Čtení v elektro-dokumentaci a oprava stroje

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 01. 2024
  • Ukázka jednoduché opravy včetně ukázky dokumentace a jednotlivých částí stroje. Jedná se o olepovačku hran lamino desek.
    ► Video slouží pouze ke studijním účelům a není návodem!
    ► Web: www.mylms.cz/
    ► E-mail: www.mylms.cz/e-mail/
    ► Instagram: / mylms.cz
    ► Č. účtu 1019937201/5500 (IBAN: CZ6355000000001019937201). Příspěvky jsou dobrovolné.
  • Věda a technologie

Komentáře • 14

  • @z.zabojnik
    @z.zabojnik Před 4 měsíci +4

    Ahoj, díky za video. Ty špičky o kterých mluvíš jsou v angličtině FLYBACK. Jsou o tom parádní ENG videa, kde je to krásně vysvětleno. Jinak na téma schémat klidně natoč více videí jestli můžeš, to rozhodně uvítáme všichni. Nejlepší schémata se kterými pracuji má Kanadská firma Macro. Stačí vzít libovolný vodič nebo komponentu na stroji a první 3 číslice jsou vždy strana ve schématech a další značí řádek. To je geniální a strašně to zrychluje hledání závad. Ty nejhorší se kterými zatím pracuji jsou od jedné nejmenované české a druhé Německé firmy. Je to maglajz a ani samotný výrobce mi nebyl schopný říct přesný klíč jak se v nich vyznat. Ale prý to vědí a pracují na nových... (ve stylu toho Macra údajně).

    •  Před 4 měsíci +1

      Většinou bývá na začátku dokumentace klíč jak číst tyhlety věci (přístroje, svorky, I/O PLC, atd.). Mě se tohle značení stránka/sloupec taky líbí. Ale z hlediska úpravy dokumentace je pak problém něco doplnit "doprostřed". Na druhou stranu, pokud je dokumentace v pdf, tak se dá použít hledání.

  • @Medvidek76
    @Medvidek76 Před 4 měsíci +1

    Hezký video. Díky 👍

  • @Kristian_Takacs98
    @Kristian_Takacs98 Před 4 měsíci +3

    Nazdar Peťo. Super videjko. Ocenil by som viacej videí tohto typu ako čítať elektro dokumentáciu :) Silová, ovládacia časť atď...

    •  Před 4 měsíci +1

      Můžu zkusit i nějaký starší dokumentace. To je někdy haluz tam něco najít :)

    • @Kristian_Takacs98
      @Kristian_Takacs98 Před 4 měsíci

      @ Bol by som rád 😁

  • @2185185629733
    @2185185629733 Před 4 měsíci

    Chválim za video. Bolo by možné urobiť video, ako by mala v súčasnosti vyzerať základná elektroinštalácia stroja s poukazom na jednotlivé prvky (silová a ovládacia časť, bezpečnostné prvky a pod.)?

    •  Před 4 měsíci

      Něco o jednotlivých částech mám zde na kanále. Ale celkový stroj, to vždy záleží na výrobci a druhu stroje. Někdy jsou rozdíly dost výrazné.

  • @vladimirdzodzak5589
    @vladimirdzodzak5589 Před 4 měsíci

    Nebo to přeprogramovat na jiný volný výstup v PLC .. asi nejjednodušší

    • @voda1580
      @voda1580 Před 4 měsíci

      Aha takže je jednodušší shánět software na programování daného typu plc, pak zjišťovat heslo od programu, pak upravit technickou dokumentaci ke stroji aby seděla, než jenom rozlousknout plast a přepájet 4 nožičky. Ty jsi nikdy nic neopravoval koukám 😂😂

    • @vladimirdzodzak5589
      @vladimirdzodzak5589 Před 4 měsíci

      @@voda1580 já jsem nikdy nic neopravoval😀 přez 22 let praxe v automatizaci. Takže pár sw pro úprav mám. Protože bez toho to bohůzel dnes už moc nejde. Heslo z 99% to nemá. Pokud je to ale fakt sračka na které nic není k sehnání, prostě do toho nejdu. Nebo jim navrhnu výměnu plc za něco normálnejšiho. Siemens logo s rozšířením je to do cca 7000
      Mitsubishi Fx3 world in world out se dá sehnat za 5000.

    •  Před 4 měsíci +1

      Jak píše @voda1580 - problém je mít správný SW (jak aplikaci na programování, tak hlavně projekt), v kterém by to šlo upravit. Pak třeba programovací kabel (i když většinou není potřeba). Já se většinou setkám se Siemensem, ale minule jsem řešil Fatek. Ale to jsou všechno běžný PLC. Třeba v tomto stroji a dalších sériově vyráběných není obyčené PLC, ale jejich custom deska. S tím nikdo nic moc neudělá bez větší znalosti zařízení. Cenovky píšeš jenom za samotný hardware, ale software zadarmo nikdo nenapíše. Administrativně by potom byla navíc nutná změna v dokumentaci atd. atd.
      V tomhle případě je opravdu jednodušší přepájet relátko za relátko a jede se dál :)

    • @vladimirdzodzak5589
      @vladimirdzodzak5589 Před 4 měsíci

      @ v tom případě je to lepší to nedělat. Protože po takovém zásahu věřím že odborném si veškerou zodpovědnost na sebe bere OSVČ který takovou spec.opravu udělal. A pokud se na zařízení stane něco např. Selžou bezp.prvky které dnes z 90% řídí dvoukanálové PLc. Bohužel je to potom mazec. Strojní vyhláška mluví jasně. Jak postupovat v případě vadné komponenty. Bohužel tak to dnes je.. Mám to za sebou takové firmy a když šlo na lámání chleba najednou otočí o 180°

    •  Před 4 měsíci

      Bohužel je to tak. Navíc třeba programy pro bezpečnostní moduly snad vždy vyžadují "podpis" autora. V podstatě by ani úprava nemusela být příčinou, ale kdo se v tom poslední hrabal má smůlu. Z tohohle pohledu náhrada původní poškozené komponenty za novou, stejnou, funkční je určitě lepší.
      Znám jednoho experta, kterej by všechny závady nejradši řešil "softwarovou úpravou". Vynechává stykač? SW úprava. Nefunguje čidlo? SW úprava. Jak říká - věci nehmotný :D Bohužel, takto to řešit nejde a někdy je holt potřeba vzít do ruky šroubovák a makat fyzicky.