Jak stáhnout a vložit detailní model terénu pro jakékoliv místo v ČR z ČÚZK do Archicadu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 06. 2024
  • Základním podkladem pro práci na návrhu a projektu je polohopis a výškopis. Pokud jej nemáme vypracovaný od geodeta, nebo například potřebujeme širší území, můžeme využít detailní model terénu stažený z webu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.
    Zjednodušený popis postupu stažení a vložení modelu a další informace najdete na www.ardit.cz/model-cuzk/.
    ---------------------------------------------------------------
    Zde můžete podpořit vytváření těchto videí (a za to si třeba stáhnout mou archicadovou šablonu, nastavení a knihovnu 🎁): www.ardit.cz/podporte-ardit/
    Děkuji vám za podporu, i za to, že tento kanál sledujete 😉
    --------------------------------------------------------------
    Obsah videa:
    00:00 Úvod
    00:52 Vložení katastrální mapy z ČÚZK
    04:36 Stažení modelu terénu
    09:35 Import modelu terénu do Archicadu
    14:11 Rozdíly mezi modely DMR4G, DMR5G a DMP1G
    17:24 Posun a další práce s terénem
    ---------------------------------------------------------------
    Více o mě a o tom, čím se zabývám, najdete na
    www.ardit.cz
    www.martinrosa.cz
    LinkedIn: / martin-jan-rosa
    #archicad

Komentáře • 14

  • @vaclavslovak3104
    @vaclavslovak3104 Před 7 měsíci +2

    Jěště k těm výškám - terén ze souřadnic při vkládání požaduje určení nadmořské výšky - většinou již mám hrubou představu o 0,000 a tak ji zadám, po kontrole zpřesním a vložím terén již na finální výšku - nemusím pak nic posouvat a lze pak následně třeba do zdrojového txt doplňovat, zpřesňovat body, aniž bych s tím musel jakkoli hýbat. Samotný objekt vkládám jako modul z jiného souboru, kde pracuju ortogonálně.

  • @jirihavlas7260
    @jirihavlas7260 Před 4 měsíci

    Paráda děkuji. Stahoval jsem doteď terén s katastrem skrze Bimtech, ale teď to porovnávám a rozdíly tam jsou někdy až v řádech metrů. Netušíte co má Bimtech za zdroj? Btw: bimtech mě sem tam vypeče i s katastrem, kde mě kolikrát chybí katastrální hranice budov apod... ale to je asi pomalejší aktualizací oproti katastru.

  • @MichalKondela
    @MichalKondela Před 7 měsíci +3

    Náhodou nemá niekto skúsenosť s týmto aj na slovenské územie, zo stránky ZBGIS, či nemáme takú možnosť si stiahnuť texťaky a nie len mračná bodov?

  • @LVA118
    @LVA118 Před 6 měsíci

    Dobrý den, zmiňoval jste, že v podkladech IPRu pro Prahu je kromě zástavby i zeleň - tu jsem tam ovšem nikde neobjevil, skutečně se tam dá stáhnout i 3D podklad zeleně? Děkuji

    • @ardit.
      @ardit.  Před 6 měsíci

      Já to asi popletl, dívám se, že zeleň samostatně asi ke stažení není. Coby samostatný model je jen v 3D prohlížečce, ze které nevím, zda se dá model stáhnout.

    • @LVA118
      @LVA118 Před 6 měsíci +1

      @@ardit. Ano, přesně tak... v 3D prohlížeči se to zobrazuje, ale otevřená data k tomu asi nejsou :-) Aktuálně dokonce na nové verzi Geoportálu není pod sekcí 3D model ani Digitální model terénu, pouze 3D budovy a 3D mosty. Děkuju za rychlou odpověď a Vaše skvělá videa!

  • @conciousmoverdf8128
    @conciousmoverdf8128 Před 4 měsíci

    Moc děkuji! Můžu se zeptat, jak nadále pokračovat, když bych chtěl mít pouze ohraničený terén mé parcely. Jsem v archicadu nováček a těžko se mě pracuje s mřížovou strukturou.

    • @ardit.
      @ardit.  Před 4 měsíci +1

      Vygenerovaný a vložený terén se dá "osekat" nástrojem Rozdělit (Úpravy-Změna Tvaru-Rozdělit případně ikonka se sekyrkou v horní liště). V půdorysu pomocí něj normálně nakreslíte čáru, terén se rozdělí na dva a jednu část smažete. Já tak vždy omezím rozsah okolí do rozumné vzdálenosti. Abych pak při navrhování viděl hranici mé parcely, vytvořím si nástrojem deska prvek, který v sobě obsáhne celý terén; deska má jiný materiál než samotný terén (zpravidla terén mám s trávou zatímco deska je neutrální bílá); v této desce pak udělám otvor (označte desku, znovu vyberte nástroj deska a v půdorysu tak udělejte "desku v desce", vytvoří se otvor) a následně použiju operace s tělesy (nejprve deska cílový a terén operační -> průnik; následně deska operační a terén cílový -> rozdíl s vytažením nahoru. V úterý půjde ven mé video o práci s variantami a moduly, ve kterém takto omezenou parcelu uvidíte, případně ještě udělám jedno, kde to ukážu trochu více ;)

    • @conciousmoverdf8128
      @conciousmoverdf8128 Před 4 měsíci

      @@ardit. mockrát děkuju!!

  • @andrejmoravek2143
    @andrejmoravek2143 Před 7 měsíci

    Akú mávate priblížne odchýlku v porovnaní s vygenerovaným terénom z aplikácie a terénom od geodéta ?

    • @vaclavslovak3104
      @vaclavslovak3104 Před 6 měsíci +2

      v závislosti na rastru v řádech centimetrů..

    • @andrejmoravek2143
      @andrejmoravek2143 Před 6 měsíci

      Ďakujem@@vaclavslovak3104

    • @ardit.
      @ardit.  Před 5 měsíci +2

      Právě jeden model importuji a porovnávám to, a je to opravdu až překvapivě přesné (zde je 1G model se zástavbou (zeleně) a geodetické zaměření (bíle poloprůhledně): ibb.co/6mdJ4xv )