczycieli o bullyingu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 09. 2024
  • Obelgi, szyderstwa, poniżające komentarze, wykluczenie z grupy, izolowanie… Przemoc w szkole nie zawsze sprowadza się do agresji fizycznej; tymczasem ciosy zadawane psychice są zdecydowanie trudniejsze do wykrycia, a bywają równie niebezpieczne. Kluczową rolę w walce z bullyingiem (ang. zastraszenie) odgrywają nauczyciele, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio przygotować ich do tego zadania, a jednocześnie zauważać i wspierać tych, którzy skutecznie przeciwstawiają się przemocy.
    Jak rozpoznać pierwsze oznaki konfliktów rówieśniczych, zarówno te jawne, jak i ukryte, subtelne formy agresji? Jak powinna wyglądać interwencja nauczyciela na różnych etapach konfliktu? Jak efektywnie komunikować się i współpracować z rodzicami w celu rozwiązania konfliktu i wsparcia uczniów?
    Strategie i techniki działania, od wczesnego rozpoznania poprzez mediację i rozwiązanie problemu, zasady postępowania w przypadku bullyingu i cyberbullyingu - to tylko wybrane zagadnienia webinaru zatytułowanego Jak reagować na przemoc rówieśniczą w szkole? Praktyczny poradnik dla nauczycieli o bullyingu. W rozmowie wezmą udział eksperci: Magdalena Kosowska i Krzysztof Rzeńca.
    Uniwersytet SWPS, Fundacja UNIQA oraz zespół RESQL połączyli siły w projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Chcemy głośno i otwarcie mówić o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu, z jakim mierzą się nasze dzieci. Zależy nam, by przeciwdziałać przemocy poprzez oddanie w ręce szkół gotowego, sprawdzonego narzędzia, jakim jest system RESQL, stworzony przez wykładowców i naukowców z Uniwersytetu SWPS.
    Główną inicjatywą projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” jest rekrutacja dla licealistów i techników w ramach której organizatorzy ufundowali darmowe wdrożenie systemu RESQL w 100 placówkach. Szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w rekrutacji na dedykowanej stronie projektu, tam również odbędzie się głosowanie, które wyłoni ostateczną setkę wybranych szkół.
    System RESQL to kompleksowe rozwiązanie obejmujące: aplikację do anonimowego zgłaszania przypadków przemocy, która umożliwia także rozmowę i otrzymanie pomocy od wybranej osoby z kadry nauczycielskiej danej szkoły oraz szkolenia i materiały dla grona pedagogicznego. Obecnie system RESQL funkcjonuje w 254 szkołach w całej Polsce.
    Zgłoś swoje liceum lub technikum do projektu, aby i twoja szkoła mogła wdrożyć system RESQL. Więcej informacji na temat rekrutacji znajdziesz tutaj: swps.pl/przerw...
    Magdalena Kosowska - psycholożka, absolwentka wydziału psychologii na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Opiekunka merytoryczna trenerów RESQL - wdrażanie systemu wspierającego szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej. Absolwentka Studiów Podyplomowych „Coaching i Mentoring” na Uniwersytecie SWPS w Katowicach. Współzałożycielka Międzywydziałowego Koła Naukowego Badań Relacji Rówieśniczych i Bullyingu „OLWEUS”. Pod kierownictwem dr Małgorzaty Wójcik realizuje badania jakościowe „Postrzeganie zjawiska prześladowania rówieśniczego przez opiekunów dzieci doświadczających prześladowania rówieśniczego w szkole” (Projekt Bullying and Parenting). Członkini zespołu w projekcie International study of teacher responses to peer aggression. Koordynatorka w projekcie badawczym BAPKids. Współorganizatorka cyklicznej międzynarodowej konferencji na temat przemocy rówieśniczej i bullyingu “Dni OLWEUSA”. Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowej Konferencji ACT2024 Katowice. Współzałożycielka i koordynatorka projektu „Klub bez Spiny” realizowanego w ramach współpracy SWPS Katowice i Fundacji na rzecz dzieci i dorosłych z rozszczepem kręgosłupa SPINA. Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców i Nauczycieli w Przedszkolu. Główne obszary zainteresowań naukowych przemoc rówieśnicza, psychologia rozwojowa, wypalenie rodzicielskie.
    Krzysztof Rzeńca - psycholog, broker innowacji w Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS. Na Uniwersytecie zajmuje się procesami komercjalizacji wyników nauki. Interesuje się możliwościami zastosowań nowych technologii w psychologii, szczególnie w edukacji oraz w internetowych interwencjach psychologicznych. Zajmuje się tematyką mHealth oraz e-Mental Health.Pracował w Instytucie Badań Edukacyjnych w ramach projektu Entuzjaści Edukacji w Zespole Wczesnej Edukacji. Ma za sobą wieloletnie doświadczenie pracy dla korporacji krajowych oraz międzynarodowych, w tym osiem lat na stanowiskach kierowniczych. Realizował projekty badawczo-naukowe w Instytucie Badań Edukacyjnych. Obecnie jest prezesem zarządu spółki spin-off Uniwersytetu - RESQL Sp. z o.o., która wdraża system zapobiegania przemocy rówieśniczej do szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
    #przemocrówieśnicza #bullying #szkoła

Komentáře • 1

  • @Stoigniew666
    @Stoigniew666 Před 4 měsíci

    Bardzo proste. Nauczyć dziecko bronić się. Psychicznie, emocjonalnie i fizycznie. Młody człowiek musi nauczyć się asertywności i samodzielnego radzenia sobie z takimi problemami.