Pomni, pomníku

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 02. 2024
  • Každý pomník je fixace paměti, má nás upozornit, abychom vzpomněli, pamatovali buď na historickou událost či na konkrétní osudy. Zároveň je pomník ale také místem „druhé paměti“, té z doby, kdy byl vztyčen. Vypovídá o těch, kteří jej zbudovali a o jejich době. Když se dnes přemýšlí o novém pomníku obětem okupace roku 1968, vypovídá to něco o srpnu toho roku nebo o dnešním našem pohledu na Rusko? A proč tedy na to jdeme takto oklikou? V bonusu na Gazetisto a HeroHero pak zase po čase projdeme pár zajímavých knih.

Komentáře • 4

  • @edumajer1749
    @edumajer1749 Před 2 měsíci

    Přiznavam, že dokud sem si neposlech knihu o Horakove tak sem věděl nic kromě toho že byla obětí režimu.

  • @pavelnovak4740
    @pavelnovak4740 Před 2 měsíci +1

    S ohledem na obsah videa i podaný výklad je škoda, že nebyl zmíněn ještě jeden pomník. Možná záměrně, neboť se nám tento pomník dnes velmi nehodí a jde o věc velmi bolestivou.... Kamenný sokl na nábřeží Vltavy nám dodnes připomíná, že největší pomník na světě postavili J. V. Stalinovi právě Češi. I zde platí, že pomník symbolizuje dobový názor nejen politků, ale celé společnosti. Kdyby si tehdejší komunistický režim nebyl jist tak širokou lidovou podporou, nikdy by tak obrovité sousoší se Stalinem a na tak exponovaném místě nepostavil. Stalinův pomník symbolizuje, že málokde se komunismu tehdy věřilo tak, jak u nás. A symbolizuje i rozpolcený přístup nás, Čechů, k politice. Na jedné straně ji rádi označujeme za svinstvo, na straně druhé se politikům aktivisticky svěřujeme a slepě je následujeme. Svět vidíme černobíle jako boj dobra se zlem, neboť je to jednodušší než odhalovat komplikovanou pravdu.

  • @ruminabartova5355
    @ruminabartova5355 Před 2 měsíci

    Ja to vidim podobne.Dodala bych jen ze by mi bylo milejsi kdyby se treba v Praze za ty penize opravily rozmlacene ulice a chodniky.

  • @alless48
    @alless48 Před 2 měsíci

    Historie jako kabaret ... inu, každý dělá, na co mentálně stačí.