Czy masz świadomość? (Nr 80) - Głos Pana Lema

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 11. 2021
  • Z Pawłem Okołowskim, autorem książki „Głos Pana Lema”, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
    Znany jest pogląd Lema na destrukcyjny wpływ technologii na życie ludzkie - społeczne, a przez nie też na jednostkowe. Nieco myląca w tym względzie jest Summa - o wymowie prometejskiej - ale wydana w 1964 roku. Od końca zaś lat 60. mamy już do czynienia z Lemem konsekwentnie pesymistycznym, który mówi: rozwój technologii pociąga za sobą destrukcję kultury. Światowa recepcja Lema fakt ten pomija bądź zataja, choć autor głosił swoje przez 40 lat.
    Paweł Okołowski, Głos Pana Lema
    1. Co zataja światowa recepcja Lema?
    2. Czy Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema ( • Czy nowe technologie n... ), ma rację uznając, że silna negacja technologii ze strony Lema wynikała z wieku, w którym Lem się znajdował, „z jakiejś jego niedołężności w ostatnim okresie życia”?
    3. Czego dotyczy pentalog biolatryczny według Stanisława Lema?
    4. Kto korzysta na liberalizmie aborcyjnym, abolicjoniźmie w kwestii kary śmierci, zakazie eutanazji, neokanibalizmie transplantacyjnym organów i neomengelizmie?
    5. O kulcie życia konsumenta, religii konsumpcjonizmu i jej głównym przykazaniu „Nie będziesz miał innych bogów przed KONSUMPCJĄ”.
    Paweł Okołowski - dr hab., ur. 1963, od 1993 r. pracownik Wydziału Filozofii UW, uczeń profesorów B. Wolniewicza i Z. Musiała. Zajmuje się głównie antropologią filozoficzną i aksjologią, prezentując w nich stanowisko własne. Autor książek: Materia i wartości. Neolukrecjanizm Stanisława Lema (Warszawa 2010), Między Elzenbergiem a Bierdiajewem. Studium aksjologiczno-antropologiczne (Warszawa 2012), Filozofia i los. Szkice tychiczne (Kraków 2015); także licznych rozmów i wykładów na YouTubie. Inicjator i redaktor naukowy tomu: B. Wolniewicz, Filozofia i wartości. Post factum (Komorów 2021); prezes Fundacji Katedra Bogusława Wolniewicza.
    Słuchaj, myśl, działaj!
    instytutsprawobywatelskich.pl...
    W publikowanych podcastach dyskutujemy o sprawach ważnych dla obywateli. Rozmawiać z osobami z pierwszych stron gazet jak i z tymi, którzy nie przebijają się przez mainstreamowy szum informacyjny.
    Wzmocnij kampanie Instytutu Spraw Obywatelskich
    Przekaż darowiznę: instytutsprawobywatelskich.pl...
    Muzyka „Also Sprach Zarathustra - Einleitung” - Kevin MacLeod, CC BY 3.0 creativecommons.org/licenses/..., via Wikimedia Commons

Komentáře • 4

  • @marcinwieckowski6648
    @marcinwieckowski6648 Před 2 lety +2

    Panie Pawle wspomniał Pan na końcu, że z technologicznym gułagiem nie mieliśmy jeszcze do czynienia. Może w wersji kompletnej jeszcze nie ale wystarczy popatrzeć na Chiny gdzie już można jeździć środkami komunikacji na tej zasadzie, że system kamer i rozpoznawania twarzy skanuje osoby wsiadające i automatycznie pobiera opłatę z konta takiego pasażera. Przecież do tego by z powodu poglądów czy jakichś innych niewygodnych dla władzy zachowań można było odłączać obywateli od możliwości zapłacenia za cokolwiek to już tylko jeden krok. Sankcje można oczywiście stopniować w zależności od wagi przewinienia. Gułag taki jeszcze nie działa w pełni ale wszystkie narzędzia by go uruchomić są już gotowe.
    Ja w takim świecie nie chciałbym żyć. Jednak moim zdaniem proces ten nie jest do powstrzymania. Musiał by wybuchnąć jakiś światowy bunt mas kwestionujący korzystanie tych nowoczesnych "udogodnień", a wszyscy widzimy, że proces ten postępuje w odwrotnym kierunku. Ludzie się ockną dopiero gdy krata więzienia za nimi się zatrzaśnie.

    • @qutodiamum
      @qutodiamum Před 2 lety

      Nic dodać ,nic ująć .Transhumanizm się zbliża wielkimi krokami . Większa kontrola społeczeństwa ,pod przykrywką koronawirusa.

  • @PLkamil1982
    @PLkamil1982 Před 2 měsíci

    Jesli chodzi o Pana Kaweckiego, to na jego obrone moge potwierdzić - tak, jego zdanie wynika z niekompetencji, zupełnej i szerokiej niekompetencji. Ten czlowiek jest memem i "jasiem fasola" polskiej nauki.

  • @solaris4019
    @solaris4019 Před 2 měsíci +1

    Lem miał na starość depresje, dobre.....naprawdę dobre. I co jeszcze? był umysłowo chory i nie wiedział co mówi? ludzka głupota oraz ignorancja nie zna granic.