"Mindfulness - ale co to i po co?" - Anna Gubernat, Anna Mazuś i Katarzyna Prątnicka

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 11. 2015
  • Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
    www.psyche.swps.pl
    Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
    - Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
    - iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
    - SoundCloud: / swpspl
    - Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
    Choć metoda ma już prawie 36 lat, jest badana i praktykowana na najlepszych uczelniach świata (m.in. na uniwersytetach takich jak Harvard, Oxford, Cambridge, Yale, UCLA i wielu innych) wciąż pozostaje mało znana w Polsce.
    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Mindfulness, o metodzie, twórcach, historii, możliwych zastosowaniach (ponad 3500 badań potwierdza jej skuteczność w wielu obszarach zastosowań), jakie korzyści płyną z praktyki uważności - posłuchaj, popraktykuj razem z nami.
    O prelegentkach:
    Anna Gubernat - Studentka V roku psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Pomysłodawczyni, założycielka i przewodnicząca Koła Naukowego Mindfulness. Inicjatorka rozszerzenia działalności Koła na pozostałe Wydziały Zamiejscowe Uniwersytetu SWPS. Prezes Polskiego Towarzystwa Mindfulness.
    Anna Mazuś - psycholog, absolwent psychologii klinicznej, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. Absolwent kursu socjoterapii i pomocy psychologicznej przy fundacji ETOH w Warszawie. Uczestnik kursów medytacyjnych, odosobnień medytacyjnych, kursu redukcji stresu. Nauczyciel MBSR w trakcie certyfikacji przez Institute for Mindfulness-Based Approaches w Niemczech.
    Katarzyna Prątnicka - psycholog, specjalność: Psychologia kliniczna, 1. specjalizacja: Psychoedukacja - Zastosowanie metod aktywnych/Podstawy treningu i warsztatu psychologicznego, 2. specjalizacja: Cognitive-Behavioural Therapy - Evidence Based Treatment of Mental Disorders. Jest Nauczycielem MBSR / MBCT Treningu Redukcji Stresu Opartej Na Uważności / Terapii Poznawczej Opartej Na Uważności, The Institute For Mindfulness Based Approaches, Niemcy.
    Więcej informacji o spotkaniu i prelegentkach:
    / 1876950595863712
    festiwalnauki.edu.pl/spotkania...
    #mindfulness #psychologia #medytacja #rozwój #Uniwersytet SWPS #uważność

Komentáře • 47

  • @malgorzatajasinskafotograf

    Już jakiś czas wiem, że uważność pomaga mi przy stanach depresyjnych. Te wykłady jedynie mnie utwierdziły i dalej zmotywowały to trenowania mindfulness. Bardzo się cieszę, że jest możliwość posłuchania po Polsku o uważności - nie zdarza się to często.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 6 lety

      Cieszymy się, że wykład okazał się pomocny :)

    • @user-jr1ck3yl6m
      @user-jr1ck3yl6m Před 6 měsíci

      o tak :D mindfulness wzmacnia bardzo silnie psychikę, w uważności jest pewien haczyk, ale moim zdaniem ostatecznie warto ;)

  • @barbarasadowska2173
    @barbarasadowska2173 Před 6 lety +3

    Bardzo dobry wykład....dziękuję

  • @user-jr1ck3yl6m
    @user-jr1ck3yl6m Před 7 měsíci

    mindfulness to skrajna i najwyższa forma medytacji :) nie jest łatwa, ale dobrze opanowana daje bardzo dużo ;)

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker Před 4 lety +2

    Dzięki!!

  • @obserwatorrzeczywistosci1402

    Pani Kasia super, bardzo kojące.

  • @user-el8zb4dw3e
    @user-el8zb4dw3e Před 5 měsíci

    cały sekret w praktykach typu mindfulness, polega na pogodzeniu się z chwilą obecną(jakakolwiek by ona nie była, czy fajna, czy nie), nawet że specyficzną olewką.

  • @user-el8zb4dw3e
    @user-el8zb4dw3e Před 6 měsíci

    mindfulness dobrze opanowany zdecydowanie polepsza stan zdrowia, i samopoczucie psychiczne ;) osoby szczęśliwe które potrafią cieszyć się małymi rzeczami, i śmiać się czy to wewnętrznie czy zewnętrznie nie chorują tak, owszem czasami coś tam doskwiera, ale nie jest to coś poważnego, no chyba że utrzymuje się to przez dłuższy czas, wtedy trzeba iść do lekarza :P cały trik w uważności-mindfulness polega na obserwacji, ale żeby wynieść z tego większe i konkretniejsze korzyści, potrzeba czasu, bo z początku medytacja "obserwatora" nie daje tyle co później, ale mindfulness polecam :)

  • @ewakawa2323
    @ewakawa2323 Před 6 lety +12

    ludzie strasznie odeszli od siebie samych, Potrzebują szkolenia, i odkryć aby odnaleźć siebie. Potrzebują naukowców, trenerów żeby uczyć się siebie samych... prostych rzeczy. Bo kariera w korpo a to wymaga.

  • @diegosawd5236
    @diegosawd5236 Před 4 lety +2

    Witam, bardzo fajnie się czułam po tej medytacji .Chciałabym je kontynuować 😊Z kim mogę to robić? Dziękuję i pozdrawiam

  • @Anonymous-le8jw
    @Anonymous-le8jw Před 2 lety +4

    Pani Ania: Mindfulness NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z RELIGIĄ, TO CAŁKOWICIE ŚWIECKA METODA
    Druga Pani Ania: Dziś sobie właśnie medytowałam, pradawni mistrzowie etc.
    To kto tu ma rację w końcu?

  • @uprzedzony
    @uprzedzony Před 4 lety +10

    Oderwane od buddyzmu? To po co ten gong?

    • @mystercarrot2054
      @mystercarrot2054 Před 11 měsíci

      Lata byłem ministrantem w kościele i uderzałem w mosiężny gong na każdej liturgii. Zarzut słaby.

  • @adriangonet9515
    @adriangonet9515 Před 6 lety

    Ja mam zespół natręctw ze skłonnosciami do autoagresji. Kiedys robiłem Zazen. Czy bedzie zazen dla mnie dobry?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 6 lety +1

      Najlepiej gdybyś skonsultował to z psychoterapeutą :)

    • @adriangonet9515
      @adriangonet9515 Před 6 lety +1

      Dziękuję za odpowiedz. Tak mam zamiar jeszcze ze swoją psychiatrą porozmawiać, ale
      słyszałem, że ludzie z zespołem natręctw mogą medytować. Facet, który ma jakąś swoją chorobę
      psychiczną mówi na wideo na YT, że można z zespołem natręctw medytować i odesłał mnie do anglojezycznego artykułu na ten temat, z tym że wole jeszcza zapytac psychiatry :-) dla pewności. Dziękuję

  • @adamonyx8247
    @adamonyx8247 Před 8 lety +1

    Witam
    Mam pytania, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Co sie stanie jeśli przestane praktykować uważności po 8 tygodniowym programie? Czy cała moja praca pójdzie na marne? Czy po ukończeniu 8 tygodniowego kursu teraz zawsze bede musiał praktykować żeby utrzymać stan spokoju? Czy 8 tygodni uważności sprawi nieodwracalne zmiany w moim umyśle i czy wszystko wróci "do stanu z przed" jeśli zaprzestane praktykę? Dziekuje. Mam nadzieje, ze Państwo odpowiedzą na moje pytania.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 8 lety +2

      Adam, zachęcamy Cię do kontaktu z Kołem Naukowym Mindfulness SWPS - koło to prowadzi m.in. Anna Gubernat, która jest prelegentką w powyższym wykładzie. Tutaj znajdziesz namiary: facebook.com/SWPSKoloNaukoweMindfulness.pl1/?fref=ts

    • @AnnaGubernatMindfulnessKursypl
      @AnnaGubernatMindfulnessKursypl Před rokem +1

      Odniosę się do treningu na siłowni.
      Kiedy chodzę regularnie na siłownię, po jakimś czasie wpłynie to na moją kondycję, wagę, samopoczucie.
      Kiedy przestanę chodzić na siłownię, zasiądę w fotelu z paczką chipsów i znieruchomieję przed TV - efekty mojego treningu, po jakimś czasie znikną. Kilogramy powrócą, kondycja i samopoczucie się pogorszy.
      Ale mogę też przestać chodzić na siłownię, zdrowo się odżywiać, dużo chodzić, spacerować. To pozwoli mi utrzymać efekty chodzenia na siłownię.
      Podobnie z uważnością.
      Florence Meleo-Meyer (uczyła przyszłych nauczycieli MBSR w Center for Mindfulness), zapytana jak często powinno się praktykować po ukończeniu kursu, zaśmiała się i odpowiedziała: 24 godz na dobę - chyba chcesz aby twoje życie było uważne i świadome?
      Zaleca się 2-3 praktyki formalne (medytacje, które wymagają miejsca, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał przez 30-45 min.), tygodniowo.
      Ważna jest też praktyka nieformalna, którą można wykonać w dowolnym miejscu i czasie. Polega na krótkim 1-10 min. zatrzymaniu i otworzeniu się na doświadczenie, które właśnie mi towarzyszy (jak myję zęby - czuję dotyk szczoteczki w ręku, na dziąsłach, czuję smak pasty i kolejne ruchy szczoteczki; jak piję herbatę - czuję jej smak, zapach, temperaturę; jak doświadczam smutku - zauważam myśli, wrażenia w ciele, oddech, jaki mi towarzyszy, nazywam to i puszczam).
      Podczas 8 tygodni treningu, codziennie praktykując, wyrabiamy w sobie nawyk zatrzymywania się. Ale bez codziennej praktyki (choćby tej krótkiej, parominutowej), nie ma większych szans, aby długo to utrzymać efekty.
      MBSR nie jest programem do zrobienia i odhaczenia, jest praktyką na całe życie 💗

  • @marekbrejta5399
    @marekbrejta5399 Před 7 lety +14

    Gong mnie ubawił. Pani Katarzyna zapomniała na końcu go użyć;). Nie zamaskował on jednak braków wynikających z wąskiej specjalizacji. Uważność nie jest panaceum... Nie da się mierzyć ludzi tą samą miarą - na każdą przypadłość - uważność. Praca z osobą odnosi się do całości człowieka. Powinniśmy zadbać o ciało, umysł i stronę duchową. Tylko podejście indywidualne i kompleksowa pomoc we wszystkich obszarach jest w stanie przynieść pożądane owoce. Mierzi mnie prezentowane w wykładzie krótkowzroczne podejście.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 7 lety +4

      Być może dlatego, że wykład dotyczył tylko tej wąskiej tematyki.

    • @Peter0186
      @Peter0186 Před 6 lety +3

      Tylko jaki miałby być ten wykład dla każdego indywidualnie? Moim zdaniem byłoby to jeszcze większe narzucanie, a w tym przykładzie każdy dostaje narzędzie które może sobie sam określić czym dla niego jest, po co mu jest i co ma z nim indywidualnie zrobić...

    • @magorzataszkarat6705
      @magorzataszkarat6705 Před 5 lety

      Marek Brejta między smutkiem

  • @likesteps
    @likesteps Před 5 lety

    A tu ćwiczenia uważności w naturze: czcams.com/video/BBMQauuZQ6Y/video.html

  • @ewasiedlecka333
    @ewasiedlecka333 Před 6 lety +19

    Amerykańscy naukowcy to niebawem ogłoszą, że odkryli buddyzm, duchowosć, medytację i wszystko, co ludzkość do tej pory wynalazła. Oczywiscie, dobrze, ze bada sie zasadnosć tego co, co ludzkość wie od setek lat na temat zdrowia i psychiki, ale przypisywanie sobie orderów za to, ze coś działa, co działa tysiace lat jest po prostu nadużyciem

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 6 lety +4

      Kto przypisuje sobie ordery? :) Twórcy mindfulness jasno podkreślają, że jest ono oparte na np. medytacji czy Buddyźmie :)

    • @ewakawa2323
      @ewakawa2323 Před 6 lety +1

      jak słyszę amerykańscy naukowcy narzucają mi się z dawnych czasów radzieccy naukowcy

    • @nakofeinie7279
      @nakofeinie7279 Před 6 lety +6

      "Choć metoda ma już prawie 36 lat" to od tysiecy lat uzywa jej kazdy wiesniak w indonezyjskiej wiosce czcams.com/video/YzYeyc2zJAI/video.html

    • @AAA-er7qm
      @AAA-er7qm Před 6 lety +3

      Jak wiadomo, nie liczy się kto wynalazł, lecz kto... opatentował. ;)

  • @maksr.844
    @maksr.844 Před měsícem

    Właśnie przejrzałem ile w praktyce takie "rozrywki dla najbogatszych" kosztują! Szok! 🤦

  • @RaaooN
    @RaaooN Před 6 lety +2

    Katarzyna Prątnicka ale Pani jest strasznie ładna ;D

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 6 lety +1

      Cieszymy się, że wykład przyjemnie Ci się oglądało ;) mamy nadzieję, że treść była równie interesującą? :)

  • @user-yo1uj3er1b
    @user-yo1uj3er1b Před rokem +1

    Kaszpirowski, adin, dwa

    • @mystercarrot2054
      @mystercarrot2054 Před 11 měsíci

      Tak trochę, nie bez powodu Kaszpirowski się tym zajmował w ZSRR.

  • @inna01.0
    @inna01.0 Před 7 lety +3

    Pani Gubernat - zwolniona z poprawności językowej? Teraz takie standardy naukowe?

    • @dejdej63
      @dejdej63 Před 7 lety +4

      Na myśli "w dwutysięcznym jedenastym roku" ?
      Czarujące również to "zadziewanie" :-) ))))

    • @s.z297
      @s.z297 Před 7 lety +1

      inanna jakie to ma znaczenie, skoro kiedy słucham tej pani w czerwonym mam ciary 😀

    • @AnnaGubernatMindfulnessKursypl
      @AnnaGubernatMindfulnessKursypl Před rokem

      @inanna Witam serdecznie, nie jestem naukowcem, jestem praktykiem.
      Język jest żywy, zmienia się, ewoluuje można by rzec.
      Na pewno nie jestem purystką językową i używam paru słów, których nie ma w języku polskim.
      To, co robię jest wciąż moją wielką pasją. Mówię raczej z serca, niż poprawności językowej.
      Przepraszam za ewentualne niedogodności 🙂

    • @AnnaGubernatMindfulnessKursypl
      @AnnaGubernatMindfulnessKursypl Před rokem

      @@dejdej63 też lubię, jak coś się zadziewa 😉

  • @user-yo1uj3er1b
    @user-yo1uj3er1b Před rokem

    Pani sama się śmieje z tego co mówi. Trzej specjaliści i uczelnie same mówią za siebie.

  • @mrcd59
    @mrcd59 Před 5 lety +2

    Czemu wszystkie osoby zajmują się tą dziedziną są jakieś "oswiecone"?