Recept na Margaritu, klasický koktejl na bázi Tequily | NA BARU

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 05. 2022
  • Koktejl svěžího kyselého rázu s velkou porcí tequily. Cointreau, nebo-li francouzský pomerančový likér Triple Sec, krásně vyladí balanc tohoto světoznámého koktejlu. Vy si ho ale můžete podle našeho návodu vyrobit i doma. U nás, oproti Mexiku a částečně i USA, se přidává ještě cukrový sirup. Po boku klasické Margarity můžete znát i světoznámou Thommy’s Margaritu, která na místo Cointreau obsahuje sirup vyrobený z Agáve. Pokud neznáte, tady je můj díl věnovaný tomuto drinku: • Tommy's Margarita - je...
    Margarita je španělské slovo pro „Daisy“. A je pravděpodobné, že koktejl Margarita je zkrátka koktejl Daisy na bázi tequily - styl nápojů vyrobených z citrusové šťávy, slazených sirupem nebo likérem a obohacených základním alkoholem pocházejícím z Viktoriánských dob. Daisy byla kategorie koktejlů populární na počátku 20. století. Více z historie níže...
    Receptura:
    6 cl Tequila reposado
    3 cl domácí likér s příchutí pomerančové kůry, nebo Cointreau
    3 cl čerstvé limetkové šťávy
    1,5cl cukrový sirup, nebo 0,5cl agávový sirup
    Ozdoba: slaná krusta na okraji sklenice a limetka
    Příprava:
    1. Nachladíme si skleničku a připravíme ingredience.
    2. Všechny ingredience si odměříme přímo do šejkru.
    3. Šejkr naplníme kostkovým ledem až po okraj a pořádně protřepeme.
    4. Koktejl scedíme přes barové a jemné kuchyňské sítko do předem připravené sklenice se slanou krustou a hlavně do vychlazené sklenice.
    5. Ozdobíme měsíčkem limetky.
    Sklenici, včetně alkoholických nápojů použitých v receptu koupíte v obchodě www.Barman.cz
    Historie:
    První písemnou zmínku o koktejlu Margarita najdeme v prosincovém čísle magazínu Esquire z roku 1953. Tehdy stále populárnější koktejl zde byl zařazen coby nápoj měsíce. Což však znamená, že v té době již existoval a po jeho skutečném původu se musíme pídit dál.
    Problém, jako u mnoha dalších koktejlů, však je, že o autorství receptury soupeří celá řada uchazečů. Vznik Margarity tak doprovází mnoho rozdílných verzí:
    1) Margarita vznikla údajně ve 30. letech 20. století z amerického míchaného nápoje Daisy (česky sedmikráska, španělsky margarita), jehož součástí je brandy, Yellow chartreuse likér a citronová šťáva. Brandy však v Mexiku nebyla k mání, a tak ji barmani nahradili tequilou.
    2) Koktejl se jmenuje podle dcery německého vyslance v Mexiku Margarity Henkel, pro niž nápoj namíchal barman Don Carlos Orozco roku 1941.
    4) Drink namíchal Danny Negrete na počest Rity Hayworthové (pravým jménem Margarita Cansino), jež ve 30. letech 20. století vystupovala jako tanečnice v hotelu Garci Crespo.
    5) Koktejl ve 40. letech 20. století namíchal Enrique Bastante Gutierez na počest Rity Hayworthové.
    6) První Margaritu namíchal roku 1938 Carlos „Danny“ Herrera a vytvořil ji pro showgirl Marjorie Kingovou, která údajně nesnesla žádný alkohol vyjma tequily.
    7) Dne 4. července 1942 do mexického baru Tommyʼs Place vstoupila dáma a zatoužila po koktejlu Magnolia. Barman si ale pamatoval pouze to, že drink obsahuje Cointreau, a sáhl ještě po tequile a limetě a výsledkem byla úplně jiná květina - Daisy. Šikovně si proto připravil i odpověď na případné námitky s tím, že jde o místní verzi Magnolie.
    Ať už se vám zalíbila kterákoli z verzí, vězte, že Margarita si svou oblibu udržela dodnes a patří mezi top 5 nejprodávanějších koktejlů světa.
    Cointreau
    Francouzský ovocný likér hořkosladké chuti. Cointreau Distillery založil v roce 1849 cukrář Adolphe Cointreau a jeho bratr Edouard-Jean Cointreau. Jejich prvním likérem byl višňový guignolet, v roce 1875 následoval pomerančový likér (původně se Cointreau jmenovalo Curaçao Blanco Triple Sec). Výroba dodnes probíhá podle přísně tajné rodinné receptury. Likér obsahuje plody a kůru vybraných druhů pomerančů z Haiti, Španělska a Brazílie.
    5 věcí na které si dát pozor:
    1. Vyzkoušejte si, jestli vás baví pít koktejl přes slanou krustu. Není nezbytná a špetka soli se pro zvýraznění chutí dá přidat i přímo do drinku.
    2. Není jedno jakou tequilu použijete. Jsou v ni neskutečné rozdíly. Vyberte si minimálně tu, která má označení 100% agáve.
    3. Důležitou surovinou je zde likér s příchutí pomerančové kůry. Udělejte si domácí podle našeho receptu, nebo zvolte nejvhodnější kupovaný likér a tím je Cointreau..
    4. Dodržujte správnou rovnováhu sladkokyselé chuti. Zatímco v mexiku, či Karibiku, cukr v margaritě nikdy nenajdete, nebojte se ho v našich podmínkách použit, pokud nemáte rádi hodně kyselé. Určitou sladkost vám sice zajistí pomerančový likér, ale jen ten někdy nestačí.
    5. Pokud nemáte pomerančový likér, nezoufejte a zkuste skvělou variantu s agávovým sirupem. Tento drink je v podstatě sour a nazýváme ho Thommy’s Margarita.
    TIP:
    Solná krusta není složitá. Připravte si sklenici určenou na Margaritu a její okraje otřete měsíčkem limetky. Následně ponořte do soli nachystané například na talířku nebo v dostatečně široké misce - vytvoříte tak typickou solnou krustu na okraji skleničky.
  • Zábava

Komentáře • 17

  • @matoussoukup7155
    @matoussoukup7155 Před 2 lety +3

    Super konecne dalsi dil zrovna na muj nejoblibenejsi drink tak aspon si potvrdim jestli ho delam dobre
    Super video

  • @janturek1826
    @janturek1826 Před 2 lety +4

    Krásná a jednoduchá klasika 🍸

  • @richardptacek250
    @richardptacek250 Před 2 lety +3

    Perfektni! Diky, ze tohle delas.

    • @NABARUcz
      @NABARUcz  Před 2 lety

      Já díky za super komentář 🙏

  • @branislavcepela1280
    @branislavcepela1280 Před 2 lety +5

    Ahoj prosím te, skvělý kanál. Jenom tě prosím o jednu věc. Do playlistu bys mohl udělat kategorie: gin, vodka, whisky, cognac atd. Člověk by měl lepší přehled, ze když ma doma gin, co všechno si může namíchat.

  • @johnytsunami7983
    @johnytsunami7983 Před 5 měsíci

    Gracias agente Peña!

  • @radekmacecek2338
    @radekmacecek2338 Před 2 lety +3

    A já se bál, že tutotoše končí 😌 naštěstí jedete dál 😎 jsem začínající Barman a chodím po různých eventech. Myslíš, že bych mohl potkat například v nějakém baru nebo jiné akci? Předem díky, Radek

    • @NABARUcz
      @NABARUcz  Před 2 lety +1

      Můžeš jet míchat drinky někdy se mnou. Napiš mi na mail a třeba něco společného vymyslíme :-) Budu se těšit. tomas@barman.cz Díky a měj se...

  • @mrcrabowski
    @mrcrabowski Před 2 dny

    Kloub? Já věděl, že je mi ten bar nějakej povědomej😅

  • @tomparsley7150
    @tomparsley7150 Před rokem +1

    Já dělám takovej mix mezi tommys a originálu. Tequila blanco, cointreau, agave sirup, limetková šťáva a špetka havajské soli do bostonu s ledem a na hulváta celé do velikánské whiskovky. Baví mě ty kousky ledu vtom a celková harmonie chuti.

    • @NABARUcz
      @NABARUcz  Před rokem

      Jasný, taky to tak občas dělám, chuť je super. Jen tedy pokazdy na čerstvý led, mě tam ty rozbité kousky vadí a navíc se mi zachvíli drink zředí vodou a to vůbec nemám rad :)))

  • @jiriastalos239
    @jiriastalos239 Před 2 lety +1

    Nechtěl by jsi někdy udělat video jaký je rozdíl v používání boston shakeru se sklenicí a nebo tin tin boston shakeru?
    Nebo v tom žádný rozdíl není a je to pouze co barman preferuje.
    Děkuji za odpověď.

    • @NABARUcz
      @NABARUcz  Před rokem +1

      Díky za dotaz, to by bylo určitě zajímavé. Popřemýšlím kam to vložím :) Rozdíl tam určitě je. Nerezová část drží lépe chlad, tím pádem dochází k menšímu ředění vodou. Navíc má Tin Tin šejkr lepší balanc a je lehčí, což je samozřejmě pohodlnější na každodenní práci. O praktičnost ani nemluvě :) Já každý den cestuji, takže na tin tin nedám dopustit.

    • @svobodalukas_cz
      @svobodalukas_cz Před rokem

      K takovému dílu bych se přimluvil také :) A stejně tak by byl super ten díl o ozdobách :) Prosím, prosím... :)