Drulák, Blahynka, Verner, Červenka, Fátor - Debata podnikatelů / Letní škola spolku Svatopluk

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 08. 2023
  • Petr Drulák (moderátor), Petr Blahynka, Ladislav Verner, Rudolf Červenka, Pavel Fátor
    Letní škola spolku Svatopluk
    Uherské Hradiště
    13.7. - 16.7. 2023

Komentáře • 24

  • @evajamkova7208
    @evajamkova7208 Před 8 měsíci +29

    Hodně sil a štěstí všem

  • @veragarazijova4733
    @veragarazijova4733 Před 8 měsíci +17

    Jen tak dál 👏👍🇨🇿

  • @lenkalenmar
    @lenkalenmar Před 8 měsíci +10

    Za komancu jsem byla sekretářka ředitele agrochemickeho průmyslu, osobně jsem poznala pana cubu a nahledla do podnikání slusovic. Havlisti je okamžitě zrušili a cubu tahali po soudech

    • @user-sl7vy4zg9k
      @user-sl7vy4zg9k Před 6 měsíci

      po návštěvě Shirely Templ-Black - viděla tvrdou konkurenci a nařídila to celé zničit!!!! Havel dostal úkol z nás udělat montovnou, otroky.........

  • @mirkaf4914
    @mirkaf4914 Před 8 měsíci +7

    velmi užitečná debata k budoucímu zdravému systému správy země od školního vzdělání . Je to známé, zatím není odvaha k takovým krokům...

  • @marienovotna3275
    @marienovotna3275 Před 8 měsíci +10

    SUPER

  • @marienovotna3275
    @marienovotna3275 Před 8 měsíci +9

    DĚKUJEME VŠEM .

  • @LilastileinstallationElgin
    @LilastileinstallationElgin Před 8 měsíci +9

    Lide na svem miste, velky prinos. Zajimavy pohled a zhodnoceni.

  • @Eva_396
    @Eva_396 Před 6 měsíci +3

    Také děkujeme 🙏

  • @viktororavec384
    @viktororavec384 Před 5 měsíci +1

    toto je cesta ceski bratia, priatelia

  • @jannovak2299
    @jannovak2299 Před 8 měsíci +5

    Myslím si,že takový pořad by neměl být jen na popisování reality ale také říct, co udělat, aby republika měla aspoň takové místo ve světě,jako mělo Československo do r. 89.A to,aby většina lidí měla vědomí, že je spokojenost v důležitých pro ně věcech,práce ,školství,zdravotnictví,volný čas,bydlení a rozvíjení lidství.
    A kam tuto společnost dovedl tento ekonomický systém,který je spojený s politickým?Na hranu vojensko politické,ekonomické a ekologické katastrofy.
    A aby se lidstvo vyhnulo této hraně,je na místě přejít na jiný ekonomický systém.A v případě že by kolidoval s praxí -praxe je kritérium pravdy -tak ho poopravit. A nemusí se vynalézat to, co bylo vynalezeno a co se projevilo jako úspěšné.
    1.
    Cílem a konečným výsledkem ekonomiky je maximalizovat plné uspokojení potřeb všech členů společnosti v životně důležitém zboží a službách. Na rozdíl od kapitalistické ekonomiky,kde cílem a konečným výsledkem jakékoliv ekonomické činnosti je peněžní zisk přisvojovaný si úzkou skupinou jednotlivců vlastnících kapitál.
    2.
    Práce je jediným zdrojem vytvořeného společenského produktu(bohatství).Občané proto mají právo dostávat pouze pracovní příjem. Příjmy z takového výrobního faktoru jako kapitál ve formě výrobních prostředků(zisk,podnikatelský výnos)jsou nezákonné. Obdobně jsou nezákonné příjmy z vlastnictví přírodních zdrojů(renta)a z peněžního kapitálu(úroky z úvěrů).
    3.
    Proto jsou výrobní prostředky,přírodní zdroje a bankovnictví ve vlastnictví státu a soukromé vlastnictví těchto výrobních faktorů není povoleno. Ani výrobní prostředky,ani půda a jiné přírodní zdroje,ani peníze nemohou být zbožím.
    4.
    Nepůsobení soukromého vlastnictví na faktory produkce a odstranění orientace na zisk jako cíl hospodářské činnosti vytvářejí podmínky pro odstranění konkurence mezi podniky.To eliminuje podmínky pro nehospodárné a neproduktivní použití zdrojů,které je vlastní kapitalistické konkurenci. Místo konkurence je povzbuzována socialistická soutěž. Stimuly hmotné práce jsou doplněny stimuly mravními. Velká pozornost je věnována zvyšování tvůrčích postupů práce(např. rozvoj hnutí racionalizátorů a vynálezců)
    5.
    Integrální výsledek fungování ekonomiky(finální produkt)je ve vlastnictví státu,který organizuje jeho rozdělování mezi členy společnosti podle práce a podle spotřeb. Rozdělování podle práce se provádí prostřednictvím mezd a maloobchodu.
    6.
    Rozdělování podle potřeb s sebou nese počátky komunistické distribuce a provádí se prostřednictvím fondu společenské spotřeby. Tento fond financuje vzdělávání,zdravotnictví a bydlení. Kdokoliv může získat jakýkoliv druh vzdělání. Byty se přidělují podle počtu členů rodiny,nikoliv podle práce. Zdravotní péče je bezplatná,každý má právo na nejdražší operaci a podobně. S narůstajícími úspěchy výstavby socialistického hospodářství roste role rozdělování podle potřeb.
    7.
    Pro dosažení maximálního efektu z výrobní činnosti se provádí státní plánování a centralizované řízení všech sektorů ekonomiky. Je-li v kapitalismu regulátorem podíl rozložení výrobních faktorů(včetně práce)a cen za ně zákon hodnoty,tak v socialistické ekonomice je regulátorem plán.
    8.
    Ve státním plánování jsou rozhodující naturální(fyzické)ukazatele´,hodnotové(cenové) ukazatele mají podružnou roli.
    9.
    Stalinova ekonomika představuje kompletní soubor vzájemně propojených odvětví,která produkují nejširší škálu zboží a služeb,a to jak koncových výrobků,tak i meziproduktů,určených k dalšímu zpracování. Jedná se o národohospodářský komplex.
    10.
    Koncovými výrobky jsou výrobky a služby určené pro osobní spotřebu. Meziprodukty je vnímáno všechno potřebné pro výrobu koncových výrobků:elektrická energie,nosiče primární energie,stroje,zařízení,transportní prostředky,komponenty,polotovary. Kromě toho se v hospodářství vyrábějí výrobky vojenského určení(zbraně,střelivo,vojenské vybavení).Zvláštní pozornost je věnována produkci meziproduktů a vojenských produktů,s přihlédnutím k nepřátelskému kapitalistickému obklíčení a potřebě posílit ekonomickou a vojenskou bezpečnost země,s ohledem na konkrétní historickou situaci funguje princip omezeného rozvoje skupiny průmyslových odvětví B (výroba spotřebního zboží)a je zohledněn princip pokročilého rozvoje skupiny průmyslových odvětví A(výroba výrobních prostředků,meziproduktů,výroba výrobků vojenského určení).Jelikož však stát posiluje svou pozici ve světě,musí dojít ke zvyšujícímu se sjednocení míry rozvoje obou uvedených skupin ekonomiky.
    11.
    Značná část ekonomiky působí mimo tržní vztahy. neexistence trhu práce,neexistuje trh pro výrobní prostředky. Rovněž neexistuje trh s půdou ani trh s přírodními zdroji. Rozdělení zdrojů pro podniky státního sektoru ekonomiky je centralizováno na základě plánů,které jsou tvořeny na základě meziodvětvových bilancí. Tržní vztahy existují pouze v oblasti,která je spojena s prodejem konečných výrobků osobní spotřeby veřejnosti.
    12.
    Ve stádiu vzniku nového typu ekonomiky existuje vedle státního sektoru hospodářství také sektor založený na družstevním vlastnictví(kolchozy,artely- dobrovolné sdružení lidí pro společnou práci nebo jiné kolektivní aktivity- kooperativy) Přitom pozemky a hlavní výrobní prostředky náležejí státu a družstevní podniky je využívají pouze na smluvním základě. Úkolem družstevního sektoru je především poskytnout obyvatelstvu spotřební zboží. Patří částečně ke zbožně - obchodovatelné ekonomice a částečně ke zbožně - neobchodovatelné ekonomice. Vztahy družstevního sektoru se státem mají převážně zbožně - neobchodovatelný charakter,kdy nákupy obilí a potravin probíhají ve státních(státem stanovených)cenách,zabezpečování zemědělských družstev strojním vybavením není napjaté a uskutečňuje se prostřednictvím státních traktorových stanic a podobně. Současně se část produkce družstevního sektoru prodává na trzích přímo obyvatelstvu. Vzhledem k tomu,že se míra ekonomického růstu skupin A a skupin B sbližuje,a poptávka společnosti po koncových výrobcích se bude postupně blížit nasycení,pak se bude družstevní sektor postupně zmenšovat.
    13.
    K ochraně socialistického hospodářství před vlivy světového kapitalistického trhu,stejně jako před cílenými pokusy západu podkopat ekonomiku nekapitalistických států,byl vytvořen státní monopol zahraničního obchodu a státní devizový monopol. Ekonomika nekapitalistických států se zaměřil na rozvoj založený na vnitřních zdrojích a příležitostech. V tomto zaměření byla zahraničním hospodářským vztahům přiřazena podřízená role. Po zahájení mezinárodní ekonomické integrace však ekonomika nekapitalistických států, začala rozvíjet dělbu práce ve světové socialistické ekonomické soustavě.
    14.
    V ekonomice funguje takzvaný dvouokruhový systém vnitřního peněžního oběhu(hotovostní a bezhotovostní oběh).Jeho podstata spočívá v tom,že (hotovostní) peněžní měna slouží pouze k zajišťování tržních vztahů(prodej výrobků pro konečné užití).Administrativně-plánové rozdělování meziproduktů probíhá také v rublech,ty však nejsou (hotovostními)peněžními rubly,ale pouze plní funkce (bezhotovostní)účetní jednotky,nezbytné pro kontrolu a plánování výroby a rozdělování. Neexistuje žádný volný tok peněz z jednoho okruhu do druhého.
    15.
    Se správně nastaveným plánováním a řízením v ekonomice dochází ke stálému snižování prodlev ve výrobě,výrobních nákladů,velkoobchodních a maloobchodních cen. To je základem neustálého zvyšování životní úrovně všech členů společnosti a posilování finančního systému nekapitalistických států..Je to také klíčem k vítězství nekapitalistických států v hospodářské soutěži se západem,kde je ekonomika založena na tržním modelu.

    • @pavelsisma7885
      @pavelsisma7885 Před 8 měsíci +5

      V první fázi by možná stačilo, aby do čela státu přišlo pár podobných lidí, ktěří by nahradili ten odpad, co tam je minimálně posledních 20 let. Je ale zřejmé, že volby tento problém nejsou schopny vyřešit.

    • @LilastileinstallationElgin
      @LilastileinstallationElgin Před 8 měsíci +5

      Muj nazor je ten,Ze upadek zacal nebo tunelovani zacalo na burzach. Jsou to ohromnym castky vydelanych penez za nic. Zadna pracovni hodnota. Ty bych zrusila jako prvni.

    • @jannovak2299
      @jannovak2299 Před 8 měsíci

      @@pavelsisma7885 To je jedna ze základních věcí -zodpovědní lidé na zodpovědných místech -kde je na prvním místě,jejich vlast a lidi v ní.Politika je umění možného.Je dobré vědět,jak - a kdo - se řídí státy.Ti starší si vzpomenou na dějepis ohledne Sv.Václava,kde musel dávat do říše 120 volů a 500 hřiven stříbra,za to,aby mohl vládnout v lénu co mu bylo propůjčeno říší.To znamená,že se ten kdo tady vládl, musel ohlížet na politiku vetšího národa,který ho v politice ovlivňoval.To jest germáni i v podobě pak Rak -Uher.A poté Francie a V.Británie.A pro r.45,jsme byli pod vlivem politiky SSSR.A lidi co dokáží kriticky myslet si dokážou srovnat,pod kterým vlivem bylo VĚTŠINĚ lidí v Čechách i na Slovensku LÉPE..Např.kdy mělo 70% lidí průměrný plat.Viz statistický úřad.A kolik že ho mělo za Rak-Uher.či za 1.republiky,nebo teď za 30 let kapitalismu?
      Aby jsme na tom mohli být jako před r. 89.tak naše ekonomika na výrobu zboží a prostředků,musí mít laciné energetické zdroje -konkurenceschopnost.A při současné orientaci na Německo,jsme a budeme kde?Mají základ? Suroviny?Energetické levné zdroje?Ani nápad.A kdo že má tyto zdroje?Rusko.Pro dost lidí to je jako rudý hadr před očima.Ale jak se ví,tak než USA zlikvidovali Nord Stream,tak to Němci tak neviděli.
      A to znamená aby ti zodpovědní lidé -ale to je tam někdo musí zvolit -se v tomto přiklonili k Rusku -viz i dostavba at. elektráren.Ale znalý člověk ví že to není jednoduché,když západní kapitál který z nás ždíme rentu,se jen tak lehce nebude chtít nechat nás pustit ze svých okovů.Ale jisté věci nasvědčují k tomu,že teď se díky tomu boji na Ukrajině,rozhoduje i za nás.Tak jako se za nás rozhodovalo,když se zhroutil SSSR a k moci se dostali příznivci západu a západních hodnot -o kterých Orbán prohlásil,že jsou tyto - migranti,LGBT,a válka.A díky zhroucení socialismu v SSSR se to zhroutilo i u nás.To bylo politické rozhodnutí a ne ekonomické povahy.A pokud Rusko zvítězí na Ukrajině ned západem,tak i nás to ovlivní.A jak se říká -čas ukáže.

    • @pavelsisma7885
      @pavelsisma7885 Před 8 měsíci +2

      @@jannovak2299 Václava se proto zbavili a jeho bratr zemi ekonomicky pozdvihl. Nicméně na Váš dlouhý text nechci reagovat jinak, než tím, že zopakuji, vládne odpad a bez ohledu na vnější vlivy by bylo lepší, kdyby je nahradili lidé, kteří v životě neco vybudovali.

    • @krykyreaguje9674
      @krykyreaguje9674 Před 8 měsíci

      Bylo to tam už řečeno že tomu víc rozuměli komunisti jako ekonomové než tato skvadra lobbistů (politiku)

  • @MrPaja82
    @MrPaja82 Před 8 měsíci

    👍 Díky.

  • @monikagrundova9657
    @monikagrundova9657 Před 8 měsíci +1

    DIKY!

  • @slavomirsirilla901
    @slavomirsirilla901 Před 8 měsíci +3

    Ale mate české pivo,mne chutí budvarik 10-tka a svijansky maz.Zdravi Slavo z Blavy-)))

  • @user-rr7cs6ti2l
    @user-rr7cs6ti2l Před 8 měsíci +1

    To vypadá,že se celkem někomu daří vlastně se nic neděje můžeme v klidu spát.Chibí úvaha co s tím co se tady děje jinak to sdělování je na nic.

  • @jirisimecek3216
    @jirisimecek3216 Před 8 měsíci

    už neopakujte tu mantru o odcházejících peněz, na ty peníze má nárok pouze jejich vlastník tj ta firma co je vydělala a nikdo jiný, stát si na to může sáhnout jen přes daň z příjmu tečka